Mydło cedrowe hitem w pielęgnacji – skład, właściwości, zastosowanie

mydło cedrowe zastosowanie

Mydło cedrowe to uniwersalny kosmetyk, dzięki któremu umyjesz ciało i włosy. Mydło z olejem cedrowym jest polecane do skóry problematycznej, naznaczonej trądzikiem, rankami. Jego zaletą jest również aromat, który działa relaksująco i pomaga zredukować poziom stresu. Jakie właściwości ma mydło cedrowe i kiedy warto je stosować?

Mydło cedrowe znakomicie wpisuje się w kompleksową pielęgnację całego ciała, niezależnie od wieku czy płci. Swoje wyjątkowe właściwości zawdzięcza obecności oleju cedrowego i cedrowego olejku eterycznego. Prócz tego bogate jest w inne składniki roślinne, które zapewniają znakomite efekty oczyszczające, normalizujące, wygładzające i nawilżające. Z tego artykułu dowiesz się, jakie właściwości i zastosowanie ma mydło cedrowe.

Skład mydła cedrowego

W skład mydła cedrowego wchodzi wiele interesujących składników, które razem tworzą niesamowity kosmetyk do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Mydło bazuje na olejkach i wyciągach z ziół, które od wieków stosowane są w ziołolecznictwie. Głównymi składnikami jest tu olej z nasion sosny syberyjskiej, powszechnie nazywany olejem cedrowym, oraz olejek cedrowy. Eteryczny olejek cedrowy jest dodawany do mydła, żeby nadać mu specyficzny, leśny i męski zapach, a także, by zapewnić mu właściwości antyseptyczne.

Mydło cedrowe swoją nazwę zawdzięcza składnikom:

  • olej cedru syberyjskiego (INCI: Pinus Sibirica Seed Oil) wykazuje działanie przeciwłojotokowe, wzmacniające i regenerujące
  • cedrowy olejek eteryczny (INCI: Cedrus Deodara Wood Oil) wykazuje właściwości antyseptyczne, grzybobójcze i bakteriobójcze

Jeżeli chodzi o pozostałe składniki, wszystko zależy od producenta i formuły. Tak na przykład mydło cedrowe Babci Agafii zawiera mydlnicę (środek myjący), bażynę bajkalską, żywicę sosnową, jagody czerwonego jałowca oraz organiczny olej arniki. W innych możesz znaleźć proszek z liści pokrzywy czy też nawet francuską zieloną glinkę, dzięki czemu mydło znakomicie oczyszcza, a przy tym sprzyja detoksykacji i leczeniu problemów skórnych. Oprócz tego w skład tradycyjnego mydła cedrowego wchodzą sorbitol i dziegieć sosnowy. W składzie może pojawić się też olejek cyprysowy i odrobina paczuli, które są dodawane, by podkreślić dziki, balsamiczny aromat mydła.

Mydło cedrowe, dzięki swojemu bogatemu składowi, pomaga zachować dobrą kondycję włosów, skóry i paznokci. Jest to na tyle uniwersalny produkt, że możesz go używać codziennie do mycia ciała i włosów.

Składniki mydła cedrowego znakomicie wpisują się w naturalną pielęgnację. Nic więc dziwnego, że mydło stało się hitem wśród miłośników naturalnego dbania o włosy i skórę. Jakie ma właściwości? O tym poniżej.

Właściwości mydła cedrowego 

Mydło cedrowe dzięki zawartości oleju cedrowego wykazuje wiele korzystnych właściwości, za które polubią je zwłaszcza posiadacze cer problematycznych i trądzikowych. Dzięki temu, że wykazuje właściwości antyseptyczne i normalizujące, zapobiega powstawaniu infekcji i tym samym pomaga w walce z trądzikiem, łupieżem i przetłuszczającą się cerą. Regularnie stosowane wspomaga regenerację skóry.

Jak działa mydło cedrowe na skórę i włosy:

  • delikatnie myje i oczyszcza
  • nawilża
  • odżywia
  • wzmacnia i regeneruje
  • pomaga zwalczyć łupież
  • ogranicza wypadanie włosów

Cedr w ziołolecznictwie jest stosowany do drobnych skaleczeń, trądziku i ran, ponieważ wykazuje właściwości antyseptyczne. Jest polecany do pielęgnacji skóry trądzikowej i tłustej. Drzewny i pikantny aromat drzewa cedrowego może zmniejszyć poziom stresu i napięcia, ponieważ działa uspokajająco na umysł.

Swoje wyjątkowe właściwości mydło cedrowe zawdzięcza obecności eterycznego olejku cedrowego o udowodnionym w badaniach działaniu.

Olejek eteryczny jest destylowany parą wodną z wiórów drzewnych lub trocin drzewa cedrowego. Jedno z badań udowodniło, że pomaga łagodzić objawy trądziku, nawet opornego na leczenie. Ponadto olejek wykazuje działanie przeciwbólowe, co sprzyja zmniejszeniu obrzęków, opuchlizny i stanów zapalnych. Cenne są również jego właściwości antystresowe – tutaj badania na zwierzętach wykazały, że jego zapach obniża niepokój, a także zapewnia lepszy sen. Ponadto niektóre badania dowodzą, że wdychanie olejku cedrowego pomaga wydłużyć czas snu. Ciekawe jest również działanie antybakteryjne olejku cedrowego – udowodniono tutaj, że ma działanie antybiotyczne przeciwko niektórym bakteriom, w tym Escherichia coli.‌

Jak używać mydła cedrowego?

Mydło cedrowe ma charakterystyczną, bardzo gęstą i lepką konsystencję. Przypomina miód, ale bardziej zbity, stąd pierwszym skojarzeniem jest forma gęstego żelu. Dostępne jest w odkręcanym opakowaniu typu słoik. Aby umyć ciało, wystarczy nabrać odpowiednią ilość w dłonie i nałożyć na wilgotną skórę lub włosy. Mydło cedrowe możesz też wykorzystać do zrobienia domowego peelingu, również do skóry głowy – wystarczy dodać odrobinę cukru oraz innych olejów, aby zapewnić poślizg i ochronę skóry w trakcie zabiegu.

Mydło cedrowe stosuje się na dwa sposoby: nakłada się je na wilgotne ciało lub też rozcieńczamy je do momentu wytworzenia piany i taką pianą myjemy ciało i włosy. Za każdym razem należy mydło dokładnie spłukać ciepłą wodą.

Mycie ciała mydłem cedrowym

Mydło cedrowe ciągnie się i wymaga rozpienienia, dlatego najlepiej nabrać odpowiednią ilość i rozetrzeć je w dłoni. Możesz nakładać je na wilgotną skórę na przykład pod prysznicem i tutaj już nie musisz rozcieńczać je wodą. Możesz też rozcieńczyć je w dłoniach, dodając kilka kropel wody, aby uzyskać oczyszczającą piankę. Mimo bardzo gęstej konsystencji mydło cedrowe dobrze się aplikuje na skórę zarówno z uprzednim roztarciem w dłoniach, jak i bezpośrednio na ciało.

Mydło cedrowe nadaje się do mycia całego ciała, w tym twarzy. W przypadku oczyszczania skóry twarzy najlepiej wytworzyć tu piankę, którą nałożysz bezpośrednio na twarz. Uważaj tylko, aby nie dostało się do oczu – najlepiej od razu przepłucz je zimną wodą. W innym przypadku mydło cedrowe może wywołać szczypanie i podrażnienie.

Mycie włosów mydłem cedrowym

Do mycia włosów mydłem cedrowym najlepiej sprawdzi się metoda kubeczkowa. Wystarczy, że wymieszasz mydło z wodą w osobnym pojemniku na tyle skutecznie, że utworzy się piana. To właśnie tą pianą myjesz potem włosy i postępujesz dokładnie tak samo jak w przypadku mycia włosów normalnym szamponem. Rozprowadź pianę na włosach, pamiętając o wmasowaniu jej w skalp, a następnie spłucz letnią wodą. Możesz pozostawić mydło na głowie przez kilka minut dla lepszego oczyszczenia i wzmocnienia pasm.

Mycie włosów metodą kubeczkową to sposób na efektywne i ekonomiczne wykorzystanie szamponu w kostce lub mydła w postaci pasty.

Mydło do mycia włosów możesz wzbogacić innymi składnikami na przykład olejami. Uważaj jednak, aby nie przedobrzyć, ponieważ łatwo możesz obciążyć włosy. Dopasuj proporcje i składniki do własnych upodobań.

Mydło cedrowe – podsumowanie

Mydło cedrowe cenione jest za skuteczność, wydajność i niską cenę. Jego efektywność porównywana jest z mydłem czarnym, jednak osoby, które miały okazję przetestować oba produkty, wskazują, że mydło cedrowe jest tańsze, a zapewnia podobne efekty pielęgnacyjne. Warto przy tym zaznaczyć, że wprawdzie delikatnie oczyszcza bez przesuszenia, ale powinny na niego uważać osoby z suchą skórą. Za to świetnie sprawdzi się w codziennej pielęgnacji cer problematycznych ze skłonnością do przetłuszczania się, wyprysków i podrażnień. Mydło cedrowe ma też pozytywne opinie wśród włosomaniaczek.

Zalety mydła cedrowego:

  • pełne naturalnych składników
  • ziołowy, orzeźwiający zapach
  • bez sztucznych kolorów i zapachów
  • bez parabenów
  • bez detergentów (SLS/SLES)
  • bez alkoholu
  • bez produktów petrochemicznych

Opinie o mydle cedrowym jednoznacznie wskazują, że jest to hit w naturalnej pielęgnacji, który warto przetestować. Miałaś okazję wypróbować mydło cedrowe? Podziel się w komentarzu swoimi wrażeniami!

Źródła:

  1. „What to Know About Cedarwood Essential Oil”, Medically Reviewed by Dan Brennan, MD on November 27, 2021 (dostęp 11.04.2022)
  2. “Anti-inflammatory effect of Pinus sibirica oil extract in animal model”, praca zbiorowa, Journal of Natural Medicines 62(4):436-40, June 2008 (dostęp 11.04.2022)
  3. “Zielarstwo i metody fitoterapii. O ziołach i preparatach ziołowych, dzieje fitoterapii” dr Henryk St. Różański, opracowanie na podstawie różnych prac (dostęp 11.04.2022)

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Chelatowanie włosów – na czym polega ten zabieg i dlaczego warto go wykonywać?

Chelatowanie włosów – na czym polega ten zabieg i dlaczego warto go wykonywać?

Jak zrobić hydrolat w domu? Czy hydrolat to to samo co woda kwiatowa?

Jak zrobić hydrolat w domu? Czy hydrolat to to samo co woda kwiatowa?

Kremowanie włosów – czym jest i jakie daje efekty?

Kremowanie włosów – czym jest i jakie daje efekty?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany