Siemię lniane – jak wykorzystać dla urody

siemię lniane w pielęgnacji

Siemię lniane jest cennym składnikiem kosmetycznym. Na forach pielęgnacyjnych możesz poczytać o jego cudownych właściwościach pielęgnacyjnych, a także prozdrowotnych właściwościach. W tym tekście skupiam się na korzyściach dla urody, jakie dają nasiona lnu. A jest ich mnóstwo!

Na bazie siemienia lnianego przygotowuje się tzw. glutek, który jest po prostu śluzem lnianym. Można go stosować zewnętrznie na twarz i włosy, ale też spożywać. Włosomaniaczki przekonują, że picie kilka razy w tygodniu siemienia lnianego świetnie działa na włosy i paznokcie, a laminowanie włosów siemieniem to znakomita regenerująca kuracja dla włosów zniszczonych i osłabionych. A co ze stosowaniem siemienia na skórę? I tutaj warto włączyć tę roślinę w pielęgnację. Dlaczego? Dowiesz się z tego artykułu, w którym omawiam, czym jest siemię lniane i jakie ma właściwości pielęgnacyjne.

Czym jest i co zawiera siemię lniane?

Siemię lniane to niewielkie nasiona lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum), zwykle koloru brązowego lub złotawego. Kolor lnu przypisany jest do odmiany i to złociste nasiona charakteryzują się lepszym składem chemicznym. Jednak w sklepach najczęściej znajdziesz brązowy len, ale tu bez obaw – on również jest bombą witaminową, którą doceni Twoja skóra!

Nasiona lnu to prawdziwe bogactwo składników niezbędnych dla zachowania urody. Zawierają między innymi cynk, który jest bardzo ważnym składnikiem działającym przeciwtrądzikowo, witaminę E o działaniu odmładzającym; oraz witaminy z grupy B, które pomagają przy problemach skórnych i wspomagają łagodzenie stanów zapalnych. 

Oprócz tego w siemieniu lnianym znajdziesz: witaminy A, F, G i K; magnez, selen, potas, żelazo, wapń; nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Nasiona bogate są również w białko, błonnik i kwas foliowy. Ponadto to cenne źródło olejów (kwas oleinowy, linolenowy, linolowy), fitosteroli oraz flawonoidów. Warto zwrócić uwagę na lignany, które są naturalnymi bardzo silnymi przeciwutleniaczami, silniejszymi nawet od witaminy E – to one sprawiają, że siemię lniane pomaga zachować młody, piękny wygląd.

Oleiste ziarna siemienia lnianego zaliczane są do tzw. superfoods, czyli zdrowej żywności. Siemię wykazuje pozytywny wpływ na cały organizm i uznawane jest za zielarski produkt leczniczy. Ma również szerokie zastosowanie w kosmetyce.

Nasiona lnu od wieków są wykorzystywane w celach leczniczych, m.in. przy dolegliwościach układu pokarmowego i oddechowego. W tym artykule skupiam się jednak na właściwościach pielęgnacyjnych, bo i tutaj picie siemienia lnianego czy nakładanie go zewnętrznie przynosi wiele korzyści, świetnie działając na włosy, skórę i paznokcie.

Właściwości kosmetyczne nasion lnu

Ekstrakt z nasion lnu możesz spotkać w wielu kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej, odwodnionej czy bardzo suchej. Dzięki zawartości związku śluzowych oraz olejów len wykazuje działanie silnie nawilżające, łagodzące i kojące. Wykorzystywany jest również w kosmetykach przeciwzmarszczkowych, ponieważ zawiera przeciwutleniacze i fitohormony spowalniające procesy starzenia się skóry.

Len znajdziesz w wielu kremach, maseczkach do twarzy, peelingach, balsamach oraz mydłach głównie przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i wymagającej nawilżenia.

Len to nie tylko pielęgnacja skóry. Ten naturalny składnik znalazł szerokie zastosowanie w domowych terapiach przeciwko wypadaniu włosów i w kuracjach odbudowujących zniszczone włosy, np. po zabiegu farbowania. Zarówno siemię lniane, jak i olej lniany pojawiają się w składach szamponów i odżywek, a ich zadaniem jest ochrona przed nadmiernym osłabieniem i zmniejszenie łamliwości.

Siemię lniane w pielęgnacji ciała, twarzy, włosów i paznokci:

  • silnie nawilża
  • zapobiega nadmiernemu wysuszeniu skóry
  • łagodzi objawy alergii skórnej, takie jak świąd czy wysypka
  • zmniejsza podrażnienia i stany zapalne
  • redukuje objawy trądziku
  • przyspiesza regenerację łuszczącego i przesuszonego naskórka
  • chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, w tym alergenów
  • wzmacnia płaszcz hydrolipidowy skóry
  • opóźnia procesy starzenia się skóry
  • odżywia i nawilża włosy
  • wzmacnia i zapobiega łamliwości włosów
  • zmniejsza wypadanie włosów
  • wzmacnia osłabioną płytkę paznokciową

Jak przygotować siemię lniane – przepis i zastosowanie

Domowy przepis na przygotowanie tzw. glutka lnianego jest banalnie prosty. Wystarczy, że na 1 łyżkę nasion lnu dodasz 1 szklankę wody – i to koniec listy składników! 

Siemię możesz przygotować na dwa sposoby:

  1. Nasiona zalej wodą, postaw na palnik i doprowadź do wrzenia. Następnie gotuj na małym ogniu przez około 10 minut, od czasu do czasu mieszając. Odcedź i ostudź.
  2. Zalej nasionka gorącą wodą, przykryj kubek i odstaw na noc. Wykorzystaj cały powstały żel lniany (nie odcedzaj).

Tak przygotowanego glutka możesz spożywać bez dodatku, po prostu pijąc. Jeżeli nie przepadasz za jego smakiem, możesz przygotować napój z siemienia lnianego, dodając ulubiony sok. Żel możesz również wykorzystać na wiele sposobów w pielęgnacji skóry i włosów.

Kilka propozycji na wykorzystanie siemienia lnianego dla urody:

  • łagodzący kompres na przesuszone partie ciała
  • kojący dodatek do kąpieli, zwłaszcza przy atopowym zapaleniu skóry
  • nawilżająca i łagodząca maseczka na twarz
  • odżywka do włosów
  • wygładzająca maska na włosy
  • odżywcza maska do rąk
  • maska do wzmocnienia paznokci
  • żel do golenia nóg
  • mgiełka nawilżająca
  • płukanka do włosów
  • składnik domowych maseczek DIY, np. dodaj łyżkę miodu, aby cieszyć się ultranawilżeniem
  • koktajl do picia w celu wzmocnienia i przyspieszenia wzrostu włosów i paznokci

W przypadku niektórych domowych kosmetyków DIY z siemieniem lnianym ich konsystencja może być za bardzo maziowata czy żelowata – dodaj wówczas więcej wody lub ulubionego hydrolatu. Dotyczy to zwłaszcza płukanki do włosów oraz mgiełki do twarzy.

Inną formą przygotowania siemienia jest wyciśnięcie oleju z nasion lnu. Dzięki temu uzyskasz kleistą ciecz, którą możesz pić na surowo lub dodawać do wielu dań. Nie można go jednak podgrzewać – spożywać należy wyłącznie na surowo. Taki olej lniany możemy przygotować w domu za pomocą specjalnej prasy lub kupić gotowy. Zwróć tylko uwagę na krótki okres przechowywania oleju oraz wybieraj wyłącznie olej w ciemnych, szklanych butelkach.

Siemię lniane na skórę

Siemię lniane polecane jest do pielęgnacji zwłaszcza cery naznaczonej problemami, tj. trądzikowej, naczynkowej, wrażliwej czy przesuszonej. Prawdą jednak jest, że każda skóra je pokocha! Przykładowo przy cerze przetłuszczającej siemię zmniejsza rozszerzone pory, a także redukuje błyszczenie się. W przypadku cery wrażliwej zmniejsza nadreaktywność skóry, tym samym znikają zaczerwienienia, a cera staje się ukojona i zrelaksowana.

Siemię lniane sprawdzi się w pielęgnacji każdego typu cery, ale polubią je zwłaszcza posiadaczki cery trądzikowej, wrażliwej i bardzo suchej.

Nasiona lnu sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagane jest nawilżenie i regeneracja. Domowe maseczki na bazie siemienia lnianego lub kosmetyki z lnem działają niczym łagodzący kompres i pomagają zregenerować suche dłonie, spierzchnięte usta, a nawet pomóc przy odleżynach. Pomocne są również przy zaczerwienionej i łuszczącej się skórze.

Siemię lniane na włosy

Nasiona lnu wykorzystuje się również na włosy oraz skalp. Sprawiają, że włosy zyskują zdrowy wygląd, nabierają miękkości, gładkości, stają się do tego nawilżone i zregenerowane. Siemię lniane nie tylko nawilża skórę głowy, ale także poprawia strukturę włosa. Kosmetyki z lnem są idealnym rozwiązaniem dla włosów suchych, szorstkich i matowych, ponadto eliminują problem zbyt szybko przetłuszczających się włosów, a także zmniejszają objawy łupieżu.

Sprawdź: Siemię lniane polecane jest do włosów suchych, matowych, szorstkich, zniszczonych, wypadających i z rozdwojonymi końcówkami. Jego zadaniem jest nawilżenie, wygładzenie oraz przywrócenie komfortu skóry głowy.

Dobrym i polecanym zabiegiem jest laminowanie włosów na siemię lniane. To nic innego jak pokrywanie włosów specjalnie przygotowanym preparatem (tu: glutkiem z lnu), aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniami, wygładzić ich powierzchnię, nadać gładkość i blasku. 

Jak wykonać laminowanie włosów na siemię lniane?

Do garnka wsyp 2 łyżki siemienia lnianego i zalej je 350 ml wody. Gotuj taką mieszankę przez około 10 minut, aż powstaje biała papka przypominająca kisiel. Następnie odcedź zawartość garnka przez sitko, aby pozbyć się ziaren lnu. Otrzymany kleik zostawiamy na kilka minut do ostygnięcia, po tym czasie dodajemy łyżeczkę oleju roślinnego. Zalecamy w szczególności olej jojoba lub olej makadamia. Powstały specyfik nakładamy na mokre, dobrze umyte włosy. Owijamy włosy folią spożywczą bądź zakładamy foliowy czepek, na to warto jeszcze założyć ciepłą czapkę lub owinąć głowę ręcznikiem. Po godzinie spłukujemy specyfik ciepłą wodą i w razie potrzeby myjemy włosy delikatnym szamponem. Włosy taką metodą możemy laminować raz w tygodniu.

Sprawdź jak wykonać zabieg laminowania włosów żelatyną:

Domowe laminowanie włosów – hit prawdziwych włosomaniaczek

Siemię lniane do picia i jedzenia

Jak stosować siemię lniane w kuchni? Możesz zdecydować się na spożywanie lnu i dodawać nasionka do przeróżnych potraw, np. sałatek, zup, jogurtów, past czy posypywać nimi kanapki. W takiej formie nasiona lnu nie tylko wykazują pozytywne działanie dla urody, ale też wspomogą pracę jelit, w tym zapobiegną zaparciom, a także zmniejszą uczucie głodu.

Pamiętaj: Do potraw warto dodać zmielone nasiona lnu, ponieważ składniki odżywcze będą lepiej przyswajalne przez organizm. Nasiona muszą być zmielone przed samym spożyciem – nie kupuj gotowych mielonych nasion, tylko miel na bieżąco, np. w młynku do kawy.

Picie siemienia lnianego jest zalecane, jeżeli zapuszczasz włosy i chcesz przyspieszyć ich wzrost. Nie wspominając o innych korzyściach przekładających się na gładszą i ujędrnioną skórę. W tym celu możesz spożywać glutka od razu lub dodawać go do dań albo też przygotować specjalny koktajl, np. z pietruszki, jabłka i siemienia lnianego.

Jeżeli zapuszczasz włosy i szukasz naturalnych wspomagaczy prosto z kuchni, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem:

Jak przyspieszyć wzrost włosów – naturalnie? Drożdże, siemię lniane?

Nasiona lnu powinny być stałym elementem diety osób, które mają słabe, kruche i rozdwajające się paznokcie. Dzięki mikroelementom i witaminom picie siemienia lnianego zapewni mocniejszą płytkę paznokcia, która będzie rosła szybciej, a zarazem będzie bardziej odporna na urazy.

Nie spożywaj więcej niż 3-4 łyżki lnu na dzień, ponieważ może mieć to niekorzystny wpływ na zdrowie ze względu na zawartość niewielkich ilości związków cyjanowych.

Jakie są efekty stosowania siemienia lnianego? Przyjmuje się, że te będą widoczne po miesiącu kuracji. W przypadku włosów mają stać się widocznie silniejsze, ponadto pojawiają się nowe tzw. baby hairs. Fryzura zyskują na objętości, a włosy nabierają blasku. Skóra natomiast staje się bardziej nawilżona, uspokojona i bardziej promienna. Zmniejszają się też niedoskonałości typu wypryski czy trądzik.

Podsumowanie – siemię lniane w pielegnacji

Niepozorne brązowe nasiona lnu mają tyle witamin i minerałów, że próżno szukać takiej ilości w innych owocach i warzywach. Regularnie stosowane siemię lniane ma korzystny wpływ na urodę – widocznie wzmacnia włosy, paznokcie, a także poprawia kondycję cery.

Niezaprzeczalną zaletą tego super pożywienia jest fakt, że siemię lnu jest tanie – koszt opakowania 400 gramów w sklepie to średnio kilka złotych, w sklepach internetowych możesz zakupić aż 1 kg za nawet 6 zł. Dlatego warto zaopatrzyć się w siemię lniane przy najbliższej okazji i na własnej skórze przekonać się o jego cudownych właściwościach!

Czy znałaś wcześniej właściwości siemienia lnianego? A może glutek na dobre zagościł w Twojej pielęgnacji? Daj znać, czy stosujesz len i jakie widzisz rezultaty!

Przeczytaj także

Jesienne rozpieszczanie ciała i zmysłów w domowym SPA z marką Nacomi

Jesienne rozpieszczanie ciała i zmysłów w domowym SPA z marką Nacomi

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany