Sól, błoto, a nawet woda z Morza Martwego są od lat z powodzeniem wykorzystwane w kosmetyce i wspomagająco w łagodzeniu chorób dermatologicznych i stanów zapalnych skóry. Jakie działanie i właściwości mają kosmetyki z Morza Martwego?
Morze Martwe to prawdziwa skarbnica minerałów, których potrzebuje Twoja skóra. Potas, magnez, cynk, wapń, chrom, żelazo, lit i bar… lista cennych pierwiastków znajdujących się w wodzie, soli, czy błocie z Morza Martwego jest dużo dłuższa. Co istotne – ich stężenie jest o wiele wyższe od stężenia minerałów występujących np. w wodach Morza Śródziemnego. To oczywiście powoduje, że kosmetyki zawierające minerały z Morza Martwego, a także czysta sól, błoto, czy woda są tak popularne i lubiane. Ich dobroczynny wpływ na skórę został potwierdzony badaniami naukowymi, a terapie z zastosowniem produktów z Morza Martwego są powszechnie stosowane w uzdrowiskach, salonach SPA i gabinetach odnowy biologicznej.
Spis treści
Kiedy warto sięgnąć po kosmetyki z minerałami z Morza Martwego?
Po kosmetyki zawierające minerały z Morza Martwego, a także czystą sól, błoto, czy skoncentrowaną wodę warto sięgnąć zmagając się z takimi problemami dermatologicznymi jak:
- łuszczyca
- atopowe zapalenie skóry
- łojotok
- trądzik
- alergie skórne
- stany zapalne skóry
Nie oznacza to oczywiście, że produkty z Morza Martwego są przeznaczone tylko do pielęgnacji skóry problematycznej. Absolutnie nie! Możesz ich z powodzeniem używać do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, nawet tak delikatnej i wrażliwej, jak skóra niemowląt i małych dzieci. Poza działaniem teraupetycznym mają one bowiem też działanie pielęgnacyjne.
Właściwości pielęgnacyjne minerałów z Morza Martwego
- oczyszczają skórę z toksyn
- chronią skórę przed nadmierną utratą wilgoci i przesuszeniem
- poprawiają ukrwienie i napięcie skóry
- ujędrniają i wygładzają
- wspomagają łagodzenie oznak cellulitu
- regulują pracę gruczołów łojowych
- wspomagają naturalną regenerację komórek skóry
- zapobiegają przedwczesnemu starzeniu skóry
- łagodzą podrażnienia, stany zapalne, świąd i zaczerwienienia skóry
- regulują poziom sebum
- zwężają rozszerzone pory
- wspomagają rozjaśnianie przebarwień
Skarby z dna morza
Wspomniane już wcześniej sól, błoto i woda z Morza Martwego warto mieć zawsze w łazience i korzystać z ich dobroczynnego wpływu na skórę.
Sól z Morza Martwego
Sól z Morza Martwego ma właściwości pielęgnacyjne, lecznicze i terapeutyczne. Działa odprężająco i relaksująco, wspomaga łagodzenie bólów pochodzenia reumatycznego i bólu mięśni. W kosmetyce stosuje się ją do kąpieli, które przyczyniają się do oczyszczania skóry z toksyn, usuwania martwego naskórka, ujędrniania skóry i poprawy jej ukrwienia. Sól z Morza Martwego wspomaga też regenerację skóry, łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Sprzyja łagodzeniu dolegliwości skórnych towarzyszących grzybicy, łuszczycy, atopowemu zapaleniu skóry, trądzikowi i łojotokowi. Przywraca skórze zdrowy koloryt, miękkość, gładkość, jędrność i sprężystość. W związku z tym, że wpływa na lepszą cyrkulację krwi, z powodzeniem stosuje się ją w walce z cellulitem.
Jak stosować?
Sól z Morza Martwego doskonale sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Możesz użyć ją do przygotowania kąpieli o działaniu odprężającym, działaniu ujędrniającym i oczyszczającym, lub do kąpieli stóp.
Odprężającą kąpiel z solą z Morza Martwego przygotujesz rozpuszczającą 100 g soli w ciepłej wodzie i dodając do niej ulubiony olejek eteryczny o odprężającym działaniu.
Rozpuszczając 100 g soli w ciepłej wodzie przygotujesz również kąpiel o działaniu ujędrniającym i oczyszczającym. Taka kąpiel powinna trwać jednak dłużej, niż kąpiel odprężająca – najlepiej ok. 15-20 minut. Po takiej kąpieli koniecznie weź prysznic i dokładnie opłukaj skórę z soli. Wytrzyj miękkim ręcznikiem bawełnianym i natrzyj skórę olejem arganowym lub innym olejem roślinnym o właściwościach ujędrniających.
Aby przygotować kąpiel do stóp rozpuść 150 g soli w ciepłej wodzie, wcześniej nalanej do miski. Mocz stopy przez ok. 15 minut. Jeśli zmagasz się z nadpotliwością lub problamami grzybicznymi skóry, dodaj do kąpieli olejek z drzewa herbacianego lub olejek lawendowy.
Błoto z Morza Martwego
Błoto, czyli właściwie szlam odkładający się na brzegu Morza Martwego zawiera ok. 40 cennych i bardzo dobrze przyswajanych przez skórę minerałów. Jego wygląd ani zapach nie zachęcają do tego, by stosować je do pielęgnacji ciała, ale wystarczy uczynić to raz, by docenić jego działanie i wprowadzić błoto do pielęgnacji na stałe.
Co możesz zyskać dzięki okładom z błota z Morza Martwego? Przede wszystkim doskonałe odżywienie skóry. Błoto dostarcza jej wszystkie niezbędne minerały, które wspomagają naturalne procesy zachodzące w skórze. Wspierają jej regenerację, oczyszczanie z toksyn, chronią przed utratą wilgoci. Błoto ma też właściwości ujędrniające i doskonale sprawdza się we wspomaganiu łagodzenia objawów cellulitu. Wygładza skórę, poprawia jej sprężystość i miękkość. Wspiera łagodzenie stanów zapalnych i podrażnień, zmniejsza dolegliwości towrzyszące alergiom skórnym, łuszczycy, atopowemu zapaleniu skóry i grzybicy. Stosowane do pielęgnacji twarzy oczyszcza pory, reguluje poziom sebum, przywraca zdrowy koloryt. A stosowane jako maska do włosów odżywia cebulki, łagodzi problemy skóry głowy i nadaje włosom miękkość i blask.
Jak stosować?
Błoto z Morza Martwego możesz stosować do pielęgnacji każdego rodzaju skóry i włosów. Doskonale sprawdza się w formie okładów całego ciała, jako maseczka do twarzy i maska do włosów.
Maseczka do twarzy – na oczyszczoną skórę nałóż błoto i rozsmaruj tak, jak maseczkę z glinki. Przy pierwszym zastosowaniu pozostaw na skórze nie dłużej 3 minuty. Z każdym kolejnym możesz ten czas wydłużać. Zmyj ciepłą wodą, przetrzyj twarz hydrolatem lub łagodnym tonikiem, wetrzyj w skórę ulubiony olej roślinny lub krem na bazie naturalnych składników.
Maseczka do włosów – przed nałożeniem błota na włosy i skórę głowy podgrzej je do temperatury 37-40 st.C. Wetrzyj w skórę głowy, rozmsmaruj na całych włosach. Pozostaw na 5-7 minut, z czasem możesz wydłużyć ten czas do 10 minut. Dokładnie spłukaj błoto z włosów ciepłą, ale nie gorącą wodą.
Okład do ciała – podgrzane błoto nałóż na wybrane partie ciała i rozsmaruj. Jeśli okład ma mieć działanie antycelullitowe lub ujędrniające – owiń ciało folią spożywczą. Po 40 minutach dokładnie opłukaj skórę ciepłą wodą, wytrzyj miękkim ręcznikiem i wmasuj olejek lub balsam nawilżający.
Skoncentrowana woda z Morza Martwego
Skoncentrowana woda z Morza Martwego w jednym litrze zawiera około 30% soli i minerałów więcej, niż woda z Morza Śródziemnego. Jest to najbardziej słona z wód, która ma jednocześnie najbogatszy skład mineralny. Stosowana do pielęgnacji skóry wykazuje działanie regenerujące, koi i łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Oczyszcza skórę z toksyn i głębokich zanieczyszczeń. Działa nawilżająco i ujędrniająco, wspomaga kuracje antycellulitowe. Możesz stosować ją do pielęgacji każdego rodzaju skóry, w tym skóry dotkniętej stanami zapalnymi i skłonnej do podrażnień. Woda z Morza Martwego, podobnie jak sól i błoto wspomaga walkę z egzemą, łuszczycą, trądzikiem i podrażnieniami wywołanymi przez alergeny. Sięgnij po nią również przy problemie z nadpotliwością stóp i całego ciała.
Jak stosować?
Wodę z Morza Martwego można stosować do pielęgnacji skóry twarzy, całego ciała i głowy.
Jednym ze sposobów wykorzystania wody z Morza Martwego w pielęgnacji jest kąpiel o właściwościach oczyszczających, łagodzących objawy trądziku, czy ujędrniających. Chcąc przygotować taką kąpiel 50 ml wody z Morza Martwego rozcieńcz w 10 litrach ciepłej wody wlanej wcześniej do wanny. Pamiętaj, aby po kąpieli dokładnie opłukać ciało pod prysznicem.
Kąpiel stóp – jeśli zmagasz się z nadpotliwością stóp przygotuj kąpiel rozcieńczając 200-350 ml wody z Morza Martwego w 5 litrach wody. Powtarzaj taką kąpiel co 1-2 dni przez 3-4 tygodnie. Raz przygotowany roztwór możesz stosować przez 5 dni.
Wodę z Morza Martwego możesz dodawać także do szamponu do włosów, kremu do twarzy i maseczek przygotowywanych na bazie naturalnych glinek.
Wodę z Morza Martwego przed nałożeniem na skórę należy rozcieńczyć. W formie nierozcieńczonej możesz pozostawić na skórze maksymalnie przez 2-3 minuty.
Morska pielęgnacja twarzy, ciała i włosów
Wyjątkowy wpływ minerałów z Morza Martwego doceniają także producenci naturalnych kosmetyków. Jedna z bardzo znanych marek – Planeta Organica – stworzyła serię kosmetyków, których kluczowym składnikiem są sól i błoto z Morza Martwego. Wśród kosmetyków z linii Planeta Organica Dead Sea Naturals znajdziesz produkty przeznaczone do pielęgnacji twarzy, skóry całego ciała i włosów. Ich receptury oparte są na certyfikowanych składnikach organicznych i mogą być stosowane do pielęgnacji każdego rodzaju skóry.
Twojej uwadze polecam szczególnie kosmetyki przeznaczone do ujędrniania ciała – olejki, kremy, scruby i okłady, które doskonale sprawdzają się w walce z cellulitem i pomagają modelować sylwetkę.
Podsumowanie
To, co dostajesz prosto od natury, jest często tym, co dla Ciebie i Twojej skóry najlepsze. Produkty z Morza Martwego – sól, błoto i woda oraz kosmetyki, które czerpią z ich wyjątkowych właściwości, mogą mieć zbawienny wpływ na wygląd Twojej skóry, dostraczyć jej niezbędne minerały i doskonale uzupełnić codzienną pielęgnację. Wystarczy raz po nie siągnąć, by docenić, jak wielkie bogactwo zawierają i jak doskonale działają.
Stosujesz kosmetyki z minerałami z Morza Martwego? Jak się u Ciebie sprawdzają?
Komentarze (5)