Nie tylko kosmetyki do brody, ale przede wszystkim właściwa pielęgnacja sprawią, że broda będzie poskromiona, lśniąca, a włoski silne. Dowiedz się, jakich akcesoriów i produktów warto używać i jak ogólnie dbać o zarost.
O brodzie mówi się, że nie jest to kwestia mody, tylko stanu umysłu. W niektórych kulturach broda ma określoną symbolikę. W jednych uważana jest za symbol dzikiej i pierwotnej męskiej siły, w kulturze islamskiej ma dodawać powagi dostojnym panom, w innych – jest atrybutem władców. W krajach europejskich broda ma głównie znaczenie estetyczne i panowie decydują się na nią z racji stylu. Jednak nie wystarczy tylko zapuścić brodę, aby stać się współczesnym drwalem. Broda, tak samo, jak cały męski zarost i włosy na głowie, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, kosmetyków i akcesoriów.
Spis treści
Jakie kosmetyki do pielęgnacji brody wybrać?
Zestawy do brody w sklepach nie są już żadną nowością. Olejek do brody czy krem do zarostu znajdziesz zaraz obok akcesoriów i kosmetyków do golenia. Pytanie tylko, czy wiesz, jak używać takich kosmetyków i do czego służą?
Akcesoria i kosmetyki do brody – szybki przegląd:
- odżywka do brody – dba o dobrą kondycję włosków i zapobiega ich matowieniu, pomaga też poskromić zarost, ułatwiając rozczesywanie
- olejek do brody – zmiękcza i nawilża brodę
- wosk do stylizacji brody – utrwala kształt brody
- balsam do brody – pielęgnuje skórę i zarost, przeciwdziała m.in. wysuszeniu skóry i zapobiega swędzeniu
- szczotka do brody (kartacz) – pomaga wyczesać zabrudzenia, dodatkowo dba o skórę, m.in. poprawiając jej ukrwienie i usuwając martwy naskórek (polecamy tu szczotki do brody z włosia dzika)
- grzebień – również służy do czesania, ale polecany jest przy stylizacji balsamami, ponieważ pomaga równomiernie rozprowadzić produkt (polecamy grzebień drewniany)
Szampon do brody należy stosować raz lub dwa razy w tygodniu. Częstsze mycie brody może wysuszyć włosy, co spowoduje zwijanie się brody, swędzenie i rozdwajanie końcówek.
Czym różni się olejek do brody od wosku czy balsamu do zarostu?
Co do zasady takie produkty jak olejek do brody, wosk i balsamy mają podobne funkcje, ale różne konsystencje. A konsystencja może mieć przełożenie na rezultat. W każdym razie wszystkie te produkty oferują korzyści nawilżające, ale mają wpływ na sposób stylizacji brody:
- Olejki do brody składają się z olejów bazowych i olejków eterycznych oraz substancji zapachowych. Jest to najlżejsza opcja, która nie obciąży Twojej brody.
- Balsamy do brody zawierają te same rodzaje olejów, ale mają gęstszą konsystencję, przez co wchłaniają się wolniej niż olejki, ale tym samym działają dłużej. Dodatkową ich zaletą jest to, że mogą pomóc w stylizacji brody i ujarzmieniu kosmyków. Polecane są mężczyznom z gęstszą brodą.
- Wosk do brody jest najsolidniejszym i najbardziej zbitym produktem. Zawiera wosk pszczeli, który pomaga utrzymać włoski na miejscu. Wosk jest najlepszą opcją, jeśli broda jest niesforna, trudna do opanowania lub masz wąsiki, które wymagają wystylizowania.
Wróćmy na chwilę do olejku do brody, bo to jeden z najpopularniejszych produktów w tej kategorii. Większość olejków dostępna jest w ciemnych butelkach ze specjalnym aplikatorem (pipetką), dzięki czemu jeszcze łatwiej jest dozować produkt. Musisz wiedzieć, że wystarczy minimalna ilość, zaledwie kropla, aby uzyskać upragniony efekt.
Zadaniem olejku jest przede wszystkim nawilżenie suchej skóry, co zapobiega jej wysuszeniu i łuszczeniu, a także swędzeniu. Oprócz tego chroni przed zapaleniem mieszków włosowych (np. olej kokosowy wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe). Zaletą olejku jest również zapach, który pozostaje na brodzie – najczęściej są to nuty cytrusowe, korzenne, dymne lub drzewne… albo wszystkie razem.
Wbrew powszechnym opiniom, nie ma dowodów na to, że olejek do brody sprawia, że broda będzie rosnąć szybciej. Jego zadaniem jest nawilżenie skóry pod spodem oraz samych włosków, co sprawia, że broda staje się miękka i błyszcząca.
Pielęgnacja brody krok po kroku
Każda rutyna pielęgnacji powinna zawsze zaczynać się od zadbania o zdrowie ogólne. tj. wystarczająca ilość snu, picie dużej ilości wody, zdrowa dieta i unikanie stresu
Zasada jest prosta: jak sam czujesz się dobrze, to odbija się to na Twoim wyglądzie.
Musisz też wiedzieć, że powszechnym zjawiskiem jest swędzenie skóry twarzy podczas zapuszczania brody – dzieje się tak przez nasilone złuszczanie się skóry, a małe cząsteczki brudu i substancji zanieczyszczających jeszcze bardziej zaostrzają świąd. Dlatego tak ważne jest codzienne czyszczenie brody i pielęgnacja za pomocą odpowiednich produktów. To znacznie ułatwia też późniejszą stylizację – w przypadku zaniedbanej brody przy stylizacji możesz nawet wyrywać włoski.
Dbaj o brodę, regularnie ją czesząc i nawilżając. Dzięki temu późniejsza stylizacja będzie łatwa i zajmie tylko kilka minut.
Jak dbać o brodę?
- Regularnie myj brodę. Mycie brody pomaga usunąć cząsteczki kurzu, martwy naskórek i inne zanieczyszczenia, takie jak resztki jedzenia.
- Używaj kosmetyków do brody. Nie stosuj tych, których używasz do innych partii ciała. Szampon do brody zawiera odpowiednie składniki, by zadbać o skórę również pod zarostem.
- Osusz brodę delikatnie ręcznikiem po umyciu i pozostaw do naturalnego wyschnięcia.
- Używaj olejku lub balsamu do brody. Jeśli nałożysz olejek na wilgotną brodę, zatrzymasz cenną wilgoć, co zapobiegnie matowieniu i wysychaniu brody. Olejek sprawia, że włoski są elastyczne i miękkie. Natomiast balsam twardnieje, usztywniając włoski i tworząc na nich warstwę ochronną, która zatrzymuje wilgoć wewnątrz.
- Stosuj odżywki do brody lub maseczki, aby zapewnić jej dodatkowe nawilżenie. Możesz ich potrzebować zwłaszcza w sezonie zimowym.
- Używaj szczotki do brody, najlepiej z naturalnego włosia. Dzięki niej poprawisz kondycję włosa, ponadto szczotkowanie utrzymuje włosy w ryzach i pomaga rozprowadzić produkty pielęgnacyjne i stylizacyjne. Szczotkowanie zacznij od ruchu unoszącego, a zakończ ruchami w dół przy powierzchni skóry, by ułożyć włoski i nadać brodzie pożądany kształt.
- Regularnie przycinaj brodę. Ten zabieg nie wymaga odwiedzania barbera co tydzień, możesz zrobić to w zaciszu domowym, by zachować kształt brody. Możesz potrzebować elektrycznego trymera, nożyczek i grzebienia.
Jeśli chodzi o kolejność codziennej pielęgnacji, na pierwszym miejscu jest umycie brody szamponem, a następnie aplikacja olejku na jeszcze wilgotną brodę. Po nałożeniu olejku przychodzi czas na wyczesanie, co możesz zrobić szczotką lub grzebieniem. Na koniec stylizacja, np. balsamem, jeśli Twoja broda tego potrzebuje.
W przypadku wieczornej pielęgnacji samo umycie twarzy wodą z mydłem jest niewystarczające dla brody. Odpowiednia pielęgnacja brody, z właściwymi kosmetykami i akcesoriami, pomoże nie tylko zadbać o wygląd zarostu, ale i komfort. Dzięki regularnemu myciu, szczotkowaniu i olejowaniu brody unikniesz m.in. wrastających włosków lub też splątanej brody, trudnej do rozczesania.
Pielęgnacja i kosmetyki do brody – podsumowanie
Każda broda jest inna pod względem wyglądu, gęstości, struktury i porowatości włosa. Dlatego też dobranie odpowiednich kosmetyków może odbywać się na zasadzie prób i błędów. Jedno, co wiemy, to nie należy się poddawać! Najcenniejsza rada to taka, żebyś zwrócił uwagę na kondycję swojej skóry. Jeżeli jest sucha, swędząca, do tego się łuszczy, potrzebujesz silnie nawilżających kosmetyków do brody. Jeżeli natomiast nadmiernie się przetłuszcza, często też pojawiają się niedoskonałości, kosmetyk do brody powinien wykazywać działanie odświeżające i antybakteryjne.
Oprócz wyboru odpowiednich kosmetyków zadbaj o rutynę pielęgnacyjną. Najważniejsze jest regularne oczyszczanie i nawilżanie brody. Nie rezygnuj również częstych wizyt u fryzjera/barbera, ponieważ zadbana broda jest zdecydowanie łatwiejsza w utrzymaniu i stylizacji niż gęsta, zapuszczona broda, którą trzeba ratować.
Czy masz swoje ulubione marki kosmetyków do brody? Może jakiś olejek szczególnie przypadł Ci do gustu? Podziel się w komentarzu swoimi sposobami na dbanie o zarost!
Komentarze (1)