Ryż kojarzy się głównie z daniami kuchni azjatyckiej, ale w Triny wiemy, że nawet składniki dań mogą doskonale sprawdzić się w pielęgnacji. I oto jest – przedstawiamy peeling ryżowy. Jeśli lubisz wykonywać samodzielnie mieszanki do twarzy, a do tego masz problematyczną lub delikatną cerę, mamy dla Ciebie sprawdzone przepisy na peeling z ryżu. Jeżeli jednak wolisz gotowe produkty, nic straconego! Przygotowaliśmy listę najlepszych peelingów.
Ryż oferuje mnóstwo korzyści dla skóry i jest dość powszechnie stosowanym składnikiem kosmetycznym. Wystarczy wspomnieć o pudrze ryżowym, który na dobre rozgościł się na półkach sklepowych i w łazienkach Polek. Teraz czas na peeling ryżowy! Zaletą ryżu jest to, że jest łatwo dostępny, tani, a przy tym szybko można z niego wykonać domową maskę złuszczającą. Nie jesteś jednak skazana na przygotowywanie domowego peelingu ryżowego – wiele marek kosmetycznych oferuje dobre gotowe produkty, które polecamy na końcu artykułu.
Spis treści
Jakie korzyści dla skóry przynosi ryż?
Ryż od stuleci wykorzystywany jest w rytuałach upiększających. Zapewne pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi do głowy, to Azja – i słusznie. To właśnie w Japonii damy z cesarskiego dworu często sięgały po ryż i wodę ryżową. Pierwsze wzmianki o ryżowej pielęgnacji pochodzą z 800 n.e. i dotyczą stosowania wody ryżowej na włosy – to właśnie ona miała sprawiać, że dworskie damy miały długie, czarne, lśniące i luźno opadające włosy, które ciągnęły się za nimi po podłodze. Również i puder ryżowy był wówczas szeroko stosowany – malowano nim twarz, szyję i klatkę piersiową, a woreczki wypełnione otrębami ryżowymi robiły za swoisty azjatycki peeling ryżowy.
Więcej o działaniu wody ryżowej na włosy poczytasz tu:
Wróćmy jednak do skóry. Jednym z sekretów, aby Twoja skóra była nawilżona i zdrowa, jest regularne złuszczanie. W zależności od rodzaju skóry możesz złuszczać i peelingować raz w tygodniu lub dwa razy w miesiącu w przypadku bardzo wrażliwej skóry. Dzięki peelingowi pomagasz dogłębnie zregenerować skórę, pozbywając się martwych komórek i znacznie poprawiasz krążenie krwi. W rezultacie Twoja skóra staje się gotowa na przyjęcie większej ilości wszystkich składników odżywczych zawartych w kremie lub serum, poprawia się też jej jędrność.
Istnieje tysiące różnych peelingów dobrych do złuszczania skóry twarzy, a jednym z nich jest peeling ryżowy. Ryż jest dobrze znany w świecie kosmetycznym ze względu na właściwości zmiękczające, nawilżające, do tego łagodzi stany zapalne.
Dlaczego warto wykonać peeling z ryżu:
- działa przeciwstarzeniowo
- działa regeneracyjnie
- nawilża skórę i jednocześnie chroni przed jej odwodnieniem
- wspomaga walkę z trądzikiem i stanami zapalnymi skóry
- cechuje się wysoką zawartością witamin z grupy B oraz żelaza, wapnia, cynku i manganu
- jest bardzo łagodny, dlatego nadaje się do stosowania nawet kilka razy w tygodniu
- ryż zawiera skrobię, która doskonale absorbuje sebum
- nadaje się do każdego typu cery
Drobinki ryżu znajdujące się w peelingu łagodnie i skutecznie oczyszczają i złuszczają martwe komórki naskórka. Jednocześnie korzystnie wpływają na stan i koloryt cery, m.in. rozjaśniając przebarwienia. Po zabiegu skóra w widoczny sposób staje się upiększona – jest jaśniejsza, wygładzona i zrelaksowana.
Kosmetolog radzi: Jak pielęgnować skórę ryżem?
Ryż jest jednym z najłatwiej dostępnych i zarazem najtańszych produktów, które możemy wykorzystać do pielęgnacji skóry. Mąka ryżowa, olej ryżowa i woda ryżowa to naturalny sposób na poprawę kondycji i wyglądu skóry oraz włosów.
Mąkę ryżową otrzymuje się poprzez zmielenie ziaren ryżu na proszek. Warto zwrócić uwagę, że mąka mące nierówna – najbardziej wartościowa jest mąka ryżowa brązowa, pełnoziarnista. Tylko taka zawiera wszystkie części ziaren ryżu – bielmo skrobiowe, zarodki i otręby, obfitujące w dobroczynne składniki aktywne.
Dlaczego warto pielęgnować skórę mąką ryżową?
- skrobia ryżowa pochłania nadmiar wydzielanego sebum, dzięki czemu niweluje błyszczenie się skóry,
- kwas ferulowy wykazuje działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Może wspomagać ochronę skóry przed szkodliwym wpływem promieniowania UV (zwłaszcza w połączeniu z witaminami C i E).
- kwas paraaminobenzoesowy (PABA) stymuluje odnowę komórek skóry,
- kwas fitowy to łagodny kwas owocowy (AHA), który delikatnie złuszcza i rozjaśnia skórę. To także wartościowy przeciwutleniacz, który pomaga chronić komórki skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
- kwas fitanowy pomaga niwelować stany zapalne skóry i zmiany trądzikowe.
- alantoina działa na skórę łagodząco i przeciwzapalnie.
- witaminy (zwłaszcza z grupy B) i mikroelementy wspomagają dobrostan skóry.
Mąka ryżowa to uniwersalna baza do przygotowania kosmetyków „ryżowych” – przede wszystkim maseczek i peelingów.
Jak zrobić peeling ryżowy w domu – kilka przepisów DIY
Wybraliśmy dla Ciebie pięć różnych rodzajów peelingów ryżowych do twarzy, które są łatwe do przygotowania w domu. W przepisach pojawia się mąka ryżowa, ale z powodzeniem możesz ją zastąpić zmielonym ryżem – wystarczy mocny młynek.
Najprostszy przepis na peeling ryżowy domowy to wysokogatunkowy ryż i woda… i tylko tyle. Zmielony ryż należy wymieszać z niewielką ilością wody i już masz gotowy peeling do nałożenia na twarz.
Zaletą homemade peelingu ryżowego jest to, że możesz dodać do niego inne składniki, by wzbogacić działanie, które zwykle można znaleźć w kuchni, takie jak jogurt, mleko, cukier, miód czy soda oczyszczona. Z innych polecanych składników wystarczy wymienić np. naturalne glinki czy olejki eteryczne, w tym różany i z drzewka herbacianego.
Zanim przejdziesz do peelingu, pamiętaj, aby zawsze wykonywać zabieg złuszczania powoli i delikatnie. Nie szoruj twarzy! Po wykonaniu peelingu zadbaj o mocne nawilżenie i nałóż ulubiony krem, serum lub olej.
Normalizujący peeling ryżowy z sodą oczyszczoną
Jeśli masz skórę tłustą, skłonną do przetłuszczania i świecenia, ryż będzie znakomitą bazą domowego peelingu. Jak już wspomnieliśmy, ziarenka ryżu zawierają naturalną skrobię, która absorbuje sebum i tym samym przyjemnie matowi cerę. Soda natomiast wykazuje działanie normalizujące, zwęża pory skórne i odświeża.
Składniki:
- łyżka mąki ryżowej
- szczypta sody oczyszczonej
- łyżeczka miodu
Przygotowanie: Do miseczki wsyp łyżkę mąki ryżowej, dodaj sodę i miód. Rozrób na pastę i nałóż na oczyszczoną skórę twarzy. Podczas nakładania masuj skórę delikatnie palcami co najmniej przez minutę, okrężnymi ruchami. Następnie zmyj zimną wodą. Ten domowy peeling ryżowy możesz nakładać dwa razy w tygodniu.
Oczyszczający peeling z ryżu i mleka
Domowy peeling na bazie ryżu z mlekiem to sposób na zaskórniki i dogłębnie oczyszczenie cery. Jedyne, czego potrzebujesz, to ryż i mleko. Zaletą tego peelingu jest fakt, że jest bardzo łagodny dla skóry, ponieważ ma formę pasty, do tego wykazuje działanie relaksujące i kojące. Możesz go stosować na całą twarz jako maseczkę złuszczającą-oczyszczającą lub punktowo na miejsca szczególnie kłopotliwe jak na przykład nos i broda.
Składniki:
- ryż
- mleko
Przygotowanie: Surowy ryż zalej gorącym mlekiem i pozostaw na kilka godzin, by namókł. Następnie zblenduj na papkę. Najlepiej aplikuj pastę wieczorem, okrężnymi ruchami. Pozostaw masę na twarzy na ok. 15 minut i zmyj letnią wodą.
Mocno nawilżający peeling ryżowy z jogurtem i miodem
Posiadaczkom cery bardzo suchej polecamy połączenie ryżu, jogurtu i miodu. Miód wykazuje silne właściwości nawilżające, łagodzące, zmniejsza ryzyko powstawania blizn i przyspiesza regenerację. Jogurt natomiast znakomicie nawilża i koi podrażnienia. Ten duet sprawi, że cera stanie się odświeżona, zrelaksowana, nawilżona i pełna blasku; miód dodatkowo działa antybakteryjnie.
Składniki:
- łyżka mąki ryżowej
- łyżeczka miodu
- łyżeczka jogurtu
Przygotowanie: Do mąki dodaj miód i jogurt, dokładnie wymieszaj na gęstą papkę. Nałóż na oczyszczoną skórę twarzy i masuj okrężnymi ruchami przez około minutę. Pozostaw na twarzy na kolejne 3 minuty. Zmyj ciepłą wodą.
Do tego peelingu możesz dodać odrobinę olejku z drzewa herbacianego. Wykazuje on działanie dezynfekujące, przeciwzapalne i łagodzące. W ten sposób uzyskasz peeling pomagający w łagodny sposób zwalczyć objawy trądziku.
Przeciwstarzeniowy peeling ryżowo-cukrowy
Kolejna propozycja to peeling ryżowy z dodatkiem cukru i jogurtu. Dzięki cukrowi mieszanka jeszcze lepiej złuszcza naskórek i oczyszcza cerę, do tego poprawia się mikrokrążenie skóry, co ma znaczenie dla poprawy jej jędrności. Wszystkie składniki tego peelingu odmładzają skórę i pozostawiają ją czystą, odświeżoną i odmłodzoną.
Składniki:
- zmielony ryż lub mąka ryżowa
- cukier
- jogurt
Przygotowanie: Odpowiednią ilość mąki ryżowej (ok. 1 łyżka) zmieszaj z jogurtem i dodaj cukier – jego ilość zależy od indywidualnych predyspozycji, ale najlepiej daj go odrobinę, a w razie konieczności dosyp więcej kryształków dla lepszego efektu mechanicznego złuszczania. Nałóż mieszankę na twarz i masuj przez ok. minutę, skupiając się na partiach naznaczonych głębokimi zmarszczkami. Następnie zmyj zimną wodą.
Domowy puder ryżowy do twarzy
Wprawdzie to nie peeling, ale nie mogło zabraknąć pudru ryżowego w naszych propozycjach, zwłaszcza kiedy skończy Ci się ten zakupiony. Oto alternatywa!
Składniki:
- 2 łyżki mąki ryżowej
- 1 łyżka mąki kukurydzianej
Przygotowanie: Wymieszaj powyższe składniki. I już! Mieszankę możesz wykorzystać jako puder matujący lub do utrwalenia makijażu.
Sprawdź inne przepisy na peeling do twarzy:
Najlepsze gotowe peelingi ryżowe do twarzy
Jeśli nie jesteś fanką robienia peelingów i maseczek w domu, nic straconego! Oferta gotowych peelingów i enzymatycznych pudrów ryżowych jest tak szeroka, że nie ominą Cię wyjątkowe rezultaty, jakie zapewnia kuracja ryżowa na twarz. Zakup peelingu ma tę zaletę, że zyskujesz gotowy produkt, którego możesz użyć natychmiast, a do tego nie musisz obawiać się o jego skład, jeśli wybierzesz sprawdzoną markę.
W Triny oferujemy naturalne peelingi do twarzy, które pozbawione są substancji kontrowersyjnych, a w składzie ryż znajduje się wysoko. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rekomendacji peelingów i produktów oczyszczających z dodatkiem ryżu.
♥ IOSSI – Ryż Kokos – Peelingująca pasta do mycia twarzy. 100% naturalnych składników, z czego puder ryżowy znajduje się na pierwszym miejscu w INCI. Ponadto zawiera olej z otrąb ryżowych, hydrolizowane proteiny ryżowe oraz fermenty z kokosa i rzodkiewki. Pachnie przyjemną nutą trawy cytrynowej. Głęboko oczyszcza, do tego zmiękcza naskórek i pozostawia cerę gładką i odświeżoną.
♥ Be Organic – Peeling myjący do twarzy – Bambus i ryż. Zawiera aż 99% składników pochodzenia naturalnego. Niezwykle delikatny. Wykazuje działanie silnie oczyszczające, nawilżające i regenerujące. Systematyczne stosowanie poprawia kondycję i wygląd skóry, w tym pomaga zmniejszyć zmarszczki.
♥ E-Fiore – Profesjonalny peeling enzymatyczny z kwasami. Proszek zawierający mączkę ryżową, dzięki czemu pochłania nadmiar sebum i pozostawia cerę oczyszczoną i zmatowioną. Działanie enzymatyczne zapewnia papaina i bromelina. Produkt polecany do każdego rodzaju cery, w tym trądzikowej.
♥ Equilibra – Arganowy złuszczający peeling do twarzy. Zawiera 96% składników pochodzenia naturalnego, bez parabenów, silikonów, PEG. Bogaty skład (ryż, olejek arganowy, otręby pszenne, pestki moreli) sprawia, że cera staje się gładka, elastyczna , przyjemna w dotyku. Dodatek witaminy E i masła shea zapewnia działanie przeciwstarzeniowe.
♥ Miya – Naturalny peeling enzymatyczny z drobinkami ryżowymi. Oczyszczenie i złuszczenie zapewnia nie tylko ryż, ale też drobinki z bambusa, orzechów makadamia i kryształki cukru, przez co produkt zapewnia znakomite efekty peelingujące. Dzięki zawartym olejom pielęgnuje skórę i pozostawia ją silnie nawilżoną. Systematyczne stosowanie pomaga zachować zdrową i promienną cerę, bez przebarwień.
Peeling ryżowy – podsumowanie
Peeling ryżowy oprócz złuszczania naskórka nawilża, wygładza, rozjaśnia i ujednolica koloryt, reguluje też wydzielanie sebum. Już sam ryż potrafi zdziałać cuda, niezależnie od rodzaju skóry.
Zaletą peelingu ryżowego jest to, że możesz go łatwo zrobić w domu z mąki ryżowej lub mielonego ryżu albo kupić gotowy kosmetyk wzbogacony o enzymy, witaminy i składniki anti-aging dla jeszcze lepszego wyglądu skóry. Stosowany raz w tygodniu pomoże usunąć martwe komórki skóry i zmniejszyć widoczność trądziku i przebarwień. Jest przy tym tak delikatny, że nie musisz się martwić, że podrażni wrażliwą skórę twarzy i szyi.
Czy miałaś już okazję przetestować peeling ryżowy na twarz? A może masz swój sprawdzony domowy przepis? Podziel się w komentarzu!
Źródła:
https://www.healthline.com/health/beauty-skincare/rice-flour-for-skin. Dostęp: 3.12.2021