Wegańskie kosmetyki do makijażu – nie tylko dla wegan!

kosmetyki wegańskie do makijażu

Wegańskie kosmetyki na dobre zagościły w łazienkach wraz z promowaniem świadomej pielęgnacji pozbawionej okrucieństwa wobec zwierząt. I tak jak wegańskie kremy czy balsamy do ciała są już dostępne niemal wszędzie, tak przyszedł czas na kosmetyki kolorowe! Poznaj marki vegan friendly i kosmetyki do make-upu, po które możesz sięgnąć nawet jeśli nie jesteś weganinem, ale chcesz mieć wkład w ograniczenie krzywdy zwierząt.

Niewątpliwie największą zaletą kosmetyków wegańskich jest ich naturalny skład, który jest odpowiedni nawet dla skóry bardzo wrażliwej. Jednak nie jest to jedyny atut, ponieważ idea kosmetyków vegan friendly sięga głębiej, a mianowicie w świadomą pielęgnację, w której nie ma miejsca na krzywdzenie zwierząt. Tym samym wybierając kosmetyki makijażowe vegan friendly, zwłaszcza te certyfikowane, zyskujesz pewność, że w ich składzie nie ma składników odzwierzęcych, a cała produkcja odbywa się bez udziału zwierząt.

Co to znaczy, że kosmetyk jest vegan friendly?

Zanim przejdziemy do przeglądu kosmetyków wegańskich do make-upu wartych uwagi, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co znaczy, że kosmetyk jest wegański i czy oznacza to, że taki kosmetyk nie jest testowany na zwierzętach?

Najogólniej rzecz ujmując, kosmetyki wegańskie to takie, które nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego. Dotyczy to też barwników pozyskanych ze zwierząt oraz produktów odzwierzęcych, jak np. mleko, jaja, produkty pszczele. Ponadto taki kosmetyk vegan friendly nie ma i nie miał żadnej styczności z tymi składnikami. Co istotne, kosmetyki wegańskie nie są testowane na zwierzętach.

Jeżeli poszukujesz kosmetyków wegańskich, sprawdź, czy są certyfikowane przez niezależne instytucje. Najbardziej prestiżowy to certyfikat Vegan Society oraz Viva!. Warto również wybierać produkty oznaczone jako “cruelty free”, co oznacza, że podczas każdego etapu produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę.

Jeśli chodzi o skład takich kosmetyków, to tutaj możliwości są nieograniczone, tak samo jak nieograniczone są dary natury. Bazą często są surowce roślinne, przy czym warto zanotować, że kosmetyk wegański to nie jest to samo, co kosmetyk naturalny czy organiczny. Ważniejsze jest to, czego taki kosmetyk nie zawiera. Tak na przykład nie znajdziesz w nich kolagenu, ponieważ ten pozyskiwany jest ze skór ryb, oraz elastyny, która jest białkiem pochodzenia zwierzęcego. Oczywiście, możesz wybrać kosmetyki zawierające roślinne alternatywy dla tych składników, ale w wegańskiej pielęgnacji chodzi o eliminację źródeł odzwierzęcych. Przy czym odbywa się to bez wpływu na efekty pielęgnacji.

Kosmetyki wegańskie są tak samo skuteczne jak tradycyjne kosmetyki, co wynika z zastosowanych składników, które mogą pochodzić z natury lub z laboratorium. Wegańskie kosmetyki do makijażu to najczęściej kosmetyki mineralne.

Obecnie wiele marek kosmetycznych oferuje kosmetyki oznaczane jako vegan, a ich wybór jest naprawdę szeroki. Poniżej prezentujemy wybrane marki wegańskie oraz podstawowe naturalne kosmetyki, dzięki którym wykonasz trwały i perfekcyjny makijaż ze świadomością, że jeszcze bardziej przysłużasz się naturze!

Kosmetyki wegańskie – marki warte uwagi

Na rynku kosmetyków wegańskich nie brakuje firm, które specjalizują się w produkcji preparatów wegańskich. W większości marki wegańskie tworzone są przez pasjonatów, którzy zapragnęli nie tyle wypełnić niszę, ile zwiększyć dostępność kosmetyków dla wegan. Wraz z popularyzacją idei weganizmu do tego trendu dołączyły większe marki kosmetyczne, które stworzyły osobne linie kosmetyków wegańskich. Przykładem takiej firmy jest AA, za którą stoi Sopocka spółka Oceanic SA działająca od 1982 roku, która do swojej oferty włączyła typowe kosmetyki wegańskie pod szyldem AA Vegan.

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze marki, które mają w swojej ofercie wegańskie kosmetyki do makijażu i które specjalizują się w wegańskim make-upie. Lista nie jest przypadkowa – uwzględnia marki cenione na polskim rynku oraz te najczęściej wybierane przez klientki Triny.

10 najpopularniejszych makijażowych marek wegańskich:

Annabelle Minerals – polska marka kosmetyczna powstała w 2012 roku. Oferuje kultowe i w 100% naturalne kosmetyki mineralne. W asortymencie marki znajdują się również akcesoria do wykonywania makijażu.

Benecos – niemiecka marka kosmetyczna działająca od 2010 roku. Kosmetyki zawierają wegańskie formuły na bazie naturalnych i organicznych składników.

Felicea – polska firma kosmetyczna powstała w 2014 roku. Oferuje kosmetyki bezglutenowe, wegańskie i z formułami hipoalergicznymi.

Fluff – jedna z marek firmy Namera, która stoi za kultowymi kosmetykami Nacomi. Oferuje kosmetyki w 100% wegańskie, głównie na bazie superfoods.

Miya – polska marka kosmetyczna powstała w 2016 roku. W jej ofercie znajdują się wegańskie kosmetyki na bazie składników roślinnych i olejów.

Neve Cosmetics – włoska marka kosmetyków powstała w 2009 roku. W ofercie m.in. mocno nasycone cienie do powiek i kolorówki do profesjonalnego wizażu plus kosmetyki do body paintingu.

Pixie Cosmetics – polski producent kosmetyków naturalnych, dostarczający od 2009 roku luksusowe kosmetyki mineralne odpowiednie dla delikatnej skóry.

PuroBIO – polska marka kosmetyczna powstała w 2019 roku. Oferuje wegańskie, organiczne kosmetyki o prostym składzie, bezpieczne także dla kobiet w ciąży. 

Resibo – polska marka kosmetyczna powstała w 2014 roku. Oferuje kosmetyki naturalne ze znakiem jakości VEGE, certyfikowane EcoCert i Natrue.

Veoli Botanica – polska marka kosmetyczna powstała w 2016 roku. Asortyment uwzględnia wegańskie kosmetyki o łagodnych, roślinnych formułach zgodne z ideą stress-less.

Osobno warto wspomnieć o marce EcoCera, która oferuje wegańskie, prasowane pudry brązujące do konturowania i ocieplania skóry. Szczególnie popularny jest jej sypki puder ryżowy Fixer, który wykazuje działanie matujące i nie zawiera talku.

Wegańskie kosmetyki kolorowe, czyli cienie do powiek i rozświetlacz – solidna podstawa

Cienie do powiek oraz rozświetlacze to te kosmetyki, dzięki którym Twój makijaż nabierze określonego charakteru. Dzięki mocnym napigmentowanym cieniom oczy staną się bardziej wyraziste, a przy pomocy pastelowych cieni uzyskasz elegancki, delikatny make-up. Rozświetlacz służy do nadawania zdrowego blasku i korekty kształtu twarzy. Z jego pomocą możesz też wzmocnić makijaż oka – rozświetlacz stosuje się w kącikach lub na środku powieki, aby nadać trójwymiarowości i optycznie powiększyć oko.

Wegańskie cienie do powiek nie odbiegają od tych klasycznych. Wyróżniają się doskonałą trwałością i perfekcyjnym kryciem. Praca z nimi jest przyjemna, ponieważ z reguły są mocno napigmentowane i mają przyjemną postać, co sprawia, że potrzebujesz niewiele kosmetyku, aby równomiernie rozprowadzić go na powiekach. Dostępne są wegańskie cienie w różnym wykończeniu – masz więc do wyboru cienie matowe, satynowe, metaliczne oraz mocno błyszczące, a nawet z brokatem, dzięki którym stworzysz olśniewający makijaż bankietowy.

Zalety wegańskich cieni do powiek:

  • delikatne dla oczu
  • dostępne są formuły wet&dry (do malowania na sucho i mokro)
  • nietestowane na zwierzętach (cruelty free)
  • lekko i wygodnie się rozprowadzają
  • nie tworzą smug i nie rolują się
  • dobrze przyczepiają się do skóry i nie osypują się
  • mocno napigmentowane
  • dostępne w wielu kolorach i wykończeniach

Jeśli chodzi o polecane marki oferujące wegańskie cienie do powiek, warto w tym miejscu wskazać Neve Cosmetics i Annabelle Minerals. Obie marki oferują wysokiej jakości kosmetyki makijażowe, które polecane są nawet osobom zaczynającym przygodę z kosmetykami wegańskimi i mineralnymi. Ich cienie do powiek możesz aplikować metodą na mokro lub na sucho, w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać. Wprawdzie kosmetyki wyróżniają się znakomitą trwałością, ale dla wzmocnienia efektu warto zastosować bazę – tutaj polecamy naturalną baza pod cienie Eye Primer od Lily Lolo, która sprawi, że kolor będzie bardziej ujednolicony, możesz też nią tuszować cienie pod oczami.

Te produkty mogą Ci się spodobać:

Wegański rozświetlacz w połączeniu z bronzerem może odmienić rysy Twojej twarzy. Możesz nakładać go samodzielnie, aby nadać cerze zdrowego blasku i podkreślić policzki. Możesz też stosować rozświetlacz na powieki lub do całego ciała, np. na dekolt, aby podkreślić opaleniznę. Rozświetlacze stosuje się przy technice strobingu, kiedy to podkreśla się kształt kości policzkowych, nosa i linii ust. A jakie rozświetlacze wege znajdziesz na rynku? Tutaj nie będziesz zawiedziona!

Do wyboru masz mineralne i wegańskie rozświetlacze, które z powodzeniem dopasujesz do koloru Twojej skóry. Ważny jest tutaj jej ton, zatem dostępne są rozświetlacze w chłodnym odcieniu, np. różu, koloru szampana i z metalicznymi srebrnymi drobinkami, oraz rozświetlacze w ciepłych odcieniach, np. brzoskwiniowym i pomarańczowym lub ze złotymi drobinkami. Dostępne są też mineralne rozświetlacze do oka. Wykończenie może być subtelne i satynowe lub mocniejsze, z drobinkami odbijającymi światła, idealne na większe wyjścia. Wystarczy już jedna aplikacja, aby uzyskać efekt błyszczącej tafli. Jeśli chcesz uzyskać efekt glow, po prostu nałóż kolejną warstwę. 

Zalety wegańskich rozświetlaczy do skóry:

  • możesz używać ich do twarzy, dekoltu i całego ciała
  • nadają skórze zdrowy i promienny wygląd
  • nawilżają i pielęgnują skórę
  • lekka i łatwo rozprowadzająca się formuła
  • trwałe, nie rolują się
  • dostępne w różnych tonacjach i wykończeniach
  • zapakowane w ekologiczne opakowania

Dobrym rozwiązaniem jest tu paleta z różnymi kosmetykami do konturowania i podkreślania cery. Przykładem jest naturalna paleta trio do konturowania Felica, gdzie w jednym opakowaniu znajdziesz bronzer, rozświetlacz oraz róż. Palety dostosowane są do karnacji, i tak znajdziesz tu paletę light do jasnej karnacji, medium – do oliwkowej i dark – do ciemnej.

Ten produkt może Ci się spodobać:

Wegański podkład do twarzy – wypróbuj bez obaw

Mówiąc o wegańskich podkładach, zazwyczaj ma się na myśli podkłady mineralne, które są prawdziwym hitem makijażowym. Bierze się to z ich składu – zawierają drobno zmielone minerały oraz inne dodatki, dzięki którym znakomicie kryją i współpracują ze skórą. To nie wszystko. Wegańskie podkłady mineralne poprawiają stan cery i chronią ją przed promieniowaniem UV dzięki zawartym filtrom. Nie podrażniają, nie zapychają porów, zatem polecane są nawet posiadaczkom cery trądzikowej, wrażliwej i alergicznej. Podkłady mineralne są na tyle lekkie i delikatne, że mogą korzystać z nich osoby, które dotąd stroniły od fluidów i podkładów w obawie o przeciążenie cery lub efekt maski.

Jakie podkłady masz do wyboru? Dostępne są podkłady mineralne sypkie, na przykład mineralne podkłady Annabelle Minerals pozwalają uzyskać różne poziomy krycia przez lekkie wyrównanie kolorytu do średniego krycia, o wykończeniu satynowym, promiennym lub całkowicie matowym. Wielbicielki formy w kamieniu mogą wybrać mineralny podkład prasowany Neve Cosmetics w różnych gamach kolorystycznych o kilku poziomach jasności, przy czym kolory są neutralne, tj. nie przeważają w nich żółte i różowe tony.

Zalety mineralnych podkładów:

  • znakomicie wyrównują koloryt skóry
  • kryją niedoskonałości
  • zapewniają naturalny efekt (bez maski)
  • idealne dla osób nielubiących ciężkich kosmetyków

Wegańskie podkłady to nie same minerały. Naturalny wegański podkład w kremie Benecos bazuje na odżywczych składnikach roślinnych takich jak olej jojoba, ekstrakt z aloesu, masło shea i lecytyna. Marka PuroBIO oferuje podkład pielęgnacyjny w kremie Sublime oraz podkłady w pudrze Compact Foundation, które są pozbawione parabenów, silikonów, wazeliny, syntetycznych emulgatorów i środków oczyszczających, a formuła bogata jest w składniki naturalne.

Te produkty mogą Ci się spodobać:

Tanie wegańskie kosmetyki, które musisz poznać

Na koniec artykułu warto zaznaczyć, że kosmetyki wegańskie nie muszą być drogie. Udowadniają to zwłaszcza polskie marki kosmetyczne, które oferują produkty na każdą kieszeń. Dzięki temu możesz skorzystać z dobrodziejstwa wegańskiej pielęgnacji, pozbawionej składników odzwierzęcych bez obaw o domowy budżet. Na jakie tanie wegańskie kosmetyki do makijażu warto zwrócić uwagę?

Z popularnych marek spróbuj zwłaszcza kosmetyki marek Benecos, AA Cosmetics oraz Felicea. Każda z tych marek ma w swoim portfolio znakomite produkty, pozbawione kontrowersyjnych składników, których skład jest w większości naturalny.

W linii My Beauty Power od AA Cosmetics znajdziesz bazę oraz podkład rozświetlający. Tutaj szczególnie polecamy utrwalającą bazę pod makijaż, dzięki której przygotujesz skórę na podkład, a jednocześnie wygładzisz jej strukturę i przedłużysz trwałość makijażu. Co istotne, kosmetyk zawiera 95% składników pochodzenia naturalnego, jest odpowiedni do wszystkich typów skóry, nie pozostawia też efektu maski.

W ofercie marki Benecos znajdują się między innymi podkłady w płynie, w kremie, sypki puder mineralny, kremy BB, korektory, szminki (matowe i kremowe), konturówki do ust, bazy pod cienie na oczy i pod makijaż. Na uwagę zasługują zwłaszcza naturalne tusze do rzęs, które efektownie wykończą makijaż oczu, dodając rzęsom długości i objętości.

Marka Felicea słynie z kosmetyków prasowanych, wśród których znajdują się pudry, róże do policzków oraz rozświetlacze w rozmaitych tonacjach, dzięki czemu bez problemu dopasujesz odcień do swojej karnacji oraz okoliczności. Prócz tego w ofercie znajdziesz serum do ust oraz szminki, które zadbają o to, aby Twoje usta nabrały zmysłowości i miękkości.

Wegański makijaż – podsumowanie

Wegańskie kosmetyki do makijażu są bezpieczne i skuteczne. Bazują głównie na składnikach pochodzenia roślinnego, które są przebadane, a ich właściwości są powszechnie znane i cenione w branży kosmetycznej. W ich składzie znajdziesz między innymi algi, aloes, pektyny z jabłek, oliwę, ekstrakty z ziół i zielonej herbaty czy pigmenty z owoców i warzyw, np. z buraka. To między innymi dlatego kosmetyki wege są rekomendowane osobom ze skórą wrażliwą, bo ich stosowanie wiąże się z mniejszym ryzykiem podrażnień.

A jak z trwałością makijażu? W praktyce kosmetyki wege wyróżniają się niezwykłą trwałością i skutecznością działania. Co więcej, kosmetyki są niezwykle wydajne. Bierze się to z tego, że z reguły są mocno napigmentowane, dzięki czemu wystarczy niewielka ilość, np. cieni do powiek czy szminki, by uzyskać zadowalający efekt kolorystyczny. Dodając do tego łatwą aplikację i równomierne rozprowadzanie, może czas włączyć wegańskie kosmetyki do makijażu? Przetestuj roślinne tusze do rzęs, wegańskie podkłady do twarzy czy mineralne rozświetlacze i sprawdź, czy Twoja skóra je polubi!

Czy używasz kosmetyków wegańskich do makijażu? Możesz masz swoich faworytów? Podziel się w komentarzu!

Przeczytaj także

Kwasy kosmetyczne w domowej pielęgnacji skóry – co powinnaś o nich wiedzieć?

Kwasy kosmetyczne w domowej pielęgnacji skóry – co powinnaś o nich wiedzieć?

Szczotkowanie ciała na sucho – dlaczego warto?

Szczotkowanie ciała na sucho – dlaczego warto?

Najlepsze maseczki dla nastolatków – Ranking TOP 10 w 2022 roku

Najlepsze maseczki dla nastolatków – Ranking TOP 10 w 2022 roku

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany