Jak zlikwidować cienie pod oczami? Naturalne sposoby

Naturalne sposoby na likwidację cieni pod oczami

Cienie pod oczami to problem wielu z nas. Przyczyn ich powstawania może być wiele. Aby zmniejszyć ich widoczność, najczęściej sięgamy po korektor. Jednak tym sposobem jedynie ukrywamy cienie. A jak możemy się ich pobyć? I czy to w ogóle jest możliwe?

Skąd się biorą cienie pod oczami?

Sińce i cienie pod oczami nie wyglądają estetycznie. Powodują, że twarz wygląda na przemęczoną i dodają lat. Jeżeli chcesz się ich pozbyć, to zobacz najpierw skąd się te cienie biorą.

Przyczyny powstawania cieni pod oczami:

  • przemęczenie, stres, brak odpowiedniej ilości snu
  • wielogodzinna praca przy komputerze i czytanie przy słabym świetle
  • nieodpowiednia dieta i brak ważnych dla organizmu witamin i minerałów
  • uwarunkowania genetyczne
  • stałe noszenie okularów korekcyjnych
  • choroby takie jak anemia, alergie, schorzenia wątroby i nerek, choroby tarczycy, problemy hormonalne, cukrzyca
  • nieodpowiednia pielęgnacja i proces starzenia się skóry
  • przebarwienia wywołane przez słońce
  • używki takie jak kawa, papierosy i alkohol

Jak walczyć z cieniami i sińcami? Sposoby na cienie pod oczami

sposoby na cienie pod oczami

Chociaż nie możesz zmienić uwarunkowań genetycznych, możesz mieć wpływ na pozostałe czynniki, które przyczyniają się do powstawania cieni pod oczami. Jeśli podejrzewasz, że pojawienie się cieni może mieć związek z Twoim zdrowiem, powinnaś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

W pozostałych przypadkach możesz zminimalizować powstawanie cieni, eliminując ich przyczyny. Pomocne będą też naturalne kosmetyki, domowe sposoby na cienie pod oczami oraz wzbogacenie diety o niezbędne składniki odżywcze i witaminy.

Zanim zaczniesz – określ, jaki masz rodzaj cieni pod oczami

Rozpoznając rodzaj cieni pod oczami, ułatwisz sobie walkę z nimi.

Cienie pod oczami mogą różnić się kolorem, wielkością, głębokością. Najczęściej spotykamy cienie:

  • fioletowe, niebieskie lub purpurowe
  • brązowe lub żółte
  • cienie będące ciemnymi, głębokimi wgłębieniami lub wyglądające, jak ciemna linia

Co możesz zmienić w diecie?

Twoja dieta ma duży wpływ na wygląd skóry i włosów. Także cienie pod oczami mogą być oznaką tego, że organizm otrzymuje za mało witamin, minerałów i składników odżywczych. Po rozpoznaniu rodzaju cieni i skonsultowaniu się z lekarzem, zacznij od urozmaicenia diety i zmiany nawyków żywieniowych. To może być bardzo skuteczna metoda w walce z cieniami pod oczami.

Sposoby na cienie pod oczami, koncentrujące się na zmianie diety

Cienie o zabarwieniu niebieskim, fioletowym lub purpurowym będą wymagały wzbogacenia diety o produkty zawierające witaminę K. Jej bogatym źródłem są zielone warzywa liściaste i kapustne. W Twojej diecie powinny znaleźć się również produkty bogate w witaminy A i C. Ich źródłem są warzywa o pomarańczowym, żółtym i czerwonym kolorze oraz owoce jagodowe. Dużo wody, ograniczenie ilości spożywanego cukru i soli, mniej kawy i więcej ruchu na świeżym powietrzu także przyczynią się do eliminacji cieni.

Cienie brązowe lub żółte mogą wskazywać, że Twojemu organizmowi brakuje witamin B6 i B12 oraz kwasu foliowego. Mogą być też objawem zbyt dużej ilości spożywanego cukru i za małej ilości wypijanej wody. Jeśli masz cienie w kolorze brązowym lub żółtym wzbogać dietę o surowe i gotowane na parze warzywa, świeże owoce i rośliny strączkowe. Nawadniaj organizm wypijając duże ilości wody. Ogranicz cukier i jak najczęściej zastępuj go ksylitolem, miodem lub stewią.

Głębokie ciemne wgłębienia lub ciemna linia pod dolną powieką mogą zacząć się zmniejszać, gdy wzbogacisz dietę o produkty zawierające witaminy K i A. Dużo zieleniny, warzyw kapustnych, natek i liści, a także świeże i gotowane warzywa w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwonym będą Twoimi sprzymierzeńcami. Ogranicz też ilość wypijanej kawy i jak najczęściej sięgaj po szklankę z wodą, aby nawadniać organizm i skórę od wewnątrz. Zmniejszenie ilości zjadanego w posiłkach cukru też jest wskazane.

Naturalni sprzymierzeńcy, czyli kosmetyki, po które warto sięgnąć

Skóra pod oczami jest bardzo delikatna i wymaga starannej pielęgnacji. Codzienne wklepywanie dobrego kremu pod oczy, z takimi składnikami, jak wyciąg z kasztanowca, rumianku, miłorzębu, chabra, bratka, zielonej herbaty oraz witamin K i C, będą zapobiegać powstawaniu cieniu. Mogą też wspomóc ich eliminację.

Sposoby na cienie pod oczami – te naturalne kosmetyki przydadzą Ci się w walce o spojrzenie pełne blasku:

  • Olej ze słodkich migdałów – witaminy w nim zawarte (m.in. wit. A, E i wit. z grupy B) zmniejszają cienie i obrzęki pod oczami. Wygładzają i nawilżają skórę, spowalniają proces starzenia się skóry i wzmacniają naczynia krwionośne.
  • Olej z dzikiej róży – za sprawą dużej zawartości witaminy C, wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwzmarszczkowe i rozjaśniające. Zawiera też witaminy A, E i witaminy z grupy B. Rozjaśnia cienie i zasinienia, zmniejsza obrzęki i zapobiega pękaniu naczyń krwionośnych.
  • Woda różana – okłady z wody różanej rozjaśniają skórę i przywracają jej zdrowy koloryt. Woda różana wzmacnia też naczynka krwionośne i wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe.
  • Hydrolat z czystka – jest bogaty w polifenole i wykazuje ośmiokrotnie wyższe działanie antyoksydacyjne niż witamina C. Ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, łagodzące i oczyszczające. Rozjaśnia przebarwienia na skórze i jest skuteczny w walce z cieniami i opuchlizną pod oczami.

Twojej uwadze polecam szczególnie okłady z  hydrolatu z czystka. Robione regularnie skutecznie zmniejszają opuchliznę i rozjaśniają cienie pod oczami.

Zobacz również ranking najlepszych kremów pod oczy:

Domowe sposoby na walkę z cieniami pod oczami

Jest też wiele skutecznych domowych metod na rozjaśnianie i eliminację cieni pod oczami. Jedną z najlepszych jest dbanie o odpowiednią ilość snu. Co jeszcze może pomóc?

domowe sposoby na worki pod oczami

Sprawdzone domowe sposoby na cienie pod oczami:

  • Okłady z zielonej herbaty – przykładanie ciepłych woreczków z zieloną herbatą zmniejszy opuchliznę i widoczność cieni. Zielona herbata jest źródłem polifenoli, tonizuje skórę i zwęża naczynka krwionośne.
  • Okłady z rumianku i kasztanowca – ekstrakt z kasztanowca działa przeciwobrzękowo, przeciwstarzeniowo i przeciwzapalnie. Wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Rumianek natomiast łagodzi, delikatnie rozjaśnia, zmiękcza i rozluźnia skórę. Zmniejsza dzięki temu obrzęki i widoczność cieni pod oczami.
  • Okłady ze świeżego ogórka – okłady z plasterków ogórka to jeden z najbardziej znanych, domowych sposobów na eliminację cieni. Ogórek rozjaśnia skórę, nawilża ją, odświeża i tonizuje. Ma właściwości ściągające, wzmacnia naczynka i działa lekko chłodząco.
  • Okłady lub masowanie skóry pod oczami kostką lodu – chłodne okłady pomagają zmniejszyć obrzęk pod oczami. Obkurczają i wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, przyspieszając przepływ limfy.

Naturalne sposoby na cienie pod oczami – podsumowanie

Chcąc zlikwidować cienie pod oczami, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Dobrze zaplanowane działania, mające na celu ich rozjaśnienie, wykonywane systematycznie, mogą przynieść widoczny rezultat. Kiedy to nastąpi? To oczywiście zależy od tego, z jakim rodzajem cieni walczysz. Jednak może to być okres trwający ok. 3 miesięcy. A czasami nawet dłuższy.

Czy masz problem z cieniami pod oczami? Jak z nimi walczysz? Jakie sposoby na cienie pod oczami stosujesz? Co się sprawdza, a jakie metody zawiodły?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Skład INCI kosmetyków naturalnych. Czego nie powinno w nim być?

Skład INCI kosmetyków naturalnych. Czego nie powinno w nim być?

Komentarze (17)

  1. M
    Monika
    Mi na cienie pod oczami pomógł krem z olejkiem różanym i arganowym. Argan świetnie odżywia a róża odpowiada za jednolicenie kolorytu skóry. Polecam Wam bioagadir taki różowy krem 😀 dodatkowo fajnie napina skórę i ja stosuję go rano
    Odpowiedzi ()
    1. A
    2. J
      Justyna
      Uważam że płatki pod oczy działają lepiej niż kremy pod oczy. Przynajmniej u mnie cienie spod oczu znikają gdy mam założone hydrożelowe płatki od Efektimy wyciągnięte prosto z lodówki. Gdy serum z płatków wsiąknie w skórę pod oczami to naprawdę efekt jest widoczny gołym okiem
  2. M
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  3. T
    Trish
    A jakieś naturalne kremy na cienie pod oczami są do kupienia? Tylko chodzi mi o takie bardzo bezpieczne, bo czesto i bardzo szybko łapię alergię.
    Odpowiedzi ()
    1. Marysia Wajda
    2. T
    3. Marysia Wajda
      Marysia Wajda
      Po którym z tych produktów? Obydwa mają dobry skład i dobre opinie, plus sama je testowałam i nie doświadczyłam żadnych nieprzyjemności 🙂
    4. T
      Trish
      LaLe miałam i właśnie takie cuda mi się zrobiły. No niestety ale dla mnie nie było to ok, ale było minęło. Obecnie testuję lusime i na razie jest spokój bo skóra jest delikatniejsza i nawet zapachu nie ma więc mega delikatny jest.
    5. Marysia Wajda
      Marysia Wajda
      Do przetestowania polecam również korygujący krem pod oczy od Resibo – znajdziemy w nim skwalan i kofeinę o wysokim stężeniu. Trochę tańszą opcją jest krem pod oczy z kofeiną od LillaMai. Również polecam ze względu na dobry skład 🙂
    6. T
      Trish
      Miałam Resibo i akurat było tak całkiem całkiem, ale skwalan mimo że super to trochę jeszcze potrzebowałam więcej rzeczy, bo to co mam obecnie ma właśnie ten skwalan roślinny, kofeinę, kwas hialuronowy, niacynamid, witaminę c i e + arnikę czy amilię 😀
    7. Marysia Wajda
      Marysia Wajda
      Z nowości, które miałam okazję przetestować polecam jeszcze serum pod oczy od Basiclab oraz krem pod oczy Czarny Bez od IOSSI. Stosuję stosunkowo od niedawna i wydaję mi się, że cienie są już mniej widoczne, natomiast skóra jest na 100% bardziej wygładzona.
    8. M
    9. M
      Milenka Fijołek
      Sprawdź sobie na jeszcze sama dodatkowo, ale po krótce są tam składniki wzmacniające naczynka krwionośne, poprawiające mikrokrążenie, regenerujące i wzmacniające skórę, rozświetlające skórę pod oczami i nawilżające.
  4. A
  5. k
    kinia badach
    u mnie niezastapiony jest olej ze słodkich ogórków, niacynamid, zieloną kawę, zieloną herbatę, masło shea, olej z ogórecznika, olej ze śliwki, ruszczyk kolczasty, arnikę, acerolę. kocham to na worki pod oczami i cienie.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany