Pielęgnacja włosów siwych – jak dbać o siwe włosy i poprawić ich wygląd?

jak dbać o siwe włosy

Siwe włosy mogą dodawać uroku i sprawiać, że będziesz wyglądać elegancko. Aby ładnie się prezentowały, kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja, zwłaszcza że nie każdy zabieg wykonany w domu nadaje się na srebrne kosmyki. Dlaczego włosy siwieją? Jak o nie dbać? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Wiele kobiet decyduje się na farbowanie włosów, kiedy tylko zauważą u siebie siwe pasemka. Dzieje się tak, ponieważ jeszcze niedawno siwe skronie były utożsamiane ze starością. Na szczęście to się zmieniło! Wiele gwiazd nosi naturalne siwe włosy i udowadnia, że mogą być atrybutem kobiecości i elegancji. Do tego młode osoby stawiają na srebrny look i farbują swoje włosy na różne odcienie platyny i srebra. Dlatego przygotowaliśmy ten artykuł. Dowiesz się z niego, jak pielęgnować siwe włosy i jak o nie dbać, aby w każdych warunkach prezentowały się nienagannie.

Dlaczego włosy siwieją?

Starzenie się organizmu jest naturalnym procesem fizjologicznym, podczas którego zmienia się wiele rzeczy w naszym ciele. Dotyczy to również włosów – z czasem zmienia się ich elastyczność, porowatość, gęstość i kolor. Czemu włosy siwieją? Związane jest to z utratą melanocytów (komórek barwnikowych) w mieszku włosowym. Dokładniej to organizm produkuje mniej enzymu, który przetwarza melaninę na barwnik we włosach. Enzym ten znika stopniowo, zatem i zmiany następują powoli.

Trudno wyznaczyć jeden moment, kiedy włosy zaczynają siwieć, ponieważ w dużej mierze jest to sprawa indywidualna i genetyczna. Wpływ na to mają również choroby, styl życia, a także pielęgnacja, np. brak ochrony UV. Badania udowodniły, że pojawienie się siwych włosów przyspiesza niezdrowy tryb życia, a zwłaszcza stres.

Nie ma jednego konkretnego wieku, kiedy siwe pasemka się pojawiają – u jednych mogą pojawić się wcześniej na skutek stresu lub uwarunkowań genetycznych, u innych później. Przyjmuje się, że u większości ludzi granicą jest ok. 35. rok życia. To właśnie wtedy najczęściej można zauważyć u siebie siwe włosy na skroni i przy linii czoła, siwe niteczki pojawiają się też na całej głowie i są widoczne np. przy czesaniu i robieniu przedziałku.

Niestety proces siwienia włosów jest nieodwracalny, co oznacza, że nie sprawisz, że włosy odzyskają naturalny dawny kolor. Jedyne, co możesz zrobić, to zadbać o pielęgnację i dietę, które spowolnią ten proces, a co najważniejsze – sprawią, że siwe włosy będą zadbane i zdrowe.

Czego potrzebują siwe włosy?

Włosy zaczynają siwieć w sposób naturalny w wyniku starzenia się organizmu. Może się jednak zdarzyć, że pierwsze siwe pasemka pojawią się w młodym wieku – wtedy zwykle jako przyczyny wskazywane są niedobory dietetyczne, głównie białka, żelaza, miedzi i witaminy B12. Na tempo siwienia może mieć wpływ również niedobór kwasu foliowego i witaminy D i E. Do utraty koloru dochodzi pogorszenie kondycji włosów – stają się słabsze, łamliwe, wypadają też w większej ilości. To dlatego w pierwszej kolejności zaleca się zadbać o dietę, zwłaszcza taką bogatą w biotynę oraz witaminy z grupy B, w tym B9, B10 i B12. W drugim kroku należy zadbać o właściwą pielęgnację.

Jeśli zastanawiasz się, czy siwe włosy mogą wrócić do naturalnego koloru, to niestety jest to proces nieodwracalny. Możesz jednak to spowolnić, wprowadzając do diety produkty bogate w witaminy z grupy B oraz witaminy A i C, które mogą zwiększyć produkcję melaniny.

W pielęgnacji siwych włosów nie ma miejsca na ciężkie i chemiczne preparaty, które mogą nadmiernie obciążać kosmyki i skórę głowy. Tutaj rządzą kosmetyki naturalne! Najlepiej wybierać delikatne kosmetyki zawierające składniki nawilżające i odżywcze pochodzenia naturalnego, takie jak wyciąg z nagietka, aloes, ekstrakt z herbaty i kiełki pszenicy. Do tego należy zwrócić uwagę na substancje myjące i zdecydowanie warto kierować się ich delikatnością, z pominięciem SLS i SLES.

Jeśli zaś mowa o tym, po jakie kosmetyki do siwych włosów sięgać, to oprócz łagodnych szamponów i odżywek warto wprowadzić wcierki. Zwykle są to produkty bazujące na skoncentrowanych wyciągach roślinnych, które mają za zadanie odżywić i wzmocnić cebulki. Wcierki są na tyle popularne i skuteczne, że zalecają je trycholodzy i dermatolodzy.

Warto w tym miejscu wspomnieć o jednej kwestii, a mianowicie: siwe włosy mogą żółknąć. Co więcej, zjawisko to dotyczy zarówno naturalnych siwych włosów, jak i farbowanych na srebrne odcienie. Dlaczego siwe włosy żółkną? Wpływ na to mają czynniki zewnętrzne jak promieniowanie słoneczne i dym papierosowy. To dlatego w pielęgnacji siwych włosów zaleca się stosowanie niebieskiego lub fioletowego szamponu, który neutralizuje żółtawy odcień.

Dowiedz się, jak sprawić, by włosy siwe stały się gładkie i błyszczące:

Jak pielęgnować siwe włosy?

Kompleksowa pielęgnacja siwych włosów nie różni się od zwykłej rutyny obejmującej mycie, nawilżanie i odżywianie. Warto o włosy zadbać również wewnętrznie, np. stosując zbilansowaną dietę bogatą w witaminy, ponieważ w ten sposób wzmocnisz włosy od środka i staną się bardziej odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takie jak promieniowanie UV.

Dodajmy, że siwy włos pozbawiony melanocytów staje się pusty w środku. Kiedy funkcja melanocytów zanika, dochodzi do zaburzeń pracy keratynocytów (komórki powodujące wzrost włosów) i włosy siwe mogą szybciej rosnąć w porównaniu do tych „normalnych”. Ma to swoje dalsze konsekwencje. Siwe włosy z reguły są suche, łatwiej się kruszą i łamią, mogą być też sztywniejsze i sterczeć na różne strony. Pielęgnacja powinna więc obejmować nie tylko nawilżanie i odżywianie, ale też zabiegi i kosmetyki zapewniające im wygładzenie i ładny połysk.

Łagodne mycie siwych włosów

Po szampon na siwe włosy powinno się sięgać w zależności od potrzeb. Możesz więc włosy myć codziennie lub co drugi dzień. Najlepiej stosować łagodny szampon, który nie naruszy równowagi pH skóry głowy i nie osłabi już i tak osłabionych, dojrzałych włosów. Dobrze się tu sprawdzą szampony do włosów suchych i zniszczonych.

Raz na 7-10 dni użyj mocnego i bardziej oczyszczającego szamponu, który pozbędzie się nadbudowy z włosa, czyli tego, z czym sobie nie poradził codzienny szampon. O tym, dlaczego warto sięgnąć po mocniejszy szampon, napisaliśmy poradnik – znajdziesz w nim również rekomendacje najlepszych szamponów: Typ szamponu a detergenty – co oznacza, że szampon jest łagodny, średni lub mocny?

Jeśli masz naturalne siwe włosy, możesz podkreślić ich kolor, stosując płukankę z łupin orzecha włoskiego lub wcierkę z szałwii. Jeśli chcesz wzmocnić połysk włosów, możesz po ich umyciu zastosować kwaśną płukankę z octem lub sokiem z cytryny.

Posiadaczki siwych włosów najczęściej skarżą się na to, że włosy są matowe lub nabrały żółtych odcieni. W takim przypadku pomogą specjalne kosmetyki do włosów siwych, które zawierają niebieskie pigmenty. Fioletowe i niebieskie szampony nie tylko zredukują niepożądany odcień, ale też nadadzą włosom atrakcyjny blask.

Dodajmy, że ważny jest nie tylko rodzaj szamponu do mycia, ale też technika mycia. Tu nie ma niespodzianek – włosy myj w letniej wodzie, a płucz chłodną. Unikaj gorącej wody, bo taka szkodzi cebulkom włosowym, samym włosom i zaburza pracę gruczołów łojowych. Gorąca woda powoduje, że łuski się odchylają i odsłaniają rdzeń, tym samym włosy stają się bardziej wrażliwe. Na koniec nie trzyj włosów, tylko odciśnij nadmiar wody miękkim ręcznikiem i daj włosom naturalnie wyschnąć. Do czesania użyj też grubego grzebienia, szczególnie kiedy Twoje włosy mają tendencję do plątania się i powstawania kołtunów.

Te szampony mogą Ci się spodobać:

Regularne nawilżanie i odżywianie siwych włosów

Jeśli chodzi o odżywki do włosów siwych, to tu możliwości są nieograniczone! Najważniejsze to wybrać taką odżywkę, która pomoże zregenerować włosy i łamliwe końcówki, do tego wygładzi pasma i ułatwi ich późniejsze rozczesywanie. 

W wyborze najlepszej odżywki do włosów pomoże Ci nasz ranking:

Chcemy przy okazji sprostować tu jedną kwestię. Wbrew temu, co możesz przeczytać w innych poradnikach, włosom siwym nie służą proteiny. Oznacza to, że lepiej pomijać odżywki zawierające proteiny mleka lub jedwabiu. Dlaczego? Ponieważ częste stosowanie takich produktów może je dodatkowo wysuszyć. Zdecydowanie lepiej proteiny wprowadzać w formie maski co jakiś czas, a w codziennych odżywkach zadbać o ich nawilżenie i wygładzenie.

Oprócz standardowych odżywek nakładanych po myciu warto na włosy siwe nakładać maski, szczególnie naturalne maski nawilżające z awokado, miodem i gliceryną. Dobrze sprawdzą się również typowo odżywcze maski do włosów, np. maska z bananem, która zregeneruje włosy, nada im blasku i wygładzi. 

Ważne: Zadbaj również o ochronę UV! Promieniowanie słoneczne dodatkowo wysusza i odbarwia włosy. W tej roli dobrze się sprawdzi naturalne serum do włosów, które nie tylko lekko dociąży niesforne włosy, ale tez zabezpieczy końcówki i zapewni ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Te odżywki i maski mogą Ci się spodobać:

Nabłyszczające olejowanie siwych włosów

Włosy siwe lubią olejowanie. Dzięki temu nadasz im atrakcyjny blask oraz je nawilżysz. Pamiętaj o tym, żeby wybierać raczej lekkie oleje, polecane przez włosomaniaczki, takie jak olej z pestek winogron, olej arganowy, olej kokosowy, migdałowy i jojoba. Wszystkie te roślinne oleje wzmacniają osłabioną strukturę włosa, nadają elastyczność i zapobiegają łamaniu się włosów.

Olejowanie siwych włosów wykonuje się tak samo, jak w przypadku każdego innego rodzaju włosów. Najlepiej zabieg przeprowadzać raz w tygodniu i nakładać wybrany olej na zwilżone pasma. Ze względu na to, że włosy siwe są z reguły suche, łamliwe i osłabione, dobrze jest zostawić olej na włosach przez 1 godzinę pod czepkiem fryzjerskim, a potem go spłukać. Trzymanie na noc może zbyt obciążyć suche kosmyki.

Sprawdź, jak olejować włosy:

Jak poprawić wygląd siwych włosów? Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o siwe włosy lub jak poprawić ich wygląd, to dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujesz specjalistycznych zabiegów i kosmetyków. Wystarczy delikatny szampon oczyszczający oraz zadbanie o dobre nawilżenie, aby wyeliminować niepożądany żółty odcień i pozbyć się matu. 

W Triny kochamy naturalność i uważamy, że siwe włosy są piękne! Odpowiednia fryzura w połączeniu z siwizną nada szlacheckiego uroku i wdzięku kobiecie w każdym wieku. To dlatego nie zachęcamy do farbowania siwych włosów, zwłaszcza że chemiczna koloryzacja może dodatkowo je osłabić. Zachęcamy za to do odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ dzięki niej odpowiednio o nie zadbasz i siwe włosy staną się Twoją dumą.

Czy masz siwe włosy? Jak o nie dbasz? Podziel się swoimi wskazówkami z innymi – zachęcamy do zostawienia komentarza.

Przeczytaj także

Wielozadaniowe kosmetyki naturalne: warto je mieć pod ręką

Wielozadaniowe kosmetyki naturalne: warto je mieć pod ręką

Zrób to sam: odmładzający olejek z pachnotki i granatu

Zrób to sam: odmładzający olejek z pachnotki i granatu

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany