Gładkie usta bez spierzchniętej skóry

Gładkie usta bez spierzchniętej skóry

Gładka i miękka skóra, delikatny połysk. Zadbane usta mogą być jedną z Twoich najpiękniejszych ozdób. Jak zadbać o nie zimą, gdy pogoda sprzyja pękaniu i wysychaniu skóry? Czy stosowanie pomadki ochronnej wystarczy, aby ochronić usta przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych?

Usta pod specjalnym nadzorem

Skóra usta jest bardzo delikatna i podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Pierzchnięcie, przesuszenie, pękanie zdarzają się jej bardzo często. Podobnie, jak stany zapalne, takie jak zajady, czy opryszczka. O ile stany zapalne są związane z Twoim stanem zdrowia i sposobem odżywiania, tak już na pierzchnięcie, przesuszenie i pękanie skóry ust masz wpływ. I możesz im zapobiegać.

Jak dbać o skórę ust?

Aby cieszyć się ładnym wyglądem skóry ust, należy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Nie jest ona szczególnie wymagająca, jednak należy uwzględnić to, że skóra ust jest kilkakrotnie cieńsza niż skóra znajdująca się na pozostałych partiach twarzy. Fakt, że nie występują na niej gruczoły łojowe produkujące sebum, powinien uświadomić Ci, dlaczego skóra na ustach jest tak delikatna i wrażliwa. Oraz pomóc określić, jaka pielęgnacja będzie dla niej najlepsza.

Sebum tworzy na powierzchni skóry cienką, olejową-wodnistą warstwę ochronną. Jego odpowiedni poziom chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych i przeciwdziała wysychaniu i pękaniu.

Skóra ust pozbawiona sebum ma zatem mniejszą odporność na działanie czynników pogodowych, z którymi mamy do czynienia zimą.

Chłodne powietrze na zewnątrz i ciepłe powietrze w pomieszczeniach, wiatr, wilgoć i częste oblizywanie suchych ust na świeżym powietrzu, to najczęstsze przyczyny powodujące pogorszenie się wyglądu ust.

Co lubią Twoje usta?

Miód, masło shea, oliwa z oliwek, masło kakaowe – oto Twoi sprzymierzeńcy w walce o piękny wygląd skóry ust, gdy za oknem zimno, wieje i pada. Aby uchronić skórę przed wysychaniem i pękaniem, należy ją solidnie nawilżać i natłuszczać. Należy pamiętać też o zapewnieniu im ochrony przed promieniowaniem UV ( z którym mamy do czynienia także zimą). Pomogą w tym balsamy i pomadki do ust na bazie naturalnych składników, w których kluczową rolę odgrywają wspomniane masło shea, oliwa z oliwek, masło kakaowe, czy miód. Stosowanie pomadek ochronnych powinno wejść Ci w nawyk i towarzyszyć przy każdym wyjściu z domu. Ich używanie ma jeszcze jedną zaletę – pozostawiają na ustach ładny i naturalny połysk.

Dobra pomadka ochronna powinna być bogata w składniki nawilżające, natłuszczające i odżywcze.

Jej dodatkowymi atutami będzie obecność w składzie witaminy A oraz filtru chroniącego przed promieniowaniem słonecznym.

Peeling do ust?

Nie tylko stosowanie pomadek i balsamów ochronnych, ale też peelingowanie skóry ust zapewni jej piękny i zdrowy wygląd. Peeling, wykonywany 1-2 razy w tygodniu pomoże usunąć martwy naskórek, odstające i nieestetycznie wyglądające skórki, zmiękczy i wygładzi skórę. Taki peeling z łatwością przygotujesz w domu, łącząc ze sobą np. olej kokosowy lub oliwę z oliwek z cukrem. Do peelingu możesz też użyć miód, masło shea i cynamon.

Dobrym rozwiązaniem jest też sięgnięcie po pomadkę peelingującą. To kosmetyk typu 2w1. Zapewnia ustom nie tylko doskonałą pielęgnację – nawilża, odżywia i chroni przed działaniem czynników zewnętrznych, ale też przyczynia się do usuwania martwego naskórka i wygładza skórę.

Ulubieńcy Twoich ust

Sprawdź, czy wśród tych pomadek i balsamów, nie ma tego jednego, jedynego, który pokochają Twoje usta.

Podsumowanie

Aby cieszyć się piękną i dobrze wyglądającą skórą ust przez całą zimę, koniecznie zaopatrz się w balsam, masełko lub pomadkę o działaniu ochronnym. Zwróć uwagę na ich skład i wybierz naturalny kosmetyk, który bez obaw możesz zlizać z ust. Pamiętaj też o tym, aby nawilżać przed każdym wyjściem z domu i regularnym wykonywaniu peelingu. Dzięki temu zapomnisz o pękającej, podrażnionej i przesuszonej skórze. A usta staną się Twoją ozdobą.

Jak dbasz o skórę ust? Co robisz, aby uchronić usta przed pękaniem i pierzchnięciem?

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Lecytyna (Lecithin) w kosmetykach – właściwości i zalety stosowania

Lecytyna (Lecithin) w kosmetykach – właściwości i zalety stosowania

Substancje powierzchniowo-czynne w kosmetykach naturalnych

Substancje powierzchniowo-czynne w kosmetykach naturalnych

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany