Jak dobrać podkład do cery? Poznaj rodzaje podkładów do makijażu

jak dobrać podkład do twarzy

Podkład to podstawa każdego makijażu. Używa się go, by poprawić wygląd skóry i wygładzić jej teksturę. Dobrze dobrany podkład do typu cery nie tylko zatuszuje niedoskonałości, ale też wyrówna jej koloryt i zapewni efektywną pielęgnację. Jak znaleźć idealny podkład? Podpowiadamy!

W sklepach znajdziesz rozmaite podkłady, które dobiera się nie tylko do odcienia skóry, ale także jej rodzaju. Mało tego, podkład nie tylko może być kryjący – są jeszcze podkłady nawilżające, matujące i rozświetlające. Czy wiesz, jaki będzie odpowiedni do Twojej cery? Jeśli nie, to trafiłaś w dobre miejsce! W tym artykule wyjaśniamy, jak dobrać podkład do typu cery i odcienia skóry.

Po co stosuje się podkład?

Podkład to kolorowy kosmetyk makijażowy, który służy do ukrycia niedoskonałości, przebarwień oraz pokrywania nierówności. Dzięki niemu skóra wygląda zdrowo i świeżo. Do tego podkłady działają pielęgnacyjnie i nasycają skórę składnikami aktywnymi, co może wspomóc jej pielęgnację.

Tylko odpowiednio dobrany podkład sprawi, że cera będzie wyglądała zdrowo i świeżo. Ważny jest nie tylko odcień podkładu, ale także jego formuła.

Podkład na twarzy powinien być niewidoczny i zapewniać jak najbardziej naturalny efekt. Nawet najlepszy makijaż zostanie zrujnowany przy źle dobranym podkładzie. Znaczenie ma również wprawna aplikacja i dokładne rozprowadzenie produktu. Zapewne znasz przypadki, kiedy nawet znanym osobistościom zdarzają się wpadki i na przykład twarz wyraźnie odznaczała się od szyi lub wyglądała na bardziej wybieloną w stosunku do reszty ciała. To błąd!

Rodzaje podkładu do twarzy

Możesz sobie zadawać pytanie, dlaczego na rynku jest tyle różnych podkładów i fluidów do twarzy, a producenci co rusz uzupełniają swoje oferty o nowe receptury. Odpowiedź jest prosta: każda cera jest inna. Nie mamy tu na myśli tylko jej rodzaju czy odcienia, ale również całościowego wyglądu jak np. kolor oprawy oczu czy włosów. Ponadto podkład musi odpowiadać na potrzeby skóry i nawet jeśli masz perfekcyjnie dobrany kosmetyk, nie oznacza to, że koleżanka o podobnym typie urody w Twoim podkładzie będzie wyglądać równie idealnie.

Jedną z najważniejszych zasad wyboru podkładu jest określenie potrzeb skóry. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jaki podkład wybrać, by nie podkreślać niedoskonałości cery czy nie zaogniać problemów, z którymi borykasz się na co dzień. Tak na przykład podkład matujący przy cerze suchej się nie sprawdzi, ponieważ może ją jeszcze bardziej przesuszyć. Natomiast podkład rozświetlający przy cerze z nadprodukcją sebum jeszcze bardziej podkreśli wrażenie nieświeżości i przetłuszczenia.

Rodzaje podkładów do twarzy:

  • podkład kryjący – polecany do każdego rodzaju skóry, zwłaszcza z niedoskonałościami, z licznymi przebarwieniami, bliznami i trądzikiem
  • podkład nawilżający – odpowiedni do cery suchej, odwodnionej oraz cery mieszanej
  • podkład matujący – sprawdzi się przy skórze mieszanej i tłustej
  • podkład rozświetlający – przeznaczony do skóry poszarzałej i zmęczonej, szarej, suchej i dojrzałej
  • podkład wygładzający – dobry do cery dojrzałej lub starzejącej się

Jeśli chodzi o to, jakie formy podkładów do twarzy są dostępne, to do wyboru masz podkłady sypkie (tutaj szczególnie popularne są podkłady mineralne sypkie) oraz podkłady płynne, na które mówi się po prostu fluidy. To, jaki wybierzesz, zależy od Twoich osobistych preferencji.

Typ urody a kolor podkładu

Ważnym krokiem w wyborze idealnego podkładu jest poznanie swojego typu urody, a konkretnie – tonacji skóry. Mamy ogólnie skórę jasną, ciemną lub średnią, czyli będącą pomiędzy dwóch pierwszych. To za mało, aby podkład “zadziałał”. Ba, to również za mało, aby dobrać odpowiednią garderobę, ponieważ to właśnie typ urody i tonacja skóry pozwalają określić paletę barw, w której będziesz wyglądać najkorzystniej.

Dzięki określeniu typu urody będziesz wiedzieć, jaki kolor i ton podkładu będzie pasować do Twojej karnacji, a to z kolei pozwoli uzyskać naturalny efekt. Ogólnie wyróżnia się dwa typy urody, a mianowicie typy ciepłe (wiosna i jesień) oraz typy zimne (lato, zima). 

Zasada doboru koloru podkładu jest prosta: typ ciepły powinien wybierać odcienie ciepłe, natomiast zimny – odcienie chłodne. Jeśli masz problem z określeniem, jakim typem jesteś, wybieraj podkłady neutralne. Tylko jak zorientować się w opisach podkładu? Poniżej krótka ściągawka.

Jak czytać nazwy odcieni podkładów do twarzy:

  • tonacja ciepła – szukaj odcieni, które mają w nazwie takie wyrazy jak: warm, gold, vanilla, peach, honey, amber, sienna
  • tonacja zimna – szukaj odcieni mających w nazwie takie wyrazy jak: cool, rose, ivory, porcelain, sand, ivory, beige
  • tonacja neutralna – szukaj odcieni mających w nazwie takie wyrazy jak: nude, shell, cashmere lub połączeń typu honey beige, gold sand, rose vanilla

Jak sprawdzić ton skóry?

Czy Twoja skóra jest różowawa (chłodna), czy może żółtawa lub oliwkowa (ciepła)? Jeśli nie potrafisz tego ocenić, zrób test białej kartki. Przyłóż ją do twarzy, koniecznie oceń to w świetle dziennym. Jeśli wydaje się żółta – ma ciepły ton. Jeśli różowa – chłodny ton. W przypadku, kiedy trudno Ci to ocenić, prawdopodobnie masz neutralny odcień skóry. 

Możesz się też upewnić, sprawdzając żyły na wewnętrznej stronie nadgarstka. Jeżeli mają odcień zielony, to oznacza ciepłą karnację. Żyły w odcieniach niebieskawego lub fioletu są oznaką karnacji chłodnej. Zauważyłaś kilka kolorów lub trudno Ci określić ich odcień? Najprawdopodobniej jesteś typem mieszanym (neutralnym).

Jakie określić swój typ urody?

Typ urody określa się, patrząc całościowo na twarz. Pod uwagę bierze się kolor oczu, ich oprawę, kolor włosów i odcień cery. Najpopularniejszy podział to ten na 4 pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę.

Poznaj swój typ urody:

  • Pani Wiosna – ciepły odcień skóry, szybko się opala, mogą pojawiać się rumieńce i złote piegi; oczy niebieskie, zielone lub jasnobrązowe; włosy beżowe z odcieniami rudego lub karmelowe
  • Pani Lato chłodna, mleczna cera z różowatymi lub beżowymi odcieniami; źle znosi opalanie; oczy jasnoniebieskie, szare, zielone lub piwne; włosy popielate lub jasnobrązowe
  • Pani Jesień ciepły i jasny odcień skóry ze złocistymi lub brzoskwiniowymi tonami, trudno się opala; oczy w kolorze zielonym lub brązowym; włosy w odcieniach rudości, brwi i rzęsy mogą być w kolorze włosów
  • Pani Zima bardzo jasna karnacja lub chłodny, oliwkowy odcień, łatwo się opala, oczy błękitne, orzechowe lub ciemnobrązowe z ciemną oprawą, włosy w chłodnych odcieniach w odcieniach szarości lub koloru granatowego

Jak wybrać odpowiedni odcień podkładu?

Już wiesz, że zanim zaczniesz dobierać podkład do twarzy powinnaś na początku ocenić swój typ urody, z koncentracją na karnacji i potrzebach skóry. To nie koniec! Równie ważna jest tu tonacja, ponieważ podkład powinno się dopasować tonem (jasnością) do koloru skóry twarzy. 

Dobierając kolor podkładu, zwróć uwagę, że skóra latem jest ciemniejsza niż zimą. Przez to też najlepiej mieć podkłady na każdą porę roku.

Większość podkładów i pudrów jest tworzona w kilku gamach kolorystycznych. Oferta producentów może obejmować aż kilkanaście kolorów, podzielonych ze względu na intensywność odcienia, jak również na tonację. Co więcej, podkłady do twarzy możesz dowolnie ze sobą mieszać, aby uzyskać idealny odcień dla siebie.

Jak sprawdzić, czy dany podkład będzie Ci pasować? Rozprowadź go na linii żuchwy, nie na nadgarstku, wierzchu dłoni czy szyi. Skóra na twarzy ma zazwyczaj inny odcień niż reszta ciała, dlatego podkład sprawdzaj tylko na twarzy. Dobrą pomysłem jest test paskowy, czyli nałożenie trzech różnych podkładów na policzek i porównanie ich. Ten odcień, który stopi się z Twoją skórą i stanie się niewidoczny, będzie najlepszy. Dla pewności możesz wybrany kosmetyk przetestować na całej twarzy.

Podkład testuj zawsze na czystej skórze, pozbawionej makijażu, najlepiej na linii żuchwy; zawsze w świetle dziennym. Jeżeli stapia się z naturalnym kolorem i znika (jest niewidoczny), oznacza to, że dobrałaś odcień i ton idealnie.

Na co dzień możesz wybrać fluid (to po prostu postać podkładu w płynie) w kolorze i odcieniu Twojej skóry. Jeśli wykonujesz pełny makijaż z bronzerem itd. możesz wybrać podkład o ton jaśniejszy, aby łatwiej było wymodelować twarz. Bądź tylko tutaj ostrożna, ponieważ jasny ton może podkreślić zaczerwienienia czy suche skórki, zwłaszcza przy cerze suchej i dojrzałej, dlatego zadbaj o odpowiednią pielęgnację i bazę pod makijaż.

Jak dobrać podkład do twarzy przez internet?

W drogerii masz ułatwione zadanie, jeśli chodzi o właściwy dobór podkładu. Już wiesz, że podkładu nie powinno się testować na nadgarstku, ale na odcinku między żuchwą a szyją. Jak to jednak zrobić, kiedy planujesz kupić podkład przez internet? Pomocne tu są opisy producenta.

Czy zastanawiałaś się kiedyś, co oznacza literka N na podkładzie? A może spotkałaś się z oznaczeniami liczbowymi i nie wiesz, jak je odczytywać? Sprawa jest prosta!

Jak czytać kody na opakowaniu podkładu:

  • pierwsza liczba to intensywność odcienia, gdzie 1 to najjaśniejszy, a 4 najciemniejszy
  • ostatnia liczba to nasycenie koloru, gdzie 1 jest najjaśniejsze i tak dalej
  • litera to rodzaj odcienia:
    • C (C – cool) – więcej pigmentów różowych (chłodne)
    • W (W – warm) – więcej pigmentów żółtych (ciepłe/brzoskwiniowe)
    • N (N – neutral) – neutralne, brak wiodącego koloru, odpowiednie do typów mieszanych

Jeśli wciąż nie wiesz, na jaki odcień się zdecydować, dobrym sposobem jest zamówienie kilku próbek. Najlepiej wybierz trzy odcienie: jeden, który wydaje się najbardziej zbliżony do koloru Twojej cery, drugi jaśniejszy, a trzeci ciemniejszy. Nawet jeśli dwa z nich nie będą Ci pasować, możesz je wykorzystać potem do mieszania, np. kiedy Twoja skóra się opali i trzeba będzie przyciemnić podkład, lub zimą, kiedy cera stanie się bledsza.

Błędy przy doborze podkładu do twarzy

Podstawowym błędem jest dobór niewłaściwego odcienia podkładu do typu cery, przez co ten może jeszcze bardziej uwidocznić mankamenty. Kolor fluidu powinno się zawsze dobierać pod kątem wyrównania struktury skóry i zakamuflowania niedoskonałości. Dobrym przykładem jest tu zaczerwieniona cera naczynkowa – w jej przypadku nie zaleca się używać podkładu z różowym tonem, za to należy sięgać po ciepłe tony podkładu. Dlaczego? W ten sposób wzajemnie zrównoważysz kolor, a żółte tony zadziałają jak zielony korektor.

Niektóre podkłady mają dodatkowe pigmenty, np. fioletowy do redukcji zmęczenia lub zielony do zmniejszenia widoczności popękanych naczynek. Dzięki temu łatwiej dobierzesz idealny podkład do kondycji skóry.

Co zatem z podkładem z różowymi tonami? On może okazać się dobrym wyborem dla posiadaczek karnacji beżowej lub szarawej. W takim przypadku podkład może ocieplić karnację (różowe tony) lub ją podkreślić, co jest zalecane, zwłaszcza jeśli możesz pochwalić się zdrowym i równomiernym kolorytem cery (odcienie porcelanowe bez różowych tonów).

Przy wyborze podkładu zwróć uwagę na jego formułę i konsystencję. Podkład do cery mieszanej powinien być lekki, niezapychający, a jednocześnie zapewniać odpowiednie nawilżenie i zmatowienie skóry. Jeśli nie będzie działał tu wielokierunkowo, cera szybko stanie się obciążona, przetłuszczona, a makijaż może się nawet zrolować. W przypadku przesuszonej skóry sprawdzi się bardziej bogaty podkład do cery suchej zawierający witaminy C, E, masło shea i kwas hialuronowy, bo inaczej wszelkie odstające włoski czy skórki staną się na niej bardziej widoczne. 

Podobnie jest z cerą normalną i młodzieńczą – tutaj ciężki, kryjący podkład może się nie sprawdzić. Za to zdecydowanie lepiej sięgnąć po lekkie kosmetyki jak kremy BB czy kremy CC, które nie obciążą skóry. Powinnaś wystrzegać się mocnego krycia, jeśli nie masz do tego powodów, bo tylko spotęgujesz wrażenie ciężkiej i problematycznej cery. Jeśli koniecznie chcesz tu skorzystać z podkładu, wybierz delikatny o płynnej konsystencji.

Dowiedz się, co to jest krem CC i jak może zastąpić podkład:

Dodajmy, że mitem jest dobieranie o ton jaśniejszego podkładu w wierze, że odmłodzi twarz. Jeszcze niedawno był to dość częsty trik i możemy w niektórych poradnikach nadal się z nim spotkać. Szczególnie było to polecane przy cerze dojrzałej – taki podkład miał rozjaśnić, nadać świeżości i optycznie odmłodzić skórę. Faktem jednak jest, że w ten sposób możesz podkreślić wszystkie zaczerwieniania, suche skórki czy zasinienia. Jak więc odmłodzić twarz przy pomocy podkładu? Po prostu dobierz odcień dopasowany ton w ton do Twojej skóry i zadbaj o pielęgnację pod nim.

Jeżeli na zdjęciach Twoja twarz wygląda na wybieloną, sprawdź, czy podkład nie zawiera filtra UV. Taki rodzaj podkładu nie jest zalecany przy większych wyjściach i blasku fleszy, np. na weselu.

Pamiętaj również o tym, że sam kolor podkładu to nie wszystko, liczy się również jego skład. Najlepiej tu sprawdzą się podkłady o dobrym naturalnym składzie, które nie tylko zakryją niedoskonałości, ale też odpowiednio wypielęgnują cerę. Jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć takie kosmetyki, sprawdź mineralne i naturalne podkłady do twarzy w naszym sklepie. Oferujemy kosmetyki znanych i cenionych marek naturalnych jak Annabelle Minerals, Purobio, Asoa, AA Cosmetics, Neve Cosmetics, Shy Deer i więcej.

Podkłady do twarzy a cera – podsumowanie

Producenci podkładów do twarzy zdają sobie sprawę, jak często trudno jest dobrać odpowiedni kosmetyk do typu cery i potrzeb skóry. Dowodem na to jest to, że na  rynku znajdziemy testowe opakowania podkładów (najczęściej jest to 10 gramów), aby na spokojnie sprawdzić poszczególne odcienie. Również drogerie stacjonarne dają możliwość przetestowania podkładów do twarzy na miejscu, jednak nie zawsze dostępne są wszystkie produkty. Wtedy z pomocą przychodzą sklepy internetowe, w których znajdziesz pełną ofertę i gamę kolorystyczną ulubionych marek z opisem, który ułatwi Ci dobór właściwego produktu.

Na koniec warto wspomnieć, że zadaniem podkładu jest wyrównanie struktury i kolorytu cery. Nie skorygujesz nim zaczerwienień czy przebarwień. Owszem, może wizualnie pomóc, bo zatuszuje problem, ale do walki z niedoskonałościami służą inne kosmetyki. Dlatego tak ważny jest dobór podkładu pod typ cery i jej potrzeby, aby Twoja skóra w każdych warunkach prezentowała się doskonale.

Czy masz jakieś inne wskazówki, jak dobrać podkład do rodzaju cery? A może nasz artykuł pomógł Ci lepiej zorientować się w ofercie podkładów? Podziel się w komentarzu!

Przeczytaj także

Szczoteczka soniczna do twarzy – jak działa, wady i zalety

Szczoteczka soniczna do twarzy – jak działa, wady i zalety

Silikony w kosmetykach – czy zawsze są złe?

Silikony w kosmetykach – czy zawsze są złe?

Olej laurowy na twarz i włosy. Jakie ma właściwości i zastosowanie w pielęgnacji?

Olej laurowy na twarz i włosy. Jakie ma właściwości i zastosowanie w pielęgnacji?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany