Płyn do higieny intymnej – używać, czy nie? Jak wybrać dobry płyn do higieny intymnej?

Płyn do higieny intymnej jak używać

Higiena intymna jest tak samo ważna, jak codzienne oczyszczanie twarzy, czy mycie całego ciała. Oglądając telewizję, słuchając radia, a nawet będąc w gabinecie ginekologicznym, można natknąć się na liczne reklamy środków do higieny intymnej. Często jednak słyszymy, że ich używanie wcale nie jest tak dobre, jak może się wydawać i wielu specjalistów odradza ich stosowanie. Jak jest naprawdę? Czy płyn do higieny intymnej jest niezbędny w codziennej pielęgnacji kobiecych miejsc intymnych? A jeśli tak, to czy każdy płyn do higieny intymnej będzie służył naszemu zdrowiu?

Temat higieny intymnej jest dość złożony, bo dotyczy nie tylko tego, czym się myjemy, ale również sposobu, w jaki to robimy. Kluczowe znaczenie dla zdrowia intymnego kobiety ma też wybór odpowiedniej bielizny, podpasek, tamponów i noszonej odzieży. W dzisiejszym wpisie przybliżę Ci temat płynów do higieny intymnej. Znajdziesz w nim odpowiedź na pytania, czy płyn do higieny intymnej jest niezbędny, jak wybrać dobry płyn i jak go używać. Poruszę też temat prawidłowej pielęgnacji miejsc intymnych, czyli tego, jak się myć, by robić to dobrze.

Podstawowe zasady kobiecej higieny intymnej

Tak, jak wspomniałam na początku – codzienna higiena intymna jest tak samo ważna, jak mycie włosów, ciała, czy twarzy. Aby była wykonana prawidłowo, warto wziąć pod uwagę najważniejsze zalecenia ginekologów, dotyczące tego, jak myć okolice intymne. Pierwsza i najważniejsza zasada – krocze myjemy zawsze od przodu do tyłu, aby uniknąć przenoszenia bakterii znajdujących się w okolicach odbytu. Myjemy się tylko na zewnątrz, myjąc krocze, srom i odbyt. Unikamy wprowadzania jakichkolwiek płynów, czy preparatów myjących do pochwy. Pochwa oczyszcza się sama, a my nie powinnyśmy jej w tym przeszkadzać.

zasady kobiecej higieny intymnej

Myjąc strefy intymne naszego ciała robimy to w naturalnej pozycji, bez konieczności jak najszerszego rozchylania nóg. Nie szorujemy sromu, krocza, czy odbytu – mycie powinno być delikatne, aby nie podrażniać delikatnej skóry. Do mycia okolic intymnych nie używamy gąbek, myjek, rękawic. Ze względu na możliwość gromadzenia się na nich bakterii, ich używanie nie jest wskazane.

Czym się myć?

To teraz przejdźmy do meritum, czyli odpowiedzi na pytania, czym myć okolice intymne i czy płyn do higieny intymnej jest niezbędny? Gdyby to pytanie zadać kilkadziesiąt lat temu, nasze babcie i prababcie nie wiedziałyby, o co chodzi. Przez lata kobiety myły bowiem okolice intymne swojego ciała samą wodą lub wodą z dodatkiem mydła. I ten sposób mycia zalecany jest do dzisiaj, z tymże warto pamiętać, by używać delikatnego mydła z naturalnym składem i to w jak najmniejszej ilości. Mydła mają bowiem odczyn zasadowy, a okolice naszych miejsc intymnych kwaśny. Z tego powodu nie poleca się też stosowania do mycia stref intymnych tych samych kosmetyków, których używamy do mycia całego ciała. Mówiąc o kwaśnym pH pochwy warto jednak wziąć pod uwagę, że mamy na myśli wewnętrzną część kobiecych narządów płciowych, czyli tę, której nie myjemy.

Dlaczego w takim razie nie powinnyśmy myć miejsc krocza, sromu i odbytu żelem pod prysznic? Bo wrażliwa i delikatna skóra może źle reagować na znajdujące się w ich składzie składniki, głównie SLS i SLES oraz substancje zapachowe. Tych samych składników należy unikać w płynach do higieny intymnej.

Czy płyn do higieny intymnej jest niezbędny?

Używanie płynów do higieny intymnej nie jest niezbędne. Wiele kobiet nie wyobraża sobie jednak umycia ciała w miejscach intymnych samą wodą, dlatego sięga po specjalistyczne preparaty. Często jednak popełniają przy tym dwa podstawowe błędy – nie zwracają uwagi na skład płynu do higieny intymnej i używają go za dużo.

Dostępne w sklepach i aptekach płyny do higieny intymnej mają często skład niemal identyczny ze składem żeli pod prysznic. Jedyną różnicą jest to, że dodaje się do nich kwas mlekowy, czy wyciąg z kory dębu. Używanie takiego płynu to praktycznie to samo, co używanie żelu pod prysznic. Dlatego wydawanie pieniędzy na kosmetyk, który już mamy w domu, ale pod inną nazwą, jest bez sensu.

Drugą kwestią jest używanie zbyt dużej ilości płynu, czy żelu do higieny intymnej. Do umycia sromu i krocza potrzebujemy dosłownie odrobinę płynu, wielkości ziarenka grochu. Płyn dozowany w takiej ilości powinien wystarczyć nam nawet na rok. Jeśli kończy się po 2-3 miesiącach to sygnał, że używasz go po prostu za dużo.

czy należy używać płyn do higieny intymnej

Jaki płyn do higieny intymnej wybrać?

Decydując się na używanie płynu do higieny intymnej zwróć uwagę na jego skład. To, co powinno się w nim znaleźć to na m.in.:

  • kwas mlekowy – jeden z najważniejszych składników preparatów do higieny intymnej. Jest odpowiedzialny za zachowanie odpowiedniego pH skóry w okolicach intymnych oraz utrzymanie naturalnej flory bakteryjnej.
  • wyciąg z kory dębu – łagodzi stany zapalne i infekcje.
  • rumianek – działa przeciwzapalnie, łagodząco i przeciwbakteryjnie.
  • babka lancetowata – łagodzi podrażnienia, zaczerwienie i pieczenie.
  • nagietek – naturalny środek o właściwościach przeciwzapalnych i bakteriobójczych. Podobnie jak rumianek działa łagodząco i kojąco.
  • wyciąg z borówki – ma działanie antyseptyczne, nawilżające i odświeżające.
  • betaina – dba o odpowiedni poziom nawilżenia skóry.
  • panthenol – łagodzi podrażnienia.
  • gliceryna roślinna – nawilża skórę.
  • aloes – nawilża, działa przeciwzapalnie i łagodząco.
  • alantoina – nawilża skórę i wykazuje działanie kojące.

Natomiast składnikami, których należy unikać są:

  • silne środki myjące (substancje powierzchniowo-czynne) takie jak: Sodium Lauryl Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate, Magnesium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfoacetate.
  • substancje zapachowe
  • barwniki
  • alkohol etylowy
  • formaldehyd i jego pochodne
  • silne konserwanty
  • parabeny

Płyn do higieny intymnej z dobrym składem

Szukając płynu do higieny intymnej z dobrym składem, zerknij koniecznie na te propozycje. Specjalnie dla Ciebie wybrałam preparaty, które mają łagodne, oparte głównie na składnikach naturalnych, składy. Ich stosowanie pomoże zadbać Ci o odpowiednią higienę miejsc intymnych i uniknąć podrażnień, wysypek, czy przesuszenia delikatnej skóry.

Płyny, żele i pianki do higieny intymnej, które polecamy:

Kosmetolog radzi: Chusteczki do higieny intymnej – czy warto je stosować?

kosmetolog radzi

O higienę intymną należy dbać codziennie. Co jednak w sytuacji, gdy mamy ograniczony dostęp do wanny, prysznica, a nawet łazienki? Z takim pytaniem borykamy się zwłaszcza w czasie podróży i na urlopie. Z pomocą mogą przyjść nam wtedy chusteczki do higieny intymnej, które pozwolą nie tylko zachować poczucie świeżości i komfortu, ale również uchronić nas przed bolesnymi dolegliwościami.

Chusteczki do higieny intymnej to cenny element podróżnej wyprawki. Dostępne są zwykle w niewielkich opakowaniach, dzięki temu niewiele ważą i z łatwością zmieszczą się w torebce, plecaku czy kosmetyczce. Z powodzeniem mogą zastąpić płyn do higieny intymnej w trakcie wyjazdu oraz zadbać o higienę w trakcie miesiączki. Warto korzystać z nich po każdej wizycie w toalecie, utrzymując zasadę wycierania się chusteczkami od przodu do tyłu. Należy przy tym pamiętać, że nie każde chusteczki można wyrzucać do toalety – dlatego najlepiej postawić na chusteczki, które rozpuszczają się po spłukaniu.

Wartościowe składniki aktywne, których warto szukać w chusteczkach do higieny intymnej to m.in.:

  • kwas mlekowy – pomaga utrzymać naturalne, kwaśne pH okolic intymnych oraz korzystną florę bakteryjną,
  • ekstrakt z aloesu – wykazuje działanie nawilżające, łagodzące i kojące,
  • ekstrakt z rumianku – działa przeciwbakteryjnie i łagodząco,
  • ekstrakt z lukrecji – niweluje podrażnienia oraz wspiera naturalną równowagę bakteryjną okolic intymnych,
  • ekstrakt z żurawiny – wykazuje działanie antybakteryjnie i zapobiega rozwojowi stanu zapalnego,
  • D-pantenol (prowitamina B5) – łagodzi podrażnienia, nawilża skórę i wspiera jej regenerację.

Podróżny zestaw świetnie uzupełnią również przewiewna, bawełniana bielizna, płyn łagodzący podrażnienia i jednorazowe nakładki na WC.

Higiena intymna – o czym jeszcze warto pamiętać?

W ramach podsumowania, przygotowałam jeszcze kilka porad, które warto stosować dbając o zdrowie miejsc intymnych. Poza prawidłową higieną miejsc intymnych, warto zwrócić uwagę również na to, jaką bieliznę nosimy. Majtki mają bezpośredni kontakt z naszą skórą, dlatego warto wybierać te, które są wykonane z delikatnych, naturalnych tkanin. Dobrym wyborem będzie bielizna bawełniana, a najlepszym – wykonana z bawełny organicznej. Zaleca się też, aby nie nosić przez cały dzień bardzo dopasowanych, obcisłych spodni, a nocą pozwalać skórze swobodnie oddychać i spać bez majtek. Na zdrowie kobiecych miejsc intymnych wpływa też styl życia i nasza dieta. Warto dbać też o odpowiedni wybór produktów do osobistej higieny intymnej, o których pisałam na blogu, w tym artykule:

Mam nadzieję, że ten wpis pomógł uporządkować Ci wiedzę dotyczącą codziennej higieny osobistej i płynów do higieny intymnej. Daj znać w komentarzu, czy używasz kosmetyków przeznaczonych do higieny intymnej, jak często po nie sięgasz i czy zwracasz uwagę na ich skład?

Przeczytaj także

Przyczyny problemów ze skórą: poznaj 5-ciu największych wrogów skóry

Przyczyny problemów ze skórą: poznaj 5-ciu największych wrogów skóry

Komentarze (3)

  1. J
    Joanna
    Przydatny i konkretny wpis. Mam jeszcze pytanie – czy są jakieś godne polecenia kosmetyki tego rodzaju dla mężczyzn? Czy może te wymienione wyżej są na tyle uniwersalne, że obie płcie mogą korzystać? 🙂
    Odpowiedzi ()
    1. M
      Mietek
      Jako facet polecam kobietom mycie wodą z odrobiną naturalnego mydła. Dlaczego? Bo z doświadczenia wiem że te cudowne płyny do higieny intymnej nie myją albo myją kiepsko. Im bardziej naturalny i drogi tym jest gorzej. Niestety sprawdziłem to organoleptycznie.
    2. Olga Pietraszewska

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany