Najlepszy szampon dla dzieci – jaki wybrać? Poznaj nasze wskazówki i propozycje!

szampon dla dzieci

Mycie głowym dzieciom szamponem wprowadza się wtedy, kiedy staje się ono bardziej aktywne, a przy tym częściej się poci lub brudzi. Pytanie, jakim szamponem myć włosy dziecku? Z pomocą przychodzą rozmaite produkty dostępne na rynku, które są przeznaczone do delikatnych dziecięcych włosków, nie każdy jednak jest zalecany. Na co zwracać uwagę przy wyborze szamponu na dzieci? Podpowiadamy.

Dermatolodzy zgodnie przyznają, że wprowadzenie szamponu dla dzieci zależy od wieku dziecka, a przede wszystkim jego aktywności. Gdy dziecko jest starsze, zaczyna bardziej się brudzić, np. przy zabawie lub jedzeniu. W przypadku noworodków i niemowląt nie ma takiej konieczności – tutaj można myć głowę bez użycia kosmetyków. To dlatego większość szamponów dla dzieci dostępnych na rynku są od 1. roku życia, ale znajdziesz też szampony dla niemowlaka. Faktem jest, że skóra dzieci jest bardzo delikatna, wykazuje dużą podatność na podrażnienia, przez co też należy wybrać tu odpowiedni produkt. Czy wiesz, jaki szampon do włosów dla dzieci wybrać? W tym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Jakim szamponem myć włosy dziecku?

Zacznijmy od tego, że w przypadku dzieci nie warto sięgać po szampony, których używają dorośli. Dlaczego? Takie szampony mogą mieć zawierać silne substancje myjące, do tego masę dodatków, które źle mogą być tolerowane przez delikatną dziecięcą skórę.

Zdecydowanie lepiej w takim przypadku skierować swoje kroki na dział dziecięcy w drogerii i wybrać produkt, który powstał z myślą o potrzebach malucha. Jest tutaj jedna pułapka – często producenci stosują kolorowe opakowania oraz intensywne zapachy, co nie powinno być żadnym wyznacznikiem. Godne uwagi szampony dla dzieci, czyli takie z łagodnym składem, są często dostępne w minimalistycznych opakowaniach, dlatego sprawdzaj przede wszystkim etykietę. Nie kupuj oczami!

Szampony dla dzieci wybieraj pod kątem składu – powinien być jak najbardziej przyjazny i naturalny. Polecane są szampony hipoalergiczne, bez sztucznych dodatków.

Przy wyborze szamponu dla dzieci kieruj się przede wszystkim składem. Sprawdź również, czy szampon jest hipoalergiczny. Hipoalergiczność oznacza, że kosmetyk (a konkretnie zawarte w nim składniki) wykazuje mniejszy potencjał drażniący niż klasyczny odpowiednik. Jest to o tyle ważne, że u dzieci skóra nie ma jeszcze prawidłowo wykształconej warstwy hydrolipidowej, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi, przez co też łatwiej ulega podrażnieniu. Jeśli wybierzesz nieodpowiedni szampon dla dzieci, może wywołać on uczucie swędzenia i pieczenia na skórze głowy. Może też podrażniać i wywoływać łzy w momencie, gdy piana z szamponu dostanie się do oczu.

Skład szamponu dla dziecka

Przy czytaniu etykiety szamponu dla dzieci zwróć uwagę na rodzaj zastosowanych składników i ich kolejność. Na początku znajdują się substancje, których w kosmetyku jest najwięcej, a na końcu – najmniej. Im krótszy skład, tym lepiej – ta zasada dotyczy również kosmetyków dla dorosłych.

Jakich składników należy unikać? 

Ogólnie składnikami niepożądanymi w kosmetykach dla dzieci są wszelkie silikony, parabeny i alkohole. Ponadto w szamponie dla dzieci nie powinny pojawiać się barwniki, aromaty i sztuczne konserwanty oraz oleje mineralne. Warto też zwrócić uwagę, czy szampon zawiera SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate) – są to substancje, które mogą powodować podrażnienia skóry i błon śluzowych, wysuszać, wywoływać alergie, a nawet AZS; do tego to one odpowiedzialne są za szczypanie w oczy.

Tego unikaj w szamponach dla dzieci:

 • 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol (jest to pochodna formaldehydu)
 • glikol propylenowy (Propylene Glycol)
 • SLS (Sodium Laureth Sulfate)
 • SLES (Sodium Laureth Sulfate)
 • silikony
 • parabeny
 • alhohole
 • oleje mineralne
 • sztuczne konserwanty, barwniki i aromaty

Równie kontrowersyjny co SLS jest glikol propylenowy (alkohol wodorotlenkowy pozyskiwany z ropy naftowej), ponieważ narusza barierę ochronną skóry, wywołuje alergie i podrażnienia. Ogólnie jest to substancja, która nie powinna być stosowana w produktach dla dzieci.

Jakich składników warto szukać?

Lista bezpiecznych substancji o działaniu pielęgnującym jest długa, ale w szamponach dla dzieci najważniejsze są detergenty, ponieważ to one odpowiadają za oczyszczanie skóry, pienistość szamponu, a nawet wpływają na łatwość rozczesywania włosów. W pierwszej kolejności więc powinnaś ocenić, z jakim typem substancji myjącej masz do czynienia.

Szampon dla dzieci powinien zawierać łagodne substancje myjące, ponieważ to one delikatnie usuwają wszelkie zanieczyszczenia, bez szczypania czy też wysuszenia. W składzie powinny znaleźć się też porządne substancje nawilżające, emolienty i bezpieczne, łagodne konserwanty.

Bezpieczne substancje powierzchniowo czynne to takie, które nie naruszają bariery ochronnej skóry, a jednocześnie nie wymywają cennych składników, jak np. lipidów, które są ważnym składnikiem NMF – naturalnego czynnika nawilżającego. W tej kategorii warto szukać przede wszystkim związków o budowie niejonowej, tj. pochodnych cukrów i aminokwasów. Dobrze sprawdza się również betaina.

Tych składników myjących szukaj w szamponach dla dzieci:

 • poliglukozyd kwasów oleju kokosowego (Coco Glucoside)
 • glukozyd decylowy (Decyl Glucoside)
 • glukozyd laurylowy (Lauryl Glucoside)
 • glicyna (Glycinum)
 • alanina (Alanine)
 • betaina (Betaine)

Na jakie składniki warto zwrócić uwagę? Możemy tu wymienić rozmaite wyciągi ziołowe i roślinne, a także naturalne oleje. Działanie nawilżające wykazuje m.in. gliceryna, pantenol, sok z aloesu, kwas mlekowy. W przypadku suchej skóry głowy sprawdzą się lanolina, wosk pszczeli, olej lniany, olej jojoba. Ekstrakty roślinne wykazują działanie ochronne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwutleniające – tu z cennych substancji warto wskazać ekstrakty z kwiatów rumianku, lipy, arniki czy bawełny. Dobry jest też również szampon z bisabololem, który łagodzi stany zapalne.

Niektóre szampony dla dzieci zawierają denatonium – organiczny związek chemiczny, uznany w Księdze Rekordów Guinnessa za najbardziej gorzką ze wszystkich znanych substancji. Zmniejsza ryzyko połknięcia szamponu przez malucha.

Jeśli chodzi o konserwanty w szamponach dla dzieci, to tu najczęściej stosowany jest benzoesan sodu i sorbinian potasu, czasem fenoksyetanol. Są to substancje, które Europejski Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów uznał za składniki bezpieczne dla wszystkich konsumentów, w tym dzieci w każdym wieku.

Czy dorośli mogą myć włosy szamponem dla dzieci?

Odpowiedź jest prosta: tak. Mało tego, nawet zalecamy włączyć szampony dla dzieci do mycia włosów, z tą adnotacją, że tylko wtedy, kiedy masz zdrowe włosy i skórę głowy. Powodów jest kilka. Najważniejszy to oczywiście bardzo łagodny skład, który pozbawiony jest substancji kontrowersyjnych i uważanych za drażniące i/lub szkodliwe dla skóry głowy, ponadto nie ma tu silnych detergentów.

Nie bez znaczenia jest również pH szamponu. Otóż szampony dla dzieci od 1. roku życia mają pH w granicy 4,7 do 5,6, gdy skóra dorosłego człowieka ma średnio pH 5,5 (lekko kwaśne). To właśnie dlatego szampony dla starszych dzieci uważane są za uniwersalne i są polecane nawet dorosłym.

Szampony dla dzieci nadają się dla dorosłych pod warunkiem, że będą miały odpowiednie pH. Są na rynku szampony, których jednak lepiej unikać – mowa tu o tzw. szamponach bez łez.

Jest tutaj jedna pułapka. Szampony „bez łez” („no more tears”) mają wyższe pH, to jest w okolicy 7 (obojętny lub zasadowy), co jest zbliżone do odczynu łez. To właśnie dlatego piana lub mydliny powstałe podczas spłukiwania szamponu z głowy nie powodują łzawienia. Niestety takie pH jest już wyższe niż skóry dorosłego, przez co dochodzi do naruszenia naturalnego odczynu skóry. Czym to może skutkować? Nie tylko mowa w takim przypadku o podrażnieniach, swędzeniu czy pieczeniu, ale także o sprzyjaniu powstawaniu problemów dermatologicznych jak łupież, AZS czy zapalenie mieszków włosów. Dzieje się tak, ponieważ zaburzenie odczynu skóry może prowadzić do rozchwiania mikroflory bytującej na skórze, a to prosta droga do większych problemów. Ponadto niewłaściwie dobrany szampon dla dzieci może powodować wzmożone przetłuszczanie, a nawet zwiększyć wypadanie włosów.

Przy stosowaniu szamponu dla dzieci zalecamy ostrożność. Miej świadomość, że nie wszystko, co łagodne i przyjazne dla skóry, może się okazać skuteczne. Kluczem jest tu dobór odpowiedniego kosmetyku pod rodzaj i stan włosów, nie bez znaczenia jest również sposób mycia włosów. Dorosła skóra głowy nie tylko wymaga często mocniejszego oczyszczenia z łoju i innych zabrudzeń, ale też może borykać się z takimi problemami jak łupież czy nadmierne przetłuszczanie się. Zanim sięgniesz po szampon dla dzieci przestudiuj dokładnie etykietę, a nawet sprawdź opinie innych włosomaniaczek.

Jaki szampon dla dzieci bez SLS?

Podstawowym kryterium wyboru szamponu dla dzieci jest jego delikatność, a więc brak takiego składnika jak SLS. Jest to silny detergent, który znajdziesz nawet w chemii domowej, np. płynie do naczyń czy proszku do prania. Nie wszystkie szampony – nawet te, które reklamują się jako łagodne – nie mają SLS. Wprawdzie SLS ma świetne własności oczyszczające i z tego też względu w „dorosłej” pielęgnacji warto po niego sięgać, aby pozbyć się nadbudowy z włosów, ale w przypadku wrażliwej dziecięcej skóry warto go unikać.


Typy detergentów omówiliśmy w innym artykule:

Alternatywą dla typowych szamponów są naturalne szampony dla dzieci, których skład nie zawiera SLS. Zawarto w nich łagodne substancje, które również dobrze rozpuszczają brud i tłuszcz, a przy tym są łagodne dla skóry i oczy. Obawa tutaj może dotyczyć niskiej pianotwórczości (w końcu wytwarzanie gęstej, aksamitnej piany może być frajdą dla dzieciaków), ale i tutaj producenci sobie poradzili i stosują bezpieczne alternatywy, np. poliglukozyd laurylowy (Lauryl Glucoside).

Naturalne szampony dla dzieci nie tylko delikatnie myją skórę i włosy, ale też odżywiają kosmyki dzięki zawartości naturalnych ekstraktów i wyciągów z roślin. Jeśli mają dodatek emolientów, dodatkowo zapewniają delikatnym włosom ochronę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Często naturalne szampony do włosów bez SLS są reklamowane jako dla całej rodziny. Są one delikatne, wydajne, czasem też ekologiczne, co składania do zakupów. Zanim jednak sięgniesz po taki uniwersalny produkt, dokładnie przestudiuj etykietę i upewnij się, że nie ma tam składników, które mogłyby zaszkodzić skórze dziecka. Przykładowo szampon uniwersalny dla całej rodziny może zawierać alergeny jak linalol lub limonen.

Szampony dla dzieci bez SLS – 5 propozycji od Triny

Poniżej prezentujemy kilka propozycji, które powinny sprawdzić się w pielęgnacji włosów dziecka. Znalazły się w zestawieniu, ponieważ mają formuły dostosowane do wrażliwej skóry i zawierają tylko łagodne detergenty, które skutecznie oczyszczają, a przy tym nie naruszają warstwy hydrolipidowej naskórka.

→ Jeśli szukasz innych kosmetyków dla dzieci i niemowląt, sprawdź kategorię: Naturalne kosmetyki dla dzieci i niemowląt

E-Fiore – Oczyszczający szampon do włosów na bazie aloesu i ziół

Aloesowy szampon E-Fiore do włosów na bazie aloesu i ziół to bezpieczny szampon dla osób z wrażliwą skóry głowy oraz dzieci. Brak tu SLS, SLES, EDTA, parabenów i silikonów. Zawiera za to 99,3% składników certyfikowanych EcoCert/Cosmos. Mamy tu intensywnie nawilżający aloes, odżywczą pokrzywę, wzmacniający skrzyp polny, pobudzający ekstrakt z zielonej herbaty oraz kojący pantenol. Łagodnie myje, tworzy przyjemną gęstą pianę, do tego pachnie świeżo aloesem.

Szampon i odżywka 2w1 dla dzieci od Sylveco

Szampon 2w1 od Sylveco to produkt przeznaczony dla dzieci powyżej 3. roku życia. Zaletą jest formuła „bez łez”, dzięki czemu nie szczypie w oczy. Łagodnie, ale skutecznie oczyszcza włosy i skórę głowy. Włosy pozostawia miękkie i delikatne, podatne na rozczesanie. Formuła bogata jest w cenne oleje i masła jak olej jojoba, żurawinowy; masła awokado i shea; została wzbogacona ekstraktem ze skrzypu polnego i substancjami nawilżającymi (sorbitol, panthenol, kwas mlekowy). Ma przyjemny malinowy zapach.

Ochronny szampon nawilżający od Eeny Meeny

Nawilżający szampon Eeny Meeny jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci. Formuła pozbawiona substancji drażniących, nie szczypie w oczy. Wprawdzie jest tu kompozycja zapachowa, ale zaledwie 0,6% i bardzo łagodna, bez potencjalnych alergenów. W składzie m.in. betaina oraz kompleks żeń-szenia, jabłka, brzoskwini, pszenicy i jęczmienia. Dodatek polimeru z mąki guar pomaga zadbać o włosy, nadając im gładkości i blasku, ułatwia też rozczesywanie. Zawiera naturalne substancje myjące, które są dobrze tolerowane przez skórę, a także emolient.

Delikatny szampon dla dzieci i niemowląt na bazie oliwy z oliwek od Pierpaoli Ekos

Delikatny szampon dla dzieci Pierpaoli Ekos nie zawiera SLES, PEG, parabenów, fenoksyetanolu, alkoholu etylowego, barwników i mydeł zasadowych. Jest to szampon wegański (certyfikat The Vegan Society) i certyfikowany Eco Bio Cosmetics (AIAB). W formule aż 95,5% składników pochodzenia naturalnego. Dzięki delikatnym substancjom myjącym nie podrażnia skóry i nie wywołuje łez. W składzie m.in. ekstrakt z kwiatu męczennicy cielistej, która nadaje włosom miękkości i lekkości, oraz środek powierzchniowo czynny na bazie ekologicznej oliwy z oliwek.

Szampony do włosów dla dzieci – podsumowanie

Szampon dla dziecka może dobrać w zależności od jego wieku, bo na rynku pojawiają się np. szampony dla dzieci po 1. roku życia czy szampony dla starszych dzieci. Pamiętaj jednak, że ważniejsza od deklaracji producenta jest świadomość tego, co przysłuży się skórze maluszka i nie spowoduje większych problemów. Z tego względu najlepiej wybierać hipoalergiczne i naturalne szampony, by od najmłodszych lat uczyć dziecko, że nie zawsze kolorowe kosmetyki są tymi najlepszymi. Jest to o tyle ważne, że dzieci zwracają uwagę na barwne opakowania i chętniej sięgną po kosmetyki w buteleczkach z ładnymi, bajkowymi obrazkami; zachętą dla nich są również fantazyjne (i sztuczne) zapachy.

Reasumując, podczas poszukiwań najlepszego szamponu do włosów dla dzieci, kieruj się przede wszystkim składem – im mniej w nim chemii, a więcej natury, tym lepiej. Szampony dla dzieci bez SLS i parabenów to najlepszy wybór.

Czy masz swój ulubiony szampon dla dzieci? A może sama używasz na co dzień i zauważyłaś efekty, których nie uzyskałaś zwykłym szamponem? Podziel się w komentarzu!

Przeczytaj także

Najlepsza maseczka dla mężczyzn do twarzy – Ranking TOP 15 w 2023 roku

Najlepsza maseczka dla mężczyzn do twarzy – Ranking TOP 15 w 2023 roku

Skip care, czyli koreański minimalizm w pielęgnacji

Skip care, czyli koreański minimalizm w pielęgnacji

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany