Jak dbać o cerę naczynkową? Naturalna pielęgnacja i domowe sposoby

jak dbać o cerę naczyniową

Cera naczynkowa jest jednym z najczęściej występujących rodzajów skóry u kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Ale cienka i delikatna skóra, z widocznie prześwitującymi naczynkami to również problem młodych kobiet w wieku od 20 do 35 lat. Taka skóra bardzo szybko się rumieni oraz pojawiają się na niej tzw. pajączki. Pielęgnacja cery naczynkowej wymaga zastosowania odpowiednio dobranych kosmetyków oraz konkretnych zabiegów. Jakich? Dowiesz się z tego artykułu.

Cera naczyniowa szybko może stać się nadwrażliwa, sucha i zaczerwieniona. Na jej kondycję wpływają geny, ale też nieodpowiednia pielęgnacja i zła dieta. Bardzo ważna jest również ochrona przeciwsłoneczna. Nieodpowiednie kosmetyki lub zaniedbanie pielęgnacji może skutkować pojawieniem się trądziku, którego już trudno wyleczyć. Dlatego tak ważne jest wdrożenie odpowiednich kroków do rytuału pielęgnacyjnego, wtedy nawet najbardziej kapryśna cera zyska piękny, zrównoważony i promienny wygląd.

Zaczerwienienia i pajączki, czyli jak rozpoznać cerę naczynkową

Pod skórą znajdują się delikatne żyłki i tętnice, które odpowiadają za krążenie w obrębie twarzy. Czasami ich ściany mogą pękać, powodując widoczne czerwone naczynka.

Pierwszą oznaką, że masz cerę naczyniową, jest niespodziewanie pojawiający się rumień na buzi lub czerwone plamki na policzkach i w okolicy nosa, którym towarzyszy uczucie ściągnięcia, pieczenie i świąd. 

Początkowo pojawiają się małe zaczerwienienia, które później przyjmują postać trwałego rumienia, dodatkowo bardziej widoczne stają się naczynka krwionośne. Najczęściej można to zaobserwować w sytuacjach stresowych lub przy dużym wysiłku fizycznym. Z biegiem czasu występowanie rumienia jest stałe, dochodzi również do teleangiektazji, czyli pojawienia się pajączków naczyniowych.

Charakterystyka cery naczyniowej:

  • Skóra jest płytko unaczyniona, cienka i delikatna, a ponieważ naczynia położone są bezpośrednio pod skórą, łatwo przez nią prześwitują.
  • Charakterystyczną cechą skóry naczyniowej są widoczne tzw. pajączki. To nic innego jak małe naczynia krwionośne, które pękły pod skórą. Mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, ale są szczególnie widoczne w okolicy nosa lub innych obszarach twarzy.
  • Cera naczynkowa jest nadwrażliwa, tj. zmiany często pojawiają się na skutek używania niewłaściwych kosmetyków, reaguje również na zmiany temperatury, suche i/lub mroźne powietrze, stres, wysiłek fizyczny, alkohol czy ostre przyprawy.
  • Najbardziej podatną na pękanie naczynek jest skóra sucha, wrażliwa i jasna, ponieważ ściany komórkowe są delikatniejsze i mniej elastyczne.
  • Cera naczynkowa może być wysuszona, piekąca i ściągnięta; może występować także świąd.

Skąd biorą się te rumieńce?

Unaczynienie skóry jest złożone. Sploty naczyniowe skóry – powierzchowny i głęboki – biegną równolegle do powierzchni skóry i są połączone za pomocą naczyń przebiegających prostopadle. Na poziomie granicy skóry właściwej i tkanki podskórnej z głębokiego splotu naczyniowego skóry odchodzą naczynia zaopatrujące przydatki skóry oraz łączące go z powierzchownym splotem podbrodawkowym skóry właściwej.

Poza zaopatrywaniem w składniki odżywcze naczynia krwionośne skóry biorą czynny udział w regulacji cieplnej. Zwiększony przepływ krwi przez naczynia tętnicze jest przyczyną powstawania rumienia.

Czynniki prowadzące do napadowego czerwienienia twarzy:

  • słońce
  • czynniki emocjonalne
  • wysoka lub niska temperatura (co ciekawe, dowiedziono, że owiana złą sławą kofeina zawarta w kawie, nie ma istotnego wpływu na występowanie objawów cery naczyniowej. Owszem, kofeina zwiększa mikrocyrkulację krwi, ale to sama temperatura napoju wpływa na wystąpienie rumienia, a nie zawartość kofeiny. Wypicie kubka gorącej wody powoduje wystąpienie rumienia u osób z cerą naczyniową, podczas gdy wypicie chłodnej kawy nie daje tych objawów).
  • alkohol, pikantne potrawy
  • ćwiczenia gimnastyczne, ogólnie: wysiłek
  • nadmierna suchość lub wilgotność otoczenia (sauna, solarium!)
  • niektóre kosmetyki do pielęgnacji twarzy
  • niektóre leki

Cera naczynkowa a trądzik różowaty

Terminu skóry naczynkowej czasem używa się w odniesieniu do cery z oznakami trądziku różowatego. Jest to uproszczenie – skóra naczynkowa jest cerą bardzo wrażliwą, skłonną do podrażnień, na której może, ale nie musi, rozwinąć się trądzik różowaty. Trądzik najczęściej dotyka osoby o jasnej karnacji i objawia się trwałym zaczerwienieniem skóry, który obejmuje nie tylko małe naczynia krwionośne, ale też wysypkę.

Trądzik różowaty wymaga specjalistycznego leczenia, dlatego pierwszym krokiem powinna być konsultacja z dermatologiem. Zaleci on odpowiednie leki miejscowe, a w razie konieczności – antybiotyki lub preparat izotretynoiny.

O pielęgnacji cery trądzikowej poczytasz tutaj:

Pielęgnacja cery naczynkowej krok po kroku

Skóra naczynkowa wymaga dokładnej i starannej pielęgnacji. W codziennej rutynie nie należy pomijać żadnego kroku, inaczej cera szybko pokaże swoją mroczną stronę – stanie się sucha i nadwrażliwa, do tego wystarczy mała zmiana np. temperatury, by stała się zaczerwieniona.

Tylko systematyczna pielęgnacja cery naczynkowej pomoże Ci zapanować nad niepokojącymi objawami. 

W pielęgnacji ważnym elementem jest dobór odpowiednich kosmetyków ukierunkowanych na wzmocnienie naczynek oraz łagodzenie zmian. Oprócz tego kluczowa staje się ochrona przeciwsłoneczna, ponieważ promieniowanie UV nasila i utrwala rumień.

Kompleksowa pielęgnacja cery naczynkowej powinna opierać się na kilku krokach.

Oczyszczanie cery naczyniowej

  1. Nawet tak wrażliwa skóra powinna być regularnie oczyszczana i złuszczana – oba zabiegi powinny być wykonywane ostrożnie i w najdelikatniejszy sposób, tj. bez nadmiernego pocierania, bez drażniących substancji i kosmetyków, bez szorstkich gąbek i szczoteczek.
  2. Mycie twarzy powinno odbywać się przy pomocy łagodnych środków przeznaczonych do pielęgnacji cery naczyniowej lub wrażliwej. Często zawierają składniki zmniejszające zaczerwienienia i uszczelniające naczynka, jak np. witaminy, pantenol, alantoinę czy wyciągi roślinne.
  3. Unikaj stosowania mechanicznych i ostrych peelingów, zarówno drobno- jak i gruboziarnistych, ponieważ mogą zaognić problem. Wybieraj najlepiej enzymatyczne peelingi przeznaczone do cery wrażliwej. Dobrym wyborem są też maski złuszczające.
  4. Unikaj gorącej wody i pary. Wysoka temperatura może zwiększyć zaczerwienienie skóry, a nawet doprowadzić do stanu zapalnego. Jeżeli chcesz koniecznie przeprowadzić parówkę, zdecyduj się na kompres lub ciepły ręcznik.

Tonizacja cery naczyniowej

  1. Pielęgnacja cery naczyniowej nie powinna pomijać tonizacji, czyli wyrównania pH skóry.
  2. Najlepiej tonizować skórę dwa razy dziennie – rano i wieczorem.
  3. Zamiast stosować waciki i pocierać nimi twarz, rozważ wklepywanie toniku opuszkami palców bezpośrednio w oczyszczoną skórę twarzy lub zastosuj hydrolat w mgiełce o działaniu tonizującym.
  4. Twarz z cerą naczynkową można przemywać naparem z nagietka i rumianku.

Nawilżenie cery naczyniowej

  1. Wybór odpowiedniego kremu do cery naczynkowej jest właściwie najważniejszy. Dzięki niemu nie tylko zadbasz o prawidłowy poziom nawilżenia, ale też zapewnisz skórze ochronę przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi.
  2. Stosuj krem na dzień oraz krem na noc, pamiętając, aby ten na dzień miał ochronę przed promieniami UV – w innym przypadku nanieś filtr osobno na skórę.
  3. Krem na noc dobrze jakby miał bogatą konsystencję i zawierał oleje, np. olej rokitnikowy czy z czarnej porzeczki, które działają antyoksydacyjnie oraz uszczelniają naczynka.
  4. W pielęgnacji cery naczyniowej nie powinno zabraknąć serum, które zwiększa działanie kosmetyków nawilżających.

Fotoochrona

  1. Czynniki środowiskowe, takie jak słońce, wiatr i wysokie temperatury, mogą zwiększać ryzyko powstawania rumienia.
  2. Osobom z cerą naczynkową poleca się stosowanie kremów z wysokim filtrem, przynajmniej SPF 30.
  3. Jeżeli krem do codziennej pielęgnacji nie ma filtra, zastosuj osobny filtr zapewniający najlepiej bardzo wysoką ochronę, tj. SPF 50.
  4. Należy unikać nadmiernego opalania skóry twarzy,

Domowe sposoby, pielęgnacja dodatkowa i dieta

Domowe sposoby wspomagają łagodzenie podrażnień, regenerację oraz poprawę kondycji skóry. Cera naczyniowa wymaga wzmocnienia i wyciszenia, dlatego warto stosować maseczki oraz glinki do twarzy. Szczególnie polecane są glinki białe i różowe, ponieważ wykazują działanie łagodzące i przeciwzapalne. Możesz przygotować pastę z dodatkiem ulubionych olejów albo też dodać do maski z glinką ocet jabłkowy, który ma zbawienne działanie na wrażliwą skórę i jest powszechnie stosowany w leczeniu rozszerzonych naczynek.

Oleje roślinne znakomicie sprawdzą się w roli ochronnej, ponadto zawierają dużo kwasów tłuszczowych, witamin i składników mineralnych, które wzmacniają skórę.

Zadbaj również o dietę. Cerze naczynkowej nie służą kwaśne pokarmy w diecie, za to wskazane są produkty zasadowe. Kwasowość bowiem sprzyja infekcjom. Typowe kwaśne pokarmy, które wywołują stany zapalne, to: cukier, alkohol, kofeina, przetworzona żywność, mięso i nabiał oraz rafinowana skrobia. Kolejną zdrową praktyką jest zadbanie o spokojny sen, a także codziennie picie wody, aby wspomóc w detoksykacji organizmu i utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry, a co za tym idzie – bardziej elastyczne komórki skóry i szczelniejsze naczynka.

W przypadku cery naczynkowej należy unikać długotrwałej ekspozycji na działanie promieni słonecznych, wizyt w solarium i saunie, a także długich i gorących kąpieli. Wszystkie te czynniki sprzyjają rozszerzaniu naczyń krwionośnych.

Co powinny zawierać kosmetyki do cery naczynkowej?

Nieodpowiednio dobrane kosmetyki wzmagają problem rumienia, ponieważ cera naczynkowa jest wyjątkowo wrażliwa i kapryśna.

Należy unikać kosmetyków z alkoholem etylowym i mocnymi substancjami zapachowymi, a także takich, które zawierają mentol, miętę pieprzową, olejek eukaliptusowy oraz kwasy AHA i BHA.

Czego szukać w kosmetykach? Cerze naczynkowej służą przede wszystkim substancje wykazujące działanie wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, które działają przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, a także poprawiają elastyczność ścianek naczyń i przywracają skórze blask. Na liście pożądanych składników znajdują się flawonoidy, które znajdziesz m.in. w wyciągu z kasztanowca zwyczajnego, ekstrakcie z miłorzębu japońskiego czy wyciągu z oczaru wirginijskiego.

Upewnij się również, że kosmetyki do cery naczynkowej są bogate w witaminy, zwłaszcza C i K, które wykazują działanie uszczelniające, dodatkowo witamina C rozjaśnia cerę i ujednolica jej koloryt. Pomocne są również olejki eteryczne, np. cyprysowy, neroli, różany czy z szałwii, które wykazują działanie łagodzące.

Jeżeli szukasz najlepszych kosmetyków do cery naczyniowej, sprawdź koniecznie nasze rekomendacje w innym artykule:

Cera naczynkowa – podsumowanie

Ratunkiem dla zaczerwienionej i wrażliwej skóry jest przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja. Dzięki niej zniwelujesz typowe problemy dla cery naczynkowej, tj. zmniejszysz zaczerwienienia i rumień, pozbędziesz się również pajączków. Najważniejszym aspektem jest zadbanie o uszczelnianie naczynek krwionośnych, nawilżenie skóry oraz wzmocnienie jej bariery ochronnej.

Kluczowa jest systematyczność! Wieloletnie zaniedbania w pielęgnacji skóry naczyniowej mogą doprowadzić do trwałych czerwonych niteczek, których nie usuniesz i nie rozjaśnisz żadnym kosmetykiem – pomoże tylko zabieg laserowy na naczynka. Jestem zdania, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, mam więc nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny i już wiesz, czego unikać, a co wprowadzić do rytuału pielęgnacyjnego.

Czy znasz inne sposoby, które warto sprawdzisz? Jakie kosmetyki poleciłabyś posiadaczkom cery naczyniowej? Podziel się w komentarzu!

Przeczytaj także

Zrób to sam: odmładzający olejek z pachnotki i granatu

Zrób to sam: odmładzający olejek z pachnotki i granatu

Jak przyspieszyć wzrost włosów – naturalnie? Drożdże, siemię lniane?

Jak przyspieszyć wzrost włosów – naturalnie? Drożdże, siemię lniane?

Komentarze (2)

  1. L
    Luiza S.
    Ja do cery naczynkowej bardzo lubię serię Kali Musli z Orientany i ich serię szafranową. Jak dla mnie niezawodne produkty. Szybko łagodzą podrażnienia i niwelują rumień.
  2. O
    Ola
    mi niestety nie pomogły żadne kosmetyki, dopiero po zabiegu pozbyłam się naczynek. Teraz tylko używam specjalnych specyfików, żeby te naczynka wzmocnić 😉

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany