Hibiskus na skórę i włosy – właściwości i zastosowanie w pielęgnacji

hibiskus w kosmetykach

Hibiskus to ceniona roślina kosmetyczna, która obecna jest w produktach przeciwzmarszczkowych i nawilżających, ale nie tylko. Z właściwości hibiskusa korzystano już w starożytnych Chinach, a jego napar stosowano na wiele dolegliwości. Jednak to ekstrakt z hibiskusa jest tym, czemu warto się przyjrzeć, ponieważ działa korzystnie na skórę i włosy. 

Hibiskus kojarzy się z ziołowym naparem o pięknym, rubinowym kolorze oraz lekko cierpkim i pieprznym smaku. Do naparów wykorzystuje się suszone kwiaty hibiskusa, ale nie tylko one wykazują korzystny wpływ na naszą urodę. Ekstrakt z hibiskusa to cenny składnik kosmetyczny – stosowany jest w produktach do pielęgnacji cery suchej, dojrzałej, wrażliwej i naczynkowej; jest obecny również w kosmetykach ujędrniających i antycellulitowych. Jakie działanie wykazuje hibiskus? Dlaczego warto sięgać po kosmetyki z hibiskusem? Odpowiadamy!

Hibiskus – krótka charakterystyka rośliny

Hibiskus (inaczej ketmia, róża chińska, proświrnik) to krzew ozdobny, należący do rodziny ślazowatych (Malvaceae). Pochodzi z Indii i Malezji; jest chętnie uprawiany w polskich ogrodach. Jego dekoracyjną częścią są kwiaty – duże, okazałe, przypominające kwiaty róży, najczęściej w czerwonym kolorze, które nie tylko mają walory estetyczne, ale wykazują też właściwości prozdrowotne.

Kwiaty hibiskusa są cennym źródłem antyoksydantów oraz związków o działaniu przeciwzapalnym. W postaci suchej (przy zachowaniu 10% wody) zawierają ok. 11% cukrów, 1% białka i śladowe ilości tłuszczu, których udział waha się od 15% do 30%. 

W suszonych kwiatach hibiskusa znajdują się takie kwasy, jak:

  • kwas hibiskusowy – 13-24%
  • kwas cytrynowy – 12-20%
  • kwas jabłkowy – 2-9%
  • kwas winowy – 8%

W kwiatach hibiskusa unikalnym składnikiem jest kwas hibiskusowy o właściwościach przeciwutleniających, przeciwzapalnych i antybakteryjnych. Obecne są również liczne flawonoidy, takie jak hibiscetina i hibiscitrina, kwercetyna, mirycetyna, oraz przeciwzapalne antocyjany. Występują także witaminy, pektyny, olejki eteryczne oraz fitosterole.

Zastosowanie hibiskusa w kosmetyce

Hibiskus powszechnie jest stosowany do celów leczniczych w krajach arabskich i Indiach, ale i w Polsce roślina ta ma swoich zwolenników.

Herbatki z hibiskusa są stosowane do walki z różnymi dolegliwościami, w tym przeziębieniem, spadkiem odporności i nadciśnieniem. Jedną z najbardziej znanych właściwości hibiskusa jest wspomaganie układu trawiennego, dlatego też najczęściej sięga się tu po napary. Często też hibiskus wykorzystywany jest do przygotowywania potraw i wtedy kwiaty stają się ciekawą ozdobą deserów. Ponadto branża spożywcza wykorzystuje hibiskus jako naturalny barwnik nadający odcienie czerwieni i różu oraz stosuje go przy produkcji galaretek, win, napojów i dżemów.

Susz z hibiskusa możesz parzyć dwukrotnie. Za pierwszym razem uzyskasz mocny napar o kwaśnym i cierpkim smaku, za drugim smak będzie łagodniejszy i dla niektórych osób przyjemniejszy.

Warto przy tym zaznaczyć, że do konsumpcji nadają się tylko określone odmiany hibiskusa, a mianowicie: ketmia szczawiowa (Hibiscus sabdariffa) oraz ketmia róża chińska (Hibiscus rosa sinensis). Surowcem zielarskim jest kwiat hibiskusa, a konkretnie jego kielich i kieliszek. W ziołolecznictwie stosuje się również korzenie tych roślin. Oprócz tego z wyciągu z hibiskusa produkuje się suplementy diety.

Dzięki bogactwu składników aktywnych hibiskus jest chętnie wykorzystywany w kosmetyce. Tutaj sięga się po ketmię szczawiową, której ekstrakt stosuje się w produktach do pielęgnacji odwodnionej i suchej skóry, naczynkowej i wrażliwej. Znajdziesz go również w kosmetykach antycellulitowych, takich jak balsamy i peelingi do ciała.

Z kosmetycznych właściwości hibiskusa czerpią również producenci kosmetyków do włosów, zwłaszcza tych przeznaczonych do włosów osłabionych i pozbawionych blasku. Dostępny jest również czysty olejek, który można stosować bezpośrednio na skórę lub dodać do ulubionego kremu.

Jakie jest działanie hibiskusa?

Wyciąg hibiskusa spożywany wewnętrznie w postaci naparów lub dodatku do żywności wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie, m.in. obniża ciśnienie krwi, wzmacnia organizm, zapobiega infekcjom, wspomaga trawienie, działa moczopędnie i zapobiega zaparciom. Picie naparu z hibiskusa może okazać się dobrym pomysłem, gdy zauważyłaś u siebie cellulit wodny, powstały na skutek nagromadzenia wody w organizmie.

Hibiskus to niejedyny sposób na cellulit wodny. Sprawdź inne metody:

Ekstrakt z hibiskusa dzięki wysokiej zawartości antocyjanów, polifenoli, kwasu linolowego oraz witamin C i E ma silne właściwości antyoksydacyjne, wykazuje również zdolność wzmacniania ścian naczyń krwionośnych. To dlatego ekstrakt hibiskusowy jest bardzo cenionym surowcem w kosmetyce i wykorzystuje się go w produktach ujędrniających, przeciwzmarszczkowych i przeciwstarzeniowych.

Hibiskus zaliczany jest do roślin kosmetycznych. Szczególnie cenny jest ekstrakt z kwiatów, który wykazuje wszechstronne działanie i ma wysoki potencjał kosmetyczny. W kosmetykach znajdziesz go pod nazwą: Hibiscus Sabdariffa Flower Extract. Oprócz tego możesz spotkać się z ekstraktem z nasion z hibiskusa: Hibiscus Esculentus Extract.

Działanie ekstraktu z hibiskusa wynika z dużej zawartości glikozaminoglikanów (mukopolisacharydów), które są podstawowymi składnikami tkanki łącznej. Glikozaminoglikany odpowiadają za prawidłowe przekazywanie składników odżywczych na linii krew-komórki. Dzięki temu roślina wykazuje działanie odbudowujące na skórę i włosy, a w przypadku włosów dodatkowo promuje ich zdrowy wzrost.

Ekstrakt z hibiskusa – właściwości kosmetyczne:

  • delikatnie złuszcza naskórek
  • nawilża i chroni przed utratą wilgoci
  • uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne
  • hamuje powstawanie zmarszczek
  • działa przeciwstarzeniowo
  • zmniejsza stany zapalne i zaczerwienienia
  • redukuje przebarwienia
  • rozjaśnia cerę i poprawia jej koloryt
  • pomaga naprawić uszkodzenia skóry
  • wzmacnia kolor włosów i zapobiega siwieniu
  • może pomóc zwalczyć łupież
  • może przyspieszyć wzrost włosów

Oprócz ww. substancji hibiskus zawiera kwasy AHA, szczególnie kwas jabłkowy i cytrynowy, które delikatnie złuszczają i rozjaśniają skórę (o roli kwasów poczytasz tu: Kwasy kosmetyczne w pielęgnacji). Dochodzi do tego wysoka zawartość śluzów, które pomagają skórze zachować wilgoć, co jest kluczowe dla utrzymania jej zdrowego wyglądu; ma to też znaczenie dla włosów, które zachowują sprężystość i blask. Bogaty jest również w przeciwutleniacze, zwane antocyjanocydami, które nie tylko działają przeciwstarzeniowo, ale też przeciwzapalnie.

Należy tu wspomnieć również o saponinach, czyli naturalnych środkach powierzchniowo-czynnych, dzięki którym ekstrakt z hibiskusa wspomaga oczyszczanie skóry.

Jakie kosmetyki z ekstraktem z hibiskusa wybrać?

Zaletą hibiskusa w kosmetykach jest to, że jest to substancja naturalna, pochodzenia roślinnego. Kolejna sprawa dotyczy jego cennych właściwości, z których wystarczy wspomnieć o nawilżających i odżywczych, dzięki którym korzystnie działa na skórę i włosy. 

Gama kosmetyków z ekstraktem z hibiskusa jest dość szeroka, ale wybraliśmy kilka, które wydają się szczególnie ciekawe – prezentujemy je poniżej.

Sprawdź dostępne kosmetyki w kategorii: Ekstrakt z hibiskusa w kosmetykach

Ekstrakt z hibiskusa w pielęgnacji skóry

Hibiskus znany jest ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych, przez co najczęściej wykorzystywany jest w tonikach i kremach do twarzy, które mają działać ujędrniająco, łagodząco i zmiękczająco na naskórek. Dzięki zawartości kwasów organicznych i witaminy C wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych i chroni przed powstawaniem tzw. pajączków. Z tego też względu kosmetyki z hibiskusem polecane są do pielęgnacji skóry suchej, starzejącej się, dojrzałej, wrażliwej i naczynkowej, a także delikatnej skóry pod oczami.

Jeśli zależy Ci na działaniu przeciwzmarszczkowym, szukaj kosmetyków z hydrolizowanym ekstraktem z nasion hibiskusa (Hydrolyzed Hibiscus Esculentus Extract). Substancja ta może działać podobnie jak toksyna botulinowa, tj. hamuje impulsy nerwowe do włókien mięśniowych, tym samym blokuje skurcze, które odpowiedzialne są za powstawanie zmarszczek mimicznych.

Po jakie kosmetyki z hibiskusem warto sięgnąć? Tu oferta jest dość szeroka, ale mamy kilka propozycji. Tak na przykład polska marka kosmetyczna Needit Nature oferuje naturalny żel do mycia twarzy Hibiskus i Chmiel, który znakomicie oczyszcza twarz, ale również pielęgnuję skórę dzięki zawartości takich składników jak flawonoidy, aminokwasy i witamina C. Zaletą żelu jest zawartość delikatnych substancji myjących, które nie wysuszają skóry.

Z dobrodziejstwa hibiskusa korzysta również inna polska marka. Miya ma w swojej ofercie aktywną esencję do twarzy Flower BeautyPower, która zawiera ekstrakty z róży i peoni, kwas hialuronowy oraz wodę termalną. Kosmetyk zapewnia nie tylko ultranawilżenie, ale wspomaga również walkę z oznakami starzenia. Lekka formuła sprawia, że po esencję mogą sięgnąć nawet posiadaczki cery problematycznej i z nadmierną produkcją sebum.

Jest również coś dla panów. Regenerujący balsam po goleniu Organic Life oprócz wyciągu z hibiskusa zawiera wyciągi z oczaru wirginijskiego i lukrecji gładkiej. Dzięki dodatkowi naturalnych olejów (w tym makadamia i ze słodkich migdałów) znakomicie pielęgnuje męską skórę, eliminuje podrażnienia oraz pozostawia przyjemne uczucie świeżości i ukojenia.

Te kosmetyki z hibiskusem do skóry mogą Ci się spodobać:

Wyciąg z hibiskusa w pielęgnacji włosów

Hibiskus stosowany w szamponach i odżywkach odpowiada za właściwe nawilżenie głowy oraz włosów po same końce. Regularne stosowanie kosmetyków do włosów z hibiskusem pomoże je wzmocnić oraz odbudować, dzięki czemu odzyskają zdrowy wygląd i sprężystość. Dodajmy, że hibiskus wykazuje korzystny wpływ na skórę i cebulki włosów, przez co jest częstym składnikiem naturalnych wcierek na porost włosów.

Hibiskus w Indiach uważany jest za cudowną roślinę, która jest szeroko stosowana w pielęgnacji włosów, zwłaszcza przy ich wypadaniu, przerzedzaniu i utracie kolorytu. Stosowany jest też do nadawania pomarańczowych i czerwonych refleksów na włosach.

Ciekawymi produktami do włosów są linie takich marek jak VOONO oraz Rated Green. W ofercie obu znajdują się dedykowane serie kosmetyków z hibiskusem. Tak na przykład Rated Green proponuje kurację nawilżającą Hibiskus z tłoczonym na zimno organicznym olejem hibiskusa oraz miodem, której celem jest wyeliminowanie suchości skóry głowy, a co za tym idzie – typowych dla tego problemu objawów jak swędzenie czy nawet łupież. Kuracja wspomaga również zdrowie włosów, ponieważ nawilża je, sprawiając, że stają się lekkie i miłe w dotyku.

Marka VOONO oferuje dość ciekawy produkt z linii Hibiscus, jakim jest puder z hibiskusa nadający mocniejszy odcień czerwieni przeznaczony do włosów hennowanych. Dzięki niemu można dłużej zachować odcień swoich włosów. Jak obiecuje producent, produkt nadaje się również do farbowania włosów siwych w pierwszej fazie koloryzacji, ponieważ sprawia, że molekuły henny lepiej przylegają do włókna włosa.

Poczytaj więcej o hennowaniu włosów:

Warto wspomnieć o innym produkcie marki Sattva Ayurveda, która ceniona jest za ajurwedyjskie receptury swoich kosmetyków, bazujących na indyjskich ziołach. Odżywcza wcierka do skóry głowy Hibiscus zawiera wyjątkową kompozycję różnych naturalnych substancji, w tym hibiskus, dzięki którym wspomaga wzrost włosów, nawilża pasma włosów oraz działa kojąco na skalp.

Te kosmetyki z hibiskusem do włosów mogą Ci się spodobać:

Hibiskus w kosmetyce – podsumowanie

Ekstrakt z ketmii znany jest z licznych korzyści pielęgnacyjnych, zwłaszcza przeciwutleniających. Wykazuje działanie nawilżające, łagodzące i zmiękczające, dzięki czemu sprawia, że cera nabiera promiennego blasku, staje się odżywiona oraz nawilżona, a włosy stają się mocniejsze i bardziej błyszczące. Z tego też względu warto bliżej przyjrzeć się tej hibiskusowi i przetestować jego właściwości na własnej skórze!

Czy znałaś właściwości kosmetyczne hibiskusa już wcześniej? Może już korzystasz z jego prozdrowotnego działania? Jeśli tak, podziel się swoją opinią w komentarzu!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Arbutyna w kosmetyce – poznaj właściwości i zastosowanie hitu na przebarwienia

Arbutyna w kosmetyce – poznaj właściwości i zastosowanie hitu na przebarwienia

Baza pod makijaż – czy jest potrzebna, jaką wybrać?

Baza pod makijaż – czy jest potrzebna, jaką wybrać?

Suszarka do włosów – jaką wybrać aby nie niszczyła włosów?

Suszarka do włosów – jaką wybrać aby nie niszczyła włosów?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany