Kosmetyki mineralne potrafią sprawiać problemy przy aplikacji ze względu na swoją sypką fomułę. Warto wiedzieć, że możemy nakładać je nie tylko na sucho, ale również z powodzeniem stosować aplikację na mokro. To właśnie ten drugi sposób przybliżę w dzisiejszym wpisie. Opowiem w jaki sposób nakładać sypkie produkty techniką na mokro, jakie zalety ma ta metoda oraz do jakiego typu cery jest szczególnie polecana.
Wiele kobiet nie przepada za wykonywaniem makijażu sproszkowanymi kosmetykami mineralnymi. Łatwiej zrobić nimi plamę, pylą się, dla niektórych zapewniają zbyt małe krycie. Stosowanie ich na mokro może pozytywnie wpłynąć na ich wygląd oraz długość utrzymywania się.
Aplikując minerały warto spróbować techniki na mokro, ponieważ sproszkowana formuła minerałów łatwo łączy się z wodą, staje się wtedy bardziej kremowa i idealnie stapia ze skórą, zapewniając naturalny efekt. Dzięki bardziej plastycznej konsystencji łatwiej wykonać makijaż, jest więc to dobra metoda dla osób początkujących, jednak korzystać mogą z niej śmiało również bardziej doświadczeni.
Spis treści
Zalety aplikacji minerałów techniką na mokro
– łatwiejsza aplikacja sypkich produktów
– dłuższe utrzymywanie się kosmetyków
– brak pylenia sypkiego produktu
– mocniejsze krycie podkładu
– idealne scalanie podkładu ze skórą
– podbita pigmentacja cieni do powiek
– mniejsze osypywanie się cieni do powiek
Aplikacja podkładu techniką na mokro
Zarówno przy technice na sucho, jak i na mokro podstawą poprawnej aplikacji podkładu jest umiar. Przy stosowaniu tej pierwszej metody krycie podkładu możesz budować poprzez dołożenie kolejnych cienkich warstw. Nie polecam robić tego na mokro, gdyż wtedy podkład zacznie się ważyć i zamiast pięknie wyrównanej cery otrzymamy na twarzy zrolowane grudki kosmetyku. Pamiętaj jednak, że technika na mokro pozwala uzyskać dużo lepsze krycie już przy jednej warstwie.
Jak krok po kroku użyć podkładu w proszku techniką na mokro?
1/ Przygotowanie cery to podstawa niezależnie od techniki – skóra musi być oczyszczona i odpowiednio nawilżona, odczekaj jednak chwilę po nałożeniu kremu, aby zdążył się dobrze wchłonąć.
2/ Niewielką ilość produktu wysyp na wieczko opakowania.
3/ Lekko zwilżony pędzelek zanurz w proszku i rozetrzyj na wieczku aby dobrze wtłoczyć go we włosie.
4/ Podkład aplikuj na twarz kolistymi ruchami, zaczynając od centralnych partii, kierując się ku bokom twarzy*
*chyba, że masz nietypowy problem, na przykład dużo niedoskonałości w linii żuchwy. Wtedy zacznij od tego miejsca i kieruj się ku środkowi twarzy
Podkład nakładaj lekką ręka, ale staraj się go dokładnie wpracować w skórę i idealnie rozetrzeć. Nie rób tego jednak zbyt długo, gdyż z czasem zaczniesz ścierać produkt, co może doprowadzić do powstania nieestetycznych plam.
Nie przejmuj się jeśli początkowo podkład ma nieco ciemniejszy kolor. Jego odcień będzie taki jak zawsze kiedy produkt podeschnie już po zaaplikowaniu.
Podkład mineralny użyty na mokro dużo lepiej przyczepia się do skóry, wtapia w nią i wygląda naturalniej dając jednocześnie lepsze krycie. Z pewnością u niektórych stosowanie podkładu tą techniką pozwoli uniknąć konieczności używania korektora. Podkład użyty w ten sposób punktowo zakryje idealnie wszystkie niedoskonałości.
Dla kogo jest technika na mokro?
Z techniką nakładania podkładu na mokro lubią się inne kremowe produkty, jak rozświetlacze czy róże. Jeśli więc lubisz tego typu kosmetyki, tym bardziej powinnaś jej spróbować. Przy stosowaniu na podkład zaaplikowany na sucho, łatwo zrobić plamy mokrym produktem, zaś kiedy cera jest jeszcze lekko wilgotna, wszystko co kremowe nałożone na podkład pięknie się z nim łączy, nie ma wyraźnych granic i wszystko wygląda bardzo naturalnie oraz nieskazitelnie.
Metodę aplikacji podkładu na mokro szczególnie polubią posiadaczki cery suchej, gdyż sproszkowany kosmetyk potrafi dodatkowo przesuszyć i podkreślić odstające skórki. Czy jednak jeśli masz cerę mieszaną bądź tłustą powinnaś zapomnieć o tej technice? Zdecydowanie nie! Pamiętaj tylko, aby na koniec dokładnie przypudrować cerę. Możesz to zrobić tym samym wilgotnym pędzelkiem (gąbeczką) którego używałaś do podkładu.
Aplikacja cieni do powiek techniką na mokro
Również w przypadku makijażu oczu, ważne jest odpowiednie przygotowanie powieki. Opcjonalnie możesz zastosować bazę pod cienie, aby jeszcze zwiększyć ich przyczepność i odtłuścić powiekę jeśli masz z tym problem. Jeżeli nie masz potrzeby używać bazy, przejdź od razu do aplikacji cieni.
Etapy aplikacji cieni będą wyglądały różnie w zależności od efektu jaki chcesz uzyskać. Jeśli zależy Ci żeby w załamaniu cienie były delikatnie roztarte i pigment nie koncentrował się w tym miejscu, najpierw zabezpiecz ten obszar pudrem sypkim lub jasnym cieniem (na sucho).
Następnie postępuj według poniższego schematu:
1/ Pędzelek delikatnie zwilż. Ważne, aby włosie nie było mokre, a jedynie wilgotne – w przeciwnym razie cień będzie od razu rolował się na powiece.
2/ Zwilżony pędzelek zanurz w niewielkiej ilości cienia wysypanego na wieczko opakowania i strzep jego nadmiar.
3/ Kolejne kroki są już podobne jak przy metodzie na sucho – wtłaczamy cień w powiekę, aby następnie rozetrzeć granice.
Przy użyciu cieni mineralnych możesz stworzyć również bardzo precyzyjne kreski – wystarczy posiadać ścięty pędzelek, który uprzednio należy zwilżyć.
Cienie mineralne mają również tę zaletę, że łatwo możemy tworzyć unikatowe kolory, poprzez wymieszanie ze sobą dwóch lub więcej odcieni. Nałożenie kilku różnych cieni na mokro zapewni Ci holograficzny efekt – kolor będzie zmieniał się w zależności od kąta padania światła.
Czym zwilżyć pędzelek / gąbeczkę?
Do wyboru mamy kilka opcji:
» zwykłą wodą
» wodą termalną
» tonikiem nawilżającym
» hydrolatem
Najbardziej polecam sięgnięcie po tonik lub hydrolat, gdyż oprócz zwilżenia pędzelka, dodamy do makijażu również właściwości pielęgnacyjne z tych kosmetyków. Najlepiej stosować kosmetyki nawilżające, które w przeciwieństwie do wody termalnej czy zwykłej wody nie sprawią, że makijaż zaschnie i wyciągnie wodę z naszej skóry. Substancje nawilżające pomagają również równomiernie rozprowadzić podkład i sprawiają, że nabiera śliskiej konsystencji.
Podsumowanie
Nakładanie produktów mineralnych na mokro może całkowicie odmienić Twoją relację z nimi! Jeśli nie przepadasz za minerałami, spróbuj zaaplikować je w ten sposób i przekonaj się jaka jest różnica. Również jeżeli aplikacja na sucho nie sprawia Ci problemów, technika na mokro może stanowić miłą odmianę. Porównasz efekt jaki uzyskasz i być może przekonasz się do niej na dłużej. Obie te metody są poprawne, pozostaje dopasować technikę do swoich umiejętności, potrzeb i typu cery.
A jeśli potrzebujesz dowiedzieć się więcej na temat wszystkich metod aplikacji minerałów, koniecznie zajrzyj do tego wpisu:
Podstawy makijażu mineralnego: sposoby aplikacji kosmetyków, niezbędne akcesoria i pomocne triki
Czy stosowałaś już metodę aplikacji minerałów na mokro?