Drożdże na włosy to jeden z domowych sposobów, który ma pomóc ograniczyć ich wypadanie, a dodatkowo przyspieszyć wzrost. Dzięki bogactwu witamin i protein drożdże poprawiają też kondycję nowo wyrośniętych włosów. Pytanie tylko, jak je stosować i czy rzeczywiście można spodziewać się takich efektów?
Drożdże kojarzone są głównie z wypiekami, ale zwolenniczki naturalnych metod pielęgnacyjnych znajdują dla nich i inne zastosowanie. Drożdże stosowane są jako maska na trądzik, a także na włosy. Wszystko to za sprawą cennych substancji, jakie zawierają, wśród których znajdują się między innymi witaminy z grupy B, cynk, magnez, fosfor, selen, chrom, witaminy z grupy B. To sprawia, że drożdże powszechnie stosuje się w kuracjach na porost włosów i ich wzmocnienie.
Spis treści
Drożdże w kosmetyce
Drożdże to grzyby jednokomórkowe żywiące się cukrami (węglowodanami). Dostępne na rynku drożdże spożywcze i piwowarskie powstają na bazie drożdży z rodzaju Saccharomyces cerevise. To właśnie ten szczep jest wykorzystywany w kosmetyce ze względu na wyjątkowe właściwości i bogactwo wartości odżywczych.
Które drożdże wprowadzić do pielęgnacji?Jeśli chodzi o kosmetyki do włosów, to tu zwykle wykorzystuje się drożdże piwne, które są zawarte w wielu produktach o działaniu wzmacniającym i przeciwstarzeniowym. Co istotne, zarówno drożdże spożywcze, jak i piwowarskie, należą do tej samej rodziny Saccharomyces cerevise, wykazują te same właściwości, różnią się natomiast formą – drożdże spożywcze dostępne są w kostkach i proszku, a piwne w tabletkach. Niektóre źródła wskazują, że to maseczki z drożdży piwowarskich są efektywniejsze, ponieważ drożdże browarne wykazują silniejsze działanie w porównaniu do piekarskich, stąd mogą przynieść lepsze efekty. Niektórzy trycholodzy wskazują, że najlepiej stosować oba rodzaje drożdży jednocześnie.
Co zawierają drożdże?
Drożdże są szczególnie pożądane w kosmetyce ze względu na zawartość cynku oraz witamin z grupy B, witaminy E, a także potasu, żelaza i magnezu.
Drożdże zawierają komplet witamin z grupy B (tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy i foliowy, biotynę), dlatego też korzystnie wpływają na wzmocnienie włosów oraz poprawę ich stanu. Ponadto zawierają ok. 40% łatwo przyswajalnego, pełnowartościowego białka.
Jakie składniki zawierają drożdże:
- witaminy z grupy B są niezbędne do syntezy keratyny, budulca włosów
- witamina E zapobiega zniszczeniu włosów przez czynniki środowiskowe, dobrze wpływa na krążenie w skórze głowy
- biotyna (witamina H) zapobiega wypadaniu i siwieniu włosów
- cynk zapobiega osłabieniu włosów, ponadto reguluje pracę gruczołów łojowych skóry głowy
- fosfor wzmacnia, nadaje włosom sprężystości i elastyczności, stymuluje ich porost, ponadto pomaga ograniczyć łojotok i łupież
- magnez i żelazo zapobiegają wypadaniu włosów
- potas zapobiega matowieniu i przesuszeniu włosów
- selen wspomaga leczenie łupieżu, działa też antyoksydacyjnie
- siarka działa antybakteryjnie i może pomóc przy chorobach skóry głowy
Drożdże zawierają również kwas pantotenowy zmniejszający stany zapalne skóry, wykazujący działanie regenerujące i przeciwdziałające siwieniu. Jego niedobór może prowadzić do przedwczesnego łysienia i siwienia.
Drożdże jako maska na włosy – efekty
Maska drożdżowa na włosy daje błyskawiczne efekty już po jednym użyciu, ale najlepsze uzyskuje się przy regularnej kuracji. Kuracja powinna trwać minimum 2 miesiące.
Jakie efekty daje stosowanie drożdży na włosy:
- szybszy porost włosów
- pojawienie się tzw. baby hair
- ograniczenie nadmiernego przetłuszczania się włosów
- zmniejszone wypadanie włosów
- poprawa ogólnej kondycji włosów
- poprawa stanu skóry głowy, w tym z łupieżem
- włosy stają się lśniące, sprężyste i mocne
Dzięki zawartości kwasu foliowego i aminokwasów drożdże sprawiają, że włosy lepiej lśnią. Biotyna natomiast nawilża pasma, co zapobiega m.in. rozdwajaniu końcówek i poprawia ogólny wygląd włosów. Co istotne, drożdże wykazują również właściwości antybakteryjne, zatem maseczka drożdżowa może pomóc w leczeniu łupieżu i innych problemów skórnych.
Jak zrobić maskę drożdżową na włosy?
Maseczka z drożdży to tani i domowy sposób na wypadające włosy. Zaletą jest to, że taką maskę przygotujesz bardzo szybko i to z produktów, które masz już w kuchni. Wystarczy mleko i drożdże, ale możesz maskę wzbogacić o np. miód i siemię lniane. Poniżej prezentujemy szybki sposób na prostą maseczkę, który możesz dowolnie modyfikować.
Najlepsze efekty uzyskasz, stosując maseczkę z drożdżami na włosy 3 razy w tygodniu. Jednak włosomaniaczki, lubiące tę metodę wzmacniania włosów, zaznaczają, że wystarczy tylko 1 raz w tygodniu, aby spowolnić wypadanie włosów i zyskać mocniejsze pasma.
Składniki:
- kostka drożdży spożywczych
- 3 łyżki ciepłego mleka
Przygotowanie: Widelcem rozetrzyj drożdże. Do masy dodaj mleko i dokładnie wymieszaj. Nałóż mieszankę na suche włosy i pozostaw na ok. 1 godzinę. Po tym czasie dokładnie zmyj maseczkę letnią wodą i umyj włosy delikatnym szamponem.
Jeżeli Twoim włosom służy siemię lniane, możesz do maseczki dodać wcześniej przygotowany glutek lniany. Opcjonalnie możesz dodać też miód, żółtko, 2 łyżki oleju rycynowego lub oliwy.
Jeśli jednak i to jest dla Ciebie zbyt czasochłonne lub lubisz testować proste rozwiązania, możesz po prostu drożdże dodać do ulubionej maski, wymieszać i nałożyć na włosy – drożdże wówczas zadziałają jak booster i podkręcą działanie produktu.
Zobacz również gotowe produkty do włosów z drożdżami:
Picie drożdży a wzmocnienie włosów
Włosy składają się głównie z białek zwanych keratyną, a witamina B zawarta w drożdżach jest niezbędna do jej syntezy. Keratyna pełni funkcję ochronną przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak słońce, woda morska, zimno. Jednak większość spożywanych pokarmów nie zawiera wystarczającej ilości witaminy B, dlatego picie drożdży może być dobrym sposobem na uzupełnienie ewentualnych niedoborów. Istotne jest to, że w ten sposób drożdże działają od wewnątrz na cały organizm.
Witaminy z grupy B korzystnie działają na układ nerwowy, zatem picie drożdży może łagodzić migreny, napięcie nerwowe, a nawet wspomóc leczenie bezsenności.
Regularne picie drożdży (1 lub 2 razy dziennie) przez jeden miesiąc może się przełożyć na wzmocnienie włosów, ale też poprawę cery i paznokci. Warto jednak zwrócić uwagę, że drożdże są dość kaloryczne (325 kcal na 100 gramów), zatem jedna lub dwie łyżki drożdży ma już 100 kcal. Ponadto picie drożdży może wywołać wzdęcia i problemy trawienne. Należy je spożywać ostrożnie przy nietolerancji glutenu, a także uważać, kiedy ma się wrażliwy żołądek. Zaleca się, aby nie przekraczać dawki 50 gramów drożdży dziennie.
Jak pić drożdże na włosy:
- drożdze wymieszaj z ciepłym mlekiem, możesz dodać miód dla smaku
- pij codziennie przez 5 dni
- zrób przerwę 8-10 dni
- napój pij ponownie maksymalnie przez 1 miesiąc
Ważne: Kuracja drożdżowa na włosy nie powinna trwać dłużej niż 40 dni (dlatego zaleca się 1 miesiąc dla bezpieczeństwa), ponieważ może wywołać przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ponadto drożdże mogą przyczyniać się do zmniejszenia biodostępności witaminy H w organizmie, co w długotrwałej perspektywie może prowadzić do poważnych niedoborów tej witaminy.
Przeczytaj również:
Drożdże na włosy – podsumowanie
Drożdże można wprowadzić w różnych formach – pić napój drożdżowy, zrobić maseczkę drożdżową na włosy, sięgnąć po suplementy diety… Niezależnie od wybranej metody dzięki nim włosy stają się lśniące, sprężyste i mocne. Niektórzy nawet łączą obie metody, tj. regularne robią maski z jednoczesnym piciem drożdży, co ma zapewnić jeszcze lepsze efekty i bardziej wzmocnić pasma.
Drożdże polecane są zwłaszcza osobom, które cierpią na przedwczesne siwienie włosów, zauważyły u siebie wzmożone wypadanie, osłabienie i suchość. Drożdżowa kuracja zapobiega utracie włosów, wspomaga ich zdrowy wzrost, ponadto ogranicza nadmierne przetłuszczanie się włosów.
Czy próbowałaś już drożdży na włosy? A może używasz ich do czegoś innego w pielęgnacji? Podziel się w komentarzu!
Bibliografia:
- Właściwości lecznicze i kosmetologiczne drożdży piekarniczych (Saccharomyces cerevisiae), praca zbiorowa, Postępy Fitoterapii 1/2013 (dostęp 21.05.2022).
- Beneficial Effects of Probiotic and Food Borne Yeasts on Human Health, praca zbiorowa, Nutrients. 2010 Apr; 2(4): 449–473 (dostęp 21.05.2022).
- Danielle Dresden, What are the benefits of nutritional yeast?, Medical News Today, October 3, 2018 (dostęp 21.05.2022).