Naturalny czynnik nawilżający NMF i jego rola w pielęgnacji skóry

NMF w kosmetykach

Nawilżanie to podstawa pielęgnacji – niezależnie od wieku i rodzaju skóry. Dobrze nawilżona skóra wygląda młodo, zdrowo i promiennie. W utrzymaniu tego stanu pomagają nam składniki NMF – naturalnego czynnika nawilżającego, wytwarzanego w naszej skórze. Dowiedz się więcej o tym, jak działa naturalny czynnik nawilżający i co możesz zrobić, aby poprawić nawilżenie skóry.

Czym jest naturalny czynnik nawilżający NMF?

Zacznijmy od przyjrzenia się bliżej budowie naszej skóry. Ludzka skóra ma trzy podstawowe warstwy: tkankę podskórną (najgłębsza warstwa), tkankę właściwą i naskórek. Zewnętrzna warstwa naskórka nazywana jest warstwą rogową. Można ją porównać do ściany z cegieł – korneocytów. Spoiwo między nimi to lipidy – tworzą je m.in. ceramidy, cholesterol i wolne kwasy tłuszczowe. Wewnątrz korneocytów wytwarzany jest naturalny czynnik nawilżający, NMF. Jest to  mieszanka rozpuszczalnych w wodzie, niskocząsteczkowych substancji, która wspiera właściwe nawilżenie warstwy rogowej naskórka. Naturalny czynnik nawilżający stanowi około 10% masy korneocytów i około 20-30% suchej masy warstwy rogowej naskórka. 

Naturalny czynnik nawilżający powstaje:

  • w procesie rogowacenia skóry, 
  • w trakcie pocenia się skóry,
  • przy wydzielaniu sebum przez gruczoły łojowe. 

NMF jest produktem procesu rozpadu białka filagryny i jej prekursora – profilagryny.

Skład NMF

Składniki NMF są humektantami – wiążą wodę w skórze, zapobiegając jej utracie. Dobrze nawilżona skóra skutecznie chroni wnętrze organizm przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych oraz utrzymuje równowagę między ustrojem a otoczeniem.

W skład naturalnego czynnika nawilżającego NMF wchodzą:

  • aminokwasy: mi.n. histydyna, glutamina, arginina – ze względu na niewielkie rozmiary penetrują w głąb warstwy rogowej, gdzie działają nawilżająco;
  • jony pierwiastków – sodu, magnezu, potasu, wapnia, chloru i jony fosforanowe – zapobiegają utracie minerałów przez skórę i neutralizują szkodliwe działanie czynników zewnętrznych; 
  • kwas piroglutaminowy(PCA) i jego sole – tworzą ochronny film na skórze,  zapobiegają nadmiernej transepidermalnej ucieczce wody (TEWL);
  • kwas mlekowy i jego sole (mleczany) – wiążą wodę w naskórku, poprawiają nawilżenie i funkcje barierowe skóry. Wykazują również właściwości antybakteryjne;
  • cukry – wiążą wodę w naskórku, zapobiegają nadmiernej utracie wody przez naskórek;
  • mocznik – wiąże wodę w naskórku, wykazuje również delikatne działanie złuszczające; 
  • kwasy organiczne – wiążą wodę w naskórku.

Funkcje NMF

Rolą NMF jest zachowanie prawidłowego nawilżenia warstwy rogowej naskórka i ochrona skóry przed odwodnieniem. 

Naturalny czynnik nawilżający:

  • pomaga zachować elastyczność, gładkość i zdrowy wygląd skóry,
  • chroni skórę przed uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi,
  • jest ważny dla właściwego zakwaszenia skóry i prawidłowego przebiegu procesu złuszczania naskórka.

Produkcja NMF maleje wraz z wiekiem ze względu na zmiany hormonalne w organizmie. 

Na obniżenie produkcji naturalnego czynnika nawilżającego w skórze wpływają również:

  • płeć – bardziej narażone są kobiety,
  • predyspozycje genetyczne,
  • stany zapalne skóry,
  • choroby skóry związane z zaburzeniami rogowacenia –  jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy rybia łuska,
  • naruszeniu bariery hydrolipidowej skóry – m.in. wtedy, gdy używamy kosmetyków myjących i środków czyszczących na bazie agresywnych detergentów (jak SLS i SLES), 
  • czynniki środowiskowe – jak długotrwałe przebywanie na wietrze, zimnie i mrozie, 
  • przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • częste i długotrwałe kąpiele,
  • ekspozycja na promieniowanie UV i promieniowanie jonizujące.

Transepidermalna utrata wody przez naskórek wzrasta wtedy znacząco.

Parowanie wody z powierzchni skóry jest zjawiskiem naturalnym. Przez naskórek wyparowuje dziennie ok. 300-400 ml wody. Ilość ta może wzrastać m.in. w czasie upałów, gorączki, czy uprawiania sportu, kiedy intensywniej się pocimy. Utrata wody przez naskórek zależy również od innych czynników – jak wiek, płeć, czy stan emocjonalny. 

Transepidermalna utrata wody przez naskórek (TEWL) służy do oceny nawilżenia skóry. Parametr ten pozwala określić ilość wody utraconej przez naskórek w określonym czasie na skutek parowania. Dla zdrowej skóry wartość TEWL wynosi od 5 do 25 g/m2h. Przy zaburzonej równowadze hydrolipidowej skóry mamy do czynienia z większą utratą wody przez naskórek i większymi wartościami TEWL. Skóra staje się wtedy cienka, mniej elastyczna, szorstka i skłonna do podrażnień. Przeznaskórkową utratę wody można ograniczyć przez stosowanie kosmetyków nawilżających – w tym produktów uzupełniających składniki NMF. Ważne jest również picie odpowiedniej ilości wody, która nawilża skórę „od środka”.

Zastosowanie NMF w pielęgnacji skóry

Naturalny czynnik nawilżający skóry stał się inspiracją do stworzenia kompleksu składników aktywnych NMF (Natural Moisturizing Factor), który pomaga odbudować składniki naturalnego czynnika nawilżającego w skórze, nawilżyć ją i wygładzić, a także zapobiec podrażnieniom.

Producenci mogą wykorzystywać w kosmetykach kompleks składników aktywnych NMF, poszczególne składniki aktywne obecne w NMF lub substancje, które swoim działaniem naśladują działanie składników naturalnego czynnika nawilżającego.

Naturalny czynnik nawilżający znajdziesz w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji każdego rodzaju skóry – m.in. w składzie kremów, serum, płynów i żeli do kąpieli, balsamów, szamponów i odżywek do włosów. To cenny składnik preparatów dedykowanych osobom o skórze suchej, dojrzałej i wrażliwej. Stosowanie produktów pielęgnacyjnych ze składnikami NMF zalecane jest zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy zmiany temperatur sprawiają, że skóra szybko staje się przesuszona i łatwo ulega podrażnieniom. Preparaty z NMF warto stosować również przy niskiej wilgotności powietrza, np. przy przebywaniu w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach.

Zalecane stężenie NMF w kosmetykach to 0,5-5%.

Naturalny czynnik nawilżający w kosmetykach

Aby sprawdzić, czy dany kosmetyk zawiera składniki NMF, wystarczy zerknąć na jego skład:

  • aminokwasy – Alanine, Serine, Valine, Arginine, Cysteine, Histidine, Threonine, Amino Acids;
  • jony pierwiastków – najczęściej występują w kompleksach z innymi substancjami, np. Sodium PCA, Magnesium PCA, Potassium PCA;
  • kwas piroglutaminowy (PCA) i jego sole – PCA, Sodium PCA;
  • kwas mlekowy i jego sole (mleczany) – Lactic Acid, Sodium Lactate, Ammonium Lactate;
  • cukry – Glucose, Lactose,
  • mocznik – Urea.

W składzie kosmetyków nawilżających mogą znaleźć się również substancje, które swoim działaniem naśladują działanie składników NMF. Nie są wytwarzane w skórze, pomagają jednak utrzymać jej właściwy stopień nawilżenia. Takimi składnikami są m.in.:

  • trehaloza – dwucukier składający się z cząsteczek glukozy. Substancja ta występuje naturalnie w bakteriach, grzybach i niektórych roślinach. Trehaloza naśladuje działanie cukrów zawartych w NMF – wiąże wodę w naskórku, poprawiając poziom nawilżenia skóry. To także naturalny przeciwutleniacz, który chroni komórki skóry przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem wolnych rodników. W składzie kosmetyków INCI trehalozę znajdziesz jako: Trehalose.
  • izomerat sacharydowy – substancja pozyskiwana z cukru – D-glukozy pochodzenia roślinnego. Wykazuje zdolność wiązania wody i zatrzymywania jej w naskórku, dzięki czemu wspomaga prawidłowe nawilżenie skóry i wzmacnia naturalną barierę hydrolipidową. W składzie kosmetyków INCI izomerat sacharydowy znajdziesz jako: Saccharide Isomerate.
  • inozytol – substancja witaminopodobna, która budową przypomina strukturę witamin z grupy B. Należy do grupy alkoholi cukrowych – polioli. Naturalnie występuje w owocach cytrusowych, fasoli i mleku. Inozytol wykazuje zdolność do przenikania przez skórę, wiązania cząsteczek wody i regulowania aktywności metali. Pomaga utrzymać wilgoć w naskórku i prawidłowe złuszczanie komórek skóry. W składzie kosmetyków INCI inozytol znajdziesz jako: Inositol.

Kosmetyki naturalne z NMF

Składniki naturalnego czynnika nawilżającego to substancje bezpieczne do stosowania w kosmetykach – w tym w kosmetykach naturalnych. Znajdziesz je m.in. w produktach, takich jak:

Element Szampon micelarny do włosów i skóry głowy – Bazylia i NMF – szampon odpowiedni do każdego rodzaju włosów, zwłaszcza osłabionych i z tendencją do wypadania. Dokładnie oczyszcza i przygotowuje włosy do dalszych etapów pielęgnacji, a dzięki zawartości NMF wspomaga nawilżenie i regenerację skóry głowy.

Składniki NMF w tym produkcie: Glucose, Urea, Sodium PCA, Glycine, Lactic Acid.

Bielenda SupremeLab Barrier Renew – Barierowy eliksir hydro-odżywczy z kompleksem NMF – uniwersalny i wszechstronny kosmetyk, który można używać jako krem i serum.

Nawilża, odżywia i regeneruje skórę, wzmacnia odbudowę naturalnej bariery hydrolipidowej. Dedykowany jest osobom borykającym się z  suchą i odwodnioną skórą, mogą po niego sięgnąć także osoby o skórze mieszanej, skórze z niedoskonałościami, odwodnionej np. agresywnymi terapiami przeciwtrądzikowymi. 

Składniki NMF w tym produkcie: Glucose, Arginine PCA, Sodium Hyaluronate, Sodium Lactate, Urea.

Sekretne Spa Aktywne serum ze śluzem ślimaka – serum o  intensywnym działaniu nawilżającym i regenerującym, które widocznie wygładza i nawilża skórę, zwiększając jej elastyczność i wyrównując koloryt.

Składniki NMF w tym produkcie: Sodium Pca, Glucose, Urea, Glutamic Acid, Lysine, Glycine, Lactic Acid.

LAQ Żel do mycia dla dzieci o zapachu gumy balonowej – kosmetyk przeznaczony do mycia rąk i całego ciała, odpowiedni do stosowania u dzieci. Łagodnie pielęgnuje i intensywnie nawilża skórę, wzmacniając jej naturalną barierę ochronną.

Składniki NMF w tym produkcie: Sodium PCA, Glycine, Fructose, Urea, Lactic Acid, Inositol (odpowiednik naturalnego NMF).

Naturalny czynnik nawilżający NMF – podsumowanie

Każda skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Kiedy zauważysz, że twoja skóra staje się przesuszona, podrażniona lub zaczyna się łuszczyć, nie czekaj! Zacznij działać. Kosmetyki zawierające w składzie substancje naturalnie występujące w NMF z pewnością pomogą Ci opanować problem. Warto pamiętać o nich w codziennej pielęgnacji, nie tylko w sytuacjach kryzysowych.

Źródła:

  1. Practical Dermatology (2012). Understanding the Role of Natural Moisturizing Factor in Skin Hydration. Dostęp: 23.01.2023 r.
  2. http://www.scientificspectator.com. 18 effects of natural moisturizing factor and lactic acid isomers on skin function. Dostęp: 23.01.2023 r.
  3. Journal of Cosmetic Dermatology (2007). Skin hydration: a review on its molecular mechanisms. Dostęp: 23.01.2023 r.

Przeczytaj także

Olejek z pestek opuncji figowej Najel – jak działa i dlaczego warto stosować go w pielęgnacji cery?

Olejek z pestek opuncji figowej Najel – jak działa i dlaczego warto stosować go w pielęgnacji cery?

Równowaga PEH, czyli proteiny, emolienty, humektanty. O co tu chodzi?

Równowaga PEH, czyli proteiny, emolienty, humektanty. O co tu chodzi?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany