Makijaż mineralny, podobnie jak ten wykonany kosmetykami tradycyjnymi, wymaga utrwalenia. Stosując odpowiednie metody i sposoby sprawisz, że makijaż utrzyma się na skórze w nienaruszonym stanie nawet przez cały dzień. A Ty będziesz wyglądać dzięki temu promiennie i świeżo, co będzie miało też przełożenie na Twoje dobre samopoczucie. W dzisiejszym wpisie pokażę Ci jakich zasad się trzymać, aby cieszyć się nieskazitelnym i perfekcyjnym makijażem jak najdłużej.
Spis treści
Podstawa to dobrze przygotowana skóra
O trwałość makijażu możesz zadbać już na etapie przygotowywania skóry do nałożenia go.
Jeśli zależy Ci aby podkład wyglądał dobrze i nie podkreślał mankamentów cery, pamiętaj żeby:
♦ dobrze oczyścić twarz, aby była zmatowiona i pozbawiona suchych skórek (tu pomocne będą delikatne peelingi), ponieważ produkty sypkie lubią je podkreślać.
♦ nawilżyć skórę, używając kremu, bazy pod podkład lub kremu z filtrem przeciwsłonecznym – ten krok również przyczynia się do przedłużenia trwałości makijażu mineralnego. Ważne, aby odczekać dłuższą chwilę między aplikacją produktu nawilżającego i podkładu, inaczej sypki produkt może się zrolować razem z kremem.
♦ w przypadku cery tłustej, która szybko zaczyna się świecić, warto zaraz przed aplikacją podkładu odcisnąć nadmiar sebum na przykład w chusteczkę higieniczną, przykładając ją delikatnie miejsce przy miejscu.
Technika i narzędzia
Poza przygotowanie skóry, ważna jest również technika aplikacji podkładu. Aby uzyskać trwały makijaż mineralny, sposoby nakładania zakładają stosowanie ruchów okrężnych, posuwistych lub stemplowania.
Ruch okrężny (kolisty) będzie odpowiedni jeśli jesteś posiadaczką cery mieszanej, tłustej lub normalnej. W przypadku cery suchej, naczynkowej i delikatnej powinnaś stosować ruch posuwisty (góra-dół), natomiast najlepsze krycie uzyskasz poprzez stemplowanie. To, czy nałożysz podkład w odpowiedni sposób, również przełoży się na jego trwałość.
Chcąc wykonać nie tylko dobrze wyglądający, ale i trwały makijaż, używaj pędzli przeznaczonych do produktów mineralnych.
Do podkładu możesz użyć flat top lub kabuki. Pierwszy zapewni Ci lepsze krycie, drugim uzyskasz bardziej miękki efekt. Pędzel kabuki będzie również odpowiedni do pudru mineralnego, omieciesz nim delikatnie twarz, unikając efektu maski.
Świetnie sprawdzi się również gąbeczka dedykowana minerałom – jest nieco twardsza i mniej sprężysta od tradycyjnych aplikatorów do podkładów płynnych i skutecznie wtłacza sypki produkt w skórę.
Trwały makijaż mineralny – Sposoby – A co z cieniami do powiek?
Aby przedłużyć trwałość cieni mineralnych, możesz użyć standardowej bazy do powiek lub korektora w kremie.
Bazą można wypełnić również obszar pod oczami, co pozwala na przedłużenie trwałości korektora, który aplikujemy w to miejsce.
Cienie sypkie lepiej przykleją się do takiej warstwy i nie będą tak szybko zbierać w załamaniach. Taki bazowy produkt również delikatnie wypełnia zmarszczki na skórze. Jeśli więc jesteś posiadaczką powiek z tendencją do przetłuszczania się, warto abyś nie pomijała tego kroku.
Pamiętaj też, aby wtłaczać cienie w powiekę miejsce przy miejscu, a dopiero potem delikatnie rozcierać.
Taka metoda zapewni:
- lepszą pigmentację i przyczepność cieni
- brak problemu osypywania się
- dobry wygląd makijażu mineralnego zachowany na dłużej
Puder wykończeniowy – postaw na rozświetlenie lub mat
Być może nakładanie sypkiego pudru na sypki podkład wydaje Ci się zbędne. Jednak spróbuję Cię przekonać, że warto wykonać ten krok.
Podkład, również ten mineralny, ma za zadanie wyrównać koloryt cery, ukryć drobne niedoskonałości. Puder wykończeniowy ma natomiast dodatkowo utrwalić podkład i pomóc uzyskać pożądany efekt wyglądu skóry. W przypadku cery problematycznej, mieszanej i tłustej bezpieczniej jest postawić na mat. Po formułę rozświetlającą sięgnij jeśli posiadasz cerę normalną, suchą i bez większych problemów – światło odbijające się od drobinek miki zawartych w pudrze, tylko niepotrzebnie je podkreśli.
Finalne wykończenie makijażu
Aby uzyskać trwały makijaż mineralny (sposoby aplikacji opisałam powyżej), należy zabezpieczyć go odpowiednim preparatem. Po nałożeniu podkładu i wykonaniu makijażu oczu, możemy spryskać twarz specjalnym fixerem utrwalającym. Warto zwrócić uwagę, aby nie miał alkoholu w składzie, inaczej może podrażnić wrażliwą skórę i ją przesuszyć. Nie ma potrzeby stosować specjalnie dedykowanego produktu, równie dobrze sprawdzi się tu kosmetyk w atomizerze, na przykład hydrolat czy woda termalna. W tym kroku chodzi o to, aby jeszcze lepiej scalić sypkie produkty z cerą. Początkowo może to wyglądać gorzej, ale daj im chwilę czasu, a nie dość że uzyskasz bardziej naturalny, to dodatkowo trwalszy efekt nieskazitelnego makijażu.
Spryskując twarz, koniecznie zachowaj odpowiednią odległość (około 15-20 centymetrów).
Trwały makijaż mineralny – sposoby – podsumowanie
Stosując powyższe wskazówki, możesz być pewna, że Twój makijaż przetrwa dłużej bez naruszenia i w idealnym stanie. A może znasz inne triki na przedłużenie jego trwałości? Chętnie je poznam!