Plopping – czyli jak wydobyć skręt loków przy pomocy ręcznika lub koszulki

plopping

Sposobów na ujarzmienie naturalnie kręconych włosów jest mnóstwo. Dziś przyjrzę się metodzie plopping, która uchodzi za najprostszą, a jednocześnie najskuteczniejszą metodę wydobywającą skręt włosów i podnoszącą je u nasady. Jak poprawnie wykonać ręcznikowanie, zwane też koszulkowaniem?

Kręcone włosy uchodzą wprawdzie za jedne z najcięższych w pielęgnacji, ale nie ulega wątpliwości, że mają swój urok. Odpowiednio zadbane i wystylizowane ładnie okalają twarz, a z ich pomocą możesz wykonać wiele oryginalnych fryzur. Co jednak ciągle się puszą, a fale i loki nie są takie, jakbyś chciała? Z pomocą przychodzi plopping, czyli tzw. ręcznikowanie lub koszulkowanie włosów. Jest to metoda, która pozwala ujarzmić niesforne kosmyki i wydobyć skręt loków. Cała magia polega na tym, że jest łatwa, a jedyne, czego potrzebujesz, to bawełniana koszulka lub ręcznik oraz kosmetyk do stylizacji włosów kręconych.

Co to jest plopping?

Plopping to przełomowa metoda stylizacyjna bez użycia ciepła, która jest bardzo popularna u Curly Girls. Jej zadaniem jest przygotowanie włosów do naturalnego schnięcia oraz wydobycie i podkreślenie naturalnego skrętu. Jak to robi? Odciąga nadmiar wody i wilgoci, które sprawiają, że loki stają się obciążone i rozciągnięte.

Plopping to metoda ujarzmienia włosów kręconych i puszących się. Pomaga wydobyć i podkreślić naturalny skręt włosów. Przyda się również osobom, które chcą przyspieszyć czas schnięcia włosów lub też z działania samego stylizatora do włosów nie są zadowolone.

Warto dodać, że ręcznikowanie włosów jest bezpieczne i nie wpływa negatywnie na kondycję włosów. Dzięki tej metodzie Twoje loki lub fale będą sprężyste, zbite i okalające zalotnie twarz, dodatkowo włosy przestaną się puszyć.

Jeśli interesuje Cię, skąd w ogóle nazwa tej metody, to tu nie ma zaskoczenia. Angielskie „hair plopping” oznacza po prostu „kładzenie włosów”. I to doskonale odzwierciedla, na czym polega ta metoda – po prostu kładziesz włosy na materiale. Jak to zrobić poprawnie, dowiesz się z następnej części artykułu.

Sprawdź podstawy pielęgnacji włosów kręconych:

Jak działa plopping?

Zapewne zauważyłaś, co się dzieje z lokami i falami, gdy są mokre i je zgniatasz. Sprawiasz wtedy, że skręt staje się bardziej zwarty i sprężysty, a sama fryzura po wyschnięciu włosów bardziej wyrazista. Metoda plopping zasadniczo opiera się na zgniataniu – włosy owijasz szczelnie ręcznikiem lub koszulką, dociskając włosy do głowy, i trzymasz je tak przez kilka godzin, a nawet całą noc. W rezultacie otrzymujesz lepszy skręt i lepszą objętość włosów.

Mało tego, materiał zbiera nadmiar wody i kosmetyków do stylizacji, przez co pasma nie są przeciążone. Dzięki temu Twoje włosy będą też szybciej suche i gotowe do naturalnego schnięcia, które również sprzyja uzyskaniu i utrwaleniu wymarzonych loków.

Jak poprawnie wykonać ręcznikowanie włosów?

Jak każda metoda stylizacyjna, plopping wymaga wprawy. Dlatego nie bój się dochodzić do wymarzonych efektów metodą prób i błędów! Poniżej omawiam podstawowe zasady, jak prawidłowo przeprowadzić plopping.

Czego potrzebujesz

Oto lista rzeczy potrzebnych do wykonania ploppingu:

  • ręcznik lub koszulka, najlepiej bawełniane, ale może być też ręcznik z mikrofibry
  • ulubiony produkt do stylizacji, np. krem do układania włosów kręconych Maternatura
  • grzebień do rozczesywania włosów z szeroko rozstawionymi ząbkami (opcjonalnie)

Ręcznk frotte nie nadaje się ręcznikowania, ponieważ jego splot sprawia, że pojedyncze kosmyki łatwo się zaplątują, a to powoduje ich oddzielanie się i puszenie. Zamiast tego wybierz ręcznik z mikrofibry (ma gładki, pętelkowy splot), a najlepiej z bawełny.

Psst… Jeśli wciąż poszukujesz idealnego kosmetyku do włosów kręconych, sprawdź nasze propozycje:

Plopping – instrukcja krok po kroku

  1. Umyj i starannie wypłucz włosy. Lekko je odciśnij w ręcznik, aby pozbyć się nadmiaru wody.
  2. Nałóż odżywkę bez spłukiwania i rozprowadź ją grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach. Możesz nałożyć również olejek zabezpieczający końcówki.
  3. Nałóż kosmetyk stylizacyjny i stylizuj włosy jak zwykle, upewniając się, że są gładkie i się nie puszą. Możesz nałożyć tylko go, pomijając odżywkę.
  4. Ugniataj pasma z głową pochyloną do przodu, aby zachęcić włosy do kręcenia.
  5. Rozłóż ręcznik przed sobą, na płaskiej powierzchni, np. łóżku, przy samej jego krawędzi. Jeśli wybrałaś koszulkę, rękawy powinny być bliżej ciała.
  6. Powoli schyl głowę i delikatnie połóż końcówki włosów na środku ręcznika.
  7. Następnie pochyl się mocniej tak, aby czubek głowy dotknął ręcznika, a włosy w całości znalazły się na nim, tworząc warstwy jak akordeon.
  8. Dla lepszego efektu możesz unieść włosy u nasady, z tyłu głowy.
  9. Włosy owiń dokładnie ręcznikiem, robiąc z niego turban, upewniając się, że żadne pasmo spod niego nie wychodzi. W przypadku ręcznika z rękawów zrób wałeczki, następnie zwiąż je na karku.
  10. Trzymaj turban na głowie od 30 minut do 3 godzin, w zależności od długości i gęstości włosów. Następnie zdejmij ręcznik i wysusz włosy suszarką z dyfuzorem lub daj im naturalnie wyschnąć.

Co do czasu trzymania ręcznika na głowie, coraz więcej pojawia się głosów, że można go zostawić nawet na całą noc. Czy plopping na noc się sprawdza? Wszystko zależy od potrzeb i wrażliwości skóry głowy. Dlatego zachęcam do przetestowania. Zrezygnuj jednak z metody, jeśli będziesz odczuwała jakikolwiek dyskomfort w trakcie snu lub rankiem po przebudzeniu.

Poczytaj nasz inny artykuł o tym, jak myć i pielęgnować włosy metodą „curly girl”:

Plopping – podsumowanie

Ręcznikowanie włosów to prosta metoda, dzięki której wydobędziesz wymarzony skręt, a loczki staną się bardziej skręcone i zbite. Jest to idealna metoda dla osób, którym ciężko wydobyć naturalne loki i fale poprzez samo ugniatanie włosów z produktem stylizacyjnym. Posiadaczki włosów kręconych podkręślają, że dzięki ręcznikowaniu ich loki są pięknie zdefiniowanie, a włosy się nie puszą.

Plopping może też się sprawdzić jako metoda stylizacyjna dla osób, które okazjonalnie chcą uzyskać bardziej fantazyjną fryzurę lub tzw. kontrolowany nieład czy plażowe loki, a ich włosy są podatne na skręcanie. Co do prostych włosów, po ploppingu stają się one uniesione u nasady, pełne objętości i lekko skręcone.

Plopping wymaga wprawdzie czasu, ponieważ musisz swoje wysiedzieć pod ręcznikiem bądź koszulką, ale efekty są tego warte!

Czy znałaś wcześniej metodę ręcznikowania włosów? A może jesteś jej wielbicielką i masz dla innych złote wskazówki na temat ploppingu? Podziel się w komentarzu!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Najlepsze serum do twarzy na noc – Ranking TOP 10 w 2022 roku

Najlepsze serum do twarzy na noc – Ranking TOP 10 w 2022 roku

Kołtuny we włosach – jak rozczesać splątane włosy i zapobiegać kołtunom?

Kołtuny we włosach – jak rozczesać splątane włosy i zapobiegać kołtunom?

Komentarze (5)

  1. B
    Odpowiedzi ()
    1. A
  2. K
  3. p
    przykro
    Jak dodajemy opcję oceny artykułu, to dobrze by było gdyby faktycznie była taka możliwość – w tym przypadku nie da się kliknąć „nie”. Jeśli nie jesteśmy gotowi na ocenę, po co dodawać taką opcję ?
    Odpowiedzi ()
    1. Marysia Wajda
      Marysia Wajda
      Dziękujemy za zwrócenie uwagi na buga. Korzystamy z gotowej wtyczki do oceniania artykułów, z którą wcześniej nie było takich problemów. Oczywiście przekażę sprawę do webmasterów. Póki co zachęcam do zostawienia swojej opinii poprzez komentarz 🙂

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany