Nutrikosmetyki – co to i czy warto je stosować?

nutrikosmetyki

Nutrikosmetyki to nowy wymiar pielęgnacji! To nic innego jak suplementy diety w postaci kapsułek, ampułek, tabletek czy proszku, które stosuje się doustnie. Ich zadaniem jest poprawa stanu skóry, paznokci i włosów. Czym dokładnie są? Czy warto stosować? Poznaj tzw. pigułki urody.

Szukasz odpowiedniego produktu? Sprawdź koniecznie:

Nieprawidłowe odżywianie, stres, szybki tryb życia i niewłaściwa dieta mogą prowadzić do niedoborów ważnych składników w organizmie. Najczęściej zauważysz to w pogarszającym się stanie skóry, włosów i paznokci. Cera staje się poszarzała, włosy się łamią i wypadają, a paznokcie stają się kruche. Jak temu zaradzić? Rozważyć możesz nutrikosmetyki, które mają za zadanie zadbać o Twoje naturalne piękno od środka.

Nutrikosmetyki – co to jest?

Nutrikosmetyki to nowa grupa suplementów diety, obejmująca rozmaite produkty i składniki, które działają jako suplementy odżywcze, pielęgnując naturalne piękno skóry, paznokci i włosów. Działają od wewnątrz, aby promować piękno od środka. Nutrikosmetyk to najnowszy trend w branży kosmetycznej.

Termin „nutrikosmeceutyk” jest stosunkowo nowym terminem, uzyskanym z połączenia „nutraceutyki” i „kosmeceutyki”. Łączą zalety środków spożywczych, leków oraz kosmetyków. Przy czym „nutri” oznacza odżywianie i to najlepiej określa działanie nutrikosmetyków.

Co ciekawe, póki co termin nie jest uznawany przez FDA i prawodawstwo UE. A co się pod nim kryje? Kryją się pod nim suplementy, żywność funkcjonalna i napoje zawierające składniki aktywne mogące poprawić piękno i zdrowie. Zwykle w produkcji wykorzystuje się naturalne ekstrakty roślinne i stawia się na prosty skład bez zbędnych substancji dodatkowych. Składniki aktywne działają od wewnątrz organizmu, dostarczając substancji odżywczych niezbędnych do wydobycia i zachowania naturalnego piękna.

Co zawierają nutrikosmetyki?

Nutrikosmetyki zawierają między innymi kolagen, peptydy, białka, witaminy, karoteny, minerały i kwasy tłuszczowe omega-3. Przeprowadzono wiele badań na tych substancjach, które udowodniły ich skuteczność, stąd też ich popularność nie tylko w suplementach, ale i w kosmetykach. W nutrikosmetykach stosuje się również ekstrakty roślinne (np. ze sfermentowanych nasion soi i jęczmienia, skrzypu polnego, aloesu), a także śluz ze ślimaka. 

Lista składników zaliczanych do nutrikosmetyków jest długa, ale wśród nich są można wyróżnić między innymi:

 • peptydy, tutaj przede wszystkim cenny kolagen, który wpływa pozytywnie na procesy odnowy komórkowej i poprawia strukturę skóry
 • tłuszcze, w tym głównie kwasy omega-3, które chronią przed działaniem promieniowania UV i fotostarzeniem, przeciwdziałają utracie kolagenu
 • witaminy, tutaj zwłaszcza dobroczynne witaminy C i E, które są witaminami młodości promującymi młody wygląd skóry
 • polisacharydy jak kwas hialuronowy, który wykazuje działanie nawilżające i zapobiega utracie wilgoci
 • minerały, w tym krzem, cynk i selen, które korzystnie wpływają zarówno na skórę, jak i włosy, m.in. wzmacniając i działając przeciwstarzeniowo
 • ekstrakty roślinne, w tym z kwiatu rumianku, ziele wąkroty, ziele pokrzywy, kwiat fiołka trójbarwnego, wyciąg ze skrzypu polnego
 • oleje roślinne, w tym olej z nasion ogórecznika oraz olej z wiesiołka, które są źródłem dobroczynnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych i przyczyniają się do utrzymania właściwej równowagi kwasowo-wodno-lipidowej skóry

Istnieje kilka przebadanych grup związków biologicznie czynnych mających korzystny wpływ na stan skóry, które znajdziesz w nutrikosmetykach. Są to m.in. przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe i probiotyki. Badania wskazują, że witamina E, koenzym Q10, glutation, związki fenolowe oraz karotenoidy są skuteczne w hamowaniu procesów starzenia się skóry. 

Ogólnie nutrikosmetyki dzieli się ze względu na rodzaj zastosowanego składnika, dlatego też popularne są nutrikosmetyki przeciwzmarszczkowe, nutrikosmetyki antyoksydacyjne, nutrikosmetyki do pielęgnacji włosów czy paznokci itd. Odpowiednio dobrany skład wspomóc może walkę z nieestetycznym wyglądem skóry lub starzejącą się skórą – tu np. sprawdzi się Kolagen Anti-age od Intenson, czyli trójskładnikowy nutrikosmetyk z kolagenem, witaminą C i kwasem hialuronowym w postaci wygodnych do połknięcia tabletek, który spowalnia procesy starzenia się skóry. Przy wypadających włosach pomóc może Shake Your Hair od Anwen, w którym znajdziesz m.in. biotynę, selen, cynk, kompleks witamin B, witaminę C i aminokwasy, czyli niezbędne składniki biorące udział w syntezie keratyny.

Czy warto stosować nutrikosmetyki?

Pamiętaj, że nutrikosmetyki to suplementy diety, zatem są tylko uzupełnieniem zdrowej i zbilansowanej diety. Istnieją wprawdzie również leki dermatologiczne, ale pod pojęciem nutrikosmetyków rozumie się podgrupę suplementów diety, a musisz wiedzieć, że ich rynek nie jest tak kontrolowany, jak leków. Oznacza to, że zanim zdecydujesz się na produkt, powinnaś sprawdzić dokładnie jego skład, zalecane spożycie, a także wybrać renomowanego producenta. Ponadto ważna jest nie tylko zawartość składników aktywnych, ale również ich postać chemiczna, która może wpływać na większą biodostępność suplementu.

Nutrikosmetyki należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej skonsultuj się ze specjalistą (lekarzem, dermatologiem), aby rozwiać wątpliwości i zastosować odpowiednią kurację w zależności od Twojego problemu.

Nutrikosmetyk jest przyjmowany doustnie, najczęstszą postacią są tabletki do połknięcia. Ich przewagą, w porównaniu do np. kosmetyków, jest to, że działają wewnętrznie. Składniki aktywne nie muszą więc pokonywać barier skóry, aby dostać się do skóry właściwej. Niezbędne procesy chemiczne, które pomagają zachować zdrowie i piękno skóry, włosów i paznokci, zachodzą tutaj w organizmie. Przez to też ich skuteczność często przewyższa działanie kosmetyków tradycyjnych aplikowanych na skórę.

Kluczem do tego jest regularność. Wprawdzie o nutrikosmetykach mówi się, że są to pigułki urody, ale nie należy tego rozumieć tak, że wystarczy wziąć jedną, by zaraz cieszyć się błyszczącymi i silnymi włosami czy też gładką cerą. Na efekty zwykle czeka się kilka tygodni od rozpoczęcia suplementacji.

Kosmetolog radzi: Nutrikosmetyki – wskazania i przeciwwskazania

kosmetolog radzi

Dieta uboga w witaminy i mikroelementy może w łatwy sposób doprowadzić do powstania w organizmie niedoborów tych składników. Zapotrzebowanie na niektóre makro- i mikroelementy może również zwiększać się z wiekiem, w przypadku narażenia na stres i czynniki środowiskowe. Oprócz konsekwencji zdrowotnych rzutuje to również na stan skóry, włosów i paznokci. Nutrikosmetyki wspomagają uzupełnienie diety w składniki odżywcze, wspierając działania pielęgnacyjne. Czy są to jednak preparaty uniwersalne dla każdego?

Nutrikosmetyki przeznaczone są dla osób, którym zależy na:

 • poprawie wyglądu i kondycji skóry, włosów i paznokci. 
 • wsparciu terapii chorób skóry (jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy trądzik),
 • wsparciu w walce z cellulitem czy rozstępami,
 • zintensyfikowaniu działania niektórych składników aktywnych – nie zawsze można to osiągnąć stosując kosmetyki, z uwagi na niewielką biodostępność substancji.

Warto pamiętać, że przed rozpoczęciem suplementacji najlepiej zasięgnąć porady lekarza – aby dobrać preparat zgodnie z potrzebami organizmu.

Istnieją sytuacje, w których stosowanie danego nutrikosmetyku nie jest wskazane. Są to przede wszystkim:

 • nadwrażliwość lub uczulenie na składniki preparatu,
 • interakcje nutrikosmetyku z lekami stosowanymi na co dzień,
 • okres ciąży i karmienia piersią (w przypadku wielu preparatów).

Informacje te znajdziesz się na etykiecie produktu (w przypadku suplementów diety nie ma wymogu dołączania ulotek do opakowania). W przypadku wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Nutrikosmetyki – podsumowanie

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku nutrikosmetyków bardzo ważna jest systematyczność, a także dobór odpowiedniej kuracji (suplementu). Ponadto istnieje wiele badań, które potwierdzają skuteczność stosowanych w nutrikosmetykach substancji. Pytanie zatem, czy warto je stosować, zależy od indywidualnych preferencji. Nie ulega jednak wątpliwości, że zawierają substancje odżywcze, które mogą pomóc zadbać o skórę, włosy i paznokcie. Często są też polecane przy konkretnych problemach, np. AZS czy przebarwieniach skóry.

Jeśli więc zauważasz u siebie pogarszający się stan cery czy włosów, zastanów się, jakich istotnych składników może brakować w Twojej diecie. Dla szybkiego uzupełnienia możesz sięgnąć po nutrikosmetyk. Pamiętaj tylko o tym, że jego rolą jest uzupełnienie niedoborów, świetnie się też sprawdza w profilaktyce, ale nie powinnaś zapomnieć o zdrowej i zróżnicowanej diecie, bogatej w witaminy i minerały. Najlepiej zadziałać kompleksowo  – terapia odżywcza, działająca zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, przyniesie znacznie szybszą ulgę zmęczonej skórze niż sam krem czy sama dieta.

Czy stosujesz nutrikosmetyki? Uważasz, że warto je stosować – jeśli tak, to w jakich przypadkach? Podziel się w komentarzu!

Bibliografia:

 1. Irene Dini, Sonia Laneri, Nutricosmetics: A brief overview, Phytotherapy Research 33(1), September 2019 (dostęp 30.12.2021)
 2. Małgorzata Kania-Dobrowolska, Justyna Baraniak, Radosław Kujawski, Marcin Ożarowski, Nutrikosmetyki – nowa podgrupa suplementów diety, Borgis – Postępy Fitoterapii 2/2017, s. 132-138 (dostęp 30.12.2021)

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Propolis w kosmetykach – właściwości i zastosowanie kitu pszczelego

Propolis w kosmetykach – właściwości i zastosowanie kitu pszczelego

10 kroków koreańskiej pielęgnacji – tajemnica doskonałej cery

10 kroków koreańskiej pielęgnacji – tajemnica doskonałej cery

Depilacja bez podrażnień – jak skutecznie zapobiegać krostkom i zaczerwienieniom?

Depilacja bez podrażnień – jak skutecznie zapobiegać krostkom i zaczerwienieniom?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany