Jak przyspieszyć wzrost włosów – naturalnie? Drożdże, siemię lniane?

domowe sposoby na przyspieszenie porostu włosów

Przyspieszenie wzrostu włosów to proces, na który możesz mieć realny wpływ. Spośród wielu zalecanych sposobów, które mogą Ci w tym pomóc, warto rozpocząć od tych najbardziej naturalnych. Picie drożdży, koktajlu z siemieniem lnianym i wcieranie w skórę głowy soku z czarnej rzepy  to jedne z najczęściej polecanych przez włosomaniaczki sposobów na przyspieszenie wzrostu włosów. Czy naprawdę są skuteczne?

Tanio, naturalnie i skutecznie

Naturalna suplementacja służąca przyspieszeniu wzrostu włosów ma wiele zalet. Jest tania, łatwo dostępna i bezpieczna dla naszego organizmu. Poza wpływem, jaki ma na włosy, może też przyczynić się do poprawy stanu zdrowia, czy ogólnego samopoczucia, czego można doświadczyć regularnie spożywając np. siemię lniane.

Które spośród popularnych metod pomagających w przyspieszeniu wzrostu włosów są najskuteczniejsze? O czym warto wiedzieć, rozpoczynając naturalną suplementację? Czy można stosować kilka suplementów jednocześnie? I ile trzeba czekać na pierwsze efekty, czyli kiedy włosy zaczną szybciej rosnąć?

tanie sposoby na porost włosów

Włosy rosną jak na drożdżach

Picie drożdży to zdecydowanie najbardziej popularna metoda przyspieszania wzrostu włosów, znana nawet naszym babciom. Drożdże są bogatym źródłem aminokwasów, składników mineralnych i witamin z grupy B. Mają korzystny wpływ na procesy zachodzące w naszej skórze i włosach. Normalizują pracę gruczołów łojowych, wzmacniają włosy i paznokcie, zapobiegają wypadaniu włosów, dbają o ich sprężystość, wspomagają walkę z niedoskonałościami cery. Znajdujące się w nich witaminy i minerały mogą też łagodzić stany migrenowe i wspierać nasz układ odpornościowy.

Najcenniejsza dla włosów jest znajdująca się w drożdżach biotyna (witamina H), bo to dzięki niej włosy są mocniejsze, szybciej rosną i mniej wypadają. Równie ważne są cynk, selen i miedź.

Chcąc przyspieszyć wzrost włosów dzięki drożdżom, można stosować kurację zewnętrzną i wewnętrzną. Ta druga metoda – czyli suplementacja wewnętrzna, polegająca na piciu drożdży jest skuteczniejsza i szybciej przynosi spodziewane efekty. Regularne picie drożdży może spowodować, że włosy będą rosły nawet 2 cm miesięcznie!

Picie drożdży i maska drożdżowa

Do sporządzenia napoju wybierz drożdże piekarnicze. 1/3 kostki rozpuść w 1/2 szklanki wody.

Pamiętaj o tym, aby zalać drożdże wrzątkiem, bo w przeciwnym razie zaczną fermentować, co może spowodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Drożdże pijemy, gdy ostygną. Aby nieco poprawić ich smak, możesz dodać do napoju mleko, cukier, albo kakao (ale dopiero wtedy, gdy drożdże ostygną).

Chcąc osiągniąć jak najlepsze efekty, pij drożdże codziennie. Po upływie miesiąca zrób kilka dni przerwy i wznów kurację.

Już po miesiącu powinna być widoczna poprawa – włosy będą mocniejsze, bardziej lśniące i sprężyste. Powinny już co nie co urosnąć.

Maskę drożdżową, którą należy nakładać na skórę głowy przygotuj z 1/2 kostki drożdży, łyżki jogurtu naturalnego i łyżeczki miodu. Po dokładnym rozmieszaniu składników (drożdże rozgnieć widelcem) i uzyskaniu jednolitej konsystencji, nałóż maskę na skalp i wykonaj delikatny masaż. Część maski możesz rozsmarować też na całej długości włosów. Zawiń włosy w foliowy czepek i dokładnie umyj po 30-60 minutach.

Maskę drożdżową nakładaj na włosy 1-2 razy w tygodniu.

Skrzyp polny i pokrzywa, czyli skrzypokrzywa

pokrzywa na porost włosów

Popularna skrzypokrzywa, czyli herbatka zaparzona ze skrzypu i pokrzywy to kolejny polecany sposób na przyspieszenie wzrostu włosów.

Regularne, codzienne picie naparu z pokrzywy i skrzypu może przyczynić się do tego, że włosy będą zwiększały długość o 2 cm miesięcznie, a może się zdarzyć, że będą rosły jeszcze szybciej.

Poza szybszym wzrostem skypokrzywa zmniejsza też wypadanie włosów, sprawia, że pojawiają się nowe włosy (tzw. baby-hair), przez co włosy stają się gęstsze, mocniejsze i dodatkowo – bardziej lśniące. Picie herbaty ze skrzypu i pokrzywy poprawia też wygląd cery i wzmacnia paznokcie, które mniej się łamią i rozdwajają.

Do przygotowania naparu z pokrzywy i skrzypu najlepiej jest użyć sproszkowanych, suszonych ziół i gotować je pod przykryciem ok. 15 minut. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, aby codziennie przyrządzać taki napar, sięgnij po zioła w saszetkach, które bez problemu kupisz np. w sklepie zielarskim. Zaparzaj je w kubku (pod przykryciem) przez ok. 15 minut. Pij 1-2 razy dziennie przez 2-3 miesiące. Dla poprawy smaku możesz dodać miód lub sok z malin, czarnego bzu lub dzikiej róży. Po 3 miesiącach zrób przynajmniej miesiączną przerwę.

Pamiętaj o tym, że skrzyp i pokrzywa działają moczopędnie i wypłukują z organizmu niektóre witaminy i minerały (np. magnez). Ich niedobór możesz uzupełnić pijąc np. drożdże.

Bomba witamin dla włosów w soku z czarnej rzepy

sok z czarnej rzepy na porost włosów

Sok z czarnej rzepy to kolejny naturalny suplement, po który warto sięgnąć, chcąc spowodować, żeby włosy szybciej rosły. Jednak nie daj się zmylić nazwie – soku z czarnej rzepy nie pijemy, a wcieramy w skórę głowy 🙂

Czarna rzepa to prawdziwa bomba witamin i składników mineralnych, których potrzebują Twoje włosy.

Znajdziesz w niej m.in. witaminy A, C, witaminy z grupy B oraz magnez, cynk, mangan, żelazo, potas i wapń. Czarna rzepa zawiera też fitoncydy, która działają bakteriobójczo oraz bardzo wartościowe białka i enzymy.

Wcierka z czarnej rzepy odżywia i wzmacnia cebulki włosów, co realnie przekłada się na przyspieszenie wzrostu włosów. Poza działaniem stymulującym, zapobiega też wypadaniu włosów,  reguluje pracę gruczołów łojowych, łagodzi łupież. Sprawia, że włosy stają się mocne, błyszczące i sprężyste, a ich kondycja ulega znacznej poprawie.

Chcąc przygotować sok (wcierkę) z czarnej rzepy zetrzyj ją na tarce lub zmiksuj w blenderze, dodaj odrobinę wody, a następnie przecedź. Możesz też wycisnąć sok w sokowirówce.  Ze średniej wielkości rzepy otrzymasz sok, który powinien wystarczyć przynajmniej na dwie wcierki.

Wcierkę z czarnej rzepy stosuj minimum 2 razy w tygodniu przez miesiąc. Po tym czasie zrób przerwę i ponów kurację.

Więcej o tym, jak stosować wcierki do włosów dowiesz się z tego wpisu:

Jabłko, pietruszka i siemię lniane

soki owocowo-warzywne na porost włosów

Przyspieszyć wzrost włosów możesz także wypijając codziennie szklanką soku lub koktajlu przygotowanego z jabłka, pietruszki i siemienia lnianego.

Jeśli masz sokowirówkę, wkładaj do niej po kolei kawałki jabłka i natkę pietruszki. Do gotowego soku możesz dodać namoczone wcześniej w wodzie siemię lniane. W podobny sposób możesz przyrządzić koktajl, dodając do jabłka i natki pietruszki trochę wody. Na koniec wsyp siemię lniane (może być w całości lub zmielone).

Picie soku z jabłka, pietruszki i siemienia przyspiesza wzrost włosów, bo wzmacnia i odżywia cebulki. Siemię lniane zawiera duże ilości błonnika, witaminy E, witaminy B1 i B6 oraz cynku, żelaza i magnezu. Zawiera też kwasy tłuszczowe Omega-3. Potas, żelazo, magnez, sód, wapń, fosfor, fluor oraz witamina C to z kolei bogactwo, które otrzymujemy z natki pietruszki. W jabłku znajdziesz natomiast witaminę A,C, E i K, witaminy z grupy B, sporo składników mineralnych, błonnik i pektynę. Wszystko to połączone razem w jednej szklance soku jest prawdziwą bombą witamin, składników odżywczych i mineralnych, które wzmacniają włosy, zapobiegają ich wypadaniu, poprawiają ich kondycję i przyspieszają wzrost. Picie soku z jabłka, pietruszki i siemienia wpływa też pozytywnie na wygląd skóry i poprawia samopoczucie.

Siemię lniane możesz też spożywać w formie kisielu lub kleiku, który otrzymasz zalewając 1 łyżkę siemienia szklanką wrzącej wody (przykryj i pozostaw na noc). Rano możesz dodać do siemienia ulubiony sok owocowy i wypić (najlepiej na czczo).

Podsumowanie

Niezależnie od tego, na którą z metod naturalnej suplementacji się zdecydujesz, pamiętaj o tym, aby nie łączyć jej z suplementacją stosowaną np. w formie tabletek. Oczywiście możesz pić drożdże i łykać tabletki ze skrzypem – jedno drugiego nie wyklucza. Nie łącz natomiast ze sobą jednego rodzaju suplementów, bo niedobór witamin i składników mineralnych może być tak samo szkodliwy jak ich nadmiar. Ważną kwestią, o której musisz też pamiętać jest regularność i systematyczność w prowadzeniu kuracji wzmacniających oraz pamiętanie o tym, aby po upływie kilku tygodniu (lub miesięcy) robić przerwy. O tym, że przy naturalnej suplementacji niezbędna jest też cierpliwość, na pewno doskonale już wiesz 🙂

Stosujesz naturalną suplementację, aby Twoje włosy szybciej rosły? Która metoda najlepiej się u Ciebie sprawdza?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Kwas migdałowy na twarz – właściwości, działanie, jak stosować w domu?

Kwas migdałowy na twarz – właściwości, działanie, jak stosować w domu?

Pielęgnacja brwi – jak dbać o brwi, jak je wzmocnić i regulować?

Pielęgnacja brwi – jak dbać o brwi, jak je wzmocnić i regulować?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany