Jak zadbać o skórę po zimie i przygotować ją na wiosnę?

pielęgnacja skóry wiosną

W marcu wszyscy myślą już tylko o jednym: gdzie jest wiosna? Wyczekujemy jej nadejścia, wypatrujemy pierwszych ciepłych promieni słońca, z utęsknieniem zerkamy w stronę lekkiego płaszczyka i butów przed kostkę. W tym radosnym, ale i przedłużającym się oczekiwaniu warto znaleźć czas na to, aby zadbać o regenerację skóry po zimie i przygotować ją na wiosnę. Jak zrobić to najlepiej? Dowiesz się z dalszej części tego wpisu.

W jakiej kondycji jest Twoja skóra po zimie?

Zima daje się naszej skórze mocno we znaki. Mróz, wiatr, śnieg, deszcz, suche powietrze w mieszkaniach i domach, dieta uboższa w owoce i warzywa, mniej aktywności na świeżym powietrzu – to wszystko negatywnie wpływa na jej kondycję. I chociaż przez kilka zimowych miesięcy skóra może nie zdradzać oznak przesuszenia, podrażnienia, czy osłabienia bariery ochronnej, to właśnie teraz, gdy zaczyna się przedwiośnie, możesz zauważyć, w jak słabej jest kondycji. Na szczęście możesz szybko temu zaradzić i przy odrobinie zaangażowania pomóc odzyskać skórze świeży i promienny wygląd bez konieczności wizyt w gabinetach kosmetycznych.

Od czego zacząć?

Wiosenna pielęgnacja skóry krok po kroku

Poniżej udzielę Ci kilku podpowiedzi i porad, od czego warto rozpocząć regenerację skóry po zimie i jak przygotować ją na wiosnę. Dowiesz się nie tylko, jakie domowe zabiegi warto wykonać, ale i po które kosmetyki warto sięgnąć. A na koniec otrzymasz też kilka wskazówek żywieniowych.

Krok 1. Złuszczanie i oczyszczanie skóry po zimie

Delikatne złuszczanie martwych komórek naskórka to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych o każdej porze roku. A po zimie, gdy chcesz przygotować skórę na nadejście wiosny i przywrócić jej ładny, zdrowy i promienny wygląd zabieg złuszczania jest wręcz obowiązkowy! Dlaczego? Bo to najskuteczniejszy sposób na oczyszczenie skóry i porów, jej dotlenienie, usunięcie martwego naskórka i zatykających pory pozostałości po tłustych kremach ochronnych, które stosowałaś zimą. To też idealny zabieg służący wygładzaniu skóry i wyrównywaniu jej kolorytu.

Zanim jednak sięgniesz po peeling – bo w warunkach domowych to najłatwiejszy sposób na złuszczenie naskórka – weź pod uwagę, że bariera ochronna Twojej skóry może być teraz osłabiona, a skóra podrażniona. Dlatego zamiast peelingu mechanicznego, wybierz delikatny peeling enzymatyczny. Stosuj go 1-2 razy w tygodniu, po wcześniejszym demakijażu i umyciu twarzy.

W związku z tym, że peelingów nie stosuje się codziennie, podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym skóry musi być jej łagodne oczyszczanie. Bo to oczyszczanie i nawilżanie mają największy wpływ na wygląd i kondycję Twojej skóry!

Podczas mycia twarzy oczyszczasz ją z nagromadzonych w ciągu dnia zanieczyszczeń, pozostałości kosmetyków, nadmiaru sebum. Chronisz w ten sposób pory przed zatykaniem, a skórę przed rozwijaniem się stanów zapalnych, podrażnieniami i niechcianymi niespodziankami.

Jednak oczyszczanie, jeśli będzie zbyt agresywne, może skórze nie służyć. I przyczynić się np. do nadprodukcji sebum albo przesuszenia skóry.

Dlatego warto zawsze wybierać delikatne kosmetyki i akcesoria, które pomogą w skuteczny, ale jednocześnie delikatny sposób oczyścić skórę.

W wiosennej pielęgnacji skóry sprawdzą się mleczka kosmetyczne, które będą łagodnie obchodzić się z podrażnioną i przesuszoną skórą. Dobrym wyborem będę też olejki myjące i metoda OCM oraz super delikatne gąbki Konjac, które możesz stosować bez użycia żadnych kosmetyków myjących. W dalszej części opisuję dlaczego warto stosować dwuetapowe oczyszczanie twarzy.

Pamiętaj o tym, żeby po oczyszczeniu skóry przywrócić jej równowagę i sięgnij po tonik albo hydrolat roślinny.

oczyszczanie skóry wiosną co się przyda

Krok 2. Nawilżanie i odżywianie

To czego najbardziej brakuje teraz Twojej skórze to witaminy, antyoksydanty i minerały, które ją odżywią, pomogą się zregenerować i zadbają o jej nawilżenie. Niezbędne będą też filtry zapewniające ochronę UV oraz substancje łagodzące, takie jak alantoina, panthenol, czy aloes. Znajdziesz je oczywiście w naturalnych kosmetykach do pielęgnacji twarzy: kremach, eliksirach, serach, ambrozjach, ampułkach i olejkach.

Wybierając krem do twarzy zwróć uwagę na jego formułę. Powinna być lekka, bo przez całą zimę aplikowałaś na skórę tłuste i ciężkie kosmetyki. Teraz zdecydowanie czas na coś lżejszego, ale jednocześnie nadal intensywnie nawilżającego. Mogą to być kremy na bazie olejów i ekstraktów roślinnych zawierające kwas hialuronowy, które nie tylko zadbają o nawilżenie skóry, ale też ją odżywią, pomogą zregenerować i zapewnią ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Idealnie, gdy w składzie takiego kremu znajdzie się też filtr ochronny.

Skórze przyzwyczajonej do cięższej konsystencji może być na początku trudno przyzwyczaić się do lekkiego kremu. Dlatego konieczna może okazać się jego ponowna aplikacja kilka godzin po nałożeniu pierwszej warstwy. Po kilku dniach powinno być już okej.

O odżywienie i rozświetlenie skóry, przywrócenie jej świeżości i blasku zadbaj stosując odżywcze serum do twarzy. Wybierz takie, które będzie miało w składzie witaminę C, albo składniki, które są jej źródłem. Nakładaj serum na skórę codziennie, bo to dla niej prawdziwy zastrzyk składników odżywczych!

W dalszej części, gdzie piszę o nawykach pielęgnacyjnych, znajdziesz więcej informacji dlaczego warto stosować serum z witaminą C oraz krem z filtrem ochronnym.

Do wiosennej pielęgnacji możesz włączyć też kwas hialuronowy, który zadba o jeszcze lepsze nawilżenie Twojej skóry.

czego szukać w kremie na wiosnę

Krok 3. Dotlenianie i regeneracja 

Skórze, która po zimie wymaga dotlenienia i regeneracji oraz oczywiście nawilżenie, odżywienia i świeżości potrzebne są… maseczki do twarzy! Bo to właśnie one działają na skórę jak łagodzące wszystkie niedoskonałości i uzupełniające wszystkie braki kompresy. Dostarczają cenne witaminy, składniki nawilżające i sprzyjają odbudowie naturalnej bariery ochronnej. Koją, łagodzą, odświeżają. Są niezastąpione i idealnie by było, żebyś stosowała je minimum 1-2 razy w tygodniu.

Jaką maseczkę wybrać? Na pewno taką, która bazuje na naturalnych składnikach roślinnych. Idealna będzie też maseczka z kwasem hialuronowym, aloesem, mocznikiem, witaminami C i E, alantoiną i panthenolem. Świetne efekty możesz osiągnąć wybierając maseczki algowe i maseczki w płachcie, ale i te domowe idealnie się sprawdzą.

czego szukać w składzie maseczki na wiosnę

W tym wpisie znajdziesz polecane kosmetyki naturalne na wiosnę:

Krok 4. Lekki makijaż

Wiosna to idealny moment na odświeżenie kosmetyczki i wprowadzenie do niej lekkich i naturalnych kosmetyków do makijażu.

Dzięki nim sprawisz, że Twoja skóra będzie wyglądała świeżo i naturalnie, ukryjesz niedoskonałości, zadbasz o ochronę UV. A przy okazji nie obciążysz jej ciężkimi fluidami z silikonami.

Taki lekki makijaż wykonasz stosując na przykład kosmetyki mineralne do makijażu. Główne zalety takiego makijażu? Naturalny wygląd skóry, brak jej obciążenia, brak szkodliwych składników, trwałość i perfekcyjny wygląd przez cały dzień. Makijaż mineralny nie zatyka też porów, łagodzi stany zapalne i chroni skórę przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV.

Co istotne – wykonanie takiego makijażu wcale nie jest trudne, zajmuje dosłownie kilka minut, a kosmetyki są bardzo wydajne. Trzeba tylko zainwestować w dobry pędzel, bo to właśnie pędzel plus dobry podkład mineralny są gwarantami sukcesu.

O wszystkich zaletach makijażu mineralnego, sposobach aplikacji produktów, niezbędnych akcesoriach i przydatnych trikach dowiesz się z naszego przewodnika:

A jeśli nadal nie jesteś przekonana do minerałów, zamiast tradycyjnego podkładu w płynie, wiosną sięgnij po naturalny krem BB. Dzięki niemu wyrównasz koloryt skóry, ukryjesz drobne niedoskonałości, zapewnisz skórze świeży i promienny wygląd. A przy okazji też nawilżysz.

Krok 5. Dieta – wiosenny detoks

Wiosenny detoks skóry to kolejny krok, który powinnaś podjąć, żeby przywrócić jej idealny wygląd. Jedząc posiłki bogate w niezbędne witaminy i minerały, rezygnując z używek i włączając do tego łagodne dla skóry kosmetyki, zadbasz o jej jeszcze lepsze oczyszczenie i nawilżenie oraz poprawisz gładkość i elastyczność.

Dieta służąca oczyszczeniu organizmu i skóry z toksyn powinna być bogata w:

  • świeże i suszone owoce
  • świeże warzywa
  • ryby i chude mięso (najlepiej indycze)
  • produkty pełnoziarniste -> płatki owsiane, siemię lniane, pieczywo z mąki z pełnego przemiału
  • wodę niegazowaną
  • orzechy, pestki dyni i słonecznika
  • oleje zawierające zdrowe kwasy tłuszczowe -> olej lniany, olej z orzechów arachidowych
  • chudy nabiał -> jogurt naturalny, twaróg, chude mleko, kefir

To, czego warto unikać, to:

  • tłuste mięso
  • wędliny
  • makarony, biały ryż, mąkę pszenną, pieczywo pszenne
  • sól i cukier
  • słodycze
  • używki

Podczas wiosennego detoksu zadbaj o różnorodność posiłków i postaraj zjadać je regularnie.

Super, jeśli uda Ci się zjeść min. 2 ciepłe posiłki, wypić kilka szklanek wody z cytryną i miodem oraz 2-3 kubki ziołowej herbaty.

Więcej na temat wiosennego detoksu przeczytasz tutaj:

Dobre nawyki pielęgnacyjne, o które warto zadbać wiosną

Piękna pogoda wiosenna może nas mobilizować do chęci zmian. Wykorzystajmy tą energię do wprowadzania dobrych nawyków pielęgnacyjnych.

Dobre nawyki pielęgnacyjne to wszystkie czynności, które wykonujemy każdego dnia, dbając o to, żeby nasza skóra była czysta, świeża i zdrowa. Powtarzając je każdego dnia wyrabiamy w sobie nawyk, bez którego później trudno wyobrazić nam sobie pielęgnację. Takim nawykiem jest na przykład oczyszczanie twarzy, które jest dla większości z nas czynnością tak oczywistą, że robimy to niemal automatycznie i zanim pójdziemy spać, myjemy twarz, a później wklepujemy w nią krem. Nie zawsze jednak te wszystkie czynności, które w tym wpisie będziemy nazywać nawykami pielęgnacyjnymi, robimy dobrze. Często jest na przykład tak, że po umyciu twarzy zapominamy o toniku. Zdarza się też, że oczyszczanie twarzy kończymy tylko na usunięciu makijażu płynem micelarnym. Dlatego bardzo ważne, by wyrabiając w sobie dobre nawyki pielęgnacyjne skupić się nie tylko na regularnym powtarzaniu danej czynności, ale zwrócić też uwagę na sposób ich wykonywania. Dopiero wtedy nasze nawyki będą korzystnie wpływać na wygląd i kondycję naszej skóry i włosów.

Wiosenna pielęgnacja bez błędów

Zanim przejdziemy do części, w której podpowiem, o jakie dobre nawyki pielęgnacyjne możesz zadbać wiosną, opowiem Ci o kilku najczęściej popełnianych błędach w pielęgnacji. Są to przede wszystkim:

  • nieodpowiednie i niedokładne oczyszczanie twarzy – twarz myjemy za krótko, pomijamy etap masażu, używamy wysuszających kosmetyków myjących, oczyszczanie twarzy sprowadzamy tylko do usunięcia makijażu, nie zmywamy ze skóry płynu micelarnego,
  • pomijamy etap tonizowania,
  • nie dbamy o regularne złuszczanie naskórka,
  • nie odżywiamy skóry,
  • stosujemy tylko oleje roślinne, przez co nie nawilżamy skóry w odpowiedni sposób,
  • nie stosujemy kremów z filtrem ochronnym,
  • przez cały rok stosujemy te same kosmetyki pielęgnacyjne,
  • pomadkę ochronną nakładamy na usta tylko przed wyjściem z domu,
  • pomijamy poranne oczyszczanie twarzy,
  • nie stosujemy kremów pod oczy,
  • nie czytamy składów kosmetyków,
  • nakładamy na skórę kilka kosmetyków o podobnych składach,
  • nie pilnujemy kolejności nakładania kosmetyków,
  • nie sprawdzamy świeżości stosowanych kosmetyków,
  • nie myjemy rąk przed oczyszczaniem skóry i aplikacją kremu,
  • wycieramy twarz tym samym ręcznikiem, którym wycieramy ręce,
  • nie zabezpieczamy końcówek włosów,
  • nie dbamy o regularne podcinanie końcówek włosów,
  • nie stosujemy odżywek do włosów,
  • kładziem się spać z mokrymi włosami,
  • nie zapewniamy włosom termo-ochrony.

Ta lista mogłaby być jeszcze dłuższa, ale to, co wymieniłam powinno wystarczyć, żebyś mogła zauważyć, jak wiele błędów nieświadomie popełniamy i nad jakimi nawykami powinnyśmy popracować. I to właśnie z tej listy wybiorę teraz dla Ciebie kilka nawyków, które moim zdaniem warto wprowadzić do pielęgnacji wiosną.

5 dobrych nawyków pielęgnacyjnych do wprowadzenia wiosną

Dwuetapowe oczyszczanie skóry

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy jest teraz najczęściej polecaną metodą oczyszczania skóry. Polega na tym, że najpierw usuwamy ze skóry makijaż, a później dokładnie oczyszczamy skórę z jego pozostałości oraz zgromadzonych na skórze toksyn, kurzu, brudu oraz nadmiaru sebum. Stosujemy w tym celu kosmetyki, które różnią się nie tylko składem i właściwościami, ale też umożliwiają usunięcie wszystkich rodzajów zanieczyszczeń. W pierwszym etapie najlepiej spisuje się olej, który rozpuszcza makijaż i wszystkie tłuste zanieczyszczenia znajdujące się na skórze, w tym sebum, które lubi gromadzić się w porach skóry. Olej działa bardzo delikatnie, nie podrażnia naturalnego płaszcza ochronnego skóry, nie przesusza jej i nie powoduje nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia. Po jego zastosowaniu skóra jest miękka, gładka i czysta. Może jednak pozostawić na skórze film, który nie każdemu odpowiada i który może zawierać jeszcze takie zanieczyszczenia jak kurz. Dlatego po użyciu oleju sięgamy po delikatny kosmetyk myjący na bazie wody i to nim domywamy skórę.

Dwuetapowe oczyszczanie skóry sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Warto jednak wybrać olejek, który będzie odpowiadał rodzajowi naszej cery i w ten sam sposób dobrać kosmetyk myjący.

Krem z filtrem

Krem z filtrem ochronnym, który zabezpieczy skórę przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV jest jednym z najważniejszych kosmetyków, który powinien pojawić się w Twojej wiosennej kosmetyczce. Należy stosować go codziennie, bez względu na pogodę i nakładać pod makijaż, albo krem, którego używamy do codziennej pielęgnacji.

Krem z filtrem ochronnym zadba o to, żeby Twoja twarz była chroniona przed niekorzystnym działaniem słońca, spowolni procesy starzenia się skóry, zneutralizuje działanie wolnych rodników.

Pamiętaj o tym, że słońce przyspiesza pojawianie się zmarszczek, sprzyja rozpadowi kolagenu i elastyny, pozbawia skórę odpowiedniej ilości wilgoci. Sprzyja też powstawaniu przebarwień, które są mało estetyczne i których trudno później się pozbyć. Jest więc naszym sprzymierzeńcem w trosce o ładną i zdrowo wyglądającą skórę i dlatego warto dobrze przemyśleć jego stosowanie.

stosowanie kremu z filtrem
fot. Olga Pietraszewska

Minusem kremów z filtrami, zwłaszcza filtrami mineralnymi, bo to do ich stosowania Cię zachęcam, jest to, że mogą bielić skórę. Wiele kobiet skarży się też na to, że krem z filtrem jest dla nich za ciężki, makijaż źle na nim wygląda i szybko spływa ze skóry. Dobrym rozwiązaniem, do którego Cię zachęcam, jest sięgnięcie po kremy typu BB, które nie tylko wyrównują koloryt skóry i zapewniają efekt niewidocznego makijażu, ale też nawilżają i chronią skórę przed słońcem.

Olejowanie włosów

Olejowanie włosów to zdecydowanie dobry nawyk pielęgnacyjny, który warto wprowadzić wiosną. To właśnie teraz nasze włosy będą coraz bardziej narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne – słońce, wiatr, wysokie temperatury. A stosując oleje zadbamy o to, żeby je przed działaniem tych czynników zabezpieczyć, przy okazji zapewniając włosom solidną dawkę odżywienia i nawilżenia.

O olejowaniu włosów pisałam na blogu wielokrotnie i zachęcam Cię do przeczytania artykułu:

Maseczka i peeling obowiązkowo raz w tygodniu!

Zarówno o peelingu, jak i o maseczkach pisałam już we wcześniejszej części tego wpisu. Przypominam i polecam: tej wiosny zadbaj o to, żeby regularnie, raz na tydzień wykonać peeling, a następnie nałożyć na skórę odżywczą, bogatą w antyoksydanty maseczkę. Dzięki peelingowi Twoja skóra zostanie dokładnie oczyszczona z martwego naskórka, nadmiaru sebum i tkwiących w porach zanieczyszczeń. Będzie też bardziej miękka, gładka i jędrna, łatwiej wchłonie substancje odżywcze z kremu lub maseczki. Regularnie wykonywany peeling pomoże też wyrównań koloryt skóry. Z kolei maseczka zadba o to, żeby skóra otrzymała spory zastrzyk witamin, antyoksydantów, składników nawilżających i regenerujących. Pomoże odzyskać skórze zdrowy i świeży wygląd, złagodzi podrażnienia, zmiękczy i wygładzi. Pamiętaj, żeby nakładać ją zawsze na oczyszczoną skórę, a wybierając maseczkę postaw na jej bogaty i naturalny skład.

olej na włosy
fot. Olga Pietraszewska

Serum z witaminą C

Ostanim dobrym nawykiem pielęgnacyjnym, do wprowadzenia którego chcę Cię zachęcić, jest stosowanie serum z witaminą C.

Witamina C jest naturalnym antyoksydantem, który hamuje działanie wolnych rodników, wspomaga produkcję kolagenu odpowiedzialnego za jędrność i elastyczność skóry, pomaga rozjaśniać przebarwienia i nadaje skórze zdrowy, świeży i promienny wygląd. Regularnie stosowana w pielęgnacji skóry pomaga opóźniać procesy jej starzenia, spłyca zmarszczki i działa jak naturalna kuracja odmładzająca.

Najprostszym sposobem na regularne stosowanie witaminy C jest sięgnięcie po serum, które zawiera ją w składzie. Serum z witaminą C można stosować w codziennej pielęgnacji cery, albo sięgać po nie 2-3 razy w tygodniu. Gdy słońce zacznie mocniej świecić, po nałożeniu na skórę serum z witaminą C należy zadbać o zabezpieczenie skóry kremem z filtrem. Witamina C ma bowiem działanie fotouczulające. Dobrym pomysłem jest też stosowanie takiego serum do wieczornej pielęgnacji skóry.

Wprowadzając nawyk regularnego stosowania serum z witaminą C będziesz mogła zauważyć, że skóra jest bardziej promienna i pełna blasku, gładsza, jędrniejsza i bardziej elastyczna.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wskazówki, które otrzymałaś w tym wpisie okażą się być przydatne i zechcesz z nich skorzystać. W kolejnym wpisie pomogę Ci odświeżyć kosmetyczkę na wiosnę i zaproponuję, co warto do niej włożyć.

Daj znać, jak oceniasz stan swojej skóry po zimie i jakie zabiegi pielęgnacyjne planujesz wprowadzić, żeby ją zregenerować, lepiej nawilżyć i odżywić. Pamiętaj też o tym, żeby wraz z nadejściem wiosny zadbać o aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Koniec leniuchowania! Czas wyjść z domu, spacerować, biegać, jeździć na rowerze i wystawiać twarz do słońca!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Propolis w kosmetykach – właściwości i zastosowanie kitu pszczelego

Propolis w kosmetykach – właściwości i zastosowanie kitu pszczelego

Komentarze (2)

  1. A
    Aneta
    Ja kupiłam sobie 3% kwas hialuronowy oraz olej z nasion opuncji figowej i mieszając je nakładam od lutego na twarz i zauważyłam poprawę koloru skóry oraz zanik mniejszych zmarszczek a większe mam nadzieję, że zejdą bo widzę, że są mniejsze. Na resztę ciała używam olejku arganowego, który również fajnie nawilża i ujędrnia skórę 🙂 zakupy robiłam w sklepie internetowym *reklama i mają przystępne ceny
    Odpowiedzi ()
    1. Olga Pietraszewska

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany