Naturalne rozjaśnianie włosów

Naturalne rozjaśnianie włosów

Najszybszym i najbardziej skutecznym sposobem rozjaśnienia włosów jest wizyta w salonie fryzjerskim i poddanie się zabiegowi chemicznego rozjaśniania. Jest to jednak metoda, która może bardzo zaszkodzić włosom, zwłaszcza wtedy, gdy będzie systematycznie powtarzana przez długi okres czasu. Czy można ją czymś zastąpić?

Naturalne rozjaśnianie włosów domowymi sposobami to zdecydowanie łagodniejsza metoda mająca odmienić kolor włosów. Najbardziej sprawdzi się jednak na włosach, które nie były wcześniej poddawane koloryzacji, a jej efekty mogą nie być tak spektakularne, jak przy chemicznym rozjaśnianiu. Jeśli jednak zależy Ci na zachowaniu zdrowego wyglądu włosów i nadaniu im trochę jaśniejszego odcienia i złocistych refleksów, zdecydowanie powinnaś spróbować.

Dlaczego warto rozjaśniać włosy naturalnymi metodami?

rozjaśnianie włosów naturalnymi metodami

Naturalne sposoby rozjaśniania włosów to stosowanie głównie domowych mieszanek na bazie ziół, miodu, czy cytryny, czyli składników, które mają właściwości pielęgnujące, nie niszczą struktury włosów, nie przesuszają ich i nie pozbawiają naturalnego blasku. Jest to metoda łagodniejsza od chemicznego rozjaśniania włosów, które:

  • osłabia włosy
  • narusza naturalną strukturę włosów
  • zmienia porowatość włosów, przez co stają się bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych, lekkie, cienkie i szybko tracą objętość

Pielęgnacja włosów rozjaśnianych chemicznie jest też bardziej wymagająca i często dość trudna, a nieestetyczne odrosty wymagają częstych wizyt u fryzjera i ponownej koloryzacji. Włosy rozjaśniane chemicznie często też żółkną, przez co ich wygląd też traci na atrakcyjności, a powrót do naturalnego koloru włosów bywa bardzo uciążliwy.

Dlatego jeśli chcesz rozjaśnić włosy przed poddaniem się zabiegom chemicznym, wypróbuj naturalne, łagodne dla włosów metody. Być może dzięki nim uda Ci się uniknąć rozjaśniania w salonie fryzjerskim.

Naturalne rozjaśnianie włosów – sposoby

rozjaśnienie włosów rumiankiem

Rozjaśnianie włosów rumiankiem

Rozjaśnianie włosów rumiankiem, to zaraz po rozjaśnianiu słońcem, jedna z najbardziej znanych i popularnych metod naturalnej zmiany ich koloru. Najlepiej sprawdza się w przypadku włosów w naturalnych odcieniach blondu, ale również włosy brązowe można tym sposobem rozjaśnić o kilka tonów. Do rozjaśniania włosów rumiankiem niezbędne jest przygotowanie płukanki z suszonych kwiatów (rumianek w saszetkach, dostępny w aptekach i sklepach zielarskich). Taka płukanka nie wymaga od Ciebie specjalnych umiejętności – przepis znajdziesz poniżej.

Rumiankowa płukanka rozjaśniająca:

  • Zalej 4 saszetki rumianku litrem gorącej wody.
  • Poczekaj do wystygnięcia mieszanki.
  • W roztworze wypłucz umyte wcześniej włosy

Jeśli chcesz aby efekt był szybciej widoczny, z lekko podsuszonymi włosami wyjdź na słońce. Już po kilku godzinach możesz zauważyć pojawienie się jaśniejszych refleksów, a po kilku użyciach płukanki efekt jaśniejszych włosów powinien być już widoczny na całych włosach.

Zabieg płukania włosów rumiankiem możesz powtarzać przy każdym ich myciu. Pamiętaj jednak, że rumianek może trochę przesuszać włosy, dlatego nie zapominaj o stosowaniu odżywek.

Rozjaśnianie włosów miodem i cytryną

rozjaśnienie włosów cytryną

Włosy bardzo lubią miód za jego naturalne właściwości nawilżające oraz składniki odżywcze, dzięki którym szybciej się regenerują. Maseczki do włosów na bazie miodu, kiedyś stosowane przez nasze babcie i mamy, dzisiaj są także bardzo lubiane i często polecane przez włosomaniaczki.  Po takiej masce włosy są bardzie miękkie, nawilżone i lśniące. Zyskują też ładny, miodowy odcień.

Jeśli chcesz wykorzystać miód do naturalnego rozjaśniania włosów, połącz go z sokiem z cytryny. Taka mieszanka może znacznie rozjaśniać kolor Twoich włosów, a przy okazji nadać im bardzo ładny wygląd.

Rozjaśniająca maseczka z miodu i cytryny

  • 2 łyżki miodu
  • sok wyciśnięty z połowy cytryny

Po wymieszaniu miodu z cytryną nałóż maseczkę na włosy, załóż foliowy czepek i owiń głowę ręcznikiem. Maseczkę pozostaw na włosach tak długo, jak możesz – nawet kilka godzin. Następnie zmyj wodą i nałóż na włosy odżywkę. Stosuj do 2-3 dni.

Rozjaśnianie olejkiem cytrynowym

Cytrusowe olejki eteryczne, które często są polecane do rozjaśniania przebarwień na skórze i wyrównywania jej kolorytu, sprawdzają się także w naturalnym rozjaśnianiu włosów. Najlepsze efekty osiągniesz stosując olejek cytrynowy, który możesz wykorzystać na wiele sposobów.

Naturalne rozjaśnianie włosów – sposoby rozjaśniania olejkiem cytrynowym:

  • kilka kropel olejku eterycznego + porcja prostej odżywki do włosów
  • kilka kropel olejku + olej bazowy (na sucho lub na mokro – w misce, z odżywką)
  • kilka kropel olejku + płukanka z rumianku
  • kilka kropel olejku + szampon.

Rozjaśnianie włosów mgiełką z cytryną i rumiankiem

Do tej metody, którą poleca na swoim blogu Kosmetyczna Hedonistka, możesz zastosować wspomniany wyżej olejek cytrynowy, lub świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Do przygotowania takiej mgiełki potrzebne są 3 saszetki rumianku, które należy zalać szklanką gorącej wody i zaparzać pod przykryciem ok. 10 minut. Rumianek łączymy z sokiem wyciśniętym z połowy cytryny i przelewamy do buteleczki z atomizerem.

Taką mgiełkę najlepiej stosować przebywając na słońcu, które sprzyja naturalnemu rozjaśnianiu włosów. Efekt jaśniejszych włosów może być widoczony już po 2 godzinach od pierwszej aplikacji.

Farba rabarbarowa

Jeśli chcesz nadać włosom naturalny, miodowy odcień, a także sprawić, że będą odbite u nasady, grubsze i sztywniejsze, przygotuj farbę rabarbarową. Jak to zrobić?

Farba rabarbarowa – składniki:

  • pół szklanki mielonego korzenia rabarbaru (inaczej rzewienia)
  • cytryna
  • łyżka oleju roślinnego np. z nasion bawełny
  • gorąca woda

Mielony korzeń rabarbaru (do kupienia w sklepach zielarskich) dokładnie wymieszaj z sokiem z całej cytryny i łyżką oleju. Następnie dodaj tyle wody, by otrzymać konsystencję papki. Zostaw mieszankę na 15 minut, a potem nakładaj ją na świeżo umyte włosy. Trzymaj od 15 do 30 minut i po tym czasie dokładnie spłucz wodą.

Maska z jogurtu naturalnego, miodu, cytryny i rabarbaru

Korzeń rabarbaru możesz wykorzystać również do przygotowania rozjaśniającej włosy maseczki. Efekty jej działanie nie będą być może spektakularne, ale nadadzą włosom lekko popielaty odcień. Taka maska dodatkowo odżywi też włosy, nada im ładny, zdrowy wygląd, miękkość i blask.

Przepis na rozjaśniającą maskę z rabarbarem:

Korzeń rabarbaru wrzuć do garnka z wrzącą wodą i gotuj pod przykryciem przez 5-6 minut. Ostaw do wystudzenia, a następnie zmiel blenderem, dodając 2 łyżki jogurtu naturalnego, sok z połowy cytryny oraz łyżkę miodu. Tak przygotowaną maskę nałóż na włosy, owiń foliowym czepkiem i pozostaw na minimum 2 godziny. Następnie zmyj ciepłą wodą.

Łagodna koloryzacja

Czasem w kwestii, jaką jest naturalne rozjaśnianie włosów, sposoby wymienione powyżej mogą okazać się niewystarczające. Co wtedy zrobić? Jeśli żadna z metod naturalnego rozjaśniania włosów nie przynosi takich efektów, jakich oczekujesz, sięgnij po łagodną farbę roślinną, która w delikatny dla włosów sposób pomoże uzyskać Ci wymarzony, jasny kolor. Roślinne farby do włosów Herbatint, dzięki którym Twoje włosy mogą zyskać odcień jasnego, ciemnego lub platynowego blondu nie zawierają w składzie amoniaku, parabenów, rezorcyny, metali ciężkich, alkoholu, SLS i glutenu, czyli składników, które najbardziej przyczyniają się do niszczenia włosów podczas farbowania. Ich formuła jest oparta natomiast na składnikach roślinnych – rozmarynie, łupinie z orzecha włoskiego i chinowcu, których działanie wspierają składniki o działaniu pielęgnacyjnym (między innymi aloes, oczar wirginijski i jeżówka wąskolistna).

W naturalny sposób rozjaśnisz także włosy sięgając po jedną z roślinnych henn Khadi w odcieniach jasnego, złotego lub średniego blondu. Pamiętaj jednak, że henna nie rozjaśni ciemnych włosów, zmieni natomiast odcień włosów jasnych i siwych. A zawarte w niej składniki pielęgnacyjne wzmocnią i odżywią Twoje włosy.

Naturalne rozjaśnianie włosów – sposoby – podsumowanie

Decydując się na naturalne rozjaśnianie włosów możesz ochronić włosy przed trwałym uszkodzeniem ich struktury, co wiąże się często z ich długotrwałą regeneracją i odbudową. Jeśli jednak metody naturalnego rozjaśniania włosów nie przynoszą upragnionych efektów, przed poddaniem się chemicznemu rozjaśnianiu, wypróbuj roślinne farby i henny do włosów blond, dzięki którym w łagodniejszy sposób zyskasz ładny i jasny kolor, a przy okazji zadbasz o włosy.

Czy próbowałaś rozjaśniać włosy naturalnymi metodami? A może farbujesz je roślinnymi farbami? Jak się u Ciebie sprawdzają?

Przeczytaj także

Wpływ wody na skórę i zdrowie. Warto ją pić!

Wpływ wody na skórę i zdrowie. Warto ją pić!

Jak przyspieszyć wzrost włosów – naturalnie? Drożdże, siemię lniane?

Jak przyspieszyć wzrost włosów – naturalnie? Drożdże, siemię lniane?

Komentarze (5)

  1. K
    Kinga
    Wywar z korzenia pietruszki daje fajny efekt. Po kilku takich płukankach włosy stają się jaśniejsze (bez żółtego odcienia) oraz zdrowsze. Taki „kompocik” zawiera w sobie moc witamin. Wywar sprawdzi się również jako rozjaśniacz piegów:)
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  2. K
    Kasia
    A nie można zmieszać rumianku, cytryny i miodu? Zaparzyć dwie torebki rumianku, wyciskamy sok z cytryny, mieszamy z jedną łyżką miodu i dodajemy do tego 3 łyżki zaparzonego wcześniej rumianku. Taką mieszankę nałożyć na włosy. Tylko przez jaki czas trzymać to na włosach? I jak często powtarzać?
  3. N
    Nikunia
    Z natury jestem niedowiarkiem i pomyslalam kolejny napompowany artykul o pielegnacji mojej napuszonej rozjasnionej szopy. I co? I juz kilka razy bylam w lazience bo trudno mi uwiezyc, ze dopiero przed 40 ….sprobowalam tego co proponujesz. Strzal w 10. Zamowilam szampon odzywke i maske….jestem po pierwszym razie i jestem w szoku. Krotko- Dziekuje
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany