Glinka na włosy – właściwości, działanie i sposoby użycia

glinka na włosy

Glinki mineralne zagościły w naszych kosmetyczkach już jakiś czas temu i są niezastąpionym składnikiem domowych maseczek. Sięgamy po nie, by dodać skórze blasku, oczyścić zatkane pory, wyrównać koloryt skóry i złagodzić podrażnienia. A czy stosowałaś już glinkę na włosy? Jeśli nie, koniecznie przeczytaj dalszą część tego wpisu! Dowiesz się z niego, jak działa glinka na włosy, jakie ma właściwości i jak ją stosować, by osiągnąć jak najlepsze efekty pielęgnacyjne. Zapraszam!

Zanim jednak opowiem Ci, jak dokładnie działa glinka na włosy i kiedy warto po nią sięgnąć, krótkie przypomnienie, czym właściwie są glinki mineralne i co możemy znaleźć w ich bogatym składzie.

Glinka mineralna – skład, pozyskiwanie, właściwości

Glinka jest skałą osadową powstałą w procesie wietrzenia minerałów. Wydobywa się ją w postaci kamienia, następnie rozdrabnia, suszy na słońcu i poddaje procesom sterylizacji. Jako produkt o ładunku ujemnym glinka przyciąga do siebie cząsteczki o ładunku dodatnim. Działa więc tak samo jak magnes, a nałożona na skórę wydobywa z niej substancje toksyczne oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.

Najbardziej znane rodzaje glinek to glinka zielona, glinka marokańska (ghassoul), glinka czerwona, glinka biała, glinka żółta i glinka błękitna. Mniej popularne, ale równie chętnie stosowane są glinki różowa, czarna i fioletowa.

Glinki zawierają niemal wszystkie makro i mikroelementy, których potrzebuje nasza skóra. Są to przede wszystkim krzem, wapń, magnez, potas, żelazo, fosfor, cynk, miedź i selen. W zależności od koloru glinki zawartość tych składników może się od siebie różnić, co wpływa na właściwości i działanie każdej z nich.

W kosmetyce glinki stosuje się przede wszystkim do pielęgnacji twarzy. Są niezastąpione w maseczkach, których zadaniem jest oczyszczenie skóry, normalizacja poziomu sebum, wyrównanie kolorytu i złagodzenie podrażnień. Glinki stosuje się też do mycia twarzy i zębów. Popularnym zastosowaniem glinek są też okłady służące redukcji cellulitu i usuwaniu toksyn ze skóry. Na bazie glinki można zrobić też tonik do twarzy i dezodorant.

Właściwości glinek sprowadzają się głównie do ich działania oczyszczającego, regulującego, łagodzącego i detoksykującego. Glinki mają też właściwości przeciwzmarszczkowe, odżywcze i odkażające.

Glinka mineralna właściwości

Glinka na włosy – jakie efekty możesz uzyskać?

Glinka na włosy działa na kilka sposobów, a wszystko odbywa się w obrębie skóry głowy, na którą ją nakładamy. To tutaj glinka wykazuje swoje wyjątkowe właściwości, które przekładają się nie tylko na stan skóry głowy, ale wpływają też na wygląd i kondycję naszych włosów.

Glinka nakładana na skalp lub dodawana do szamponu do włosów ma za zadanie oczyszczać, odkażać i detoksykować skórę głowy. W zależności od koloru, glinka wykazuje też właściwości regulujące pracę gruczołów łojowych, odżywia i stymuluje cebulki, łagodzi podrażnienia skóry głowy. Może też stylizować fryzurę, bo pomaga w odbijaniu włosów u nasady i przedłużać świeżość włosów.

Czego możesz się spodziewać stosując glinkę do pielęgnacji włosów?

  • wolniejsze przetłuszczanie się skóry głowy
  • dłuższa świeżość fryzury
  • dobra kondycja skóry głowy
  • mniej podrażnień i koniec problemów z zaczerwienioną skórą głowy
  • szybszy wzrost włosów
  • większa objętość włosów
  • mniejsze wypadanie włosów

Glinka na włosy – którą wybrać?

Tak, jak już napisałam, to jak glinka będzie działała na włosy będzie uzależnione od jej koloru. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę najpopularniejszych rodzajów glinek mineralnych i ich właściwości.

Glinka zielona to najchętniej stosowana glinka na włosy. Najczęściej sięgają po nią osoby zmagające się z szybkim przetłuszczaniem się skóry głowy i włosów. Glinka zielona normalizuje bowiem poziom sebum, spowalnia przetłuszczanie się włosów i przedłuża świeżość fryzury. Pomaga też w łagodzeniu podrażnień i stanów zapalnych skóry głowy, wykazuje działanie detoksykujące i odkażające.

Glinka marokańska (ghassoul) to kolejna glinka, którą często stosuje się w pielęgnacji włosów. Dzięki właściwościom absorbcyjnym glinka marokańska spowalnia przetłuszczanie się włosów, odświeża skórę i włosy, dodaje im objętości i wyraźnie je wzmacnia. Stosowana do mycia włosów doskonale oczyszcza je z pozostałości kosmetyków i produktów stylizacyjnych. Zapobiega też nadmiernej łamliwości włosów.

Biała glinka na włosy sprawdza się przede wszystkim jako kosmetyk mający przywrócić równowagę skóry głowy, złagodzić i ukoić podrażnienia, zmniejszyć zaczerwienienie i złagodzić swędzenie. Z jej pomocą możesz odświeżyć fryzurę – biała glinka na włosy działa podobnie jak suchy szampon.

Glinka czerwona wzmacnia cebulki włosów, uszczelnia naczynia krwionośne i reguluje pracę gruczołów łojowych. Przywraca równowagę skórze głowy, sprzyja szybszemu wzrostowi włosów, zapobiega ich wypadaniu. Doskonale sprawdzi się w pielęgnacji bardzo wrażliwej skóry.

Glinka różowa jest doskonałym wyborem dla cienkich, podatnych na uszkodzenia i szybko przetłuszczających się włosów. Sprawdza się też w pielęgnacji wrażliwego skalpu. Łagodzi podrażnienia, przywraca równowagę skórze, absorbuje nadmiar sebum i odświeża fryzurę.

Czarna glinka wykazuje działanie wzmacniające, wyraźnie odżywia włosy, poprawia ich kondycję i przyspiesza ich wzrost. Tak, jak pozostałe glinki, absorbuje nadmiar sebum i spowalnia przetłuszczanie się włosów, a dodatkowo chroni włosy przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrzych.

Jak stosować glinkę na włosy?

Glinka na włosy może być stosowana na kilka sposobów. Najpopularniejszą metodą jest wykorzystanie glinki jako głównego składnika maski do włosów.

Maseczka z glinki

Maseczka z glinki powinna być stosowana przed myciem włosów. Do jej przygotowania możesz użyć dowolnej glinki, którą następnie należy wymieszać z wodą, hydrolatem lub olejem roślinnym. Maseczkę możesz też przygotować łącząc ze sobą glinkę, hydrolat i olej, dodając do niej miód, jogurt naturalny albo żel aloesowy. Maseczkę z glinki nakładamy na skórę głowy i pozostawiamy na 20-30 minut. Dla lepszego efektu możesz owinąć włosy foliowym czepkiem i ręcznikiem. Po upływie 20-30 minut zmyj maseczkę z włosów, następnie umyj je łagodnym szamponem z naturalnym składem, a na koniec nałóż na nie odżywkę, pomijając skórę głowy.

Maseczka z glinki odłuszcza skórę głowy, odżywia cebulki, stymuluje szybszy wzrost włosów, wzmacnia włosy i łagodzi podrażnienia skalpu. Sprawia, że włosy są bardziej lekkie, dobrze odbite u nasady i dłużej pozostają świeże.

Mycie włosów glinką

Mycie włosów glinką to kolejny sposób na to, by wykorzystać glinkę na włosy. Chcąc zastosować ją w ten sposób możesz dodać glinkę do ulubionego szamponu do włosów, albo zrobić sobie „szampon”, łącząc glinkę z wodą lub hydrolatem. Pamiętaj jednak, że taki szampon nie będzie się pienił. Myjąc włosy glinką usuniesz ze skóry wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, odżywisz i wzmocnisz cebulki. Glinka będzie absorbować też nadmiar sebum. Mycie włosów glinką zaleca się szczególnie przy problemie nadmiernie wypadających i szybko przetłuszczających się włosów.

Pamiętaj o tym, by po umyciu włosów glinką nałożyć na nie maseczkę lub odżywkę. Włosy umyte glinką są bowiem sztywne, splątane i trudne do rozczesania.

Glinka na włosy jako suchy szampon

Kolejny świetny sposób na wykorzystanie glinki do włosów to zastąpienie nią suchego szamponu. Glinka dzięki swoim właściwościom absorbcyjnym pochłania nadmiar sebum i przywraca świeżość włosom. Sprawia też, włosy są lepiej odbite u nasady i mają większą objętość. Chcąc użyć glinkę w ten sposób wystarczy nałożyć jej niewielką na skórę głowy, zostawić na 2-3 minuty i dokładnie wyczesać.

Peeling skóry głowy

O zaletach peelingu skóry głowy pisałam już wielokrotnie. To doskonały sposób na oczyszczenie skalpu, lepsze ukrwienie skóry i stymulację cebulek. Regularne stosowanie peelingu sprzyja szybszemu wzrostowi włosów, spowalnia ich przetłuszczanie i rozwiązuje problemy związane z podrażnieniami skóry. Najprostszy peeling z glinki zrobisz mieszając ze sobą glinkę, szampon lub odżywkę do włosów i cukier. Tak przygotowaną mieszankę nanieś na zwilżone wcześniej włosy i masuj skórę przez 2-3 minuty. Pamiętaj, że masaż ma być delikatny. Po skończonym peelingu umyj włosy delikatnym szamponem i nałóż na nie naturalną odżywkę.

Przeczytaj koniecznie:

Podsumowanie

Stosowanie glinki do pielęgnacji włosów poleca się przede wszystkim przy problemie zbyt szybkiego przetłuszczania lub częstego wypadania włosów. Właściwości łagodzące glinki warto wykorzystać też w pielęgnacji bardzo wrażliwej, zaczerwienionej i swędzącej skóry głowy oraz w celu wzmocnienia osłabionych włosów. Pamiętaj, by do rozrabiania glinek nie używać metalowych łyżeczek, które pozbawiają glinkę jej cennych właściwości. A po umyciu włosów glinką zawsze nakładaj na włosy odżywkę.

Używasz już glinkę do pielęgnacji włosów? A może dopiero planujesz zacząć to robić?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Najlepsze odżywki bez silikonów do włosów – Ranking TOP 10 w 2023 roku

Najlepsze odżywki bez silikonów do włosów – Ranking TOP 10 w 2023 roku

Witamina E w kosmetykach – poznaj sekret witaminy młodości

Witamina E w kosmetykach – poznaj sekret witaminy młodości

Kolorówki – tajemnice profesjonalnego makijażu

Kolorówki – tajemnice profesjonalnego makijażu

Komentarze (5)

  1. J
    Odpowiedzi ()
    1. Marysia Wajda
    2. A
    3. A
      Ada
      Nie jest to prawdą. Jest to zadnie twierdzące więc dopełnienie bliższe powinno być w BIERNIKU czyli „można użyć dowolną glinkę” tak jak było a w zdaniu przeczącym w dopełniaczu „nie można użyć dowolnej glinki”. Proszę nie wprowadzać w błąd pseudo wiedzą chcąc się dowartościować, tylko się doszkolić:
  2. A
    Ada
    Dla zdania twierdzącego dopełnienie bliższe jest w BIERNIKU!! czyli: „Można użyć dowolną glinkę” Dla zadnia przeczącego w dopełniaczu ” Nie można użyć dowolnej glinki” Zdanie było poprawne.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany