W sklepach możesz spotkać kremy BB, CC, DD, a nawet EE. Każdy z nich zapewnia określony poziom krycia, a przy tym pielęgnuje skórę. Jeżeli szukasz produktu maskującego niedoskonałości oraz przebarwienia, który będzie jednocześnie pełnił funkcję lekkiego kremu pielęgnacyjnego, krem CC jest dla Ciebie! Czym różni się od pozostałych produktów? Kto powinien po niego sięgnąć? Podpowiadam!
W drogeriach i sklepach znajdziesz mnóstwo produktów makijażowych, które mają wyrównywać koloryt cery, a także zapewniać jej jednolity ładny odcień. Wśród kosmetyków kryjących niedoskonałości znajdują się rozmaite podkłady, kremy tonujące, a także kremy pielęgnacyjne o właściwościach kryjących jak kremy BB, CC, DD. Dzisiaj chcę się skupić na kremach CC, które oprócz efektu krycia przynoszą również korzyści pielęgnacyjne.
Spis treści
Krótka historia kremów korygujących
Pierwszymi produktami łączącymi właściwości kremu i korektora były kremy BB, których historia sięga lat 50. XX wieku. Wtedy to niemiecka dermatolog Christine Schrammek opracowała recepturę kremu z myślą o osobach po peelingach chemicznych i zabiegach laserowych. Krem miał nie tylko maskować zaczerwienienia, blizny i niedoskonałości, ale też pielęgnować cerę i łagodzić wszelkie podrażnienia.
Do dzisiaj uważa się, że gdyby nie azjatycka pielęgnacja i zamiłowanie mieszkanek Korei Południowej i Japonii do jasnej i nieskazitelnej cery, pierwszy na świecie krem BB przeszedłby bez echa i nie doczekalibyśmy się kremów CC czy DD. To właśnie w latach 90. zaczął się prawdziwy boom na te produkty za sprawą koreańskich i japońskich celebrytek, które w wywiadach ochoczo dzieliły się radami, że to tym kremom zawdzięczają piękną skórę.
Pierwszy koloryzujący krem nawilżający sprzedawany jako krem CC pojawił się na rynku w 2010 roku. Był to produkt singapurskiej marki Rachel K.
Dzisiaj na rynku spotkamy różne rodzaje kremów korygujących:
- krem BB (Beauty Balm lub Blemish Balm) – połączenie kremu z podkładem o słabym kryciu, nazywany balsamem upiększającym
- krem CC (Color Control Cream lub Color Correction Cream) – ma cięższą formułę niż krem BB, przez co zapewnia większe krycie przy zachowaniu wysokich właściwości pielęgnacyjnych
- krem DD (Dynamic Do All) – wykazuje te same właściwości co krem CC, ale jest przeznaczony do cery dojrzałej
- krem EE, który jest nowością – ma lekkie krycie, ponieważ na pierwszym miejscu jest dobroczynne działanie na skórę, potem jej zmatowienie, a na końcu dopiero krycie
Można sądzić, że kolejne pojawiające się generacje kremów korygujących są już chwytem marketingowym, ale nie zmienia to faktu, że kremy CC i BB są wręcz kultowe i pomagają uzyskać gładką i nieskazitelnie wyglądającą cerę bez konieczności nakładania ciężkiego makijażu.
Co to jest krem CC?
Krem CC to wielofunkcyjny kosmetyk, który łączy w sobie zalety kremu upiększającego z większą ilość pigmentu. Zapewnia niezbędne krycie oraz właściwości pielęgnacyjne, które sprostają wymaganiom cery problematycznej. Wprawdzie nie działa tak silnie kryjąco jak fluid, ale sprawia, że skóra wygląda promiennie i naturalnie.
Krem CC polecany jest do cery z problemami skórnymi jak cera naczynkowa czy trądzikowa, ponieważ lepiej niż krem BB maskuje i ukrywa niedoskonałości, dając efekt wyrównanej cery o zdrowym blasku.
Skrót kremu CC pochodzi z ang. Color Control Cream lub Color Correction Cream, co tłumaczy się jako krem korygujący koloryt cery lub krem z korektorem. Niektórzy skrót CC rozwijają jako Colour&Correct, Color Control albo Color&Care. Bez względu na tłumaczenie, zadaniem kremu CC jest kamuflowanie problematycznych obszarów. Odpowiadają za to starannie dobrane pigmenty na zasadzie przeciwstawności kolorów (zgodnie z teorią o kole kolorów). Na przykład pigment morelowy pomaga ukryć oznaki zmęczenia, zielony maskuje zaczerwienienia, a biały – przebarwienia.
Poznaj działanie pielęgnacyjne kremów Color Control
Krem CC przeznaczony jest do korygowania, ukrywania niedoskonałości skóry (zmian trądzikowych, blizn, zaczerwienień i popękanych naczynek) oraz matowienia. Przy tym nie tylko zapewnia krycie, ale też pielęgnuje skórę.
Formuła kremu CC każdej marki jest inna, ale prawie wszystkie te produkty mają kilka cech wspólnych. Aktywne składniki SPF chronią skórę przed uszkodzeniami słonecznymi, a do mieszanki często dodawane są składniki przeciwstarzeniowe, takie jak witamina C, peptydy i przeciwutleniacze.
Właściwości pielęgnacyjne kremów CC zależą od zawartych składników aktywnych. Może zawierać m.in. nawilżające kwas hialuronowy i glicerynę, przeciwzapalny wyciąg z kory dębu, kojący wyciąg z zielonej herbaty czy przeciwzmarszczkową wąkrotkę azjatycką.
Właściwości pielęgnacyjne kremu CC:
- tuszuje niedoskonałości
- poprawia i wyrównuje koloryt cery
- nawilża
- odżywia
- wygładza
- koi i łagodzi podrażnienia
- zapobiega stanom zapalnym
- chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, w tym UV
- matuje lub dodaje blasku (zależni od składników)
Zaletą kremów CC jest to, że znakomicie zastępują lekki kryjący make-up, a dzięki delikatniejszej strukturze lepiej się nakładają i nie obciążają skóry. Można je też nakładać na okolice oczu – zanim to zrobisz, zapoznaj się z instrukcją producenta co do stosowania produktu.
Jak wybrać najlepszy krem CC?
Krem CC łączy działanie kremu nawilżającego, korektora i podkładu, a nawet pudru matującego czy rozświetlacza. Powinnaś go dobrać tak, jak każdy kosmetyk kryjący, tj. dopasować do karnacji i jej odcienia, a także rodzaju cery. Tak na przykład skóra tłusta i mieszana wymaga lekkich kosmetyków z matowym wykończeniem, a cera sucha wymaga już pielęgnacji ukierunkowanej na długotrwałe nawilżenie.
Poszukaj kremu CC, który zawiera również filtry przeciwsłoneczne, aby nie musieć nakładać dodatkowych filtrów i zapewnić skórze optymalną ochronę przed promieniowaniem UV.
Jak dobrać idealny krem CC dla siebie:
- Potrzeby skóry: pierwszym krokiem jest określenie, jaki masz typ cery. Możesz wybrać uniwersalny produkt jak So Bio – Krem CC 5w1, który jest odpowiedni do każdego rodzaju cery i działa wieloetapowo, tj. ujednolica kolor skóry, odżywia, nawilża, rozświetla, a także zapewnia średnią ochronę przeciwsłoneczną dzięki mineralnemu filtrowi SPF 10. Innym kosmetykiem tego typu jest Miejski krem CC przeciw zanieczyszczeniom SPF 15 z kwasem hialuronowym Madra, który dzięki zawartości aloesu, gliceryny i wyciągom roślinnym doskonale nawilża i łagodzi podrażnienia, a za sprawą witamin C i E działa przeciwstarzeniowo. Ponadto silnie chroni skórę przed niesprzyjającymi czynnikami środowiskowymi.
- Odcień: zaletą kremu CC jest to, że idealnie dopasowuje się do kolorytu skóry. Jednak produkty różnią się między sobą tonacjami i bardzo ważne jest, abyś dobrała idealny dla siebie, żeby nie uzyskać efektu sztuczności. Najczęściej kremy CC dostępne są w trzech wariantach, mianowicie jasny, średni i ciemny. Jeśli masz bladą cerę, zainteresuj się kosmetykami azjatyckimi, które mają więcej jaśniejszych odcieni w palecie.
- Wykończenie: krem CC może dawać matowe bądź rozświetlające wykończenie. Jeśli masz cerę skłonną do przetłuszczania się i świecenia, wybierz produkt z wykończeniem matowym, który przeważnie zawiera składniki normalizujące pracę gruczołów łojowych, przez co cera dłużej będzie wyglądać świeżo. Możesz nadać skórze przyjemnego dla oka rozświetlenia dzięki zawartym w kremie CC złotym drobinkom – polecane zwłaszcza przy cerze poszarzałej, zmęczonej oraz na większe wyjście.
Jak stosować krem CC?
Krem CC nie wymaga specjalnych zabiegów i przygotowań, aby włączyć go w rutynę pielęgnacyjną. Powinien być nakładany na oczyszczoną i nawilżoną cerę. Najpierw więc oczyść skórę, później nałóż ulubiony krem, a następnie wybrany krem CC.
Podobnie jak krem BB, krem CC jest produktem w płynie, więc można go nakładać za pomocą blendera do makijażu. Blendowanie jest kluczowym krokiem do uzyskania gładkiego wykończenia, więc niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na nałożenie kremu CC palcami, czy blenderem do makijażu, rozprowadź go na twarzy okrężnymi ruchami.
Możesz zwiększyć poziom krycia, nakładając więcej warstw w razie potrzeby. Zwróć uwagę na obszary, które chcesz szczególnie ukryć lub poprawić ich kolor, takie jak cienie pod oczami. Wykończ lekką warstwą pudru, aby uzyskać matowe wykończenie.
Który krem wybrać – CC czy BB?
Częstym pytaniem jest, czym różni się krem BB od CC i który wybrać? Kremy CC zapewniają mocniejsze krycie niż BB, co wynika z ich cięższej formuły. Dzięki niej kryją nie tylko drobne niedoskonałości, ale też większe, np. ciemne plamy, blizny potrądzikowe czy zaczerwienienia.
Zanim zdecydujesz się na któryś z produktów, w pierwszej kolejności powinnaś odpowiedzieć na pytanie, czego tak naprawdę potrzebujesz. Krem CC ma większy stopień krycia niż BB i wykazuje właściwości pielęgnacyjne, takie jak wygładzanie drobnych linii lub zmarszczek oraz wyblakłe przebarwienia. Polecany jest osobom szukającym lekkiego kremu, który będzie maskować niedoskonałości, ukrywał przebarwienia i wyrównywał koloryt cery.
Kiedy krem CC się sprawdzi:
- masz cerę problematyczną, np. z trądzikiem
- skóra ma skłonność do wyprysków, przebarwień, pękających naczynek itp.
- kiedy masz więcej niedoskonałości, które chcesz ukryć
- jeśli stosowanie ciężkiego, kryjącego podkładu jedynie pogarsza stan Twojej cery
- w dni, w których nie chcesz nosić mnóstwa makijażu lub masz presję czasu
- w połączeniu z podkładem (jako baza), aby zwiększyć działanie pielęgnacyjne
Patrząc na opinie klientek Triny oraz blogerek dobrze jest mieć oba rodzaje kremu. Są dni, kiedy chcesz uzyskać naturalny efekt i zdrowy blask cery, a są też takie, kiedy potrzebujesz ukryć większe niespodzianki. Wybór zależy więc od tego, czego potrzebujesz w danym momencie.
Podsumowanie
Kremy CC na dobre zagościły w ofercie wyrównujących koloryt kremów nawilżających. I nic dziwnego! Mają przyjemną konsystencję, doskonale stapiają się ze skórą, a ich lekka formuła nie zatyka porów skórnych. Dzięki nim Twoja cera będzie wyrównana, odświeżona, gładsza i miększa.
Zamiast więc używać korektora lub podkładu kryjącego, możesz zadbać o najważniejsze potrzeby swojej skóry w zakresie korekty koloru, krycia i pielęgnacji jednym produktem – kremem Color Control.
Czy używasz kremu CC? Jaki jest Twój ulubiony produkt? Podziel się w komentarzu!