Chelatowanie włosów – na czym polega ten zabieg i dlaczego warto go wykonywać?

chelatowanie włosów

Co to jest chelatowanie włosów powinny wiedzieć zwłaszcza hennomaniaczki. Ale to nie znaczy, że ten zabieg jest przeznaczony tylko dla nich – wręcz przeciwnie! O chelatowaniu mówi się, że jest to restart dla włosów. Tylko co kryje się pod tym pojęciem? Otóż jest to po prostu oczyszczenie włosów z nagromadzonego osadu z twardej wody oraz nadbudowy z pozostałości innych produktów. Jak przeprowadzić taki zabieg w domu?

Twoje włosy nie są narażone tylko na standardowe zanieczyszczenia i czynniki zewnętrzne typu słońce, deszcz czy wiatr. Ich wrogiem jest też twarda woda, która może mieć zły wpływ na ich wygląd, a nawet kondycję. Dlaczego? Ponieważ zawiera minerały, których zwykły szampon może nie dopłukać. Gromadzą się wtedy na włosach, tworząc nadbudowę, która może je dociążać i utrudniać dotarcie składników aktywnych na przykład z odżywek. Dochodzi wtedy do takiej sytuacji, że nawet dbając o włosy, możesz je mieć przesuszone, zmatowione i niesforne – w skrócie nieładne.

Kiedy warto pomyśleć o chelatowaniu włosów?

Jeżeli dbasz o swoje włosy, a mimo to nie jesteś zadowolona z ich stanu, na przykład masz suche i rozdwajające się końcówki, winowajczynią może być twarda woda. Woda w domu przeważnie jest twarda, a to oznacza, że może włosy oblepiać i obciążać. Na dodatek przez nią szampony mogą się mniej pienić, przez co możesz mieć wrażenie niedomycia, a nawet chęć częstszego mycia. To z kolei prowadzi do nadmiernej pielęgnacji, co też nie jest dobre dla kondycji włosów i skalpu.

Rozwiązaniem jest właśnie chelatowanie włosów, które wypłukuje osadzające się składniki mineralne. Po umyciu włosów szamponem lub przygotowaną mieszanką chelatującą w domu staną się one miękkie i gładkie w dotyku.

Efekty chelatowania włosów:

  • dokładne oczyszczenie włosów i skóry głowy
  • pasma stają się miękkie i pełne blasku
  • włosy odzyskują dawny blask, a kolor intensywność
  • włosy stają się lekkie i przestają się plątać
  • końcówki nie rozdwajają się i nie puszą
  • brak nadbudowy ułatwia hennowanie i odżywianie

Ściągnięcie nadbudowy mineralnej z włosów i ich głębokie oczyszczenie oznacza, że szybciej możesz zaobserwować efekty dodatkowych kuracji, np. nałożonej odżywki, olejowania czy wcierki w skórę głowy. Po prostu znika bariera, która dotąd uniemożliwiała dotarcie do łusek substancji aktywnych. Dodajmy, że twarda woda nie jest obojętna dla skóry głowy. Duże stężenie minerałów w wodzie może powodować zapychanie mieszków włosowych, czego rezultatem może być swędzenia skóry i wypadania cebulek. Żeby temu zapobiec, warto raz na jakiś czas wykonać samodzielnie chelatowanie włosów w domu.

Kosmetolog radzi: Składniki chelatujące w kosmetykach do włosów

kosmetolog radzi

Słowa chelat i chelatowanie przywodzą na myśl głównie lekcje chemii. Możemy kojarzyć je również z niektórymi lekami i suplementami diety. Zapoczątkowany przez włosomaniaczki trend chelatowania włosów zdecydowanie pomaga przybliżyć i oswoić te pojęcia. 

Jakie składniki chelatujące możemy spotkać w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów i jakie jest ich działanie?

Najpopularniejsze z nich to:

  • EDTA (kwas wersenowy) – w kosmetykach występuje często w postaci soli wersenianowych (INCI: Disodium EDTA, Tetrasodium EDTA). Jest to bez wątpienia najbardziej powszechny składnik chelatujący, który możemy spotkać w składzie szamponów. EDTA intensyfikuje efekt oczyszczający kosmetyku, poprawia jego pienienie oraz zapobiega osadzaniu się metali na skórze i włosach. Mimo że EDTA jest owiany złą sławą (jako składnik potencjalnie toksyczny), jego obecność w składzie kosmetyku nie powinna budzić lęku. Kosmetyki z dodatkiem EDTA są bezpieczne i nie przenikają przez skórę. Nie należy ich jednak stosować na skaleczenia i zmiany skórne, bo może to spowodować podrażnienie oraz zaostrzenie istniejących objawów. Warto też unikać kontaktu kosmetyku z oczami. 
  • witamina C (kwas askorbinowy) – wykazuje działanie zbliżone działanie do EDTA. Można poszukać gotowych kosmetyków z witaminą C (np. jako Ascorbyl Palmitate), wypróbować polecaną przez nas domową maskę chelatującą lub przygotować płukankę chelatującą włosy z wykorzystaniem witaminy C.

Mniej popularne składniki chelatujące, które możemy napotkać w składzie kosmetyków do włosów to L-karnityna, cytryniany, kwas asparaginowy i chlorofil. One także pomogą poprawić korzystnie wygląd i kondycję włosów – zwłaszcza kiedy jakość wody w kranie pozostawia wiele do życzenia.

Jak chelatować włosy?

Najprostszym sposobem na chelatowanie, czyli głębokie oczyszczenie włosów, są szampony chelatujące. Możesz jednak z powodzeniem przygotować własną maseczkę chelatującą w domu – potrzebować będziesz witaminy C, kwasku cytrynowego oraz maski do włosów.

Włosomaniaczki mają jeszcze jeden protip. Zalecają, aby przed chelatowaniem włosów nałożyć na nie olejek kokosowy, najlepiej 3 godziny przed zabiegiem lub nawet na całą noc.

Szampony chelatujące

W skład szamponów do chelatowania włosów wchodzi substancja organiczna, która tworzy chelaty z jonami metali obecnymi w wodzie (wapnia i magnezu). Dzięki związaniu się jonów osad mineralny znika i powstaje chelat, którego pozbywasz się z włosów podczas spłukiwania.

Chelaty to związki chemiczne metalu oraz substancji organicznych chelatujących. Substancjami chelatującymi obecnymi w szamponach są zwykle disodium EDTA i tetrasodium EDTA.

Najpopularniejszym składnikiem jest tutaj disodium EDTA. Znajdziesz go między innymi w popularnej bursztynowej serii Jantar w szamponie rewitalizującym, a także w szamponach Farmony, w tym szamponie pokrzywowym. Obecny jest także w szamponie kondycjonującym skórę głowy Kaminomoto. Co ważne, na rynku dostępne są specjalne szampony do chelatowania włosów – bazują właśnie na powyższych substancjach chelatujących, dodatkowo są wzbogacane składnikami pielęgnującymi oraz nawilżającymi, które zapobiegają przesuszeniu i sprawiają, że efekt oczyszczenia jest jak po użyciu silnie myjącej odżywki.

Co istotne, takiego szamponu chelatującego nie musisz, a wręcz nie powinnaś stosować codziennie. Zaleca się, aby oczyszczanie szamponem chelatującym wykonywać najlepiej raz w tygodniu.

szampony chelatujące

Domowa maska chelatująca

Zabieg chelatowania bez problemu wykonasz przy pomocy trzech składników, które standardowo można znaleźć w domu. Chodzi o witaminę C (tabletka lub kapsułka), kwasek cytrynowy oraz maska emolientowa lub humektantowo-emolientowa.

Składniki na maskę chelatującą:

  • pół łyżeczki kwasku cytrynowego
  • tabletka witaminy C (wystarczy dawka 200 mg)
  • 3 łyżki maski bez protein i filmoformerów

Sposób wykonania jest niezwykle prosty. Tabletkę z witaminą C należy zmiażdżyć, dodać kwasek i maskę. Wszystko dokładnie wymieszać. Następnie nałożyć na włosy z pominięciem skóry głowy. Dla lepszych efektów możesz nałożyć czepek lub owinąć głowę folią. Trzymaj do 30 minut i spłucz dokładnie letnią wodą.

Nie zaleca się trzymać dłużej maski chelatującej na głowie niż 30 minut, optymalny czas to 20 minut. Maska może podrażnić skórę głowy, a nawet doprowadzić do przesuszenia włosów.

Częstość chelatowania w domu zależy od ogólnego stanu i rodzajów włosów. Przy suchych i wypadających włosach zabieg można wykonać 1-2 razy w miesiącu. Pamiętaj tylko, że chelatowanie może przesuszyć łuski włosów, dlatego nie trzymaj maseczki za długo i kontroluj stan włosów.

Chelatowanie włosów a henna

Ziołowa koloryzacja nie lubi się z twardą wodą, a w każdym poradniku znajdziesz, że najlepiej przy hennowaniu używać wody demineralizowanej. Ma to sens – zioła pokazują swoją moc w wodzie bez minerałów. Jeśli na włosach będziesz mieć nadbudowę z minerałów, może to skutkować nierównomiernym farbowaniem (plamy) lub nawet uzyskaniem odcienia, którego nie chciałaś (np. zielony odcień przy stosowaniu cassi).

Dlatego też chelatowanie włosów warto przeprowadzać szczególnie przed nałożeniem henny. Dzięki temu oczyścisz włosy ze składników kosmetycznych i mineralnych. Jest to o tyle ważne, że minerały sprawiają, że włosy stają się nie tylko szorstkie i suche, ale przede wszystkim tracą blask, a kolor henny ciemnieje. Dlatego też każda hennomaniaczka powinna o chelatowaniu pamiętać przed farbowaniem henną i przeprowadzać oczyszczanie regularnie (1-2 razy w miesiącu lub co 3 mycie), aby zachować piękno koloru.

Chelatowanie włosów należy przeprowadzić przed hennowaniem. Dzięki temu oczyścisz dokładnie włosy, co sprawi, że henna lepiej złapie. W tym celu najlepiej wykonać chelatowanie maseczką z witaminą C, przed lub po myciu włosów szamponem (według uznania).

Chelatowanie włosów przed farbowaniem henną najlepiej wykonać 1-3 dni przed zabiegiem, aby przygotować je do zabiegu i dla lepszego wchłonięcia barwnika.

Dowiedz się, dlaczego warto zamienić chemiczne farby na ziołowe:

Chelatowanie włosów – podsumowanie

Chelatowanie włosów ma za zadanie usunięcie mineralnej nadbudowy, co przynosi dalsze korzyści. Jeśli masz w domu wodę twardą, Twoje włosy staną się miękkie, gładkie i lśniące, dużo lepsze niż przed użyciem maseczki. Przy tym łatwiej będzie je poskromić i już tak się nie będą puszyć, a końcówki nie rozdwajać tak szybko.

Regularne chelatowanie włosów to sposób na zachowanie ich pięknego wyglądu. Zabieg zapewnia lepsze efekty pielęgnacyjne, jeśli używasz maseczek do włosów i odżywek, a także koloryzacyjne, jeśli farbujesz włosy henną.

Czy znałaś wcześniej chelatowanie włosów? Stosujesz ten zabieg – jeśli tak, jak często? Może masz jakieś wskazówki dla innych? Podziel się w komentarzu!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Kosmetyki naturalne na wiosnę. Wiosenne hity kosmetyczne 2022!

Kosmetyki naturalne na wiosnę. Wiosenne hity kosmetyczne 2022!

Wcierki do włosów – jak stosować, jaką wybrać?

Wcierki do włosów – jak stosować, jaką wybrać?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany