Jak zatrzymać opaleniznę? Sprawdzone sposoby i najlepsze kosmetyki

Jak zatrzymać wakacyjną opaleniznę? Sprawdzone sposoby i najlepsze kosmetyki

Na piękną i zdrową opaleniznę trzeba zapracować. Wiąże się ona nie tylko z długimi godzinami spędzonymi na słońcu, ale też odpowiednią ochroną skóry, która pomaga uniknąć oparzeń i podrażnień słonecznych. Niestety, wakacyjna opalenizna ma to do siebie, że znika szybciej, niż byśmy chcieli. Czy są sposoby na to, aby zatrzymać opaleniznę na dłużej? Jakie kosmetyki mogą w tym pomóc?

Tajemnicą pięknie wyglądającej i zdrowej opalenizny jest nie to, co zrobimy po powrocie do domu z plaży, ale też, albo głównie to, co zrobimy przed i w trakcie opalania. Mam tu na myśli przede wszystkich ochronę skóry przed promieniowaniem UVA i UVB, którą możemy sobie zapewnić stosując kremy z filtrami ochronnymi. I chociaż wciąż możesz słyszeć głosy, że aplikacja takich kremów blokuje wchłanianie witaminy D, a kremy mają bardzo złe składy i więcej w nich złych, niż dobrych składników, zachęcam Cię do tego, byś jednak nie wychodziła na plażę bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry. Zdecydowanie więcej szkody może zrobić bowiem brak ochrony skóry w postaci kremu z filtrami, niż kilka niefajnych składników znajdujących się w jego składzie. Poza tym – w ofercie producentów kosmetyków naturalnych i ekologicznych znajdziesz świetne kremy do opalania, które nie tylko chronią skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym, ale mają też bardzo dobre i bezpieczne składy.

Jak się opalać?

Jak zatrzymać opaleniznę? Sprawdzone sposoby i najlepsze kosmetyki

Stosując kremy z filtrami przeciwsłonecznymi opalasz się bezpieczniej. A bezpieczniej uzyskana opalenizna, to też opalenizna, która ładniej się prezentuje i dłużej utrzymuje na skórze. Chroniąc skórę przed promieniowaniem UVB zmniejszasz ryzyko podrażnień słonecznych, które mogą skutkować zaczerwienieniem, swędzeniem, pieczeniem, a nawet schodzeniem skóry. Opalasz się wolniej, ale stopniowo uzyskana opalenizna zostaje z Tobą na dłużej i dużo ładniej się prezentuje.

Stosując kremy przeciwsłoneczne pamiętaj o tym, żeby aplikować ja na skórę co 2 godziny. Zamiennie możesz używać też naturalnych olejów z filtrami przeciwsłonecznymi – oleju malinowego lub oleju marchwiowego, ale pamiętaj – nakładaj je na skórę pomiędzy kolejnymi aplikacjami kremu, a nie zamiast niego. Sam olej nie ma bowiem wystarczających właściwości ochronnych. Może natomiast w naturalny sposób wspierać ochronę przeciwsłoneczną skóry i dodatkowo ją nawilżać. Dzięki temu po powrocie z plaży do domu nie będziesz musiała martwić się tym, że masz przesuszoną skórę.

Więcej na temat bezpiecznego opalania przeczytasz tutaj:

Jak przedłużyć trwałość opalenizny?

Koniec wakacji zbliża się nieuchronnie. To dobry moment, aby zadbać o nabytą podczas urlopu opaleniznę, aby w pochmurne, jesienne dni Twoja skóra nadal ładnie się prezentowała i przypominała o słonecznych dniach spędzonych na plaży. Jak zatrzymać opaleniznę? Co możesz zrobić, aby zachować ją na dłużej? Jakie kosmetyki przedłużą trwałość opalenizny? I jakie zabiegi pielęgnacyjne warto zastosować? Oto kilka sprawdzonych sposobów, które mogą Ci w tym pomóc.

Zrób peeling przed i po opalaniu

Jeszcze przed wyjściem na plażę i pierwszymi kąpielami słonecznymi, warto zrobić peeling całego ciała. W ten sposób usuniesz ze skóry martwy naskórek i przygotujesz ją na przyjęcie opalenizny. Peeling zrób także po powrocie z plaży, aby wyrównać koloryt skóry i odkryć świeżo nabytą opaleniznę. Pamiętaj jednak o tym, aby nie stosować peelingów do ciała, jeśli skóra po opalaniu będzie mocno zaczerwieniona i podrażniona.

Po opalaniu wybierz delikatny peeling cukrowy na bazie olejów roślinnych, który będzie miał właściwości zmiękczające, nawilżające, odżywcze i regenerujące.

Jak zatrzymać opaleniznę? Twojej uwadze polecam te peelingi po opalaniu:

Weź letni prysznic po opalaniu

Tym, czego nie lubi opalona skóra są kąpiele w gorącej wodzie. Zrezygnuj z nich na czas wakacji, zastępując letnim prysznicem. Zwróć też uwagę na stosowane podczas kąpieli kosmetyki.

Zamiast mocno oczyszczających żeli pod prysznic na bazie SLS-ów, sięgnij po łagodniejsze z tensydami roślinnymi lub mydlnicą lekarską. Wybierz też kosmetyki, które nie tylko myją, ale i pielęgnują skórę.

Dobrze jeśli żel pod prysznic lub mydło, którego używasz będzie zawierało w składzie pielęgnujące skórę oleje roślinne. Do mycia ciała po kąpielach słonecznych warto użyć też emolientowy olejek o działaniu nawilżającym.

Dlaczego to ważne? Opalona naskórek jest mocno podrażniony, a gorąca woda i składniki kosmetyków mogą podrażniać go jeszcze mocniej. W efekcie może dojść do tego, czego podczas opalania staramy się uniknąć – czyli schodzenia skóry.

Do kąpieli po opalaniu wypróbuj:

Często nawilżaj opaloną skórę

Nawilżanie i natłuszczanie opalonej skóry to kolejny krok, którego nie należy pomijać, chcąc cieszyć się długotrwałą opalenizną. Warto sięgnąć po silnie nawilżające, odżywcze i regenerujące kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry po opalaniu, których składniki dodatkowo mają za zadanie przedłużyć trwałość opalenizny. Jednym z takich składników jest masło kakaowe, które możesz stosować również w czystej postaci, a także masło mango.

W odżywianiu i natłuszczaniu skóry sprawdzą się również bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe oleje roślinne, bazujące na nich olejki do ciała oraz masła roślinne i wszelkiego rodzaju kremy, balsamy i masła bazujące na naturalnych składnikach. W składzie tych ostatnich warto szukać takich składników, jak wspomniane już masło kakaowe, masło shea, olej makadamia, witamina E, aloes i panthenol.

Bez względu na to, jaki kosmetyk do nawilżania wybierzesz, postaraj się aplikować go na skórę minimum 2 razy dziennie i zamiast wcierania, wklepuj go delikatnie lub rozcieraj łagodnymi, kolistymi ruchami. Oleje natomiast aplikuj na wilgotną jeszcze skórę.

Polecane kosmetyki do nawilżania skóry po opalaniu:

Podkreśl opaleniznę samoopalaczem

Trwałość nabytej podczas urlopu opalenizny podkreślisz także stosując naturalne kosmetyki o brązującym działaniu, a także stosując kosmetyki ze złotymi drobinami. Stosując samoopalacz lub krem o działaniu brązującym lub samoopalającym wyrównasz kolor naturalnej opalenizny i podkreślisz jej odcień. Natomiast olejek z drobinkami złota sprawi, że opalona skóra zyska świeżość, blask i promienny wygląd.

Zadbaj o dietę

Po powrocie z urlopu zadbaj też o dietę. Jak zatrzymać opaleniznę dzięki właściwemu odżywianiu? Włącz do jadłospisu produkty bogate w beta-karoten, który gromadząc się w skórze stopniowo nadaje jej naturalny, brązowo-złoty odcień.  Poza marchewką jedz też jak największe ilości pomidorów, czerwonej i żółtej papryki, moreli, brzoskwiń, nektarynek i melonów, czyli warzyw i owoców w czerwonych, żółtych i pomarańczowych kolorach. A jesienią koniecznie wprowadź do diety dynię.

Pij dużo wody

O tym, jakie znaczenie dla organizmu i skóry ma picie wody, pisałam już w tym tekście:

Nie zapominaj o tym również teraz, kiedy po powrocie z wakacji Twoja skóra wymaga intensywnego nawilżenia. Pij przynajmniej 2-3 litry wody dziennie, dzięki czemu nawodnisz skórę od środka.

Pamiętaj, że na zadbanej, gładkiej i dobrze nawilżonej skórze opalenizna prezentuje się znacznie lepiej.

Odstaw używki i pamiętaj o wypoczynku

Papierosy i alkohol to wrogowie Twojej skóry. Podobnie, jak stres i zbyt mała ilość snu. Powodują one, że skóra staje się szara, ziemista i matowa, przez co opalenizna nie prezentuje się już tak ładnie, jak tego oczekujemy i szybciej znika.

Wykorzystaj ładną pogodę na spacery

świeże powietrze przedłuża opalenizne

Zaskoczona? Spacerowanie na świeżym powietrzu nie jest wprawdzie zabiegiem pielęgnacyjnym, ale umożliwia Ci stały kontakt ze słońcem. A to z kolei pomaga w utrzymaniu opalenizny. Spacerując gromadzisz też witaminę D, poprawiasz swoje samopoczucie i kondycję. Czyli same plusy 🙂

Pamiętaj jednak, żeby przed wyjściem na spacer w słoneczny dzień, nawet gdy jest już wrzesień i upały dawno za nami, używać filtrów przeciwsłonecznych, przynajmniej na twarz. Każda ekspozycja skóry na słońce to narażanie jej na promieniowanie UVA, które sprzyja fotostarzeniu skóry. Jeśli chcesz uniknąć wcześnie pojawiających się zmarszczek, przebarwień i pogorszenia kondycji skóry krem z filtrem przeciwsłonecznym traktuj jak najlepszego przyjaciela swojej skóry.

Pamiętaj, że również makijaż mineralny zapewnia skórze ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym, a filtry przeciwsłoneczne znajdziesz też w składach koreańskich kremów BB.

Jak zatrzymać opaleniznę – Podsumowanie

O ładną i trwałą opaleniznę należy zadbać już podczas słonecznych kąpieli. Stosując kremy z filtrem ochronnym, przestrzegając zasad bezpiecznego opalania i stopniowo wydłużając czas spędzany na słońcu, unikniesz oparzeń i podrażnień słonecznych, które nie tylko będą dokuczliwe, ale też spowodują, że uzyskana opalenizna nie będzie wyglądała estetycznie i dość szybko zniknie.

Przeczytaj też:

Czy już sprawdziłaś na własnej skórze, jak zatrzymać opaleniznę? Jakie sposoby stosujesz, aby zachować tę piękną pamiątkę wakacji na dłużej? Co najlepiej się u Ciebie sprawdza? 

Przeczytaj także

Hydrolat a tonik: Czym się różnią i który produkt wybrać?

Hydrolat a tonik: Czym się różnią i który produkt wybrać?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany