Co na zaskórniki? Podstawy pielęgnacji skóry, dzięki którym unikniesz zaskórników.

co na zaskórniki

Zaskórniki, wągry i rozszerzone pory nie są ulubieńcami żadnej kobiety i niejednej z nas spędzają sen z powiek. Czy istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się zaskórników? I jak dbać o cerę, która ma tendencję do zaskórników, by raz na zawsze o nich zapomnieć? Tego wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego wpisu, zapraszam!

Czym są te okropne zaskórniki?

Zaskórniki są mieszanką łoju, złuszczonego naskórka oraz codziennych zanieczyszczeń skóry, takich jak kurz, pył, smog itd. Pojawiają się, gdy gruczoły łojowe produkują za dużo sebum, a nadmiar złuszczającego się naskórka nie jest usuwany ze skóry. Dochodzi wtedy do zatkania ujścia mieszków włosowych (mówiąc potocznie – porów skóry) i powstania wągrów, czyli zaskórników otwartych, lub prosaków, czyli zaskórników zamkniętych.

Zaskórniki otwarte, czyli wągry, pojawiają się najczęściej na nosie i brodzie. Są czarne lub brązowe, a ich kolor powstaje na skutek utleniania się zgromadzonych w porach skóry zanieczyszczeń.

Zaskórniki otwarte mają biały kolor i pojawiają się pod skórą, najczęściej na policzkach i czole. Są dość widoczne, często wyglądają jak drobna kaszka i mają wielkość łebka od szpilki. Ich powstawanie może mieć podłoże genetyczne, dlatego często bardzo trudno jest się ich pozbyć.

skąd się biorą zaskórniki

Kogo dotyczy problem zaskórników?

Problem zaskórników dotyczy nie tylko cer tłustych i trądzikowych, bo mogą się one pojawiać też na pozostałych rodzajach cer. Ich pojawianie się na skórze jest niepożądane, bo zaskórniki nie wyglądają estetycznie, a dodatkowo mogą ulegać też nadkażeniom bakteryjnym i powodować pojawianie się ropnych wyprysków. To z kolei może powodować rozwój trądziku albo znacząco pogorszyć wygląd i kondycję cery. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o to, żeby zaskórniki na skórze się nie pojawiły. Bo ich usunięcie bywa często dużym problemem, wymaga systematyczności, cierpliwości, a niekiedy nawet – pomocy specjalisty.

Przeczytaj: Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Jak się bronić przed powstawaniem zaskórników? Podstawy codziennej pielęgnacji skóry.

Podstępując w myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, warto zadbać o to, aby codzienna pielęgnacja skóry nie sprzyjała pojawianiu się na skórze zaskórników. Tak naprawdę możemy to zrobić w bardzo łatwy i mało angażujący sposób. Podstawą jest łagodne, ale skuteczne oczyszczanie twarzy, regularne złuszczanie naskórka i odpowiednie nawilżanie skóry.

♦ Łagodne i dokładne oczyszczanie

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który wpływa na wygląd, zdrowie i kondycję naszej skóry jest jej codzienne oczyszczanie. Dobrze oczyszczona skóra ma ładny koloryt, jest miękka, gładka, świeża i promienna. Nie ma na niej zaskórników, znika problem rozszerzonych porów, nie ma problemów z przetłuszczaniem i ziemistym kolorytem. Jest to też skóra lepiej odżywiona i nawilżona, bo wszystkie składniki nakładane na dobrze oczyszczoną skórę, mogę przenikać przez naskórek do jej głębszych warstw i wykazywać aktywne działanie.

Żeby codzienne oczyszczanie skóry przynosiło oczekiwane efekty powinno być wykonywane w odpowiedni sposób. Czyli przy użyciu łagodnych i skutecznych kosmetyków oraz z zastosowaniem odpowiednich metod.

Najlepszym i najbardziej zalecanym sposobem oczyszczania skóry jest oczyszczanie wieloetapowe. Zaczynające się od demakijażu, po którym przychodzi czas właściwego oczyszczania skóry przy pomocy łagodnych kosmetyków na bazie wody, a kończące się na przywróceniu skórze równowagi tonikiem lub hydrolatem roślinnym.

Wieloetapowe oczyszczanie skóry:

1/ Demakijaż -> olejek do demakijażu lub płyn micelarny.

2/ Oczyszczanie właściwe -> olejek myjący + żel/pianka do mycia twarzy + woda + masaż; mleczko do mycia twarzy + woda + masaż; żel do mycia twarzy + woda + masaż; biała glinka + woda + masaż.

3/ Tonik lub hydrolat.

Drugi etap oczyszczania twarzy jest najważniejszy i może być wykonany na wiele sposobów. Możemy umyć twarz używając żelu oczyszczającego, wykonać nim masaż skóry, następnie spłukać wodą. Możemy też najpierw oczyścić twarz olejkiem, następnie sięgnąć po piankę do mycia twarzy, wykonać nią krótki masaż i spłukać wodą. Ważne jest jednak to, żeby wykonać ten etap starannie, pamiętać o masażu (czyli dokładnym wymasowaniu skóry kosmetykiem myjącym) i dokładnym opłukaniu skóry wodą. Ten etap warto powtórzyć dwa raz, by mieć pewność, że skóra jest na pewno czysta. Na tak przygotowaną skórę rozpylamy tonik lub hydrolat (albo przecieramy skórę zwilżonym w nim płatku kosmetycznym), aby przywrócić skórze równowagę i wyrównać jej pH. Jeśli tego nie zrobimy, na naszej skórze mogą zacząć panoszyć się drobnoustroje, powodujące powstawanie stanów zapalnych i pryszczy.

Oczyszczanie twarzy należy wykonywać rano i wieczorem.

♦ Złuszczanie

Złuszczanie martwego naskórka to kolejna ważna czynność, której nie może zabraknąć w pielęgnacji cery skłonnej do zaskórników oraz wtedy, gdy zależy nam na tym, aby uchronić naszą skórę przed ich powstaniem.

Najważniejszym zabiegiem służącym złuszczaniu naskórka i usunięcia ze skóry martwego naskórka jest peeling.

Do wyboru mamy peelingi mechaniczne, które sprawdzą się na cerze normalnej i mieszanej oraz peelingi enzymatyczne, przeznaczone dla skór bardziej wrażliwych. W ich składzie mile widziany jest dodatek kwasów owoców, kwasu glikolowego, czy kwasu migdałowego, bo są to substancje sprzyjające złuszczaniu naskórka.

♦ Nawilżanie

Nawilżanie skóry jest niezwykle ważne nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że ostatnim czego potrzebuje nasza skóra jest krem nawilżający. W przypadku profilaktyki antyzaskórnikowej też ma to bardzo duże znaczenie, bo nieodpowiednio nawilżona skóra będzie chciała sama wytworzyć barierę ochronną, wzmagając pracę gruczołów łojowych. Gdy te zaczną wytwarzać nadmiar sebum – do pojawiania się zaskórników wystarczy dosłownie chwila.

Dlatego niezależnie od tego, czy masz skórę suchą, czy tłustą, dbaj o jej codzienne nawilżanie, stosując odpowiednie kremy, pijąc dużo wody i dostarczając skórze cenne kwasy tłuszczowe z pożywienia.

Co lubią zaskórniki, czyli czego unikać, aby się przed nimi chronić?

Do pojawienia się zaskórników na skórze możemy doprowadzić nie tylko przez niedokładne oczyszczanie twarzy, brak usuwania martwego naskórka, czy rezygnację z nawilżania. Wpłynąć mogą na to również:

  • szkodliwe substancje w kosmetykach – szczególnie te o działaniu wysuszającym, komedogennym i uszkadzającym naturalną barierę ochronną naskórka. Składnikami kosmetyków, których należy unikać, aby uchronić się przed zaskórnikami są: etanol, izopropanol, parafina, wazelina, silikony, SLS i SLES. Również gliceryna oraz oleje roślinne mogą wykazywać działanie komedogenne, dlatego stosując kosmetyki na ich bazie należy dobrze obserwować skórę.
  • zbyt mocne oczyszczanie skóry – zbyt mocne nie równa się zbyt częste, ale takie, do którego używamy kosmetyków z substancjami, które podrażniają naturalną barierę ochronną naskórka. Są to głównie SLS i SLES, ale warto też unikać innych substancji, które są do nich podobne -> przeczytasz o nich w tym wpisie: Substancje powierzchniowo-czynne w kosmetykach naturalnych.
  • oczyszczanie skóry tylko płynem micelarnym i nie spłukanie go ze skóry – jednym z dość często powtarzanych błędów jest oczyszczanie skóry tylko płynami micelarnymi, z pominięciem kosmetyków myjących. Nie jest to dobry pomysł, bo płyn micelarny nie ma takiej mocy oczyszczającej, aby pozbyć się ze skóry wszystkich zanieczyszczeń. Poza tym w jego składzie obecne są substancje powierzchniowo-czynne, które niespłukane ze skóry mogą powodować zatykanie porów.
  • wyciskanie – wyciskając nawet pojedyncze zaskórniki, czy wypryski, które pojawiły się na skórze możesz doprowadzić do rozwinięcia się stanu zapalnego.
  • zbyt częste peelingi – oczyszczając skórę warto pamiętać, że można przedobrzyć. Częste peelingi, 2-3 razy w tygodniu, zamiast oczyszczać skórę z martwych komórek naskórka, będą podrażniać żywe komórki, co w efekcie może doprowadzić do wzmożonej pracy gruczołów łojowych.

Co na zaskórniki? Polecane produkty

Jeśli zmagasz się z zaskórnikami i potrzebujesz sprawdzonych i skutecznych kosmetyków – oto kilka produktów, które polecam Ci wypróbować.

Rumiankowy żel do mycia twarzy Sylveco zawiera łagodne substancje oczyszczające, które nie podrażniają płaszcza ochronnego skóry oraz kwas salicylowy o właściwościach antybakteryjnych. Oczyszcza pory i reguluje poziom sebum.

Normalizujący tonik do twarzy Vianek Zielony z kwasem jabłkowym przyczynia się do zmniejszenia ilości zaskórników, przywraca równowagę skórze, zmiękcza, koi i łagodzi.

Koniecznie wypróbuj też Olejowe serum do cery trądzikowej i problematycznej DIY!

Podsumowanie

Oczyszczenie twarzy z zaskórników nie jest łatwe i do tego tematu będę jeszcze wracać. Dzisiaj chciałam skupić się głównie na tym, co możemy zrobić, żeby ochronić skórę przed powstaniem zaskórników. Mam nadzieję, że moje wskazówki będą przydatne. A w jednym z kolejnych wpisów podzielę się z Tobą domowymi sposobami na zaskórniki. Jeśli znasz takie, które Twoim zdaniem świetnie się sprawdzają, koniecznie mi o nich napisz w komentarzu do tego wpisu. 

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Kosmetyki naturalne – fakty i mity, które musisz znać (żeby się nie nabrać)

Kosmetyki naturalne – fakty i mity, które musisz znać (żeby się nie nabrać)

Mydło kastylijskie – poznaj jego zastosowanie i właściwości

Mydło kastylijskie – poznaj jego zastosowanie i właściwości

Komentarze (6)

  1. I
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  2. E
    Eagleeye
    Walczę z zaskórnikami już od 13 roku życia, przeszłam kuracje, oczyszczania, kwasy, izotek. I co? I mam 20 lat a wągry na twarzy, plecach, szyi i dekolcie jak były, tak są! Mimo że z moją pielęgnacją powinnam mieć skórę jak u bobasa, z hormonami i genami nie wygram. Mama miała to samo, kuzynki mają podobnie. Taka moja natura ale robię co mogę! 🙂
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  3. E
  4. K
    Klaudia
    Świetnie, że dodałaś sekcję o tym, czego nie robić bo naprawdę nadal bardzo często się słyszy, że ktoś wyciska, złuszcza gruboziarnistymi peelingami albo chodzi na manualne. To niewarte świeczki. U mnie np. sprawdziło się delikatne złuszczanie za pomocą kremu *reklama*. Zawarty w nim kwas azelainowy delikatnie złuszcza i dzięki temu w bezpieczny sposób można się pozbyć zaskórników.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany