Jak dbać o włosy na basenie?

jak dbać o włosy na basenie

Basen to znakomite miejsce, aby się zrelaksować oraz zadbać o zdrowie i sylwetkę. Niestety woda basenowa zawiera chlor i niekorzystnie wpływa na stan włosów. Nie pomaga im również pływanie w jeziorze czy w morzu, ponieważ są narażone na słoną wodę i promienie słoneczne. Jak dbać o włosy? Jakie kosmetyki nałożyć przed, a co po basenie? Oto kilka wskazówek.

Najlepszym sposobem na ochronę włosów na basenie jest czepek, jednak nie każda z nas go lubi, nie wspominając, że nakładanie go podczas wakacji przed każdym wejściem do wody może być problematyczne i niewygodne. Jak inaczej możesz zadbać o włosy? Z pomocą przychodzą kosmetyki do włosów oraz dobre nawyki – o nich dowiesz się z tego artykułu.

Czy woda basenowa niszczy włosy?

Zacznijmy od najważniejszego pytania, czy woda basenowa niszczy włosy? Zapewne intuicyjnie znasz już odpowiedź, która brzmi: tak

Dzieje się tak za sprawą chloru, który jest stosowany do dezynfekcji wody w basenach. Jego wysoka koncentracja może prowadzić do uszkodzeń włosów, ponieważ jako silny utleniacz chlor może niszczyć białka. W rezultacie może osłabić strukturę włosów, sprawiając, że będą bardziej kruche i podatne na łamanie. Ponadto chlor może przyczyniać się do utraty wilgoci wewnętrznej, co może prowadzić do wysuszenia włosów, a także podrażniać skórę głowy i wywoływać swędzenie oraz łupież.

Bez odpowiedniej pielęgnacji włosy po basenie mogą szybciej się niszczyć, stać się przesuszone i łamliwe.

Dodajmy, że nie zawsze woda basenowa musi zawierać chlor. Popularne są baseny bez chloru, w których zastosowano wodę ozonowaną. Jej zaletą jest to, że nie ma tu nieprzyjemnego zapachu chloru, ponadto działa mniej inwazyjnie na skórę i oczy. W porównaniu z wodą chlorowaną woda ozonowana jest bardziej miękka i łagodna dla włosów. 

Ozon zabija bakterie i wirusy w wodzie. Co więcej, wykazuje właściwości oczyszczające, co oznacza, że może pomóc usunąć osady i zanieczyszczenia z włosów, które mogą się tam gromadzić w wyniku częstego pływania w basenie. Jednak, tak jak w przypadku każdej wody basenowej, nadmierne narażenie włosów na wodę ozonowaną może prowadzić do ich uszkodzenia, szczególnie jeśli przebywasz długo w wodzie, np. podczas wakacji lub też regularnie trenujesz na basenie (aqua aerobik, pływanie itd.).

Dlaczego włosy na basenie się niszczą?

Włosy na basenie mogą ulec uszkodzeniu z różnych powodów. Tak jak już wspomnieliśmy, jednym z największych czynników szkodliwych jest chlor, który jest stosowany do dezynfekcji wody w basenie. Chlor może prowadzić do wysuszania i uszkodzenia włosów, zwłaszcza jeśli są one już suche lub zniszczone. Woda basenowa może również zawierać inne substancje, takie jak wapń i magnez, które mogą osadzać się na włosach i powodować ich osłabienie i matowienie.

Regularne wizyty na basenie mogą pogorszyć kondycję kosmyków. Przez kąpiel w chlorowanej wodzie włosy często stają się matowe, sianowate i trudne do rozczesania.

Włosy mogą także ulec uszkodzeniu z powodu czynników mechanicznych, takich jak czesanie, wycieranie ręcznikiem, mocne wiązanie (zwłaszcza popularne są tu ciasne koki) lub noszenie ciasnego czepka kąpielowego. Dobra wiadomość jest taka, że odpowiednia pielęgnacja włosów po basenie pomoże Ci utrzymać ich zdrowy wygląd i uniknąć uszkodzeń.

Co nałożyć na włosy przed basenem, aby je chronić?

Najlepszym sposobem na ochronę włosów podczas pływania na basenie jest nałożenie czepka kąpielowego. Pamiętaj również o nałożeniu odżywki lub olejku na włosy przed wejściem do wody, zwłaszcza jeśli nie chcesz nosić czepka.

Warto tu zwrócić uwagę na jeden aspekt. Niektórzy uważają, że nałożenie odżywki na włosy przed wejściem do basenu jest niepotrzebne, a nawet niezalecane. Jako argument pada, że woda basenowa może zmyć większość odżywki i substancji ochronnych, przez co kosmetyk nie spełni swojego zadania. Mało tego, odżywka na włosach wprawdzie tworzy barierę przed substancjami chemicznymi, ale z drugiej strony może je zatrzymać i tym samym sprzyjać ich nadbudowie. To dlatego tak ważne jest, aby dokładnie umyć włosy po basenie – pozbędziesz się w ten sposób nie tylko pozostałości po wodzie basenowej, ale też oczyścisz włosy z resztek kosmetyków ochronnych.

Jak zadbać o włosy przed wejściem do basenu:

 1. Czepek kąpielowy – najlepiej zakładać go zawsze, ponieważ jest to najskuteczniejsza ochrona przed szkodliwymi substancjami chemicznymi obecnymi w wodzie basenowej.
 2. Olej do włosów – możesz nałożyć niewielką ilość olejku na końcówki włosów, aby zabezpieczyć je przed wysuszeniem; możesz także zdecydować się na nałożenie oleju na całe włosy jak przy olejowaniu w domu. Oleje tworzą warstwę ochronną i wykazują zdolność odpychania cząsteczek wody, dzięki czemu włosy nie są tak bardzo narażone na kontakt z wodą z chemikaliami.
 3. Odżywka do włosów – najlepiej sprawdzi się tu odżywka emolientowa, która stworzy ochronny film, a jednocześnie pomoże utrzymać nawilżenie włosów. Nie obawiaj się silikonów w odżywce, ponieważ wykazują one wysoką ochronę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, niska temperatura czy słońce. Poczytaj o roli silikonów w artykule: Silikony w pielęgnacji włosów – czy zawsze są złe?

Jeśli chodzi o czepek kąpielowy, to zrezygnuj z czepka materiałowego. Wprawdzie może być delikatniejszy dla włosów i skóry głowy, ale nie chroni przed zamoczeniem. Czepki silikonowe przepuszczają mniej wody i są szczelniejsze, dzięki czemu lepiej sprawdzają się w ochronie włosów, np. przed chlorem. Możesz mieć obawy, że taki czepek będzie ciągnąć włosy. Tutaj uspokajamy – dotyczy to zwykłych czepków gumowych, czepki silikonowe są elastyczne i gładkie. Jeśli jednak obawiasz się o swoje włosy, jest na to prosty sposób – wystarczy, że wcześniej na włosy nałożysz ulubiony olej. Poprawi on nie tylko poślizg dla czepka, ale też zadziała zbawiennie na włosy.

Mamy tu jeszcze jedną wskazówkę. Otóż włosom może pomóc ich wcześniejsze namoczenie. Zanim wejdziesz do basenu spryskaj włosy wodą z kranu lub zamocz je pod prysznicem. Dzięki temu włosy będą wchłaniać mniej wody basenowej, która może sprzyjać ich uszkodzeniu.

Te kosmetyki mogą Ci się przydać na basenie:

Czy trzeba myć włosy po basenie?

Tak, po basenie najlepiej włosy umyć szamponem. Dzięki temu usuniesz z nich pozostałości chloru i innych substancji chemicznych, które mogą je osłabić i uszkodzić. Niestety chlor i pozostałe substancje mogą pozostać na włosach, nawet jeśli je opłuczesz pod kranem czy pod prysznicem, dlatego warto zastosować szampon z łagodnymi substancjami myjącymi, by dokładnie je oczyścić. 

Jeśli masz suche lub zniszczone włosy, zastosuj po basenie odżywkę lub olejek zaraz po umyciu włosów. Kosmetyki te nawilżą pasma, a także zapewnią im ochronę. Odpowiednie nawilżenie jest kluczowe dla zachowania zdrowych i pięknych włosów.

Zasada mycia włosów po basenie ma zastosowanie właściwe w każdej sytuacji, kiedy korzystasz z uroków wody. Jeśli Twoje włosy są narażone na działanie słońca, soli morskiej lub wiatru, warto je umyć po każdej kąpieli w wodzie, aby usunąć zanieczyszczenia i przywrócić im odpowiedni poziom nawilżenia.

Jak zadbać o włosy po basenie?

Po pływaniu ważne jest, aby dokładnie spłukać włosy czystą wodą, umyć je szamponem i zastosować odżywkę lub olejek do włosów. Dzięki temu nie tylko przywrócisz włosom nawilżenie, ale też zapewnisz ochronę przed dalszymi uszkodzeniami. 

Regularne dbanie o włosy po pływaniu w basenie jest kluczowe, aby utrzymać ich zdrowie i piękny wygląd.

Dalsze czynności są takie jak w przypadku świadomej pielęgnacji włosów. Na umyte włosy należy nałożyć odżywkę lub maseczkę, które powinny być dobrane do Twojego typu włosów. Na końcówki nałóż olejek lub serum, które zabezpieczą je przed uszkodzeniami. Pamiętaj również o tym, aby włosów nie suszyć gorącym powietrzem – zdecydowanie lepiej jest osuszyć je delikatnie ręcznikiem i wysuszyć suszarką z chłodnym nawiewem lub pozostawić do naturalnego wyschnięcia.

Jeśli na basenie nie ma suszarki z opcją chłodnego suszenia, koniecznie zadbaj o ochronę włosów i zastosuj spray termoochronny, który zabezpieczy włosy przed działaniem gorącego powietrza.

Włosy mokre nie lubią też szczotkowania. Powód jest tutaj prosty – są bardziej wrażliwe, podatne na wyrywanie i łamanie. To właśnie dlatego do szczotkowania na mokro nie zaleca się szczotek z kolcami, a wybiera się grzebienie z szeroko rozstawionymi ząbkami. Jeśli masz problem z plączącymi się włosami, pamiętaj, aby je rozczesać przed myciem i nie zapomnij o odżywce ułatwiającej rozczesywanie włosów.

Dowiedz się, jak wybrać najlepszą szczotkę do włosów:

Kosmetolog radzi: Farbowanie włosów a basen

kosmetolog radzi

Woda basenowa wpływa negatywnie na włosy. Częsta styczność z chlorem oraz innymi substancjami chemicznymi dodawanymi do wody może w widoczny sposób pogorszyć wygląd i kondycję włosów. Pod wpływem chloru stają się one osłabione, sztywne, szorstkie, łamliwe i pozbawione blasku. Na wodę chlorowaną najbardziej narażone są włosy farbowane i rozjaśniane. Składniki niektórych farb do włosów mogą wchodzić w reakcję z chlorem, w wyniku czego włosy mogą przybrać zielony odcień i zacząć nieprzyjemnie pachnieć. Przebarwienia na włosach mogą być też efektem działania metali – zwłaszcza miedzi, którą często dodaje się do wody basenowej, aby zapobiec powstawaniu glonów. Używanie lakieru do włosów i innych produktów do stylizacji fryzury może pogłębić problem.

Czarne scenariusze dla włosów farbowanych to zwłaszcza:

 • połączenie kąpieli w basenie z opalaniem na słońcu, co potęguje przesuszenie włosów i może spowodować reakcję alergiczną,
 • kąpiel na basenie w świeżo zafarbowanych włosach, co nasila uszkodzenie włosów i ryzyko zmiany ich koloru na zieloną.

Aby tego uniknąć, na basenie warto postawić na czepek, właściwe zabezpieczenie włosów przed kąpielą oraz staranną pielęgnacją po wyjściu z wody. Jeśli jednak pomimo tych starań włosy przybiorą zieloną barwę, można poddać je chelatacji. Warto zaopatrzyć się w tym celu w kosmetyki chelatujące, które zawierają substancje łączące się z kationami metali, powodując ich usunięcie. Taki zabieg wpływa pozytywnie na wygląd i kondycję włosów, pomagając zachować zamierzony efekt farbowania. Całokształt tych działań pozwoli czerpać radość z kąpieli w basenie, bez niemiłych niespodzianek.

Jak dbać o włosy podczas pływania lub na plaży? Podsumowanie

Czas na podsumowanie naszego artykułu. Zebraliśmy wskazówki w praktyczną ściągawkę w punktach, dzięki czemu od razu będziesz wiedzieć, jak najlepiej zadbać o włosy zarówno na basenie, jak i podczas plażowania.

Jak zabezpieczyć włosy przed szkodliwym działaniem wody:

 1. Załóż czepek kąpielowy – wybierz taki czepek, który idealnie dopasuje się do Twojej głowy i będzie szczelny; najlepiej sprawdzają się tu czepki silikonowe.
 2. Namocz włosy przed wejściem do basenu – jeśli wcześniej namoczysz włosy wodą z kranu lub pod prysznicem, możesz to pomóc zminimalizować wchłanianie wody basenowej.
 3. Nałóż olej lub olejek do włosów – nawet niewielka ilość na końcówkach włosów może ograniczyć niszczące działanie chloru i innych substancji obecnych w wodzie.
 4. Użyj łagodnego szamponu po pływaniu w basenie dokładnie umyj włosy łagodnym szamponem, aby usunąć resztki chloru i innych substancji chemicznych.
 5. Stosuj odżywkę do włosów – po umyciu włosów nałóż na nie odżywkę, która pomoże zregenerować zniszczone włosy i przywróci im miękkość i blask.
 6. Unikaj suszenia włosów gorącym powietrzem – najlepiej nadmiar wody z włosów ściągnij delikatnym ręcznikiem i pozostaw włosy do naturalnego wyschnięcia.
 7. Chroń włosy przed słońcem – jeśli planujesz pływanie na zewnątrz lub plażowanie, zabezpiecz swoje włosy przed szkodliwymi promieniami UV i wybierz lekki olejek lub spray ochronny z filtrem UV.

Dobrą praktyką przy dbaniu o włosy jest stworzenie swojego zestawu, który będziesz zabierać ze sobą na każdą wizytę na basenie. Powinny znaleźć się w nim: czepek, grzebień lub szczotka z szeroko rozstawionymi ząbkami, kosmetyk do umycia włosów (łagodny szampon), olejek do włosów (do nałożenia przed i po basenie) oraz odżywka. Umieść wszystkie te przedmioty w praktycznej kosmetyczce i zabieraj ją zawsze ze sobą – Twoje włosy będą Ci wdzięczne!

Czy znasz inne sposoby, jak dbać o włosy na basenie? A możesz masz swój ulubiony kosmetyczny zestaw? Podziel się w komentarzu! 

Przeczytaj także

Sprawdź, dlaczego warto stosować żel aloesowy i jak najlepiej wykorzystać go do pielęgnacji włosów i twarzy

Sprawdź, dlaczego warto stosować żel aloesowy i jak najlepiej wykorzystać go do pielęgnacji włosów i twarzy

Kremy na zimę z dobrym składem. Sprawdź, czym skutecznie ochronisz skórę przed zimnem.

Kremy na zimę z dobrym składem. Sprawdź, czym skutecznie ochronisz skórę przed zimnem.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany