Co niszczy Twoje włosy? 7 szkodliwych czynników

co niszczy włosy

Mocne, zdrowe, lśniące i gładkie. Właśnie takie włosy możesz mieć. Wystarczy tylko, że odpowiednio o nie zadbasz, zapewniając im przy tym ochronę przed działaniem szkodliwych czynników. Co najbardziej niszczy włosy i przed czym należy je chronić?

Przyczyny uszkodzeń włosów

Częścią włosa, która najczęściej ulega uszkodzeniom jest ich łodyga. Jest ona najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych.

Uszkodzenia włosów dzielimy na:

  • uszkodzenia mechaniczne
  • uszkodzenia fizyczne
  • uszkodzenia chemiczne

Do uszkodzeń mechanicznych dochodzi najczęściej podczas czesania i układania włosów. Gdy mocno je szarpiemy lub ciasno oplatamy gumką. Uszkodzenia fizyczne związane są z wpływem na włosy czynników atmosferycznych, a do uszkodzeń chemicznych dochodzi podczas zabiegów fryzjerskich, takich jak farbowanie, rozjaśnianie, czy trwała ondulacja.

Co niszczy włosy – 7 czynników najbardziej szkodzących pasmom

Co najbardziej niszczy Twoje włosy?

Silny wiatr, intensywne słońce, temperatura powietrza

Czynniki atmosferyczne nie są łaskawe dla naszych włosów. Wiatr je plącze, promienie UV niszczą warstwę ochronną włosa i je przesuszają. Podobnie działają bardzo wysoka i skrajnie niska temperatura, sól morska i chlorowana woda. Dlatego powinniśmy stale zabezpieczać włosy przed działaniem czynników atmosferycznych. Latem nosić kapelusz, zimą czapkę. Warto też po każdym myciu wcierać w końcówki włosów naturalne oleje, które otoczą je ochronną warstwą.

Stylizacja na gorąco, czyli prostownica, lokówka i suszarka

Jeśli chcesz mieć zdrowe włosy, powinnaś korzystać z nich jak najrzadziej. Wiem jednak, że często jest to niemożliwe, bo sama nie wyobrażam sobie życia bez suszarki do włosów.

Suche i gorące powietrze z prostownicy i suszarki powoduje odparowanie wody z kory włosa, co wpływa na niszczenie jego struktury białkowej, odpowiedzialnej za ochronę włosów przed uszkodzeniami.

Koloryzacja, rozjaśnianie, trwała ondulacja

Tym, co niszczy włosy, są również chemiczne zabiegi w salonach fryzjerskich. Który działa szczególnie niekorzystnie na pasma? Z trzech wyżej wymienionych zabiegów fryzjerskich najbardziej szkodliwe jest rozjaśnianie włosów, które może doprowadzić do trwałego rozchylenia łusek włosa. Gdy tak się stanie, włosy zaczynają nadmiernie tracić wodę i stają się przesuszone. Szybciej pochłaniają też wilgoć znajdującą się w powietrzu, przez co zaczynają się puszyć.

Farbowanie i rozjaśnianie może powodować też łamanie i rozdwajanie się włosów.

Nieodpowiednia pielęgnacja

Włosom może zaszkodzić zarówno nadmiar kosmetyków pielęgnacyjnych, jak i ich niedostateczna ilość. Niestety, samo umycie włosów nie wystarczy, żeby móc cieszyć się pięknymi włosami. W ich codziennej pielęgnacji stałe miejsce powinny mieć odżywki, maska nakładana 1-2 razy w tygodniu, naturalne oleje. Warto też raz na jakiś czas wykonać peeling skóry głowy i regularnie podcinać końcówki.

Z pielęgnacją łatwo można przesadzić i obciążyć włosy nadmiarem kosmetyków. Przesadna pielęgnacja także jest tym, co niszczy włosy.

Nie trudno też trafić na kosmetyki, które nie będą służyły Twoim włosom. Dlatego polecam zachować umiar, a nowości wprowadzać stopniowo i obserwować włosy. Pomocny może być też plan pielęgnacji włosów. Układając taki plan, oceń, jaka jest porowatość Twoich włosów i ich ogólna kondycja. To ułatwi dobór odpowiednich kosmetyków i określi, jak często będziesz sięgać po olej, czy maskę.

Rozczesywanie na mokro, tarcie mokrych włosów ręcznikiem, spanie z mokrymi włosami

Mokre włosy są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Rozchylone łuski łatwo ulegają uszkodzeniu, czego efektem są połamane włosy i rozdwojone końcówki. Dlatego nie należy ich mocno trzeć ręcznikiem i szarpać szczotką, czy grzebieniem. Chcąc odsączyć włosy z nadmiaru wody, możesz zawinąć je w ręcznik.

Jeśli tak jak ja, masz włosy kręcone, których nie można rozczesać na sucho, nałóż na nie odżywkę i dopiero wtedy sięgnij po grzebień. A kładąc się spać z mokrymi włosami, zapleć je w luźny warkocz lub koczek na czubku głowy.

Zła dieta

Nieodpowiednia dieta jest również tym, co niszczy włosy. Do zachowania dobrej kondycji i zdrowego wyglądu, nasze kosmyki potrzebują odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Jeśli nie zadbamy o to, by spożywać produkty bogate w cynk, żelazo, miedź, siarkę, witaminy A, E, C i B, nasza dieta będzie uboga w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i białko, będziemy pić mało wody – nasze włosy dadzą nam o tym znać. Staną się suche, matowe, mało sprężyste. Będą wolniej rosły, mogą też zacząć nadmiernie wypadać.

Nieodpowiednie mycie włosów

Zbyt częste lub za rzadkie mycie włosów, zapominanie o odżywce, za zimna lub za gorąca woda, szampony z silnymi detergentami, szorowanie włosów zamiast delikatnego masowania – to wszystko również ma wpływ na uszkadzanie struktury Twoich włosów.

Co niszczy włosy – podsumowanie

Ochrona włosów przed wpływem czynników zewnętrznych, powinna stać się naszym priorytetem, jeśli zależy nam na ich ładnym i zdrowym wyglądzie. Najlepsze kosmetyki pielęgnacyjne i wizyty w najdroższym salonie fryzjerskim zdadzą się na nic, jeśli codziennie będziemy narażać włosy na działanie niszczących ich strukturę czynników.

Czy jest coś, co powinnam dopisać do listy czynników najbardziej niszczących włosy? Jak Ty chronisz swoje włosy przed uszkodzeniami?

Przeczytaj także

Uwaga smog! Jak pomóc skórze narażonej na działanie smogu?

Uwaga smog! Jak pomóc skórze narażonej na działanie smogu?

Kosmetyki naturalne i akcesoria pielęgnacyjne w duchu zero waste

Kosmetyki naturalne i akcesoria pielęgnacyjne w duchu zero waste

Komentarze (2)

  1. D
  2. M

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany