Przebarwienia skóry w ciąży – jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?

przebarwienia w ciąży jak sobie z nimi radzić

Przebarwienia skóry w ciąży to częsty problem. Pojawiają się najczęściej na twarzy. Czy można ich uniknąć? Tak! Sprawdź, jak je pokonać. Poniżej przybliżam naturalne sposoby na przebarwienia skóry w ciąży.

Przebarwienia skórne pojawiające się w ciąży są efektem zmian hormonalnych, które zachodzą w tym okresie dość gwałtownie. Pod wpływem zwiększonej w tym czasie ilości estrogenów część komórek barwnikowych produkujących melaninę (czyli melanocytów), pracuje dużo intensywniej. Często dochodzi do sytuacji, gdy pojedyncze melanocyty wytwarzają więcej barwnika niż pozostałe, czego efektem są powstające na skórze plamy.

Czynnikiem, który dodatkowo może sprzyjać powstawaniu przebarwień, jest słońce. Dlatego w ciąży należy zadbać o odpowiednią ochronę UV.

Przebarwienia mogą mieć różną wielkość i występować pojedynczo, lub w większych skupiskach. Zdarza się, że przybierają formę piegów i wówczas za bardzo nam nie przeszkadzają. Jednak bardzo wiele kobiet ciężarnych musi poradzić sobie z bardziej rozległymi przebarwieniami na twarzy, które nazywa się ostudą. Miejsca, w których najczęściej pojawia się ostuda, to czoło, skronie i skóra wokół ust. Przebarwienia mogą mieć różne kolory, od żółtych i brunatno-żółtych, do ciemno-brązowych. Jak możesz sobie z nimi poradzić?

przebarwienia w ciąży sposoby

Przebarwienia w ciąży – czekać, czy nie?

Przebarwienia pojawiające się na skórze w ciąży najczęściej znikają samoistnie w ciągu kilku miesięcy po porodzie. Dotyczy to zwłaszcza przebarwień płytkich, znajdujących się w naskórku. Wiele kobiet nie chce jednak czekać tak długo (ja nie chciałam) i próbuje usunąć, albo przynajmniej zatuszować przebarwienia (co nie jest takie łatwe) zaraz po tym, jak tylko zaczną być widoczne. I tu pojawia się problem. Bo szukając sposobów na skuteczne pozbycie się przebarwień ze skóry, ciężarna kobieta dowiaduje się, że tak naprawdę niewiele może z nimi zrobić.

Po części wynika to z tego, że kobietom w ciąży nie zaleca się stosowania wielu składników kosmetyków, które mogą pomóc w walce z przebarwieniami. A po części z tego, że nadal panują mity nakazujące wierzyć w to, że w ciąży nic, ale to absolutnie nic nie można robić i jedyne kosmetyki, po które można sięgnąć, to czysta woda i mydło. I o ile z pierwszym twierdzeniem należy się zgodzić, bo w ciąży, podczas gdy w organizmie kobiety szaleje prawdziwa burza hormonów i skóra staje się wrażliwa dużo bardziej niż zwykle, wiele składników kosmetyków może jej szkodzić i ją podrażniać. Jest też grupa składników, których stosowanie może przyczynić się do uszkodzenia płodu i zaszkodzić zdrowiu dziecka, dlatego należy się ich bezwzględnie wystrzegać. Nie znaczy to jednak, że wszystkie kosmetyki są zakazane, bo tak nie jest. Wystarczy tylko wiedzieć, po które z nich można sięgać, a których lepiej unikać.

Kosmetyki naturalne należą do grupy tych łagodniejszych, które mogą być stosowane zarówno podczas ciąży, jak i karmienia piersią. Oczywiście w nich również mogą znajdować się składniki, które wrażliwą skórę mogą podrażniać, takie jak np. olejki eteryczne. W ciąży wielu z nich należy unikać.

Ale to właśnie kosmetyki naturalne są sprzymierzeńcami w domowej pielęgnacji skóry dotkniętej przebarwieniami. Co najbardziej może Ci pomóc? Poniżej przedstawiam najlepsze sposoby na przebarwienia skóry w ciąży i kosmetyki, po które warto sięgnąć.

Ochrona UV – niezbędna, by przebarwienia się nie pojawiły

Zacznę od tego, jak możesz przebarwień uniknąć. Aby się pojawiły, niezbędnym czynnikiem jest oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego. Dlatego najlepszym działaniem prewencyjnym, czyli zapobiegającym powstaniu przebarwień, jest ochrona skóry przed działaniem promieniowania UV. Niezależnie od pory roku, przed każdym wyjściem z domu, nakładaj na twarz oraz odkryte części ciała krem z filtrem przeciwsłonecznym. Może to być krem ochronny, taki jaki stosujemy do ochrony skóry na plaży lub krem, który stosujesz do codziennego nawilżania skóry (o ile zawiera filtr ochronny). Minimalna ochrona, której potrzebujesz to filtr o wartości 15 SPF.

W ciąży unikaj kosmetyków z filtrami przenikającymi. Mogą mieć one szkodliwy wpływ na zdrowie Twoje i dziecka.

Wybierając krem z filtrem przeciwsłonecznym, sięgnij po ten z filtrami mineralnymi. Nakładaj go na skórę przed każdym wyjściem z domu i powtarzaj aplikację co 3-4 godziny. To ważne, bo filtry przeciwsłoneczne mają krótkotrwałe działanie i po upływie kilku godzin Twoja skóra przestaje być przez nie chroniona. Co jeszcze pomoże na przebarwienia w ciąży? Sposoby przeciwdziałania tym niedoskonałościom zakładają również przestrzeganie odpowiedniej diety i stosowanie wybranych kosmetyków ochronnych.

Przebarwienia skóry w ciąży domowe sposoby

Odpowiednia dieta

Od początku ciąży (a nawet wcześniej, bo na etapie jej planowania) powinnaś zadbać o swoją dietę. Tym, czego nie powinno w niej zabraknąć, aby dziecko miało zapewnione zdrowy rozwój, a Twoja skóra była chroniona przed powstawaniem przebarwień, jest kwas foliowy. Duże ilości kwasu foliowego znajdziesz między innymi w zielonych warzywach kapustnych i liściastych ( jarmuż, szpinak, kapusta włoska, natka pietruszki, sałata, brokuły, brukselka, szparagi, zielony groszek), warzywach strączkowych, pełnoziarnistym pieczywie, kaszach, kiełkach, orzeszkach ziemnych, jajkach, burakach, bananach i pomarańczach.

Naturalne sposoby na przebarwienia skóry w ciąży – witamina C

Najlepsze preparaty rozjaśniające zawierają składniki, których w ciąży należy unikać. Są wśród nich witamina A i jej pochodne oraz kwasy stosowane w peelingach chemicznych, które chociaż nie są szkodliwe dla skóry, to w czasie, gdy jest ona bardzo wrażliwa, mogą powodować silne podrażnienia. Na szczęście jest jeszcze witamina C, która ma właściwości rozświetlające i wybielające, a jej stosowanie także w ciąży, nie ma negatywnego wpływu na skórę i zdrowie. Tylko uwaga!

Witamina C ma właściwości fotouczulające. Dlatego kosmetyki, które zawierają jej bardzo dużo ilości, stosujemy raczej jesienią i zimą, aby nie wystawiać skóry na intensywne działanie słońca.

Jeśli natomiast sięgasz po kosmetyki z witaminą C latem, stosuj je wieczorem, a rano, przed wyjściem z domu, nałóż na skórę krem z filtrem ochronnym.

Pielęgnacja skóry z przebarwieniami ciążowymi

Idealnie by było, gdybyś przed podjęciem jakikolwiek działań, które mają pomóc rozjaśnić przebarwienia, albo przynajmniej zahamować ich rozwój, skonsultowała się z dermatologiem. Podczas takiej wizyty dowiesz się między innymi, z jak głębokimi przebarwieniami masz do czynienia. Te, które znajdują się w naskórku i są przebarwieniami powierzchownymi, możesz zacząć wybielać domowymi sposobami. Natomiast z usunięciem głębszych przebarwień będziesz musiała wstrzymać się aż do końca połogu i udać na specjalistyczne zabiegi do salonu kosmetycznego.

Chcąc naturalnie rozjaśnić przebarwienia, sięgnij po kosmetyki naturalne ze wspomnianą już witaminą C. Mogą to być kremy, sera i maseczki. Równie cenne będą naturalne oleje roślinne, które są często bardzo bogatym źródłem witaminy C oraz peelingi złuszczające martwy naskórek. Złuszczanie w pielęgnacji cery z przebarwieniami jest jednym z najważniejszych zabiegów. Możesz stosować w tym celu łagodne peelingi enzymatyczne, a jeśli uznasz, że Twoja skóra sobie z tym poradzi – także peelingi mechaniczne.

Sposoby na przebarwienia skóry w ciąży – kosmetyki, które mogą Ci się przydać w walce z przebarwieniami

Orientana – Peeling do twarzy o kremowej konsystencji PAPAJA I ŻEŃSZEŃ INDYJSKI dzięki ekstraktowi z papai  wybiela przebarwienia powstałe na skórze i przywraca skórze zdrowy koloryt.

Nacomi – Olej z dzikiej róży ekologiczny zmiękcza, nawilża i odżywia skórę, przy okazji wyrównując też jej koloryt, rozjaśniając piegi i przebarwienia. Łagodzi też podrażnienia i wzmacnia naczynka krwionośne.

Orientana – BIO serum do twarzy z witaminą C i morwą pomoże rozjaśnić przebarwienia w ciąży (sposoby na redukowanie tych niedoskonałości często wykorzystują moc witaminy C) i wyrównać koloryt skóry, przy okazji dbając też o jej jędrność i regenerację.

IOSSI – Rozświetlające serum do twarzy wpływa na polepszenie kondycji skóry, poprawia jej koloryt, rozświetla, odżywia i wygładza. Odpowiednie dla wszystkich rodzajów skóry i cery naczynkowej.

Pamiętaj również o tym, o czym wspomniałam kilka akapitów wyżej – ochrona skóry przed promieniowaniem UV powinna być teraz Twoim priorytetem. Aby o nią zadbać stosuj kremy ochronne z filtrem na poziomie minimum 15 SPF, kremy pielęgnacyjne z filtrami mineralnymi oraz kremy BB.

W pielęgnacji skóry z przebarwieniami bardzo pomoce są kremy BB. Zawierają filtry przeciwsłoneczne, wyrównują kolor skóry i pomagają delikatnie zamaskować plamy oraz piegi.

Polecane kremy z filtrami i kremy BB:

GoCranberry – Krem do twarzy na dzień SPF 10 OCHRONNA PIELĘGNACJA dobry krem o przyjemnym działaniu nawilżającym i pielęgnacyjnym. Filtr zapewnia dość niską ochronę, dlatego można go używać np. jako bazę pod podkład, który również zawiera filtry ochronne.

Madara – Miejski krem CC przeciw zanieczyszczeniom SPF 15 z kwasem hialuronowym perfekcyjnie ukrywa drobne niedoskonałości i wyrównuje koloryt cery, idealnie stapiając się ze skórą, zachowując przy tym naturalny efekt i jedwabiste wykończenie. Pomaga świetnie zamaskować przebarwienia nabyte w ciąży (sposoby na ich redukcję mogą być bardzo skuteczne, ale nie zawsze przyniosą zamierzone efekty, wówczas dobre krycie zapewni pożądany rezultat).

Vianek – Łagodzący krem do twarzy BB2 SPF15 chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Wyrównuje i ujednolica koloryt skóry, maskuje drobne niedoskonałości.

Przebarwienia nie znikną ze skóry z dnia na dzień. Dlatego bardzo ważne jest systematyczne stosowanie kosmetyków, które mają pomóc w ich usunięciu oraz cierpliwość.

Przebarwienia w ciąży – sposoby – podsumowanie

Złuszczania, wybielanie i ochrona skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym to priorytety w pielęgnacji skóry z przebarwieniami. Gdy musimy podjąć się jej w ciąży, bardzo ważne jest staranne dobieranie kosmetyków i stosowanie tych z jak najłagodniejszymi składnikami. Skutecznym działaniem może okazać się też zaczekanie do końca ciąży i połogu, bo przebarwienia często znikają ze skóry samoczynnie.

Czy znasz jakieś inne, skuteczne sposoby na przebarwienia skóry w ciąży? Czy wiesz, jak je zredukować?

Przeczytaj także

Balsam do ciała na jesień i zimę – jak wybrać najlepszy? Polecane produkty i rekomendacje

Balsam do ciała na jesień i zimę – jak wybrać najlepszy? Polecane produkty i rekomendacje

Najlepsze szczotki do włosów – jak wybrać odpowiednią szczotkę?

Najlepsze szczotki do włosów – jak wybrać odpowiednią szczotkę?

Masaż Kobido, czyli japoński lifting twarzy bez skalpela

Masaż Kobido, czyli japoński lifting twarzy bez skalpela

Komentarze (2)

  1. Z
    Zuzanna
    Na przebarwienia dobrze działają u mnie kosmetyki Novaclear z serii Whiten a zwłaszcza serum i ich krem wybielający mają też działanie AntiAging – przydatna sprawa 🙂
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany