Podstawy makijażu mineralnego: sposoby aplikacji kosmetyków, niezbędne akcesoria i pomocne triki

podstawy makijażu mineralnego

Gdyby scharakteryzować wszystkie kosmetyki mineralne dostępne na rynku jednym słowem, byłby to przymiotnik: sypki. Każdy kosmetyk, niezależnie od firmy i przeznaczenia – podkład, puder, korektor, bronzer, róż, cień do powiek – ma postać proszku. Jeśli stykamy się z taką formą po raz pierwszy, może to być jeden z czynników zniechęcających przed stosowaniem. Jednak aplikacja minerałów wcale nie jest skomplikowana i w tym wpisie postaram się przybliżyć Ci jej techniki. Jeśli jeszcze nie próbowałaś, zapewniam że na pewno szybko dojdziesz do wprawy!

W tym wpisie rozwinę temat aplikacji podkładu, korektora i cieni, ponieważ róż, bronzer i puder sypki stosujemy kierując się dokładnie takimi samymi zasadami, jak przy tego typu produktach niemineralnych. A w kolejnych wpisach wprowadzę Cię dalej w świat makijażu mineralnego, dzięki czemu przestanie być on dla Ciebie tajemnicą. Zaczynamy!

Co warto wiedzieć przed aplikacją podkładu mineralnego?

Co warto wiedzieć przed aplikacją podkładu mineralnego?
Fot. Magdalena Żółcińska

Zacznę od tego, o czym powinnaś wiedzieć, zanim rozpoczniesz aplikację podkładu mineralnego na skórę. Ważne, żebyś pamiętała o tym, że:

♥ twarz powinna być dobrze nawilżona – inaczej mogą zostać podkreślone suche miejsca (pamiętaj jednak o tym, żeby odczekać, aż krem dobrze się wchłonie co pozwoli uniknąć rolowania się podkładu),

skóra powinna być osuszona –  dzięki temu unikniesz powstawania nieestetycznych plam i zacieków,

potrzebujesz naprawdę niewielką ilość podkładu – najlepiej wysypać ją na wieczko opakowania i następnie zanurzać w niej pędzel

nadmiar produktu z pędzla strzepujemy, uderzając jego brzegiem o wieczko – pozwala to przy okazji lepiej osadzić się kosmetykowi we włosiu, co niweluje problem pylenia.

Aplikacja podkładu i korektora mineralnego

W przypadku podkładu mineralnego najważniejsze jest zachowanie umiaru. Zdecydowanie lepiej jest budować krycie poprzez dokładanie kolejnych warstw. Zaaplikowanie dużej ilości produktu jednorazowo może spowodować nienaturalny efekt maski. Dla uzyskania zadowalającego efektu potrzeba zwykle 2-3 warstw podkładu – wszystko zależy jednak od indywidualnych potrzeb. Pamiętaj również, że ruchy pędzla też mają znaczenie!

Generalnie polecane przy aplikacji podkładu mineralnego są ruchy koliste, ale nie jest prawdą, że będą one najlepsze dla każdego.

Ruch okrężny (kolisty) sprawdzi się przy cerze mieszanej, tłustej i normalnej. Posiadaczki cery suchej, naczynkowej i delikatnej powinny stosować ruch posuwisty (góra-dół), natomiast najlepsze krycie uzyskamy poprzez stemplowanie.

W przypadku kiedy chcemy zakamuflować wybrane obszary korektorem mineralnym – na przykład cienie pod oczami lub punktowe niedoskonałości na twarzy, dobrze sięgnąć po mniejszy pędzelek, który umożliwi koncentrację pigmentu w danym miejscu. Może być to pędzel przeznaczony do nakładania korektorów mineralnych lub po prostu pędzelek do cieni.

aplikacja podkładu mineralnego
Fot. Magdalena Żółcińska

Przydatne triki w aplikacji podkładu i korektora mineralnego

♥ Po aplikacji podkładu warto nałożyć dodatkowo puder transparentny, dla wykończenia makijażu. W kolejnym kroku możesz spryskać lekko twarz mgiełką nawilżającą, aby zniwelować efekt pudrowości (ten trik może również okazać się przydatny kiedy nie posiadamy jeszcze wprawy i nałożymy podkład zbyt grubą warstwą).

♥ Podkład mineralny można mieszać z kremem i stosować tak jak fluid płynny. W tym celu należy użyć niewielkiej ilości kremu i stopniowo dodawać podkład sypki, sprawdzając efekt jaki daje. Z czasem na pewno poznasz idealne proporcje. Ten trik sprawdzi się zwłaszcza w przypadku kremów, które nie wchłaniają się dobrze w skórę, ale z których nie chcemy rezygnować.

Jeśli zależy Ci na mocniejszym kryciu, możesz nałożyć podkład lub korektor wilgotną gąbeczką.

♥ Produkty mineralne są wodoodporne. Dlatego w przypadku zmoczenia twarzy np. na basenie, czy w deszczu, skórę należy osuszyć, przykładając delikatnie chusteczkę (nie pocierając). To samo dotyczy świecenia się skóry.

O czym pamiętać przed aplikacją cieni mineralnych?

Zaraz przed nałożeniem cieni mineralnych na powiekę warto zastosować bazę (lub użyć jako zamiennika płynnego korektora), tak aby pigment miał się do czego przykleić. Jeśli jednak zależy nam na bardzo subtelnym efekcie, należy tę lepką bazę przypudrować pudrem transparentnym. Baza nie jest jednak konieczna – możemy z niej zrezygnować, jeżeli nasze powieki nie są tłuste i nie mają tendencji do zbierania cieni w załamaniach.

Tak samo jak w przypadku podkładu, ważne jest aby przed przystąpieniem do aplikacji, strzepnąć nadmiar produktu z pędzelka.

Aplikacja cieni mineralnych krok po kroku

W przypadku cieni mineralnych mamy do wyboru dwie metody aplikacji – na sucho lub na mokro. Pierwsza zapewni nam bardziej subtelny efekt i dobrze sprawdzi się w makijażu dziennym. Druga zaś pozwoli wydobyć pełnię pigmentu z cienia i świetnie podkręci make-up na wieczór.

Obie metody możesz łączyć, uzyskując w ten sposób zróżnicowany rezultat przy użyciu tylko jednego produktu.

Efekt intensywności można również stopniować poprzez dołożenie kolejnych warstw kosmetyku.

Cienie mineralne mają również tę zaletę, że łatwo możemy tworzyć unikatowe kolory, poprzez wymieszanie ze sobą dwóch lub więcej odcieni. Nałożenie kilku różnych cieni na mokro zapewni Ci holograficzny efekt – kolor będzie zmieniał się w zależności od kąta padania światła.

Cienie mineralne są produktem bardzo wszechstronnym i warto z tego korzystać, bawiąc się makijażem.

Aplikacja cieni na sucho

1/ Najpierw wtłaczamy cień w powiekę – ważne, aby na tym etapie jeszcze go nie rozcierać, ponieważ łatwo się wtedy osypie i nie zbudujemy odpowiedniej pigmentacji. Jeśli efekt jest zbyt subtelny niż oczekujesz – powtórz ten krok. Dopiero kiedy osiągniesz zadowalającą Cię intensywność koloru, przejdź do kolejnego etapu.

2/ Pędzelkiem do rozcierania zacieramy granice, aby stworzyć ładne przejścia między kolorami, lub pomiędzy cieniem a skórą – jeśli używamy tylko jednego odcienia.

aplikacja cieni mineralnych na sucho
Fot. Magdalena Żółcińska

Aplikacja cieni na mokro

Przy tej metodzie aplikacji baza pod cienie również jest opcjonalna, rezygnujemy jednak z oprószania powieki pudrem.

1/ Pędzelek delikatnie zwilżamy – możesz użyć do tego hydrolatu roślinnego, wody termalnej lub zwykłej wody. Ważne, aby pędzelek nie był mokry, a wilgotny – w przeciwnym razie cień będzie od razu rolował się na powiece.

2/ Zwilżony pędzelek maczamy w cieniu i strzepujemy jego nadmiar.

3/ Kolejne kroki są już podobne jak przy metodzie na sucho – wtłaczamy cień w powiekę, aby następnie rozetrzeć granice.

Przydatne triki w aplikacji cieni mineralnych

♥ Cienie mineralne lubią się osypywać, polecam więc zaczynać od zaznaczenia oczu, następnie przechodząc do makijażu twarzy (przy metodzie na mokro problem ten nie powinien występować, ponieważ cień lepiej trzyma się wilgotnego pędzelka).

♥ Aby uniknąć kolorowych plam pod oczami, możesz również nałożyć na ten obszar grubszą warstwą puder transparentny, a następnie delikatnie ‘zmieść’ go razem z osypanymi kolorowymi pigmentami z cieni.

♥ Przy użyciu cieni mineralnych możesz stworzyć również bardzo precyzyjne kreski – wystarczy posiadać ścięty pędzelek, który uprzednio należy zwilżyć.

Akcesoria niezbędne w makijażu mineralnym

Akcesoria niezbędne w makijażu mineralnym
Fot. Magdalena Żółcińska

Sięgając po produkty mineralne, warto zaopatrzyć się w pędzle stworzone do ich aplikacji. Na pewno pomoże Ci to w uzyskaniu odpowiedniego efektu. Jeśli jednak wiesz jaki zamiennik posiadany już w kosmetyczne zastosować, ich zakup nie jest konieczny.

Do aplikacji produktów mineralnych polecam pędzle z włosia syntetycznego – sypka formuła lepiej się go trzyma, dzięki czemu cały proces jest ułatwiony. Nie powodują one również alergii i podrażnień (może zdarzyć się że jesteśmy uczulone na włosie zwierząt).

Do nakładania podkładu najlepiej wybrać pędzel kabuki lub pędzel flat top. Ważne, aby nie był on zbyt duży, ponieważ większość kosmetyku osypie się z twarzy i zmarnuje, a dodatkowo nie osiągniesz pożądanego efektu.

Wybieraj pędzle średniej wielkości, z dobrze zbitym włosiem.

Do korektora możesz użyć specjalnego pędzelka przeznaczonego do tego produktu, ale równie dobrze sprawdzi się mały pędzelek do cieni.

Nie potrzebujesz również wielu akcesoriów, aby wykonać perfekcyjny makijaż oka. Przydatny będzie płaski, języczkowy pędzelek do wtłaczania cieni w powiekę i jeden pędzelek z zaokrągloną końcówką do ich rozcierania. Dodatkowo możesz zaopatrzyć się we wspomniany już skośnie ścięty pędzelek do cieni (taki jak do eyelinera) – jeśli planujesz malować za pomocą cieni precyzyjne kreski.

Podsumowanie

Stosowanie porad i trików, których udzieliłam w tym wpisie, pomoże Ci szybko i bez stresu opanować sztukę wykonywania perfekcyjnego makijażu mineralnego. A może już ją opanowałaś?

Jestem ciekawa, czy stosujesz metody aplikacji opisane w tym wpisie? A może masz swoje sprawdzone triki? Chętnie je poznam!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Najczęstsze trudności w makijażu mineralnym – jak sobie z nimi poradzić?

Najczęstsze trudności w makijażu mineralnym – jak sobie z nimi poradzić?

Elektryzowanie się włosów. Jak sobie z nim poradzić?

Elektryzowanie się włosów. Jak sobie z nim poradzić?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany