Olej lniany w kosmetyce – jakie ma właściwości dla skóry i włosów

olej lniany w kosmetyce

Nasiona lnu znane są z wielu korzyści zdrowotnych, dlatego nie dziwi, że są tak powszechne w pielęgnacji pod rozmaitymi postaciami. Dzisiaj skupimy się na oleju lnianym, który wykazuje wyjątkowe właściwości kosmetyczne, przez co polecany jest głównie na twarz oraz do olejowania włosów.

Zobacz dostępne czyste oleje lniane:

Len jest często spotykany w kosmetykach oraz w mydłach do pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej, wrażliwej i skłonnej do alergii. Ze względu na bogaty profil składników odżywczych i zawartość związków śluzowych wykazuje bardzo dobre właściwości nawilżające i kojące. Uważa się, że to właśnie olej z nasion lnu jest jednym z najzdrowszych olejów na świecie i to właśnie on jest szeroko wykorzystywany w pielęgnacji.

O właściwościach nasion lnu pisałam już w kontekście siemienia lnianego. Zachęcam do przeczytania artykułu i uzupełnienia wiedzy o lnie:

Dzisiaj skupię się na oleju lnianym, który wytwarzany jest z nasion lnu (siemienia lnianego), wcześniej zmielonych i sprasowanych w celu uwolnienia z nich naturalnego oleju. Przybliżę jego właściwości i zastosowanie w kosmetyce.

Dlaczego warto stosować olej lniany?

Olej lniany jest wyjątkowym tłuszczem roślinnym, ponieważ spośród wszystkich dostępnych olejów zawiera najwięcej kwasów tłuszczowych (nawet 90 NNKT), przy czym wyróżnia się doskonałą proporcją olejów omega-3 i omega-6. Mało tego, ma dwa razy więcej kwasów omega-3 niż olej z wątroby rekina (stosowany do wzmocnienia odporności) i kilkaset razy więcej składników antyrakowych niż pozostałe rośliny.

Szczególnym ważnym składnikiem jest kwas alfa-linolenowy (ALA), który przyczynia się do łagodzenia stanów zapalnych w całym organizmie, w tym na skórze. Innym ważnym składnikiem oleju lnianego są witaminy z grupy B, które zapewniają odpowiednie nawilżenie i jędrność skóry oraz dbają o jej gładkość. W przypadku włosów stymulują ich wzrost i sprawiają, że czupryna staje się gęściejsza. Olej lniany to również witamina E, która jako witamina młodości neutralizuje działanie wolnych rodników, spowalniając tempo starzenia się skóry i włosów.

Olej lniany zawiera cenne składniki, takie jak: witamina E, kwasy nasycone oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), tj. omega-3 (51%), omega-6 (17,5%) i omega-9 (20,7%). Tłoczony na zimno ma złocistą barwę i gorzkawo-słodki, lekko mdlący zapach.

Olej lniany wykorzystywany jest w kosmetyce właśnie ze względu na wysokie stężenie nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są budulcem dla wielu komórek w naszym ciele. Jak pokazują badania (przybliżam je na koniec artykułu), nawet krótkie stosowanie oleju lnianego może przynieść znaczącą poprawę kondycji skóry i włosów. Co więcej, olej lniany można stosować na kilka różnych sposobów, takich jak na przykład olejek do włosów, dodatek do kąpieli, masaż twarzy i ciała czy suplementacja wewnętrzna. Stosowany zewnętrznie dzięki lekkiej konsystencji nie zatyka porów i nie wysusza cery.

Zastosowanie oleju lnianego

Jedną z najlepszych cech oleju lnianego jest jego uniwersalność. Ten prozdrowotny olej ma wiele zastosowań, od robienia i wzbogacania potraw, suplementacji diety, po pielęgnację skóry i włosów.

Jak nakładać olej lniany na skórę i włosy:

  • Miejscowo w formie czystej na przesuszone partie ciała, jak łokcie, kolana, lub wspomagająco przy swędzącej skórze twarzy i przy trądziku.
  • Kompres przy bardzo przesuszonej skórze – wystarczy skropić ogrzany ręcznik kilkoma kroplami oleju i pozostawić na skórze przez ok. 15 minut.
  • Dodatek do kremu lub innego kosmetyku, aby zwiększyć jego działanie. Ten sposób jest polecany zwłaszcza na noc, ponieważ olej zabezpieczy skórę przed utratą wilgoci oraz odgnieceniami od poduszki.
  • Dodatek do kąpieli, zwłaszcza kiedy nie masz czasu na smarowanie skóry. Po kąpieli z olejem lnianym skóra będzie nawilżona i gładka.
  • Do masażu twarzy i ciała – weź kilka kropli oleju lnianego na dłoń, pocieraj, aż go rozgrzejesz, następnie masuj twarz dłonią lub ciało przez kilka minut. Możesz zmyć letnią wodą lub pozostawić olej na całą noc.
  • Serum pod oczy ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów (witaminy E) jest doskonałym serum przeciwzmarszczkowym. Należy tylko uważać, aby olej nie dostał się do oczu i stosować małe ilości.
  • Demakijaż i OCM, ponieważ jest olejem lekkim i niezapychającym. Przy OCM olej lniany może być olejem bazowym, zwłaszcza przy skórze suchej i dojrzałej.
  • Tonik do cery tłustej, ponieważ oczyszcza i ogranicza wydzielanie sebum. 
  • Serum zabezpieczające końcówki przy rozdwajających się i puszących włosach.
  • Olejowanie włosów i skalpu – zabieg polecany jest do każdego rodzaju włosów, ale nie każde włosy polubią len. Zachęcam jednak do testowania!

Właściwości kosmetyczne oleju lnianego

Len jako kosmetyk wykazuje wiele cennych właściwości. Z głównych wystarczy wymienić działanie nawilżające i uelastyczniające, przez co olej lniany lub kosmetyki z lnem polecane są zwłaszcza do cery z widocznymi oznakami starzenia lub do ciała naznaczonego cellulitem. Jeżeli chodzi o włosy, to olej lniany sprawdzi się w pielęgnacji włosów suchych, łamiących się, słabych i wypadających. Poniżej omawiam pokrótce właściwości oleju lnianego na skórę i włosy.

Olej lniany na skórę

Olej lniany stosowany na skórę może być prawdziwym dobrodziejstwem, zwłaszcza jeśli masz skórę problematyczną, tj. z problemami dermatologicznymi. Może być też zbawieniem dla bardzo przesuszonej skóry, ponieważ wykazuje silne właściwości nawilżające i chroni przed utratą wilgoci. Może być wykorzystywany także do cery mieszanej, ponieważ normalizuje produkcję wodno-tłuszczową skóry, a także przy cerze przetłuszczającej się, ponieważ doskonale oczyszcza i pomaga wyrównać produkcję łoju – w rezultacie cera oddycha, a ryzyko pojawienia się krostek czy zapchanych porów jest ograniczone.

Korzyści z zastosowania oleju lnianego na skórę:

  • Leczy skórę, ponieważ pomaga zminimalizować podrażnienia, zaczerwienienia i wszelkiego rodzaju stany zapalne skóry, wysypki skórne. Wystarczy stosować go miejscowo.
  • Nawilża, nasycając skórę kwasami tłuszczowymi, witaminą E i F, które wygładzają i poprawiają wygląd skóry.
  • Wyrównuje koloryt cery i zmiękcza skórę.
  • Redukuje cienie pod oczami – nierafinowany olej lniany zawiera witaminę E, która pomaga nie tylko w terapii przeciwzmarszczkowej, ale też zmniejsza cienie i opuchliznę pod oczami.
  • Łagodzi podrażnienia dlatego polecany jest do stosowania przy oparzeniach słonecznych lub jako kompres kojący na zbolałą skórę.

Olej lniany możesz używać nie tylko na skórę twarzy, ale i całego ciała. Znajduje zastosowanie jako zamiennik preparatów na cellulit. W tym celu polecam wykonać masaż z wykorzystaniem tego oleju lub dodać olej do ulubionego balsamu, którego używasz na co dzień.

Olej lniany na włosy

Olej lniany możesz nakładać na włosy w formie maski, aby nadać im połysk oraz przyspieszyć ich wzrost. Niezwykle popularne jest olejowanie włosów olejem lnianym. Co istotne, w sklepach znajdziesz oleje zimnotłoczone i rafinowane. Tanie, rafinowane oleje, na dodatek w plastikowych butelkach nie nadają się do olejowania włosów, po prostu nie wykazują tak cennych właściwości, które mogłyby się Twoim włosom przysłużyć.

Do olejowania włosów wybieraj najlepiej oleje zimnotłoczone, nierafinowane, dostępne w ciemnych, szklanych butelkach. Przechowuj olej lniany w lodówce, bo tylko wtedy zyskasz gwarancję, że produkt zachował swoje cenne właściwości kosmetyczne.

Olej lniany sprawdzi się przy większości typów włosów, co do zasady jednak będzie najlepiej spisywał się przy włosach wysokoporowatych, ponieważ jest olejem wielonienasyconym. O tym, jak dobrać najlepszy olej do porowatości włosów, dowiesz się z artykułu:

Korzyści z zastosowania oleju lnianego na włosy:

  • Dogłębnie odżywia cebulki dzięki zawartości kwasów omega-3, a to sprawia, że włosy rosną mocniejsze i grubsze.
  • Ogranicza wypadanie włosów i stymuluje ich wzrost.
  • Działa antybakteryjnie i zmniejsza objawy łupieżu i łuszczycy.
  • Poprawia ogólną kondycję i blask włosów, przez co wyglądają na zdrowsze.
  • Regeneruje zniszczone i rozdwajające się włosy.
  • Hamuje przetłuszczanie się włosów dzięki kwasowi alfa–linolenowemu, który normalizuje wydzielanie łoju.

Jak olejować włosy olejem lnianym? Olej lniany na włosy najlepiej stosować na noc, tj. posmarować nim całe włosy, wcześniej lekko je zwilżając, rozczesać i schować pod czepkiem. Możesz również stosować olejowanie przed lub po myciu włosów i pozostawić na 30 do 60 minut, a następnie spłukać.

Jakie efekty daje picie oleju lnianego?

Olej lniany możesz stosować nie tylko zewnętrznie, ale i wewnętrznie, aby poprawić stan swoich włosów i skóry. Tłoczony na zimno olej lniany dostępny w sklepach spożywczych możesz wykorzystywać w kuchni, ale też jako kosmetyk. Przy czym spożywczy olej to zupełnie coś innego niż kosmetyczny olej lniany – ten drugi można stosować tylko zewnętrznie i należy stosować się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu odnośnie sposobu użycia. 

Badania pokazują, że picie oleju lnianego może pomóc poprawić gładkość i nawilżenie skóry, a także leczyć niektóre choroby skóry, takie jak trądzik i zapalenie skóry. Zaleca się, aby pić od 4 do 8 łyżek oleju lnianego dziennie.

Co o właściwościach oleju lnianego w pielęgnacji skóry mówią badania? W jednym małym badaniu 13 kobiet suplementowało olej lniany przez 12 tygodni. Pod koniec badania przeprowadzono ankietę, której wyniki wskazywały, że badające doświadczyły poprawę gładkości i nawilżenia skóry, podczas gdy wrażliwość skóry na podrażnienia i szorstkość zmniejszyła się (wyniki opublikowano w czasopiśmie medycznym “Skin Pharmacol Physiol”).

Obiecujące są również inne wyniki badań przeprowadzonych na myszach, którym podawano olej przez trzy tygodnie. Wykazano, że olej zmniejsza objawy atopowego zapalenia skóry (AZS), takie jak zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie (za: “Evid Based Complement Alternat Med”, 2017). Dodajmy, że niektóre badania wskazują, że olej lniany wykazuje działanie przeciwzapalne podobne do oliwy z oliwek.

Olej lniany – podsumowanie

olej lniany jak stosować

O zaletach oleju lnianego wiedział już Hipokrates, który stosował go do leczenia takich dolegliwości jak bóle brzucha i biegunka. Dziś jego zastosowanie jest nie tylko prozdrowotne, ale i pielęgnacyjne. Dzięki niesamowitym właściwościom doskonale wspiera piękno skóry i włosów.

Możesz zdecydować się na czysty, nierafinowany i zimnotłoczony olej, który można stosować bezpośrednio na skórę lub dodawać do ulubionych produktów pielęgnacyjnych, lub też mydła i kosmetyki z olejem lnianym. Koniecznie zwróć przy tym uwagę na sposób przechowywania, bo olej lniany należy trzymać w chłodnym miejscu (zalecana jest lodówka), i pamiętaj, że ma dosyć krótki okres trwałości.

Czy znałaś już wcześniej pielęgnacyjne właściwości oleju lnianego? A może masz dla niego inne zastosowanie, którego nie wymieniłam w artykule? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

Źródła:

  1. Skin Pharmacol Physiol. Supplementation of flaxseed oil diminishes skin sensitivity and improves skin barrier function and condition. Dostęp: 27.05.2021
  2. Evid Based Complement Alternat Med. Therapeutic Effects of Fermented Flax Seed Oil on NC/Nga Mice with Atopic Dermatitis-Like Skin Lesions . Dostęp: 27.05.2021

Przeczytaj także

Prezentownik 2022, czyli najlepsze prezenty świąteczne z Triny.pl

Prezentownik 2022, czyli najlepsze prezenty świąteczne z Triny.pl

Skip care, czyli koreański minimalizm w pielęgnacji

Skip care, czyli koreański minimalizm w pielęgnacji

Elektryzowanie się włosów. Jak sobie z nim poradzić?

Elektryzowanie się włosów. Jak sobie z nim poradzić?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany