Kawa i olej z nasion kawy w naturalnej pielęgnacji, czyli sposób na gładką i jędrną skórę

olej z nasion kawy

Kawa to nie tylko uwielbiany przez nas napój, który dodaje energii, pomaga się obudzić i przyjemnie zrelaksować, ale też niezwykle wartościowy składnik kosmetyków pielęgnacyjnych. Stosowana głównie w produktach do ciała pomaga w ujędrnianiu i wygładzaniu skóry, wspomaga walkę z cellulitem i i rozstępami. Być może jednak nie wiesz, że kawa świetnie sprawdza się też w kosmetykach do twarzy i włosów, a jej wspaniałe właściwości możesz odkryć sięgając po olej z nasion kawy. I właśnie o tym wszystkim – o właściwościach, zastosowaniu, działaniu i najlepszych kosmetykach z kawą przeczytasz w dzisiejszym wpisie.

Kawa w kosmetyce i naturalnej pielęgnacji wykorzystywana jest od bardzo dawna. Popularny peeling z fusów kawy stosowała chyba każda z nas przynajmniej raz w życiu, a wiele kobiet nie wyobraża sobie bez niego pielęgnacji ciała. W kosmetykach kawa występuje głównie w postaci kofeiny i ekstraktu, coraz częściej możemy znaleźć w nich też olej z nasion kawy. Czym różnią się od siebie te substancje?

Kofeina, ekstrakt i olej z nasion kawy – co warto o nich wiedzieć?

olej z nasion kawy właściwości

Kofeina, czyli caffeine jest związkiem zaliczanym do grupy alkaloidów purynowych, czyli fizjologicznie czynnych zasad azotowych. Do jej właściwości zalicza się stymulację przemiany materii, zdolność rozkładu tłuszczów i blokowanie enzymów, które mogą wpływać na gromadzenie się tłuszczów w komórkach. Kofeina zastosowana w kosmetykach działa detoksykująco, zwiększa sprężystość skóry, poprawia mikrokrążenie krwi w tkankach skóry i wyszczupla (o ile oczywiście stosowanie kosmetyku jest połączone z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną).

Ekstrakt z nasion kawy Arabiki – Coffe Arabica Seed Extract – swoje działanie opiera głównie na właściwościach kofeiny oraz teobrominy, teofiliny, kwasu kawowego i trygoneliny. Wykazuje aktywne właściwości wyszczuplające i ujędrniające, poprawia mikrokrążenie, aktywuje proces lipolizy i hamuje proces lipogenezy.

Olej z nasion kawy to z kolei nie tylko kofeina, ale też bogactwo fitosteroli, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, polifenoli, kwasu chlorogenowego i witaminy E. Stosowany do pielęgnacji skóry wykazuje właściwości regenerujące, łagodzi podrażnienia, napręża, napina i uelastycznia skórę. Jest też – podobnie, jak sama kofeina i ekstrakt z nasion kawy – sprzymierzeńcem w walce o gładką skórę i szczupłą sylwetkę. Olej pozyskuje się w procesie tłoczenia na zimno palonych nasion kawy.

olej z nasion kawy czy warto używać

Dlaczego warto stosować kosmetyki z kawą?

Mówiąc o kosmetykach z kawą stosuję pewne uproszczenie, bo mam na myśli kosmetyki z kofeiną, ekstraktem albo olejem z nasion kawy. Ale biorąc pod uwagę to, że ich właściwości i działanie są do siebie podobne, pozwolę sobie na omówienie ogólnego działania kawy w kosmetyce i jej ekstraktów, bez podziału na to, jak będzie działał krem z olejem, a jak krem z czystą kofeiną.

Działanie kawy w kosmetykach:

  • poprawia mikrokrążenie krwi w tkankach skóry
  • ujędrnia i wygładza skórę
  • wykazuje właściwości detoksykujące
  • pomaga zwalczać wolne rodniki
  • zwiększa sprężystość skóry
  • zabiega gromadzeniu się tłuszczu w komórkach skóry
  • pomaga w usuwaniu złogów tłuszczu
  • poprawia elastyczność skóry
  • zmiękcza skórę
  • łagodzi podrażnienia
  • przyspiesza procesy regeneracyjne
  • zmniejsza opuchliznę i niweluje cienie pod oczami – takie właściwości wykazuje przede wszystkim olej z nasion kawy
  • wspomaga walkę z cellulitem
  • stymuluje cebulki włosów
  • aktywuje wzrost włosów
  • zapobiega wypadaniu włosów, które jest skutkiem zmian hormonalnych
  • zmiękcza i wygładza włosy
  • zwalcza niedoskonałości skóry
  • wyrównuje koloryt
  • wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe

Kiedy warto sięgnąć po kosmetyki z kawą?

olej z nasion kawy zastosowanie

Kosmetyki z dodatkiem kawy polecane są głównie w celu profilaktyki antycellulitowej. Dlatego jeśli chcesz mieć gładką, jędrną, sprężystą i elastyczną skórę, powinnaś jak najszybciej zaprzyjaźnić się z kawą w kosmetykach, ale możesz po nie sięgnąć także wtedy, gdy chcesz mieć ładniejszą i smuklejszą sylwetkę, nad czym pracujesz głównie w siłowni i podczas innych aktywności fizycznych. Kosmetyki z kawą są też dobrym wsparciem podczas odchudzania i redukcji tkanki tłuszczowej oraz w pielęgnacji włosów.

Kawa stosowana w formie płukanki zatrzyma wypadanie włosów, będzie stymulować pracę cebulek, zmiękczy i wygładzi włosy, a tym w ciemnym kolorze nada piękny połysk.

Po kosmetyki z kawą warto sięgnąć też chcąc spowolnić procesy starzenia skóry i opóźnić pojawianie się zmarszczek. W pielęgnacji twarzy najlepiej sprawdzi się olej kawowy, który złagodzi podrażnienia, zneutralizuje działanie wolnych rodników, ujędrni skórę i będzie wspierał jej regenerację. Olej kawowy zadba też o okolicę oczu, zmniejszy opuchliznę i zniweluje widoczność cieni.

O czym warto wiedzieć stosując kosmetyki z kawą?

Kosmetyki z kawą nie są wskazane dla każdego. Powinny ich unikać przede wszystkim osoby ze skórą skłonną do pękających naczynek, czyli tzw. pajączków. Stosowanie kosmetyków kawowych, szczególnie np. masła kawowego powinno odbywać się bardzo ostrożnie przez osoby z wrażliwą i trądzikową skórą oraz osoby mające problemy z zasypianiem. Intensywny zapach kawy może działać pobudzająco 🙂

Jeśli używamy kawę na włosy, warto pamiętać o systematycznym stosowaniu wcierki lub płukanki, bo kofeina jest szybko usuwana przez organizm. Z kolei nakładając na skórę kompresy kawowe, czy nawet stosując peeling, warto pozostawić je na skórze przez co najmniej 2-3 minuty, aby kofeina mogła aktywować swoje działanie.

Jak wykorzystać kawę w naturalnej pielęgnacji?

jak wykorzystać kawę w naturalnej pielęgnacji

Chcąc wprowadzić do codziennej pielęgnacji kosmetyki zawierające kawę, do wyboru mamy gotowe produkty ze sklepu oraz kosmetyki, które możemy przygotować samodzielnie.

Jednym z najczęściej stosowanych domowych kosmetyków kawowych jest peeling z fusów kawy, który świetnie wygładza skórę, usuwa z niej martwy naskórek, zmiękcza i ujędrnia.

Peeling z fusów kawy

Składniki:

4 łyżki cukru trzcinowego

6 łyżek fusów z kawy

3 łyżki oleju kokosowego nierafinowanego

1 łyżka cynamonu

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać. Peeling stosujemy na lekko zwilżoną skórę, a po wykonanym masażu dokładnie spłukujemy.

W bardzo prosty sposób możesz też przygotować płukankę do włosów. Zaparz jedną łyżkę kawy we wrzątku, po 10 minutach odcedź z fusów (wykorzystaj je do peelingu!). Następnie rozcieńcz kawę dodając pół litra wody. Płukankę stosuj do ostatniego płukania włosów, postaraj się wetrzeć ją w skórę głowy. Nie spłukuj.

Z kawy możesz przygotować też prostą maseczkę do twarzy, która pomoże wygładzić skórę, wyrównać jej koloryt i złagodzić niedoskonałości, podrażnienia oraz stany zapalne.

Kawa w kosmetykach do twarzy wykazuje też działanie przeciwzmarszczkowe.

Kawowa maseczka do twarzy 

2 łyżki mielonej kawy

1 łyżka kakao

2 łyżki jogurtu greckiego lub śmietany

wrzątek do zaparzenia kawy

Kawę i kakao należy zalać niewielką ilością wrzątku i pozostawić do ostudzenia. Następnie (po odlaniu nadmiaru wody) wymieszać z jogurtem lub śmietaną i nakładać na oczyszczoną skórę twarzy. Spłukać po 15 minutach.

Kawowy zawrót głowy – kosmetyki, które warto wypróbować

Domowe kosmetyki oparte są głównie na właściwościach naparu i fusów z kawy. Skuteczniejsze od nich będą kosmetyki naturalne zawierające ekstrakt z kawy lub kofeinę. Twojej uwadze polecam też olej z nasion kawy i masło kawowe, które możesz stosować bezpośrednio na skórę, zastępując nimi gotowe kosmetyki pielęgnacyjne.

♥ Masło kawowe ma konsystencję lekkiego musu i niesamowity, kawowy aromat. Powstało z połączenia oleju tłoczonego z ziaren kawy arabskiej i oleju kokosowego. Jest bogate w antyoksydanty i kofeinę. Może być stosowane do pielęgnacji twarzy, pod oczy, do ciała, pielęgnacji dłoni, stóp i włosów. Dobrze się wchłania, chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych i promieniowaniem UV, pobudza. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, opóźnia procesy starzenia się skóry, zmiękcza, wygładza i odżywia. Wspiera walkę z cellulitem, zapobiega obrzękom i cieniom pod oczami. Nawilża skórę, działa przeciwzapalnie, ujędrnia i poprawia elastyczność skóry.

♥ Mydło d’Alep Premium z kofeiną Alepia zawiera proszek otrzymany ze zmielonych i wysuszonych nasion kawy. Dobrze oczyszcza skórę, odżywia ją i wykazuje działanie przeciwzapalne. W kontakcie z wodą wytwarza delikatną pianę, która natłuszcza skórę, bez nieprzyjemnego efektu ściągnięcia. 

♥ Kawowy peeling do twarzy – odmładzający – Fitocosmetic powstał na bazie trzech wyjątkowych składników: kawy, oleju brzoskwiniowego i żelu z aloesu. Drobne ziarenka kawy doskonale oczyszczają skórę i usuwają z jej powierzchni martwy naskórek, dzięki czemu komórki skóry są lepiej dotlenione. Kawa odświeża skórę, wyrównuje jej koloryt i rozjaśnia przebarwienia. Sprawia też, że skóra jest wygładzona i bardziej jędrna. Peeling jest odpowiedni dla suchej i wrażliwej skóry.

Naturalny olej z nasion kawy BIO Etja – 100% naturalny, nierafinowany, tłoczony na zimno, organiczny olej z nasion kawy jest doskonały do każdego rodzaju skóry. W składzie zawiera m.in. znaczne ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, karoteny, witaminę E oraz fitosterole, które działają przeciwzapalnie, regenerująco oraz łagodzą podrażnienia.

♥ Rozjaśniająco-energetyzujący krem pod oczy Clochee z kofeiną i ekstraktem ze strelicji białej. Sprawia, że skóra odzyskuje jędrność i zdrowy wygląd. Kofeina pobudza mikrokrążenie i obkurcza naczynia krwionośne, dzięki czemu znikają cienie i opuchnięcia pod oczami. Ponadto ma właściwości antyoksydacyjne, przez co spowalnia proces starzenia się skóry i działa odmładzająco. Przyjemnie napina i wygładza skórę oraz chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Podsumowanie

Jestem przekonana, że jeśli do tej pory nie odkryłaś wyjątkowych właściwości kawy w kosmetykach, to po przeczytaniu tego wpisu będziesz zmotywowana i zachęcona do tego, żeby to zrobić. Chcąc sprawdzić, czy kosmetyki z kawą są dla Ciebie zacznij od prostych kosmetyków robionych samodzielnie w domu, a gdy uznasz, że Twoja skóra kocha kawę, sięgnij po kosmetyki naturalne z kawą lub olej kawowy, które polecałam w tym wpisie. Twoja skóra będzie Ci za to wdzięczna.

Lubisz kosmetyki z dodatkiem kawy? 

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Naturalna pielęgnacja męskiej skóry – dlaczego warto?

Naturalna pielęgnacja męskiej skóry – dlaczego warto?

Jak dbać o stopy? Sposoby na suche i zniszczone stopy

Jak dbać o stopy? Sposoby na suche i zniszczone stopy

Jak zrobić hydrolat w domu? Czy hydrolat to to samo co woda kwiatowa?

Jak zrobić hydrolat w domu? Czy hydrolat to to samo co woda kwiatowa?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany