Domowe sposoby na przebarwienia – jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

domowe sposoby na przebarwienia

Żeby pozbyć się przebarwień na twarzy, możesz sięgnąć po specjalne kosmetyki o działaniu rozjaśniającym i korygującym. Istnieją jeszcze domowe sposoby, które pomogą zadbać o równomierny i zdrowy koloryt cery bez plam pigmentacyjnych. Dowiedz się, jakie zabiegi wykonywać w domu, aby pozbyć się przebarwień i uniknąć ich w przyszłości.

Przebarwienia na twarzy mogą postarzać bardziej niż zmarszczki, ale na szczęście możesz z nimi walczyć. Najczęściej wystarczy sięgnąć po wybielający krem lub serum na przebarwienia, ale możesz je rozjaśnić również domowymi sposobami. Warto te metody włączyć do pielęgnacji, nawet jak stosujesz specjalistyczne preparaty, aby wzmocnić ich działanie i zapewnić ochronę przed przebarwieniami przez cały rok. Poniżej prezentujemy, jak możesz pozbyć się przebarwień w domu. Na początek jednak wyjaśnijmy sobie, czym są przebarwienia i skąd się biorą.

Skąd biorą się przebarwienia?

Przebarwienia powstają zwykle na skutek ekspozycji słonecznej i przyjmują postać brązowych plamek. Skąd się to bierze? Promienie ultrafioletowe zaburzają funkcjonowanie komórek pigmentacyjnych skóry, czyli melanocytów zlokalizowanych w podstawowej warstwie naskórka. Dochodzi wówczas do nadmiernej produkcji melaniny. Melanina to ciemny barwnik, wytwarzany właśnie przez melanocyty, które mają chronić organizm przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Jeśli zostanie rozmieszczona nierównomiernie i niejednolicie, na powierzchni pojawiają się plamy. Najczęściej przebarwienia występują na twarzy i dekolcie, ponieważ te części ciała są najbardziej eksponowane. Przebarwienia mogą pojawić się również na dłoniach.

Wyróżnia się dwa rodzaje melaniny, a mianowicie eumelaninę i feomelainę. Eumelanina odpowiada za przebarwienia ciemne (odcienie od brązu po czerń), a feomelanina to przebarwienia jaśniejsze, w odcieniach żółto-czerwonych. 

Przebarwienia ogólnie dzieli się na posłoneczne, pozapalne, mechaniczne, chemiczne i starcze. Ponadto mogą pojawić się w wyniku przejmowania niektórych środków hormonalnych i leków. Co więcej, wpływ na pojawienie się przebarwień może mieć nawet stosowanie suplementów, np. z dziurawcem.

Rodzaje przebarwień:

  • piegi – przyczyną ich powstawania są predyspozycje genetyczne, ale tu również istotną rolę odgrywa ekspozycja słoneczna
  • melazma (melasma, ostuda) – za pojawienie rozlanych brązowych plamek na czole, policzkach i wokół ust odpowiadają hormony, geny oraz promienie słoneczne; przebarwienia mogą się pojawić również w trakcie ciąży i podczas przyjmowania preparatów antykoncepcyjnych
  • przebarwienia pozapalne – zwykle znikają samoistnie, a ich pojawienie się jest następstwem stanów zapalnych skóry, np. trądziku pospolitego lub łuszczycy
  • przebarwienia mechaniczne – jak sama nazwa wskazuje, do ich pojawienia przyczyniają się urazy mechaniczne
  • przebarwienia chemiczne (toksyczne) – to reakcja na bodziec chemiczny, np. składnik kosmetyku
  • przebarwienia starcze – powstają na skutek starzenia się organizmu; szybciej je widać u osób nadużywających słońca w młodości

Pigmentacja, czyli zabarwienie skóry, jest uwarunkowana genetycznie, ale przez rozmaite czynniki, np. cechy fenotypowe i czynniki zewnętrzne, skóra może utracić jednolity koloryt. Wówczas pojawiają się beżowe, brązowe, brunatne przebarwienia, które wprawdzie nie mają szkodliwego wpływu na zdrowie, ale mogą być problemem estetycznym. Niektóre zmiany trudno ukryć pod makijażem, dlatego warto wiedzieć, jak zmniejszyć ich widoczność domowymi sposobami.

Jak uniknąć przebarwień na twarzy?

Pierwszym skojarzeniem z usuwaniem przebarwień są rozmaite preparaty i kosmetyki. Jednak najważniejsze jest profilaktyka. Na początek warto wyeliminować czynniki, które mogą być odpowiedzialne za powstawanie przebarwień. W pierwszej kolejności powinnaś zabezpieczać skórę wysokim filtrem SPF, nawet w okresie wiosenno-letnim. Dlaczego jest to ważne, wyjaśniliśmy w artykule:

Drugim krokiem jest wyeliminowanie produktów i substancji, które mogą działać na skórę fototoksycznie. Wśród nich wymienia się olejki eteryczne, alkohol i niektóre ekstrakty roślinne jak dziurawiec, pokrzywa, skrzyp i nagietek. Jeśli mowa o tych roślinach, to warto również zrezygnować w okresie letnim lub podczas urlopu w słonecznych krajach z picia naparów ziołowych.

Najważniejszą wskazówką, jest ograniczenie ekspozycji słonecznej. Latem noś kapelusze i okulary przeciwsłoneczne, zarzucaj na ramiona letnie chusty itd. Jeśli korzystasz z pięknej pogody, wybieraj miejsca zacienione.

Kosmetyki na przebarwienia twarzy

Jednym ze sposobów na pozbycie się przebarwień na twarzy jest stosowanie kosmetyków o kierunkowym działaniu. Do wyboru masz rozmaite kremy, serum, maseczki i peelingi, które bogate są w kwasy wykazujące właściwości rozjaśniające i wyrównujące. Szczególnie polecane są tutaj takie substancje jak kwas azelainowy, kwas mlekowy, kwas glikolowy, retinol, witamina C i niacynamid. Z roślinnych ekstraktów w kosmetykach spotkasz się m.in. z ekstraktem z morwy białej, soi i hibiskusa. Warto tu postawić na lekkie kosmetyki o naturalnym składzie, które nie tylko pomogą rozjaśnić przebarwienia, ale też odpowiednio wypielęgnują skórę.

→ Tutaj sprawdzisz dostępne kosmetyki: Kosmetyki do cery z przebarwieniami

Kosmetyki rozjaśniające zalecane są zwłaszcza przy przebarwieniach potrądzikowych na twarzy. Ich zadaniem jest zmniejszenie widoczności zmian. Jeśli borykasz się z czerwonymi przebarwieniami na twarzy w przebiegu trądziku różowatego, wybierz łagodne i przyjazne dla skóry kosmetyki, najlepiej takie przeznaczone do cery naczynkowej i wrażliwej.

Jeśli stosowane przez Ciebie kosmetyki na przebarwienia nie zdają egzaminu, zwłaszcza przy trądziku lub innych problemach skóry, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem.

Celem tego artykułu jest przybliżenie domowych sposobów na przebarwienia, zatem przejdźmy do części zasadniczej, z której dowiesz się, co możesz zrobić w zaciszu domowym, aby z jednej strony zapobiec pojawieniu się, a z drugiej rozjaśnić już istniejące plamy pigmentacyjne.

Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy

Niwelowanie przebarwień to proces długotrwały, opierający się często na stosowaniu odpowiednich kosmetyków i prawidłowo dobranych zabiegach domowych. Jednym z najpowszechniejszych, a zarazem najłatwiejszych sposobów na zwalczanie przebarwień na twarzy, są domowe maseczki i peelingi. Ich zaletą jest to, że taką maseczkę na przebarwienia przygotujesz z tego, co masz w domu – mogą to być owoce, warzywa, nabiał czy oleje. Plus jest taki, że są to produkty dostępne w każdym sklepie. 

Domowe maseczki dobrze sprawdzają się na przebarwienia. Wystarczy nakładać je na ok. 20 minut 2 razy w tygodniu. Ich zaletą jest to, że są wykonane z naturalnych składników wykazujących korzystne działanie na skórę – poprawiają wygląd, kondycję, ale też przyspieszają regenerację.

Jeśli nie masz ręki, czasu i cierpliwości do tworzenia własnych maseczek, możesz skorzystać z tych dostępnych w naszym sklepie. Dzięki temu zyskasz produkt gotowy do użycia, dający błyskawiczne efekty. Przykładem jest tu algowa wybielająca maseczka – jest to proszek, który wystarczy wymieszać z wodą, aby uzyskać gęstą pastę do nałożenia na twarz. Możesz także wybrać któryś z dostępnych peelingów na przebarwienia.

Oprócz domowych maseczek i peelingów na przebarwienia mogą pomóc również oleje roślinne oraz sok z cytryny – jak je stosować, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Wybielająca maseczka z sodą oczyszczoną na przebarwienia

Składniki:

  • 2 łyżki sody oczyszczonej
  • ok. 2 łyżki przegotowanej wody

Przygotowanie: Użyj tyle wody, aby utworzyć gęstą pastę, którą bez problemu nałożysz na twarz i nie będzie skapywać. Pozostaw na 5-10 minut. Soda oczyszczona działa wybielająco i zmniejsza widoczność przebarwień. Dodatkowo maseczka pomaga oczyścić pory skórne. Szczególnie polecana jest do cery tłustej i trądzikowej, stosuj tylko ostrożnie, ponieważ może działać mocno wysuszająco.

Rozjaśniająca maska-peeling z sodą i cytryną na przebarwienia

Składniki:

  • 2 łyżki sody oczyszczonej
  • ¼ szklanka soku z cytryny
  • 2 łyżki brązowego cukru

Przygotowanie: Połącz ze sobą wszystkie składniki i dokładnie wymieszaj. Nałóż na oczyszczoną skórę twarzy i delikatnie masuj przez minutę. Pozostaw na 10 minut. Dodatek soku z cytryny wzmocni efekt rozjaśnienia, a dzięki cukrowi zadziała również jak peeling złuszczający.

Jogurtowa maseczka z ogórkiem na przebarwienia

Składniki:

  • ok. połowa zielonego ogórka
  • łyżka soku z cytryny
  • łyżka jogurtu naturalnego lub twarogu

Przygotowanie: Zetrzyj ogórka na tarce, dodaj kilka kropel z soku z cytryny oraz jogurt naturalny. Tak przygotowaną papkę nałóż na twarz i pozostaw na 15-20 minut. Omiń okolice oczu. Zmyj ciepłą wodą. Ogórek zadziała tutaj rozjaśniająco, dodatkowo ukoi podrażnioną skórę, wspomoże jej nawilżenie i odżywienie. Dzięki dodatkowi jogurtu lub twarogu maseczka wyrówna również koloryt cery. Jeżeli chcesz tutaj uzyskać mocniejszy efekt rozjaśniający przebarwienia, możesz zrezygnować z jogurtu, a zamiast tego dodać kilka kropel olejku rycynowego.

Maseczka z kurkumy na przebarwienia

Składniki:

  • 2 łyżki miodu
  • 2 łyżki oliwy
  • 2 łyżki kurkumy
  • 1 łyżka cynamonu
  • sok z połowy cytryny

Przygotowanie: Wszystkie składniki wymieszaj dokładnie. Nałóż maseczkę na ok. 15 minut. Zmyj letnią wodą. Ważnym składnikiem jest tu kurkuma, która zmniejsza przebarwienia skóry i nadaje cerze równomiernego odcienia. Dla wzmocnienia efektu wyrównującego możesz dodać łyżkę jogurtu.

Maseczka z miodem i żółtkami na przebarwienia

Składniki:

  • 2 łyżki miodu, najlepiej z lokalnej pasieki
  • żółtko jaj

Przygotowanie: Połącz składniki i utwórz z nich kremową pastę. Nałóż na skórę i dokładnie spłucz po 15 minutach. Miód wykazuje działanie złuszczające, przez co odsłania zdrową skórę, ale też stymuluje procesy regeneracji. Natomiast żółtka jaj to dawka odżywienia dla skóry.

Sok z cytryny jako maseczka i peeling

Jednym z polecanych sposobów na przebarwienia, jest przemywanie skóry sokiem z wyciśniętej cytryny. Przy czym dla najlepszych efektów najlepiej robić to dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przy pomocy delikatnego wacika. Jeszcze lepsze działanie rozjaśniające uzyskasz, jeśli połączysz cytrynę z sokiem z jabłka – ta kombinacja wymaga jednak dodatku wody, aby zmniejszyć stężenie kwasów i zapobiec podrażnieniom.

Cytryna jest podstawowym składnikiem domowych maseczek na przebarwienia. Sok z cytryny możesz mieszać z miodem, kurkumą, sokiem lub żelem z aloesem, zieloną glinką, cynamonem, olejkami eterycznymi itd.

Z pomocą cytryny przygotujesz też domowy cytrynowy peeling złuszczający, wspomagający rozjaśnianie przebarwień. Jak go zrobić? Zanurz 2-3 plasterki cytryny w cukrze, by przykleiły się do nich kryształki. Następnie takim plasterkiem pocieraj twarz kolistymi ruchami przez 5-10 minut. Umyj twarz ciepłą wodą i koniecznie nałóż krem nawilżający. Zabieg powtarzaj 2 razy w tygodniu.

Cytryna jest owocem polecanym w kuracjach przeciwtrądzikowych, na pryszcze, wągry i przebarwienia. Wynika to z jej właściwości – m.in. zwalcza stany zapalne naskórka, wygładza zmarszczki, działa antyoksydacyjnie i uelastycznia naczynia krwionośne. Ze względu na bogactwo kwasów organicznych działa wyrównująco na koloryt cery i pomaga uporać się z niechcianymi brązowymi plamami na twarzy.

Oleje na przebarwienia na skórze

Nie musisz przygotowywać domowych maseczek, możesz też poprzestać na olejowaniu skóry. Na przebarwienia pomocne są takie oleje jak:

  • olej z pestek dyni – poprawia ogólny stan skóry, nawilża, zapobiega powstawaniu zmarszczek, chroni przed UV
  • olej z awokado – pomaga utrzymać wilgoć w skórze, zawiera cenne witaminy C i E i sterole, dzięki czemu rozjaśnia przebarwienia posłoneczne
  • olej z pestek moreli – działa przeciwzmarszczkowo, nawilża, rozjaśnia przebarwienia

Jak stosować oleje na przebarwienia skórne? Wystarczy kilka kropel oleju nałożyć na skórę i delikatnie masować. Najlepiej, aby skóra była wilgotna i po oczyszczeniu, np. po kąpieli. Pozostaw olej do całkowitego wchłonięcia.

Sprawdź inne oleje polecane w pielęgnacji twarzy:

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy w domu – podsumowanie

Żeby pozbyć się przebarwień, najważniejsze jest poznanie przyczyny ich powstawania. Nie zawsze jest to nadmierna ekspozycja na słońce. Za powstawanie przebarwień na skórze odpowiadają także zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy, jajników, nadnerczy; stosowanie antykoncepcji i niektórych leków, a także okres ciąży i przekwitania. Jeśli wyeliminowałaś problemy zdrowotne (najlepiej przy konsultacji z lekarzem), możesz wdrożyć domowe sposoby. To również dobre rozwiązanie, jeśli widzisz u siebie predyspozycje do powstawania piegów i przebarwień w okresie letnim. Weź tylko pod uwagę, że w przypadku samodzielnych kuracji należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ osiągnięcie pożądanego efektu wymaga systematyczności i może zająć kilka tygodni.

Powyższe domowe sposoby na przebarwienia możesz stosować przez cały rok, nawet jeśli nie widzisz na swojej skórze odbarwień czy nierównomiernego kolorytu. Dzięki nim nasycisz skórę korzystnymi substancjami, przez co odwdzięczy się ona pięknym i promiennym wyglądem.

Czy znasz inne sposoby na przebarwienia, które można stosować w domu? A może masz jakieś inne metody i zabiegi? Podziel się w komentarzu!

Przeczytaj także

Szare mydło – jakie właściwości i zastosowanie ma mydło potasowe?

Szare mydło – jakie właściwości i zastosowanie ma mydło potasowe?

Komentarze (1)

  1. K
    Kasia
    Domowe sposoby nie do końca do mnie przemawiają, nigdy mi nie pomagały. Za to chwalę sobie produkt apteczny – acne-derm. Fajnie rozjaśnia, wyrównuje koloryt, mój nr 1

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany