Oliwa z oliwek na włosy – czy to dobry pomysł?

oliwa z oliwek na włosy

Olejowanie włosów na dobre zagościło u włosomaniaczek, bo zabieg przynosi wiele korzyści i pomaga zregenerować nawet bardzo zniszczone włosy. Pewne wątpliwości budzi jednak oliwa z oliwek. Czy można ją stosować na włosy? A jeśli tak, to jakie daje efekty?

Oleje, które na co dzień wykorzystujesz w kuchni, okazują się być znakomitym wsparciem w pielęgnacji. Często sięga się po nie eksperymentalnie i nakłada na włosy w ramach olejowania na sucho bądź mokro. Czy oliwa z oliwek też się tu sprawdzi? Przyjrzeliśmy się jej bliżej i przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, w tym, jakie ma właściwości i działanie na włosy oraz przy jakich włosach jest szczególnie polecana. Zaczynamy!

Co to jest oliwa z oliwek?

Olej oliwkowy, zwany po prostu oliwą, to olej roślinny otrzymywany z miąższu owoców oliwki w procesie tłoczenia na zimno lub gorąco. Oliwki (owoc Olea europaea; rodzina Oleaceae) są tradycyjnie uprawiane w basenie Morza Śródziemnego. Oliwa ma zmienne zabarwienie – może być złocista, złocistożółta, żółtawa idąca w kierunku odcieni zieleni. Ma charakterystyczny zapach i smak, przez co powszechnie wykorzystywana jest w kuchni, również polskiej.

Oliwa z oliwek jest jednym z najstarszych olejów wytwarzanych i wykorzystywanych w kuchni w Europie.

Za najbardziej wartościową uchodzi oliwa z pierwszego tłoczenia na zimno, ponieważ powstaje z dojrzałych owoców pełnych składników odżywczych, ponadto jest przetwarzana bez użycia środków chemicznych. To właśnie ten rodzaj oliwy polecany jest do kuchni i do zabiegów kosmetycznych. Znajdziesz ją pod nazwami oliwa extra virgin lub virgin.

Co skrywa oliwa?

Przekonanie, że oliwa z oliwek jest dobra na włosy, bierze się z jej składników.

Podstawowymi pierwiastkami chemicznymi oliwy z oliwek są kwas oleinowy, kwas palmitynowy i skwalen. Są to emolienty, co oznacza, że mają właściwości zmiękczające. Ponadto zawiera dużo przeciwutleniaczy, w tym witaminę E, która neutralizuje wolne rodniki i zapobiega tym samym uszkodzeniom, które wywołują. Nie brakuje też cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które hamują namnażanie dermatofitów na skórze, czyli grzybów odpowiedzialnych za rozmaite infekcje skóry. 

Jedną z ciekawszych substancji jest tu kwas azelainowy. Jak pokazały niektóre badania, może on pomóc zmniejszyć poziom DHT, czyli hormonu, przez który dochodzi do stopniowego zwężania mieszków włosowych. W rezultacie stają się one osłabione i przestają rosnąć, czego objawem jest nadmierne wypadanie włosów i w końcu – łysienie. Doniesienia wskazują, że kwas azelainowy hamuje aktywność 5-alfa-reduktazy, czyli enzymu, który przekształca testosteron w DHT. Dzięki temu zostaje zahamowany proces niszczenia mieszków włosowych. Jest to jednak kwestia, która wymaga dalszych badań.

Inny składnik oliwy znany jako oleuropeina (działa przeciwzapalnie, antygrzybiczo i przeciwpasożytniczo) może mieć korzystny wpływ na cykl wzrostu włosów. Badanie z 2015 roku wykazało, że dzieje się tak u myszy, ale podobne badania nie zostały jeszcze przeprowadzone na ludziach. Co ciekawe, to właśnie dzięki witaminie E możesz mieć wrażenie, że Twoje włosy szybciej rosną po oleju z oliwek. Dzieje się tak, ponieważ oliwa wygładza włosy i zmniejsza puszenie, dodatkowo jej działanie antyoksydacyjne wspiera zdrowie skóry głowy, co może sprzyjać wzrostowi włosów, ale i w tym temacie potrzebne są dalsze badania.

Czy stosować oliwę z oliwek na włosy?

Patrząc na to, jakie korzyści oliwa może przynieść w naturalnej pielęgnacji, warto po nią sięgnąć. Zwolenniczki olejowania oliwą wskazują, że włosy stają się dogłębnie nawilżone, lśniące i gładkie. Wynika to z zawartości wielu cennych składników, które mają korzystny wpływ na skórę głowy, a także łuskę włosa.

Co więcej, oliwa już od wieków wykorzystywana jest w pielęgnacji włosów (m.in. przez kobiety z południa Europy), ponieważ powszechnie uważa się, że dodaje ona blasku, puszystości, miękkości i sprężystości.

Jak oliwa działa na włosy? Poznaj jej właściwości

Wprawdzie niewiele jest dowodów naukowych potwierdzających popularność i właściwości oliwy w pielęgnacji, ale istnieją badania, w których wzięto pod lupę, jak oliwa może wpływać na włosy. Udowodniono, że oliwa działa na włosy nawilżająco. Do takich wniosków doszli naukowcy z portugalskiego Universidade de Trás-os-Montes e Alto Douro. Wyniki ich badań zostały opublikowane w 2017 roku w magazynie “Molecules”. W publikacji wskazali, że to głównie dzięki skwalenowi oliwa działa tak, a nie inaczej na włosy, stąd jego popularność jako środek nawilżający lub zmiękczający w preparatach kosmetycznych.

Nie ulega jednak wątpliwości, że oliwa z oliwek może dodać miękkości i wzmocnić włosy, wnikając w łodygę włosa i zachowując wilgoć. Połysk, który podobno pochodzi z oliwy z oliwek, może być spowodowany tym, że olej wygładza zewnętrzną łuskę włosów.

Działanie oliwy z oliwek na włosy:

  • Nawilża i zmiękcza włosy, ponieważ wnika w łodygę włosa i zatrzymuje w nim wilgoć.
  • Nabłyszcza włosy, co jest rezultatem wygładzenia zewnętrznej powłoki włosa.
  • Zapobiega rozdwajaniu się końcówek, nawet tych mocno spalonych w wyniku stylizacji na gorąco.
  • Chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi i fizycznymi, ponieważ otacza włosy gęstą ochronną warstwą, która zapobiega przenikaniu szkodliwych substancji i wpływowi czynników zewnętrznych.
  • Poprawia elastyczność, a w efekcie wytrzymałość włosa.
  • Ogranicza puszenie się włosów, ponieważ działa jak emolient i zapobiega wysuszaniu, które sprzyja puszeniu i elektryzowaniu się włosów.
  • Pomaga łagodzić stany zapalne skóry głowy.
  • Może pomóc ograniczyć wypadanie włosów.
  • Może pomóc zmniejszyć objawy łupieżu, jednak niektóre źródła donoszą, że wprawdzie może nawilżyć skórę głowy i ograniczyć ilość białych płatków, ale z drugiej strony może wspomóc wzrost drożdży, które powodują łupież.

Pamiętaj, że naukowcy wprawdzie znaleźli dowody na to, że oliwa z oliwek może pomóc przy stanach zapalnych skóry głowy i łupieżu, ale najlepiej skonsultować się tu z lekarzem dermatologiem. Zwłaszcza kiedy regularnie stosujesz domowe sposoby lub inne środki, a jednak uporczywe dolegliwości nie mijają.

Niektórzy stosują oliwę jako termoochrona na włosy – to błąd. Oliwa nie chroni przed ciepłem i jego wpływem. Mało tego, ma niższą temperaturę wrzenia, co oznacza, że przy używaniu lokówki lub prostownicy oliwa zaczyna się palić, a tym samym – palą się Twoje włosy.

Jako ciekawostkę dodamy, że istnieją doniesienia medyczne, że oliwa z oliwek może pomóc w usuwaniu wszy i gnid z głowy, a nawet może być tu skuteczniejsza niż inne zabiegi domowe. Bardzo ważne jest, aby po zastosowaniu oliwy na włosy i skórę wyczesać wszystkie wszy przy pomocy odpowiedniego grzebienia. 

Do jakich włosów sprawdzi się oliwa z oliwek?

Oliwa zalecana jest zwłaszcza włosom średnioporowatym, którym brakuje blasku i nawilżenia. Sprawdzi się na włosach zniszczonych (w tym stylizacjami i farbowaniem), mocno przesuszonych, a także przy rozdwojonych i łamliwych końcówkach.

Oliwa z oliwek najlepiej sprawdza się na suchych, gęstych oraz mocno zniszczonych włosach (np. po rozjaśnianiu, farbowaniu i trwałej ondulacji). Jej właściwości docenią także właścicielki loków. Oliwa z oliwek ma tendencję do obciążania cieńszych włosów. Przetłuszczające się włosy i skóra głowy mogą oliwy (i innych olejów) nie polubić.

Skąd to się bierze? Używanie olejów może nie być odpowiednie dla każdego rodzaju i tekstury włosów, ponieważ niektóre rodzaje włosów zatrzymują olej dłużej niż inne. Tak na przykład posiadaczki włosów cienkich i delikatnych powinny na oliwę uważać, ponieważ ta może nadmiernie obciążyć włosy. Najlepiej stosować ją ostrożnie, np. dodając odrobinę do ulubionej maseczki, lub zrezygnować z niej całkowicie i wybrać za to bardziej polecany tutaj olej lniany.

Tutaj dowiesz się więcej na temat oleju lnianego w pielęgnacji włosów i skóry:

Jak często i w jaki sposób stosować oliwę z oliwek?

Oliwę z oliwek wystarczy stosować raz w tygodniu. Specjaliści zalecają nakładanie tłoczonej na zimno oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia tylko na końcówki włosów lub na pasma do wysokości ucha, a nie na skórę głowy (tutaj można ewentualnie spróbować, jeśli masz bardzo suchą skórę głowy). Możesz przeprowadzić kilka eksperymentów, zanim znajdziesz rutynę, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Poniżej kilka podpowiedzi:

  1. Oliwa na końcówki: wystarczy 1 łyżka stołowa wmasowana w końcówki. Spłucz po 5 minutach.
  2. Odżywka do włosów: dodaj 2 łyżki stołowe do ulubionej odżywki lub maski do spłukiwania.
  3. Olejowanie włosów: 2 łyżki (włosy krótkie) lub 3 łyżki (włosy grube i długie) możesz wmasować we włosy i skalp (jeśli masz bardzo suchą skórę głowy). Pozostaw na 15 minut pod czepkiem. Dokładnie spłucz.

Przy olejowaniu włosów i ogólnie przy sięganiu po olej do włosów trzymaj włosy najlepiej upięte lub pod czepkiem, aby oliwa nie dostała się na ubranie. Pamiętaj również, że oliwa z oliwek jest bardzo trudna do zmycia, dlatego zaleca się ją stosować przed myciem włosów jako kuracja nawilżająca. Zmyjesz ją szamponem oczyszczającym lub metodą OMO.

Jeśli jednak obawiasz się stosowania oliwy bezpośrednio na włosy, możesz wybrać kosmetyki, które mają ją w składzie. Dzięki temu skorzystasz z dobroczynnych właściwości oliwy szybko i wygodnie.

Mogą Ci się spodobać:

Czy oliwa zmienia kolor włosów?

Okazuje się, że tak. Wynika to z naturalnych właściwości oliwy, dlatego przed jej użyciem polecane jest zrobienie testu na niewidocznym kosmyku. 

Jeśli chodzi o to, czy oliwa z oliwek rozjaśnia włosy czy może je przyciemnia, to tu zależy w dużej mierze od rodzaju włosów i jak stosujesz olej. Ogólnie olejowanie przyciemnia włosy. Dzieje się tak dlatego, że olej dociąża włosy i domyka łuski włosowe, przez co może dać wrażenie ich przyciemnienia. To dlatego oliwa jest polecana głównie posiadaczkom włosów ciemnych. Nie ma jednak przeciwwskazań, żeby i blondynki, i rudowłose lub osoby z rozjaśnianymi włosami sięgały po oliwę.

Jeśli używasz oliwy z oliwek na jasnych lub rozjaśnionych włosach, przetestuj pasmo, aby upewnić się, że olej nie pozostawił zielonego odcienia.

Jeśli chcesz zminimalizować efekt przyciemnienia włosów, najlepiej oliwy nie stosować solo, tylko dodać ją jako dodatek do maski lub odżywki. Możesz też przygotować maseczkę na bazie oliwy o działaniu lekko rozjaśniającym, aby nadać włosom naturalnych refleksów. Wtedy do 4 łyżeczek oliwy dodaj 4 łyżeczki miodu oraz sok z połowy cytryny. Możesz też do oliwy dodać napar z herbaty rumianku. Efekty będą widoczne po kilku zabiegach i tylko na jasnych włosach.

Podsumowując, oliwa z oliwek świetnie nadaje się do włosów, ponieważ zawiera składniki nawilżające, takie jak skwalen i kwas oleinowy. Zwiększa również elastyczność włosów, na czym korzystają całe pasma i same końcówki. Pamiętaj jednak, że oliwa nie sprawdzi się do każdego rodzaju włosów. Zachęcamy jednak do eksperymentowania lub sięgnięcia po kosmetyki z oliwą, bo jak pokazują opinie włosomaniaczek naprawdę warto!

PS: Poczytaj również o olejowaniu włosów:

Bibliografia:

  1. „Critical Review on the Significance of Olive Phytochemicals in Plant Physiology and Human Health”, praca zbiorowa, Molecules 2017 Nov; 22(11): 1986 (dostęp 20.07.2022)
  2. “Hair cosmetics: An overview”, Maria Fernanda Reis Gavazzoni Dias, International Journal of Trichology, 2015, volume 7, issue, page 2-15 (dostęp 20.07.2022)
  3. “Extra virgin olive oil: More than a healthy fat”, praca zbiorowa, European Journal of Clinical Nutrition 2019 Jul;72(Suppl 1):8-17 (dostęp 20.07.2022)

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Olejowanie twarzy – sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Olejowanie twarzy – sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Zrób to sam: Olejowe serum na niedoskonałości i trądzik

Zrób to sam: Olejowe serum na niedoskonałości i trądzik

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany