Pielęgnacja twarzy – błędy, których powinnaś unikać

błędy w pielęgnacji twarzy

Pielęgnacja twarzy to nie tylko wklepanie w skórę kremu. To też codzienne oczyszczanie, nawadnianie i odżywianie skóry. Każda z tych czynności wpływa na wygląd i kondycję skóry na naszej twarzy. Niestety, wiele z tych podstawowych czynności pielęgnacyjnych wciąż wykonujemy źle, albo nie wykonujemy ich wcale. Błędy, których powinnaś unikać w pielęgnacji twarzy to m.in. nakładanie kremu nieumytymi wcześniej rękoma, czy osuszanie twarzy tym samym ręcznikiem, w który wszyscy domownicy wycierają ręce. Jest to jednak dopiero początek listy błędów, których warto unikać w codziennej pielęgnacji twarzy. I właśnie o tym, jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy, by była prowadzona dobrze, porozmawiamy w dzisiejszym wpisie.

Pielęgnacja twarzy to priorytet na naszej pielęgnacyjnej liście. Nawet jeśli odpuszczamy balsamowanie ciała, olejowanie włosów, czy złuszczanie naskórka z dłoni, tak o twarz dbamy zawsze. Nic dziwnego, w końcu twarz to ta część ciała, której nie ukryjemy pod czapką, czy swetrem. Jest to też nasza wizytówka, z której można wyczytać m.in. to, jak o siebie dbamy, czy mam problemy zdrowotne i czy dobrze się odżywiamy.

Jakie błędy w pielęgnacji twarzy najczęściej popełniamy?

Na kosmetyki do pielęgnacji twarzy wydajemy najwięcej pieniędzy. Płyn micelarny, tonik, żel do mycia twarzy, olejki, serum, krem do twarzy, do tego peelingi, maseczki, kremy pod oczy. Kosmetyków do pielęgnacji twarzy jest w naszych łazienkach czasami tak dużo, że nie jesteśmy w stanie zużyć ich wszystkich. Albo wręcz szkodzimy skórze, chcąc wypróbować każdą kosmetyczną nowość pojawiającą się na naszej łazienkowej półce. Takie nieprzemyślane kupowanie kosmetyków i używanie ich bez konkretnego planu i pomysłu jest jednym z często popełnianych błędów pielęgnacyjnych. A jakie inne błędy w pielęgnacji twarzy jeszcze popełniamy? Jakich błędów w pielęgnacji twarzy zdecydowanie warto unikać?

Oto kilka najpopularniejszych i najczęściej popełnianych błędów pielęgnacyjnych!

czego unikać w codziennej pielęgnacji twarzy

Błędy w pielęgnacji twarzy: niewłaściwy demakijaż twarzy

Demakijaż, o czym pisałam już wielokrotnie, a ostatnio przy okazji przeglądu naturalnych kosmetyków do demakijażu, jest szalenie ważną czynnością pielęgnacyjną. To podczas demakijażu usuwamy ze skóry pozostałość kosmetyków do makijażu, kurz, brud, nadmiar sebum i pot, który zgromadził się na skórze w ciągu dnia. Demakijaż jest pierwszym etapem oczyszczania twarzy i przygotowuje skórę do dalszej pielęgnacji. Nigdy, ale to nigdy nie powinnaś rezygnować z tej czynności, nawet jeśli jesteś bardzo zmęczona i marzysz już tylko o tym, aby przyłożyć głowę do poduszki.

Niestety demakijaż wiąże się z często popełnianymi błędami pielęgnacyjnym. Największym przewinieniem przeciwko skórze jest oczywiście rezygnacja z demakijażu. Jeśli pominiesz ten etap, oczyszczanie skóry będzie zdecydowanie trudniejsze i żmudniejsze. Nie będzie też tak skuteczne, jak oczyszczanie połączone z wcześniejszym usunięciem ze skóry makijażu.

Drugim błędem popełnianym przy wykonywaniu demakijażu jest nie zmywanie ze skóry płynu micelarnego. Niestety, większość kosmetyków tego typu zawiera substancje myjące, które należy usunąć ze skóry wodą. Dlatego przetarcie twarzy płynem micelarnym i zakończenie na tym etapie demakijażu, nie jest dobrym pomysłem.

Kolejny błąd pielęgnacyjny popełniany podczas demakijażu twarzy to zbyt agresywne usuwanie makijażu ze skóry. Mocne tarcie skóry nie wpływa zbyt dobrze na jej kondycję i może być przyczyną uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej naskórka.

Błąd numer 4 to zmywanie całego makijażu tylko jednym płatkiem kosmetycznym. Jest to dość często popełniany błąd, który polega na tym, że próbujemy usunąć makijaż z całej twarzy jednym płatkiem kosmetycznym, który jest brudny już po przetarciu nim jednego fragmentu twarzy. W efekcie więc zmywamy makijaż ze skóry brudnym płatkiem. Czy takie oczyszczanie skóry z makijażu jest skuteczne? Zdecydowanie nie!

Kosmetyki do demakijażu – co wybrać, żeby nie popełnić błędu?

I ostatni błąd popełniany przy demakijażu to źle dobrane kosmetyki do demakijażu, które sprawiają, że nasz demakijaż jest albo mało skuteczny, albo powoduje pieczenie oczu lub podrażnienia skóry. Wybierając kosmetyki do demakijażu postaraj się wybierać kosmetyki naturalne, których działanie i przeznaczenie będą spełniać Twoje wymagania. Jeśli zależy Ci na szybkim demakijażu wybierz naturalny płyn micelarny, którym usuniesz też makijaż z oczu. Masz bardzo wrażliwe oczy? Do ich demakijażu najlepszy będzie delikatny olejek do demakijażu albo dwufazowy płyn do demakijażu. W przypadku bardzo suchej i wrażliwej cery najlepszym kosmetykiem do demakijażu będą mleczka, śmietanki lub emulsje do demakijażu twarzy. Bardzo dobrym kosmetykiem do demakijażu jest też olejek hydrofilny, który skutecznie zmywa makijaż, nie podrażnia oczu i nie przesusza skóry.

Kosmetyki do demakijażu z naturalnym składem

Niedokładne oczyszczanie twarzy – kolejny błąd w pielęgnacji twarzy

Kontynuując temat demakijażu przechodzimy do oczyszczania twarzy. I tu od razu mamy pierwszy błąd pielęgnacyjny, polegający na tym, że często to na demakijażu kończymy oczyszczanie twarzy. Tymczasem demakijaż to dopiero wstęp i jeden z pierwszych etapów oczyszczania twarzy, które aby było wykonane naprawdę skutecznie, powinno być przeprowadzane kilkuetapowo.

niedokładne oczyszczanie twarzy

W pierwszym etapie oczyszczania (demakijażu) usuwamy ze skóry makijaż i pozostałości kosmetyków do demakijażu. W drugim etapie, nazywanym właściwym, oczyszczamy skórę z nadmiaru sebum i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, oczyszczamy pory i odświeżamy skórę. Nawet jeśli nie mamy na twarzy makijażu, warto wykonać oczyszczanie dwuetapowe, usuwając najpierw przy pomocy olejku tzw. zabrudzenia tłuste, a później, przy pomocy kosmetyku na bazie wody (czyli np. żelu do mycia twarzy) wszystkie pozostałe zanieczyszczenia zgromadzone na skórze w ciągu dnia.

Kolejnym błąd popełniany podczas oczyszczania twarzy to mycie twarzy zbyt ciepłą lub zimną wodą oraz jej agresywne szorowanie skóry, prowadzące do uszkodzenia jej naturalnej bariery ochronnej. Podczas oczyszczania twarzy warto pamiętać też o tym, by wykonywać tę czynność czystymi dłońmi (mycie twarzy nieumytymi wcześniej dłońmi to bardzo często popełniany błąd!), a po umyciu buzi wytrzeć ją ręcznikiem przeznaczonym TYLKO I WYŁĄCZNIE do twarzy. Niestety wiele z nas o tym zapomina i wyciera twarz tym samym ręcznikiem, którym wyciera też ręce. Taki ręcznik jest siedliskiem bakterii, które na własne życzenie przenosimy sobie na twarz.

Kosmetyki do oczyszczania twarzy

Idąc dalej mamy kolejny błąd, czyli źle dobrane kosmetyki do oczyszczania twarzy. Zachęcam do tego, aby w Twojej łazience nie było kosmetyków na bazie SLS i SLES, zawierających w składzie wysuszającą skórę alkohol i silne substancje zapachowe. Zdecydowanie lepszym wyborem do oczyszczania twarzy będą łagodne żele myjące na bazie składników roślinnych, takich jak Cocamidopropyl Bataine, czy Lauryl Glucoside.

Źle dobrany krem do twarzy – czy ten błąd również popełniasz?

Krem do twarzy to kosmetyk, który można znaleźć w każdej łazience. Nawet jeśli nasza pielęgnacja twarzy jest bardzo minimalistyczna, to zawsze znajduje się w niej miejsce właśnie na krem. Niestety dobór odpowiedniego kremu do twarzy nie jest łatwy i często popełniamy tutaj kolejny błąd pielęgnacyjny, czyli stosujemy krem, który nie pomaga, a czasem wręcz szkodzi naszej cerze.

Podstawą zasadą, o której powinnaś pamiętać wybierając krem do twarzy, jest sprawdzenie jego składu. Pamiętaj, że składniki aktywne, czyli te, które odpowiadają za działanie kremu, powinny znajdować się na początku INCI.

Druga kwestia to dobieranie kremu do potrzeb cery. Jeśli masz cerę suchą – sięgnij po krem nawilżający, który zawiera też oleje wzmacniające barierę ochronną naskórka i substancje o działaniu odżywczym. Jeśli masz cerę wrażliwą szukaj kremu, który będzie łagodził zaczerwienienia i podrażnienia, ale też dobrze ją nawilżał. Brak odpowiedniego nawilżenia będzie wpływać na to, że cera wrażliwa będzie bardziej skłonna do podrażnień! W przypadku cery tłustej często popełnianym błędem jest unikanie kremów w obawie przed tym, że skóra będzie po nich jeszcze bardziej tłusta. Tymczasem zadaniem kremu jest wyrównanie poziomu nawilżenia skóry – skóra dobrze nawilżona nie będzie się przesuszać ani nadmiernie przetłuszczać. Do nadprodukcji sebum będzie dochodzić natomiast wtedy, gdy skóra będzie zbyt mocno „wysuszana”, a za słabo odżywiana, czy nawilżana.

źle dobrany krem do twarzy

Jeśli chodzi o dobór kremu zgodnie z wiekiem – tutaj zdania są podzielone i nie każdy stosuje to kryterium. Warto jednak bez względu na wiek stosować kremy nawilżające i bogate w antyoksydanty, a w starszym wieku również bardziej odżywcze i natłuszczające.

Polecane kremy do twarzy

Brak codziennej ochrony przed słońcem 

Pozostając w temacie kremów do twarzy możemy przejść do kolejnego błędu pielęgnacyjnego, który jest popełniany nagminnie. A jest nim brak codziennej ochrony przed słońcem i sięganie po krem z filtrem tylko podczas pobytu na plaży.

Ochrona przeciwsłoneczna skóry jest absolutnie podstawowym filarem jej codziennej pielęgnacji. Promieniowanie UV przyspiesza bowiem fotostarzenie się skóry, jest przyczyną przebarwień i plam pigmentacyjnych. Skóra, która nie jest w odpowiedni sposób zabezpieczona przed negatywnym działaniem promieniowania UV szybciej staje się wiotka, mniej jędrna, pojawiają się na niej zmarszczki i wspomniane przebarwienia. Dlatego tak ważne jest, aby stosować kremy z filtrami SPF, które zminimalizują ryzyko niekorzystnego oddziaływania promieniowania UV na naszą skórę. Co istotne – krem chroniący skórę przed promieniowaniem UV powinien być stosowany przez cały rok, nie tylko wiosną i latem.

Więcej na temat ochrony przeciwsłonecznej skóry możesz przeczytać w artykule: Kremy z filtrami przeciwsłonecznymi – co warto o nich wiedzieć?

Naturalne kremy z filtrami ochronnymi do twarzy do stosowania przez cały rok

Zapomniana skóra pod oczami

Zapomniana skóra pod oczami to ostatni z błędów w pielęgnacji twarzy, który chcę dzisiaj poruszyć. Od razu jednak przyznam się do tego, że należę właśnie do tego grona kobiet, które o skórę pod oczami dbają w nieodpowiedni sposób i albo nie używają kremu pod oczy wcale, albo robią to bardzo sporadycznie. Nie jest to jednak najlepsza ścieżka, bo skóra pod oczami, bardzo cienka i delikatna, szybko się starzeje. Do tego często mamy do czynienia z sińcami i opuchlizną pod oczami, które nie są atrakcyjne, a dodatkowo trudne do usunięcia. Dlatego profilaktyka jaką jest codzienne nakładanie na okolice oczu dobrego kremu to podstawa ładnego wyglądu skóry, mniejszej ilości zmarszczek i promiennego, świetlistego spojrzenia.

Czy pielęgnując skórę pod oczami musimy używać specjalnego kremu, czy wystarczy nam ten, którego używamy do twarzy? To zależy. Ze względu na to, że skóra pod oczami jest bardzo delikatna, warto stosować do jej pielęgnacji kremy o lekkiej formule. Kremy do twarzy są często za ciężkie na okolice oczu, długo się wchłaniają i później rolują pod makijażem. Warto pamiętać też o tym, że kremy do twarzy nie przechodzą testów okulistycznych, którym poddaje się dobre kremy pod oczy. Dlatego taki krem może powodować szczypanie lub łzawienie oczu. Jednak nałożenie kremu do twarzy również na okolicę oczu nie będzie tak dużym błędem, jak całkowita rezygnacja z pielęgnacji tego obszaru twarzy. Dlatego lepszy krem do twarzy pod oczy niż żaden!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowej i skutecznej pielęgnacji skóry pod oczami, odsyłam Cię do tego wpisu: 10 najważniejszych zasad pielęgnacji skóry pod oczami, a tutaj mam dla Ciebie kilka propozycji naturalnych kremów pod oczy.

Naturalne kremy pod oczy

 Podsumowanie

Kończąc temat błędów, które najczęściej popełniamy w pielęgnacji twarzy nie mogę pominąć tak ważnego aspektu, jakim są nasza dieta i styl życia. Największym błędem pielęgnacyjnym jest bowiem nie źle dobrany krem lub jego brak. Jest nim natomiast zbyt mała ilość snu, stresujący styl życia, mała aktywność fizyczna, palenie papierosów, dieta uboga w witaminy i minerały oraz picie nieodpowiedniej ilości wody. To wszystko razem wzięte ma ogromny wpływ na wygląd i kondycję naszej skóry, a kosmetyki, są tylko tym, co wspiera naszą pielęgnację od zewnątrz.

Czy zdarza Ci się popełniać któryś z błędów pielęgnacyjnych omówionych w tym wpisie?

Przeczytaj także

Rozpulchnienie włosów – co to znaczy, kiedy jest pożądane, a kiedy warto unikać?

Rozpulchnienie włosów – co to znaczy, kiedy jest pożądane, a kiedy warto unikać?

Jak dobrać podkład do cery? Poznaj rodzaje podkładów do makijażu

Jak dobrać podkład do cery? Poznaj rodzaje podkładów do makijażu

Olej z ostropestu w kosmetyce – wsparcie dla młodej skóry i włosów

Olej z ostropestu w kosmetyce – wsparcie dla młodej skóry i włosów

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany