Podrażniona, sucha skóra głowy – co może pomóc?

Podrażniona skóra głowy - co może pomóc?

Od kondycji skóry głowy zależy, jak szybko rosną włosy, czy wypadają itd. Podrażniona, sucha skóra głowy to niepokojący sygnał. Zobacz, jak sobie poradzić tym problemem.

Skóra na głowie jest bardzo wrażliwa. Często zaczynamy zwracać na to uwagę dopiero, gdy sucha skóra głowy zaczyna swędzieć.

Dbanie o skalp powinno być kluczowym elementem pielęgnacji włosów, bo to właśnie tu, na skórze głowy, wszystko się zaczyna. Od kondycji skóry zależy, jak szybko Twoje włosy będą rosły oraz czy będą mocne, lśniące i elastyczne.

Dbanie o skórę głowy jest tak samo ważne, jak pielęgnacja włosów. O ile nie ważniejsze, bo to od tego, w jakim stanie jest Twój skalp, zależy kondycja pasm. Równowaga panująca na skórze głowy, odpowiedni poziom jej nawilżenia i zachowanie wymaganej czystości to podstawa, która sprawia, że cebulki bez problemu przyjmują dostarczane w kosmetykach substancje odżywcze, dzięki czemu włosy szybciej rosną, są mocne, lśniące i nie wypadają. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasz skalp ulega podrażnieniu, za co sami jesteśmy najbardziej odpowiedzialni. I zamiast chronić skórę przed podrażnieniami, zaczynamy działać dopiero wtedy, gdy skalp zaczyna swędzieć, a włosy wypadać.

Objawy podrażnionej skóry głowy

Objawy podrażnionej skóry głowy

Swędzenie to nie jedyny znak, że Twój skalp uległ podrażnieniu. Możesz mieć też wrażenie ściągniętej skóry oraz odczuwać ból w okolicy korzeni włosów, co nie jest przyjemnym uczuciem. Podrażniona skóra na głowie może zacząć się łuszczyć, często pojawia się też łupież i pieczenie. Wszystkie wymienione objawy mogą wskazywać na to, że Twoja skóra głowy jest sucha, przez co stała się bardzo wrażliwa, a jej kondycja uległa znacznemu pogorszeniu. Na tym problemy ze skalpem jednak się nie kończą. Czerwona skóra głowy to równie powszechny objaw. Nie zdziw się, jeśli wszystkim wymienionym oznakom podrażnienia skóry będzie towarzyszyć też szybkie przetłuszczanie włosów. Jeśli tak się właśnie dzieje, to sygnał, że naturalna bariera ochronna skóry głowy uległa podrażnieniu na skutek zbyt mocnego oczyszczania i właśnie próbuje się bronić wytwarzając zwiększoną ilość sebum.

Co powoduje podrażnienia skóry?

Wspomniane objawy podrażnień skóry głowy mają oczywiście swoje przyczyny. Najczęściej odpowiadają za nie:

  • nieprawidłowa pielęgnacja -> mycie włosów gorącą wodą, suszenie ich gorącym powietrzem suszarki, niedokładne oczyszczanie skóry z pozostałości kosmetyków, brak nawilżania skalpu itd.
  • zły dobór kosmetyków pielęgnacyjnych -> w tym punkcie warto na pewno wymienić stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do mycia włosów – szamponów z bardzo agresywnymi detergentami myjącymi, które oczyszczając skórę głowy przesuszają ją i powodują nadmierne wytwarzanie sebum. Na zły stan skóry głowy mają wpływ również odżywki i maski, które nakładamy na skalp, a w składzie których znajduje się parafina i trudne do usunięcia silikony – są one odpowiedzialne za to, że pory skóry ulegają zatykaniu. Podrażnienia skóry powodują również kosmetyki do włosów zawierające w składzie alkohol.
  • czynniki zewnętrzne -> zanieczyszczenia środowiska, niska i bardzo wysoka temperatura powietrza, promieniowanie ultrafioletowe,
  • częste farbowanie i rozjaśnianie włosów,
  • długotrwały stres,
  • nieodpowiednie dieta,
  • stosowanie dużej ilości kosmetyków stylizacyjnych -> pianek, lakierów, żeli do włosów,
  • noszenie czapki z syntetycznych materiałów,
  • zmiany hormonalne.

Co może pomóc podrażnionej i swędzącej skórze głowy?

Kilka tygodni temu sama również zmagałam się z mocnym podrażnieniem skóry na głowie. Nie musiałam długo szukać jego przyczyny – zmiana szamponu na zawierający SLS i SLES zrobiły swoje. Żeby skóra odzyskała równowagę, przestała swędzieć i boleć, musiałam nie tylko odstawić ten szampon, ale zastosować też kilka pomocnych zabiegów pielęgnacyjnych, w tym między innymi przeprosić się z olejem kokosowym. Dzisiaj jest już okej, przestałam odczuwać wszystkie objawy podrażnienia skalpu, a dla Ciebie mam kilka pomocnych wskazówek, które warto zastosować, chcąc ukoić swędzącą, podrażnioną i suchą skórę głowy. 

Polecane delikatne szampony bez SLS i SLES:

Zrezygnuj z tego, co szkodzi skórze

Jeśli chcesz pomóc podrażnionej, przesuszonej skórze głowy, to pierwszym krokiem, który musisz podjąć jest to, o czym napisałam przed chwilą, czyli zrezygnowanie z tego, co może powodować podrażnienia. Zacznij od zmiany szamponu na ten, który zawiera w składzie łagodniejsze od SLS i SLES substancje myjące. Może to być np. Coco Glucoside albo mydlnica lekarska.

Nie stosuj wcierek mających w składzie alkohol. Zrezygnuj z parafinowych masek do włosów, chemicznych farb i rozjaśniacza.

Na jakiś czas przestań stosować ziołowe płukanki (zioła wysuszają skórę), lakiery do włosów, suche szampony itd. Tym, co teraz najważniejsze, jest zapewnienie skórze delikatnej, kojącej pielęgnacji. Jeśli nie nosisz czapki – zacznij to robić, ale zadbaj o to, żeby była uszyta z naturalnej tkaniny. Przykręć ogrzewanie w mieszkaniu, zmniejsz temperaturę wody podczas mycia włosów i jeśli używasz suszarki – włącz najmniejszy nawiew.

Sucha skóra głowy? Uporządkuj sposób pielęgnacji włosów!

Wielokrotnie pisałam już o tym, że pielęgnacja włosów powinna być uporządkowana, a stosowane zabiegi pielęgnacyjne regularnie powtarzane. Jeśli Twoja skóra na głowie jest podrażniona, przesuszona, zaczerwieniona, swędzi i się łuszczy, weź kartkę papieru i zapisz, co i kiedy dokładnie robisz z włosami. Wypisz wszystkie zabiegi od mycia i odżywiania, aż do zabezpieczenia końcówek olejkiem. I teraz oceń, czy wszystkie czynności wykonujesz systematycznie oraz które z nich dotyczą pielęgnacji samej skóry głowy.

Na Twojej liście zabiegów pielęgnacyjnych powinny znaleźć się:

  • peeling skóry głowy wykonywany raz w tygodniu,
  • codzienne stosowanie wcierek;
  • mycie włosów w zależności od potrzeby,
  • olejowanie – jeśli skóra jest podrażniona i sucha warto zacząć nakładać na nią olej 2-3 razy w tygodniu,
  • nawilżanie i odżywianie poprzez nakładanie masek na skalp (nie częściej niż 2 razy w tygodniu, żeby nie obciążyć włosów). Po każdym myciu włosy należy też odżywiać oraz zabezpieczać olejkiem przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.
jak nawilżyć skórę głowy

Jak nawilżyć skórę głowy – najważniejsze zabiegi

Sucha skóra głowy nie musi być już Twoim zmartwieniem. Poznaj najskuteczniejsze sposoby na nawilżenie skalpu.

Peeling skóry głowy

Chcąc przynieść ukojenie podrażnionej skórze, zdecyduj się na łagodny peeling cukrowy. Możesz zrobić go samodzielnie, mieszając cukier z delikatnym szamponem. Innym ciekawym rozwiązaniem będzie połączenie szamponu z białą glinką, która również pomoże oczyścić skalp z martwego naskórka i złagodzi podrażnienia.

Peeling wykonuj bardzo delikatnie, masując skórę głowy palcami. Mocne tarcie nie jest teraz zdecydowanie wskazane, bo może jeszcze bardziej podrażnić skórę. Dlaczego warto peelingować skórę głowy? Pisałam już o tym w tym wpisie -> Peeling skóry głowy. Czy warto? Dla przypomnienia napiszę jednak jeszcze raz. Peeling pomaga usunąć ze skóry pozostałości kosmetyków, zgromadzony tam martwy naskórek, dotlenić cebulki i oczyścić pory. Dzięki temu skóra łatwiej przyjmuje substancje odżywcze, szybciej się regeneruje, wolniej przetłuszcza, a włosy odzyskują ładny wygląd i są odbite u nasady.

Idealne peelingi do podrażnionej skóry głowy:

Odżywianie i nawilżanie

Najczęściej możesz usłyszeć o tym, żeby wszystkie maski i odżywki do włosów nakładać na nie od ucha w dół, omijając skórę głowy. Chronisz w ten sposób włosy przed obciążeniem u nasady, co powoduje, że brak im objętości i lekkości. Jednak nakładanie masek na skalp jest konieczne, jeśli masz przesuszoną i podrażnioną skórę, bo dzięki nim możesz ją nawilżyć i złagodzić nieprzyjemne swędzenie. Ważne jest jednak, abyś wybrała sprawdzoną maskę o delikatnym składzie, czyli taką, która nie będzie zawierała w składzie parafiny, PEG-ów, parabenów, silikonów i substancji, które mogą jeszcze bardziej podrażnić skórę głowy (czyli np. silnych substancji zapachowych). Dobrym pomysłem jest też samodzielnie przygotowana maska np. z awokado. Nakładając maski staraj się nie trzymać ich na skórze dłużej niż 30 minut, a żeby nie obciążać włosów rób to przed ich myciem.

Odpowiednie odżywki i maski do stosowania na skórę głowy:

Stosowanie wcierek

Wcierki to najlepsze odżywki dla skóry głowy, których właściwości i działania często nie doceniamy. Tymczasem żadna maska i odżywka w kremie nie będzie tak skutecznie odżywiać cebulek i regenerować skóry, jak właśnie wcierki. Ważne jest jednak, aby stosować je regularnie (najlepiej codziennie) i unikać wcierek zawierających alkohol. Jeśli skóra jest nie tylko podrażniona, ale też przesuszona, konieczne może być też zrezygnowanie ze stosowania wcierek bazujących na ziołach.

Co zyskujesz stosując wcierki? Do korzyści należy doskonałe nawilżenie skóry głowy, złagodzenie podrażnień, uregulowanie poziomu sebum, spowolnienie przetłuszczania się skóry, zapobieganie pojawianiu się na skórze krostek, wspomaganie leczenia łupieżu i odżywienie cebulek. Więcej na ten temat przeczytasz w tutaj:

Olejowanie skóry głowy

Często nakładamy olej jedynie na długości włosów. Takie działanie nie jest złe, ale chcąc zadbać o kondycję skalpu, jego regenerację, złagodzenie podrażnień i zaczerwienienia, przywrócenie równowagi i wzmocnienie cebulek, olejowanie skóry głowy jest niezbędne. Trzeba tylko pamiętać o tym, by oleju nałożonego na skórę nie pozostawiać na niej dłużej niż 2 godziny. A chcąc dodatkowo odżywić cebulki lub złagodzić podrażnienia, do olejku warto dodać kilka kropelek olejku eterycznego. Najważniejsze kwestie związane z olejowaniem włosów znajdziesz w naszym blogowym przewodniku:

Do olejowania skalpu polecam wybrać olej jojoba, olej lniany lub olej z awokado. Z własnego doświadczenia polecam zastosować olej kokosowy na skórę głowy – na rezultaty nie trzeba było długo czekać.

Inne sposoby na suchą skórę głowy

Pielęgnację włosów możesz też uzupełniać np. zabiegiem kremowania skalpu. To mało popularna, ale skuteczna metoda, która pomaga w nawilżeniu i ukojeniu suchej i podrażnionej skóry głowy. Do kremowania możesz używać ten sam krem, który stosujesz do pielęgnacji twarzy. Dobrym pomysłem, który pomoże w złagodzeniu podrażnień jest też nakładanie na skórę żelu z siemienia lnianego. Do jego przygotowania potrzebujesz 2 łyżki siemienia i szklankę wody. Siemię należy gotować ok. 15 minut, po tym czasie odcedzić i ostudzić. Następnie nałożyć na skórę, delikatnie wetrzeć, owinąć głowę foliowym czepkiem i umyć ją po upływie 30 minut.

Wzbogać dietę

Kolejnym krokiem, który pomoże Ci złagodzić podrażnienia skalpu oraz pomoże zadbać o to, by podrażniania ponownie się nie pojawiły, jest zbilansowana dieta. To, co powinno stanowić jej podstawę to surowe warzywa (zwłaszcza zielone), produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy, pestki i nasiona (najcenniejsze dla włosów są kwasy tłuszczowe znajdujące się w pestkach dyni, orzechach włoskich i siemieniu lnianym), chudy nabiał, jajka, ryby i drób z zaufanej hodowli. Do picia polecam wodę, ziołowe herbaty i świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne. Natomiast tym, z czego warto zrezygnować, jest mocno przetworzona żywność oraz produkty zawierające duże ilości soli, cukru i konserwantów. Nie wskazane jest też palenie papierosów i picie alkoholu.

Nawilżanie skóry głowy – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Sucha skóra głowy to problem, z którym można skutecznie się uporać, stosując wyżej opisane porady. Oprócz nich warto pamiętać też o kilku innych zasadach pielęgnacji skalpu.

Aby zadbać o odpowiednie nawilżenie, należy stosować szampony przeznaczone do suchej skóry głowy. Takie produkty zawierają delikatne i bezzapachowe środki, które nie podrażniają skóry.

Tak, jak wcześniej wspomniałam, trzeba dokładnie czytać składy kosmetyków i zrezygnować z tych zawierających alkohol, silne substancje zapachowe i konserwanty. Szampon nawilżający skórę głowy pozostawi na jej powierzchni warstwę lipidową blokującą ucieczkę wody.

Efekty nawilżania skóry głowy

Odpowiednia pielęgnacja skalpu pozwoli wyeliminować najczęstsze i najbardziej uciążliwe problemy. Sucha skóra głowy będzie właściwie nawilżona, a cebulki wzmocnione. Włosy staną się lekkie i uniesione u nasady. Ze skóry znikną  krosty, podrażnienia i zaczerwienienia. Zmniejszy się też ryzyko wystąpienia łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry głowy.

Polecane kosmetyki

Gdy skóra swędzi, piecze i się łuszczy, niezbędna jest delikatna pielęgnacja oparta na łagodnych szamponach, nawilżających olejach i kojących odżywkach. Oto kilka propozycji kosmetyków, które mogą Ci się przydać w łagodzeniu podrażnionego skalpu:

Nacomi – Naturalna biała glinka – możesz użyć jej do peelingu skalpu, do umycia włosów (zamiast szamponu) oraz do przygotować z niej maseczkę. Biała glinka ma działanie łagodzące, kojące i nawilżające. Delikatnie oczyszcza podrażnioną skórę głowy.

Nowa Kosmetyka – Serum do skóry głowy – Mniej problemów, więcej włosów – uspokaja pracę gruczołów łojowych, nawilża skórę głowy. Poprawia krążenie w skórze i dostarcza jej składników budujących i wzmacniających włosy.

Orientana – Ajurwedyjski tonik do włosów to wyjątkowa kompozycja ajurwedyjskich ziół, które służą nie tylko wzmocnieniu i odżywieniu cebulek, ale mają też zbawienny wpływ na suchą skórę głowy i pomagają przywrócić jej utraconą równowagę.

Etja – Organiczny olej lniany BIO – olej lniany jest jednym z najbardziej cenionych przez włosomaniaczki olejem, który nie tylko wzmacnia i wygładza włosy, ale odżywia też skórę głowy, działa kojąco i nawilżająco.

Vianek niebieski – Nawilżający szampon do włosów – delikatnie myje i oczyszcza, nie podrażnia i nie przesusza skóry. Dla podrażnionej skóry głowy będzie prawdziwym wybawieniem.

Anwen – Szampon peelingujący – Mint it up – oczyszcza skórę głowy z zanieczyszczeń i z martwych komórek naskórka. Zmniejsza uczucie swędzenia skóry głowy i pomaga odżywić cebulki włosów.

Podsumowanie

Nawilżanie suchej skóry głowy i złagodzenie podrażnień nie jest trudne, chociaż wymaga zaangażowania i poświęcenia trochę więcej czasu, niż zajmuje samo umycie włosów. Ważne jest też, aby nie dopuszczać do tego, żeby podrażnienia pojawiły się ponownie, w czym kluczowe znaczenie ma bez wątpienia odpowiednia i staranna pielęgnacja skalpu.

Czy zdarzyło Ci się mieć podrażniony skalp? Co pomogło nawilżyć skórę i złagodzić podrażnienia?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Jak wybrać dobrej jakości olejek do twarzy? O tym musisz wiedzieć przed zakupem

Jak wybrać dobrej jakości olejek do twarzy? O tym musisz wiedzieć przed zakupem

Podrażniona, sucha skóra głowy – co może pomóc?

Podrażniona, sucha skóra głowy – co może pomóc?

Komentarze (13)

  1. P
    Paulina
    U mnie super pomógł tez wyżej pokazany szampon nawilżający. Bardzo mi odżywił i nawilżył skórę głowy i po nim na szczęście nic mnie nie swędziało 🙂 kupiłam go w /ukryta reklama/ i zapłaciłam ok 15 zł za opakowanie 300 ml, które jest bardzo wydajne i starczyło mi na dużo myć.
  2. r
  3. r
  4. P
    Paulina
    produkty z konopii świetnie sprawdzają się na podrażnioną i suchą skórę ciała czy głowy i stają się coraz bardziej popularne, ja sama używam szamponu Atopis, który ma w sobie olejek konopny i odbudowuje naskórek głowy
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
      Olga Pietraszewska
      Tak, olej konopny jest świetny i bardzo polecam go na wszelkiego rodzaju podrażnienia, stany zapalne, przesuszoną i zaczerwienioną skórę.
  5. s
    sopelka
    ja tak miałam, że skóra była podrażniona przy tym jak miałam łupież. na szczęście w aptece kupiłam sobie szampon xxx, który pomógł mi pozbyć się łupieżu, a dodatkowo odżywił moje włosy i skórę na głowie.
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  6. e
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska
  7. a
    aniśka
    Dla mojej skóry głowy najlepszym rozwiązaniem jest szampon eloderm, bo łagodzi podrażnienia i nawilża. Już po kilku użyciach skóra nie jest ściągnięta, nie swędzi i włosy są delikatne.
  8. I
    Iza
    Witam, od 5 miesięcy zmagam się z mocno zaczerwienioną skórą głowy okropny swędzeniem i wypadaniem włosów. Leczyłam się u dermatologa, który najpierw przepisał mi Pirolan, stieprox i alpicord, leczenienie nic nie pomogło. Miałam również badanie na obecność infekcji grzbiczej która dała ujemny wynik. Postawiłam na wyżej wymienione rady. Zakupiłam Olej kokosowy, wyżej wymieniony szampon, maskę z białej glinki i olej jojoba mam zamiar kupić jeszcze z firmy Lorient wcierki przeciw wypadaniom włosów. Na przeciw temu co mowi dermatolog (przepisujac mi kolejne leki na zapalenie lojotokowe skory) uważam, że mogłam podraznic skórę przez agresywne leczenie i zabiegi fryzjerskie ostatnimi czasami. Moja skóra głowy nie przetluszcza się nigdy nie miałam z tym problemu nawet teraz. Rady Pani autorki stosuje od paru dni zauważyłam mała poprawe co do świadu który wcześniej nie dawał mi żyć. Czy ktoś zmagał się z podobną sytuacja i jak długo mniej więcej wygląda powrót włosów do normalności. Proszę do wszelkie rady
  9. E
    Ewelina
    Mam pytanie, może tu znajdę pomoc. Mam włosy kręcone, farbuję je na rudo. Jestem po walce z łupieżem. Pozostały podrażnienia, peeling Vianka, cudo, od pierwszego masażu ulga. Szampon nawilżający Vianek sprawił, że włosy były nie do rozczesania, czy źle dobrałam kosmetyk, czy włosy potrzebują czasy, by się odżywić? Będę bardzo wdzięczna za pomoc, bo już nie wiem, co robię źle. Jest to moje 2 mycie tym szamponem.
    Odpowiedzi ()
    1. Marysia Wajda
      Marysia Wajda
      Szampon nawilżający Vianek jest idealny dla podrażnionej skóry głowy, jednak może tak być że Twoje włosy się z nim nie lubią. Określ porowatość swoich włosów, następnie dobierz do nich odpowiedni równie delikatny szampon.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany