Olejowanie skóry głowy – jak olejować skalp i poprawnie go zmyć?

olejowanie skóry głowy

Czy wiesz, że olejów możesz używać nie tylko do olejowania włosów, ale też do skóry głowy? Zabieg jest polecany zwłaszcza do skóry suchej, ponieważ pomaga poprawić poziom nawilżenia skóry. Jednak nie zawsze warto sięgnąć po olej do skalpu. Dowiedz się, jakie są zalety i wady olejowania skóry głowy.

Skóra głowa może zmagać się z różnymi problemami, i nie chodzi tu tylko o łupież. Może być przesuszona, podrażniona, może się też łuszczyć albo nadmiernie przetłuszczać. Powodem może być reakcja na kosmetyk, niewłaściwa pielęgnacja, dieta lub po prostu sezon. W okresie zimowym i letnim skóra długotrwale jest narażona na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. I tu może pomóc olejowanie skóry głowy. Możesz to robić na dwa sposoby: wmasowując naturalny olej bezpośrednio w skalp lub dodać kilka kropel oleju do ulubionej maski lub odżywki. Na początek jednak kilka słów o zaletach i wadach olejowania skalpu.

Zalety i wady olejowania skóry głowy

Olejowanie skóry głowy ma zapewnić nawilżenie przesuszonym, niedożywionym pasemkom. Jest postrzegana jako kuracja na wysuszone mieszki włosowe i przygotowanie włosów do stylizacji. Niektórzy wybierają stosowanie oleju bezpośrednio na skórę, inni najpierw stosują produkty nawilżające jak np. żel aloesowy, hydrolat lub tonik do włosów.

Olejowanie skóry głowy to dobry sposób na przemycenie przydatnych witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Te składniki przyczyniają się do odżywienia skóry głowy, utrzymania wilgoci i pobudzania wzrostu włosów. Jednak olejowanie skóry głowy ma zarówno plusy, jak i minusy.

Zalety olejowania skóry głowy

Stosowanie oleju na skalp ma wiele zalet. Dzięki temu można zapobiec zmęczeniu hygralnemu – to stan, kiedy organizm nie może się odpowiednio nawodnić, co daje takie objawy jak zmęczenie, bóle głowy, a nawet odbija się w kondycji skóry i włosów. Zadaniem oleju jest przywrócić nawilżenie i ochronić mieszki włosowe podczas mycia.

Jakie korzyści zapewnia olejowanie skalpu:

  • nawilża skórę głowy, przez co zapobiega swędzeniu
  • odżywia skórę głowy
  • przyspiesza porost włosów
  • wzmacnia włosy u nasady
  • pomaga zwalczyć objawy łupieżu i łuszczycy
  • wspomaga zagęszczanie włosów
  • pomaga zmniejszyć przetłuszczanie się skóry głowy

Ogólnie rzecz ujmując, olejowanie skalpu polecane jest jako remedium na suchą i podrażnioną skórę głowy. Ale to nie jest to jedyny sposób.

Dowiedz się, co jeszcze może pomóc na suchą i podrażnioną skórę głowy:

Wady olejowania skóry głowy

Obok zalet olejowania istnieją również wady. Przede wszystkim wynik kuracji zależy od tego, jakiego oleju użyjesz i w jakiej ilości. Kluczowy jest tu umiar. Jedną z najczęściej wymienianych wad jest to, że olejowanie może sprawić, że Twoje włosy będą wyglądać na zbyt tłuste. Można tego uniknąć, zmniejszając ilość oleju lub dodając go do ulubionej odżywki lub maski w minimalnej (chociaż wystarczającej) ilości. 

W przypadku olejowania skóry głowy wystarczy minimalna ilość oleju, tj. 1-2 łyżki stołowe.

Ponadto zbyt dużo oleju nie sprzyja skórze naznaczonej problemami. Nagromadzony olej może stać się siedliskiem bakterii i innych patogenów i prowadzić do infekcji. Przez to też olejowanie często nie jest zalecane przy łupieżu lub łojotokowym zapaleniu skóry, ponieważ może zaostrzyć objawy w postaci świądu i stanów zapalnych. Należy jednak zaznaczyć, że większość z tych zagrożeń występuje w przypadku niedokładnego zmycia oleju z głowy. Dlatego kluczowym etapem w zabiegu jest nie tylko dobór właściwego oleju, ale także dokładne jego zmycie. Tutaj nie wystarczy delikatny szampon, należy sięgnąć po odżywkę lub maskę, by wykonać emulgowanie oleju (o tym piszemy w dalszej części artykułu).


Warto tu zaznaczyć, że powszechnym mitem jest, jakoby olejowanie skóry głowy wzmagało jej przetłuszczanie się. Otóż prawidłowo stosowane oleje roślinne wspomagają nawilżanie skóry głowy, co ma znaczenie dla regulacji pracy gruczołów łojowych. W praktyce więc oleje nie tylko nie przetłuszczają, ale sprzyjają zmniejszeniu nadmiaru sebum i wspierają walkę z łupieżem.

Olej na skórę głowy – który wybrać?

W przypadku olejowania skalpu często pojawia się pytanie, jaki olej jest dobry na porost włosów, a jaki będzie najlepszy przy problemach z łupieżem. Poniżej krótki przegląd najpopularniejszych olejów, które możesz wykorzystać do nałożenia na skórę głowy w zależności od efektów, jakie chcesz uzyskać, a przede wszystkim od stanu Twojej skóry głowy i włosów.

Niektórzy trycholodzy zalecają, aby co tydzień wykonywać masaż skóry głowy olejkami eterycznymi, które poprawiają krążenie i wspomagają odżywienie cebulek i skóry głowy. Polecanymi olejkami są m.in. olejek z mięty pieprzowej, drzewa herbacianego i cytrusów. Ważne jest, aby je rozcieńczyć olejem nośnikowym, np. olej jojoba, olej kokosowy, ze słodkich migdałów, aby zapobiec podrażnieniom.

Najlepsze oleje i olejki do olejowania skóry głowy w zależności od potrzeb:

  • oleje na łupież, łojotok i łuszczycę: olej z czarnuszki, olej lniany, olej z orzechów włoskich, olej łopianowy; olejek z drzewa herbacianego, olejek sandałowy, olejek lawendowy
  • olej na AZS: olej z czarnuszki, olej jojoba, olej musztardowy; olejek cynamonowy, olejek lawendowy
  • oleje na swędzącą skórę głowy: olej z rumianku, olej jojoba
  • oleje na suchą skórę głowy: olej kokosowy, olej awokado, olej arganowy, oliwa, olej słonecznikowy, olej ze słodkich migdałów, olej sezamowy
  • oleje na wypadające i słabe włosy: olej z nasion chia, olej z ostropestu, olej rokitnikowy; olejek rozmarynowy
  • oleje na porost włosów: olej rycynowy, z kozieradki, rozmarynowy, amla; olejek eteryczny miętowy

Jeśli ilość olejów Cię przeraża, uspokajamy. Na rynku znajdziesz gotowe olejki do olejowania włosów i skóry głowy jak na przykład olejek na porost włosów Khadi czy olejek wzmacniający Orientana. Oprócz tego dostępne są też oleje do skalpu marek Nacomi czy Agafia. Ich przewagą jest to, że masz tu gotowe mieszanki do nałożenia na skórę. Ponadto produkty często mają wygodne dozowniki, przez co bez problemu wydobędziesz tyle produktu, ile potrzebujesz. Co więcej, olejki są wzbogacane innymi substancjami pielęgnacyjnymi, zatem możesz liczyć na lepsze efekty kuracji – ma to znaczenie zwłaszcza przy wypadających włosach, kiedy to liczy się bogactwo składników aktywnych. 

Jak olejować skórę głowy?

Olejowanie skalpu jest bardzo proste i sprowadza się do kilku kroków, które są podobne jak w przypadku olejowania włosów. Możesz wykonać olejowanie na sucho lub mokro, z czego my polecamy metodę na mokro z zastosowaniem podkładu nawilżającego. Co ważne, oleje na skórę głowy stosuje się przed myciem, więc w żaden sposób nie obciążają włosów, co jest cenną informacją dla posiadaczek cienkich lub łatwo przetłuszczających się włosów.

Olejowanie skalpu krok po kroku:

  1. Dokładnie rozczesz włosy. Ważne, aby głowa była w miarę czysta, więc jak masz tłustą skórę głowy lub zanieczyszczoną, najlepiej wcześniej ją umyć.
  2. Nałóż niewielką ilość podkładu nawilżającego – może to być żel aloesowy, hydrolat lub mgiełka.
  3. Nałóż olej, pamiętając, aby jego ilość nie była większa niż 1-2 łyżki stołowe lub odpowiadała jednej pompce.
  4. Wcieraj olej, wykonując delikatny masaż palcami przez 3-5 minut. Rozpocznij od karku, przesuwaj palce do czubka głowy, następnie przesuwaj dłonie od ucha do czubka głowy.
  5. Nałóż turban lub ochronny czepek.

Pytanie, jak długo trzymać olej, zanim go zmyjesz? Najlepiej, aby to było minimum 30 minut, a maksymalnie 2 godziny. Po tym czasie należy olej zmyć, najlepiej emulgując go odżywką lub maską. Tutaj uspokajamy, bo większość włosomaniaczek chce olej przetrzymywać nawet całą noc analogicznie do olejowania włosów – naprawdę wystarczy trzymać olej na skórze głowy do 2 godzin, ponieważ tutaj sprawdza się zasada “im krócej, tym lepiej”.

To, jak często używasz oleju, zależy od Twoich włosów, stylu życia, a przede wszystkim od skóry głowy. Niektórzy mogą potrzebować olejowania raz w tygodniu, podczas gdy inni mogą potrzebować codziennie, np. przy problemach z łuszczycą lub łojotokowym zapaleniem skóry.

Jeśli interesuje Cię temat olejowania włosów, sprawdź inny nasz artykuł:

Jak zmyć olej ze skóry głowy?

Jeśli chodzi o zmywanie oleju ze skóry głowy, to tutaj spotkasz się z terminem emulgowanie. Co to znaczy emulgować? To nic innego jak reakcja fizykochemiczna zachodząca pomiędzy odżywką a olejem, dzięki której powstaje emulsja. 

Na czym polega emulgowanie oleju maską/odżywką? Mamy tu dwie fazy: fazę rozproszoną (olej) oraz fazę dyspergująca (kosmetyk typu odżywka lub maska). Dzięki temu cząsteczki oleju zamykane są w cząsteczkach kosmetyku, przez co usunięcie oleju ze skóry głowy jest łatwiejsze i skuteczniejsze.

Emulgowanie polega na nałożeniu wybranego kosmetyku na włosy i skórę, na których wcześniej położony był olej. 

Zmycie oleju ze skóry głowy w ten sposób zapobiega przesuszeniu. Jest to alternatywa dla tradycyjnego mycia, kiedy sięgasz po szampon. Szampon zawiera silne substancje myjące, przez co może zniweczyć efekty całego zabiegu, bo nie dość, że doprowadzi do suchości, to może również wywołać podrażnienia. Z tego też względu do emulgowania oleju zaleca się wykorzystać odżywkę lub maskę do włosów.

Jak wykonać emulgowanie oleju? 

Wystarczy, że po zakładanym czasie zabiegu opłuczesz włosy i skórę głowy ciepłą wodą (możesz pominąć ten krok, jak masz bardzo suche i zniszczone włosy). Następnie należy nałożyć sporą porcję odżywki i dobrze ją rozprowadzić po skórze głowy oraz włosach. Ważnym krokiem jest rozmasowanie całości w taki sposób, aby odżywka z olejem utworzyła emulsję (ma nie spływać). Pozostaw na włosach kilka-kilkanaście minut.

Jeśli chodzi o dalsze kroki, to:

  • możesz nic nie robić (polecane przy włosach normalnych)
  • możesz ponownie umyć włosy i skalp łagodnym szamponem bez SLS (polecane przy włosach przetłuszczających się)
  • możesz dodatkowo umyć włosy odżywką (polecane przy włosach suchych)

Dalsze etapy pielęgnacji powinny, jak nakładanie odżywki bez spłukiwania, odbyć się już z pominięciem skalpu.

Jakich składników unikać przy emulgowaniu?

Jednym z istotnych elementów jest tu dobór odpowiedniego kosmetyku do emulgowania oleju. Właściwie są trzy sposoby. Do emulgowania możesz wykorzystać odżywkę, maskę lub delikatny szampon (który może okazać się niewystarczający, przez co też mycie głowy najlepiej wykonać dwukrotnie). Warto wybrać produkty bez silikonów, parafiny oraz wosków. Odpadają za to odżywki proteinowe, np. z keratyną, hydrolizatami protein mleka, jedwabiu itd.

Jakich składników szukać w odżywkach do emulgowania?

Do emulgowania najlepiej sprawdzą się kosmetyki bogate w emolienty lub humektanty. W kosmetykach szukaj substancji o działaniu emulgującym jak:

  • alkohol cetylowy (Cetyl Alcohol)
  • alkohol cetylostearylowy (Ceteary Alcohol)
  • czwartorzędowa sól amoniowa (Cetrimonium chloride)
  • chlorek dokozylotrójmetyloamoniowy (Behentrimonium chloride)

Warto dodać, że niektóre włosomaniaczki zaznaczają, że sprawdzić się może każda odżywka, nawet proteinowa. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i składu danej odżywki, ale faktem jest, że najlepiej sięgać po kosmetyki emolientowo-humektantowe, jeśli chcesz mieć pewność, że dokładnie oczyściłaś skórę z oleju.

Kosmetolog radzi: Wypadanie włosów po olejowaniu

kosmetolog radzi

Olejowanie włosów, a zwłaszcza skóry głowy, często wiąże się z obawą o wypadanie włosów. Boimy się, czy ten problem może się u nas pojawić – lub co gorsza, nasilić. Tymczasem naturalne oleje roślinne to fantastyczni sprzymierzeńcy dobrostanu naszych włosów. Właściwie dobrany olej i staranna pielęgnacja pomagają w łatwy sposób zachować włosy w dobrej kondycji. Dotyczy to także skóry głowy. 

Wypadanie włosów jest kwestią bardzo indywidualną i może mieć wiele przyczyn. Aby wyeliminować powiązanie tego problemu z olejowaniem włosów i skóry głowy, warto trzymać się zaleceń przybliżonych w naszym poradniku. Niewłaściwy dobór oleju, używanie oleju w nadmiernej ilości, niedokładne zmywanie oleju ze skóry głowy, faktycznie mogą przyczynić się do wzmożonego wypadania włosów i podrażnienia skóry głowy.

Warto przetestować kilka różnych olejów dedykowanych osobom zmagającym się z wypadaniem włosów, wypróbować różne techniki olejowania, stopniowo wydłużać czas olejowania włosów i skóry głowy, a także obserwować, w jaki sposób nam to służy. 

Pamiętajmy też o masażu. Połączenie olejowania skóry głowy z delikatnym masażem stymuluje krążenie i pozwala na lepsze wchłanianie dobroczynnych składników aktywnych oleju w głąb skóry. Ciekawą opcją na wzmocnienie działania oleju jest zastosowanie wcierki przed olejem, dzięki czemu zapuszczenie i zgęszczenie włosów może stać się jeszcze łatwiejsze.

Sam zabieg olejowania powinien być dla nas miłym rytuałem, a nie uciążliwym obowiązkiem. Dlatego warto poszukać dogodnych dla siebie rozwiązań. Najlepsze efekty osiągniemy wtedy, kiedy podejdziemy do tematu olejowania z zaangażowaniem i systematycznością.

Olejowanie skóry głowy – podsumowanie

Chociaż stosowanie oleju na skórę głowy wiąże się z wieloma korzyściami, pamiętaj, że kluczem jest umiar. Olejowanie skóry głowy ma zarówno plusy, jak i minusy. Pamiętaj, aby przed pierwszym użyciem oleju wykonać próbę uczuleniową. Jeżeli wystąpi jakakolwiek reakcja niepożądana typu zaczerwienienie, pieczenie czy swędzenie, to znak, że dany olej nie sprzyja Twojej skórze głowy i należy spróbować z innym lub zrezygnować z zabiegu.

Jeżeli będziesz systematycznie wykonywać olejowanie, skorzysta na tym nie tylko Twoja skóra, ale także włosy. Oleje sprzyjają odżywieniu cebulek, dzięki czemu włosy rosną zdrowe i silne. Ponadto wspierają prawidłowe nawilżenie skalpu, przez co możesz odczuwać większy komfort i odnotować mniejsze przetłuszczanie się włosów, a nawet zmniejszenie objawów łupieżu. 

PS Może zainteresuje Cię również temat kremowania włosów:

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Kosmetyki naturalne – fakty i mity, które musisz znać (żeby się nie nabrać)

Kosmetyki naturalne – fakty i mity, które musisz znać (żeby się nie nabrać)

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany