Wpływ wody na skórę i zdrowie. Warto ją pić!

woda jaką i ile pić dla zdrowia i urody

Zmęczenie, złe samopoczucie, bóle głowy. Pogorszenie wyglądu skóry i włosów. Kilka kilogramów na wadze za dużo i ten okropny cellulit. Czy wiesz, że przyczyną tego wszystkiego może być za niski poziom wody w organizmie?

Dlaczego woda jest ważna?

Nasze ciało w ok. 70% procentach składa się z wody. Znajduje się ona w każdej komórce naszego organizmu i pełni niezwykle ważne funkcje. Odpowiada między innymi za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, uczestniczy w procesach metabolicznych i trawiennych, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Rolą wody jest także usuwanie z organizmu toksyn i innych szkodliwych substancji.

Gdy brakuje wody

Niedostateczne nawodnienie organizmu może powodować między innymi:

 • zaburzenie prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych
 • spowolnienie pracy układu trawiennego
 • bolesne i długotrwałe zaparcia
 • bóle głowy
 • spadek poziomu elektrolitów
 • choroby układu krwionośnego
 • pogorszenie samopoczucia
 • problemy z koncentracją i pamięcią
 • zmęczenie

Ile wody pić?

ile pić wody dziennie

W związku z tym, że woda nie jest magazynowa przez nasz organizm, a każdego dnia tracimy jej bardzo dużo, należy dbać o to, by na bieżąco uzupełniać jej braki. Ogólne zalecenia mówią o tym, by wypijać ok. 2 litrów wody dziennie. Natomiast, gdy jest gorąco, jesteś aktywna fizycznie, albo się odchudzasz, powinnaś wypijać nawet 3 litry wody dziennie. Ważne jest przy tym, by po wodę sięgać nie tylko wtedy, gdy czujesz pragnienie, ale pić ją małymi łykami przez cały dzień. Pijąc wodę szybko, nie dajesz organizmowi szansy na to, by przetworzył wodę w płyny ustrojowe. Szybko wypita woda zostaje szybko wydalona, a organizm nadal jest narażony na odwodnienie.

Jaką wodę pić? Mineralną, źródlaną, a może stołową?

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem różnego rodzaju wód. Poza wodą gazowaną i niegazową, są też wody smakowe, wody z magnezem, z sodem, z izotonikami. Są też wody nisko, średnio i wysokozmineralizowane, wody źródlane i wody stołowe. Która z nich jest najlepsza? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. No może poza tym, że nie warto sięgać po wody smakowe, które zawierają cukier lub inne substancje słodzące, a smak owoców jest zwykle dziełem sztucznych aromatów.

Rodzaje wód pitnych

rodzaje wody do picia

Najpopularniejsze są wody mineralne. W tej grupie znajdują się naturalne wody źródlane, które zaliczamy do grupy wód niskozmineralizowanych. W naturalnej wodzie źródlanej zawartość składników na litr jest często niższa niż 500 mg.

Woda źródlana ma delikatny, neutralny smak. Możesz używać ją do ugaszenia pragnienia, przyrządzania posiłków, parzenia, kawy, herbaty, czy mycia zębów.

Jej skład chemiczny nie jest ujednolicony, natomiast zanim woda trafi do sprzedaży, musi być poddana procesowi uzdatniania, którego celem jest usunięcie z wody wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, czy osadów. 

Woda niskozmineralizowa nie przynosi nam praktycznie żadnych korzyści zdrowotnych. Dlatego lepiej sięgać po wody średnio i wysokozmineralizowane. 

Woda średniozmineralizowana o zawartości od 500 do 1500 mg składników mineralnych na litr może być pita bez żadnych ograniczeń. Doskonale gasi pragnienie, uzupełnia poziom płynów utraconych podczas wysiłku fizycznego, nie zakłóca równowagi elektrolitowej organizmu. Ma łagodniejszy smak od wody wysokozmineralizowanej, która często charakteryzuje się słonawym lub metalicznym posmakiem.

Woda wysokozmineralizowana, zawierająca w litrze ponad 1500 mg składników mineralnych, wspomaga uzupełnienie niedoboru minerałów w organizmie. Możesz po nią sięgnąć, gdy potrzebujesz uzupełnić poziom magnezu, czy sodu, ale pamiętaj, że wodę wysokozmineralizowaną można pić tylko w ograniczonych ilościach.

Woda stołowa to woda źródlana, którą poddaje się mineralizacji. Odbywa się to poprzez dodanie do wody soli mineralnych lub naturalnej wody mineralnej o zawartości minerałów spełniającej funkcje zdrowotne. Wody stołowe najczęściej wzbogaca się w magnez i wapń. Wodę stołową można wprowadzić do codziennej diety i pić po wysiłku fizycznym.

Woda lecznicza to woda, w której zawartość minerałów w litrze przekracza 4000 mg. Taką wodę można spożywać tylko na zalecenie i pod kontrolą lekarza.

Twoja skóra chce pić

Na kondycję naszej skóry ma wpływ wiele czynników. To, co może powodować jej pogorszenie to między innymi zmiany hormonalne, przebyte choroby, niezdrowa dieta i nieodpowiednia pielęgnacja. Poza nimi kluczowe znaczenie ma też nieprawidłowy poziom nawilżenia wewnętrznego, bo aż 90% nawilżenia skóry odbywa się właśnie od wewnątrz.

Gdy nasza skóra chce pić, czyli otrzymuje za mało wody, staje się sucha, podrażniona i wiotka. Brak jej jędrności i elastyczności, traci blask i jest poszarzała.

Efekty słabego nawilżenia skóry

 • pieczenie, swędzenie i uczucie ściągnięcia
 • sucha i łuszcząca się skóra
 • brak elastyczności i jędrności
 • cienie pod oczami
 • podrażnienia i stany zapalne
 • wypryski i zmiany trądzikowe

Skóra, której brakuje wody zaczyna szybciej się starzeć, staje się poszarzała i wiotka.

Dlatego tak ważne jest, by nawilżać skórę nie tylko zewnętrznie, stosując kremy, ale też wewnętrznie, wypijając codziennie optymalną ilość wody.

Kosmetolog radzi: Woda termalna

kosmetolog radzi

Woda termalna jest szczególnym rodzajem wody mineralnej. Nie służy jednak do picia. Ze względu na swoje walory znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry. Dostępna jest przede wszystkim w postaci mgiełki, można ją także spotkać w składzie niektórych kosmetyków.

Woda termalna, wydobywana z podziemnych źródeł, obfituje w wartościowe dla skóry składniki mineralne i pierwiastki śladowe. Stosowanie wody termalnej może być ciekawą metodą dodatkowego nawilżania skóry w ciągu dnia. Może stanowić także wsparcie w walce z niedoskonałościami skóry. 

Właściwości  wody termalnej docenią zwłaszcza osoby ze skórą:

 • suchą, atopową i nadwrażliwą – używanie wody termalnej pomaga nawilżyć i ukoić skórę, zniwelować świąd, podrażnienia i zaczerwienienia;
 • tłustą i trądzikową – woda termalna wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, zmniejsza również nadprodukcję łoju.
 • normalną – jako element profilaktyki przeciwstarzeniowej.

Woda termalna pomaga zadbać nie tylko o skórę twarzy, ale również całego ciała. Można stosować ją np. po depilacji, po zabiegach złuszczających, czy po opalaniu – aby nawilżyć skórę i ułatwić jej powrót do równowagi.

Warto pamiętać, że woda termalna nie powinna być stosowana jako zamiennik toniku. Funkcją toniku jest przywrócenie skórze właściwego, lekko kwaśnego pH oraz przygotowanie jej do dalszych etapów pielęgnacji. Woda termalna nie zmienia pH skóry. Należy zatem traktować ją bardziej jako wzbogacenie i uzupełnienie codziennej rutyny.

Czy woda odchudza?

Jednym z najczęstszych zaleceń dietetycznych dla osób, które chcą schudnąć, jest picie dużej ilości wody. Nie znaczy to jednak, że woda odchudza. Ma natomiast duży wpływ na przyspieszenie przemiany materii, na regulację prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i szybsze trawienie. Woda zmniejsza też łaknienie i w przeciwieństwie do soków owocowych, nie zawiera kalorii. Picie wody podczas odchudzania wspomaga też spalanie podskórnej tkanki tłuszczowej (o ile połączymy je z aktywnością fizyczną) i usuwanie toksyn z organizmu. Woda jak najbardziej wspomaga więc odchudzanie, a po zakończonej diecie, pomaga w utrzymaniu zgrabnej sylwetki.

Podsumowanie

Dobrze nawodniony organizm to jędrna i gładka skóra, promienna cera, miękkie i lśniące włosy. To też lepsze samopoczucie i więcej energii. Dlatego warto mieć zawsze pod ręką szklankę lub butelkę z wodą i pić ją nie tylko wtedy, gdy nasz organizm (i skóra) zaczynają się tego domagać.

Pamiętasz o regularnym piciu wody? Czy zauważasz wpływ wody na wygląd swojej skóry?

Przeczytaj także

Najlepsze kosmetyki do cery naczyniowej – Ranking 2023

Najlepsze kosmetyki do cery naczyniowej – Ranking 2023

Komentarze (1)

 1. G
  Grazyna
  Ja zauważyłam korzystny wpływ wody na skórę. Odkąd zaczęłam pić wodę regularnie, zdecydowanie mniej wysusza mi się skóra, dodatkowo czuję się lepiej fizycznie. W mojej pracy mamy taki dystrybutor Waterpoint system i każdy z pracowników ma dostęp do wody.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany