Szczotkowanie twarzy bez tajemnic – efekty, jak często szczotkować skórę

szczotkowanie twarzy

Czy Twoja rutyna oczyszczająca twarz sprowadza się tylko do nałożenia żelu, krótkiego masażu i koniec? A co powiesz na to, że istnieje taka metoda jak szczotkowanie twarzy? W tym artykule mówimy o szczotkowaniu na sucho i mokro. Jak to robić, jakie efekty daje szczotkowanie i jak często szczotkować twarz? Podpowiadamy!

O szczotkowaniu jest coraz głośniej. Mogłaś się z tym terminem spotkać w kontekście szczotkowania ciała na sucho i mokro. Wielu celebrytów i pasjonatów jędrnego ciała co rusz zamieszcza w mediach społecznościowych zdjęcia przed i po. Szczotkowanie zyskuje popularność zwłaszcza u kobiet po ciąży lub borykających się z rozstępami, ponieważ tutaj ma pomóc im w przywróceniu jędrności skóry i zmniejszeniu widoczności blizn. Ale czy wiesz, że szczotkować można twarz? W tym artykule skupiamy się właśnie na tej części ciała. Pokażemy Ci, jak szczotkować twarz, jak często należy je wykonywać i na jakie efekty możesz liczyć. Zaczynamy!

Co to jest szczotkowanie?

Szczotkowanie nie jest współczesnym wymysłem branży beauty. To znany, istniejący od wieków rytuał pielęgnacyjny, który był stosowany w kilku kulturach. Wystarczy wspomnieć tu o Ajurwedzie (ma korzenie na subkontynencie indyjskim), starożytnym Egipcie, Rzymie czy tradycyjnej medycynie chińskiej. Prym tutaj wiedli starożytni Egipcjanie, którzy uważani są za pionierów niezwykłych rytuałów piękna. Istnieją dowody, że szczotkowali swoje ciało, wykorzystując do tego kwaśne mleko i wino, co miało zapewnić efekt złuszczenia i uelastycznienia skóry.

Jak to wygląda w obecnych czasach? Do promocji suchego szczotkowania przyczynił się fiński dietetyk i lekarz medycyny naturalnej, dr Paavo Airola, który wypromował tę metodę 30 lat temu. W swojej praktyce i publikacjach podkreślał rolę szczotkowania w poprawie trawienia i rewitalizacji narządów wewnętrznych. Przy czym warto zaznaczyć, że do szczotkowania włączył takie przedmioty jak piasek, patyki i inne surowce, co miało wspomóc złuszczenie. Dzisiaj do szczotkowania w warunkach domowych używa się szczotek, które przeznaczone są do szczotkowania na sucho bądź na mokro.

Jak działa szczotkowanie twarzy?

Szczotkowanie twarzy działa podobnie jak masaż twarzy, ale przynosi więcej korzyści. Podobnie jak w przypadku zwykłego masażu, ważne jest, aby najpierw “otworzyć” szyję, aby zachęcić do zdrowego przepływu limfy i utworzyć ścieżkę do usuwania toksyn. Podczas detoksykacji należy delikatnie “wymiatać” górne warstwy skóry, uwalniając martwe komórki i toksyny. Kiedy stare komórki są złuszczane i usuwane, to w ich miejsce powstają nowe komórki. Sam proces szczotkowania (złuszczania) naturalnie maksymalizuje pobór tlenu i lepszą absorpcję składników aktywnych z kosmetyków, które nakładasz potem na twarz.

Szczotkowanie twarzy to w zasadzie mechaniczny sposób na złuszczenie naskórka. Przynosi też inne korzyści, m.in. poprawia mikrokrążenie i pobudza drenaż limfatyczny, czego efektem jest bardziej jędrna i gładka skóra.

Szczotkowanie twarzy to jeden z najbardziej naturalnych sposobów na oczyszczenie skóry. Polecane jest nie tylko do pozbywania się zanieczyszczeń, ale też przy nierównomiernym kolorycie cery i widocznych cieniach. Dlaczego? Szczotka działa tutaj jak masażer. Dzięki temu, że zwiększa krążenie i drenaż limfatyczny, wspomaga lepsze funkcjonowanie skóry. A to z kolei przekłada się na jędrniejszą, wyrównaną i zdrowo wyglądającą skórę.

Szczotkowanie twarzy – efekty

Szczotkowanie istnieje od wieków i patrząc na efekty, nic dziwnego, że ta metoda jest wciąż żywa. Regularne szczotkowanie działa jak minilifting skóry, tj. poprawia jej jędrność i pomaga wygładzić drobne zmarszczki. Skóra odzyskuje równomierny i promienny koloryt. Dzięki temu, że podczas szczotkowania pobudzany jest układ limfatyczny, skóra zostaje oczyszczona z toksyn, a to z kolei przekłada się na jej zdrowszy wygląd.

Korzyści z regularnego szczotkowania twarzy:

  • Miękka skóra – szczotka do twarzy delikatnie złuszcza i eliminuje martwe komórki naskórka, pozostawiając skórę miękką i wspomagając proces odnowy skóry. Może to pomóc uniknąć rogowacenia mieszkowego.
  • Ujędrnienie – ruchy szczotkowania na sucho pomagają wygładzić strukturę skóry, mięśni i tkanek pod powierzchnią skóry. 
  • Odmłodzenie – ruchy pobudzają krążenie, co pomaga odzyskać skórze nie tylko jędrność, ale też młody i promienny wygląd.
  • Regeneracja – regularne szczotkowanie przyspiesza procesy regeneracyjne, czego efektem jest zrewitalizowana i zdrowo wyglądająca skóra.
  • Detoksykacja – układ limfatyczny znajduje się tuż pod powierzchnią skóry. Regularne szczotkowanie na sucho może stymulować węzły, naczynia i gruczoły, aby wspomóc naturalny proces detoksykacji organizmu. To z kolei poprawia funkcje odpornościowe i pomagając zachować zdrową i promienną skórę.
  • Mniej niedoskonałości pobudzając obrót komórkowy, stymulując limfę i odblokowując pory, szczotkowanie na sucho pomaga zapobiegać wypryskom i innym niedoskonałościom, ponadto zmniejsza tendencję do powstawania stanów zapalnych.

Jak szczotkować twarz? Krok po kroku

Szczotkowanie możemy sprowadzić do prostej instrukcji: masuj od środka na zewnątrz i do góry. Najpierw masuje się nos, zahaczając o linię żuchwy, potem czoło wraz z miejscem pomiędzy brwiami i skronią. Następnie przechodzi się do dolnych partii twarzy.

Szczotkowanie twarzy zajmuje zwykle około 2 minuty (z szyją i dekoltem ok. 10 minut). Na jeden obszar wykonuje się ok. 5 ruchów. Pamiętaj, aby pociągnięcia szczotki były delikatne. Na początku możesz odczuwać lekki dyskomfort, ale z czasem masowanie twarzy szczotką stanie się łatwiejsze.

Szczotkować możesz również dekolt i szyję. Wtedy zacznij masaż od dołu, kierując się do dekoltu do podbródka, następnie przejdź do szczotkowania twarzy od podbródka do czoła.

Ważne jest, aby używać czystej, suchej szczoteczki do twarzy z miękkim, naturalnym włosiem. Zawsze stosuj lekkie pociągnięcia – nie rozciągaj, nie ciągnij i nie używaj zbyt dużo siły. Skóra na twarzy jest cieńsza i delikatniejsza niż na ciele, więc upewnij się, że pociągnięcia są lekkie.

Szczotkowanie twarzy krok po kroku:

  1. Dokładnie oczyść skórę twarzy.
  2. Użyj odpowiedniej szczotki do masażu twarzy.
  3. Policzki – przyłóż szczotkę do skrzydełek nosa i wykonuj okrężne ruchy w górę i na zewnątrz. Szczotkuj od środkowej przedniej części policzka w górę w kierunku każdego ucha i w dół szyi.
  4. Nos – wykonuj małe, okrężne ruchy na czubku nosa. Przesuń lekko od nosa ku środkowi obszaru brwiowego, następnie do linii włosów. Lekko pociągnij z każdej strony nosa w kierunku policzków.
  5. Czoło – zacznij od środka i poruszaj się na zewnątrz, tj. w prawo po prawej stronie i w lewo po lewej stronie aż do linii włosów. Pomijaj okolice oczu.
  6. Broda – wykonuj okrężne ruchy na środku, później pojedź szczotką w kierunku każdego ucha, zaczynając od środka brody. Dobrze jest tu otworzyć usta, aby nie było napięć mięśniowych.
  7. Górna warga – zacznij od środka i delikatnie szczotkuj na zewnątrz. Delikatnie masuj usta okrężnymi ruchami.
  8. Na koniec wykonaj tzw. głaskanie – lekkie ruchy wymiatające od środka na zewnątrz, poczynając od nosa, zjeżdżając w dół do żuchwy i podbródka, następnie na czole. Ważne jest, aby było to bardzo delikatne niczym muśnięcie.

Po zakończeniu szczotkowania przemyj twarz letnią wodą i zastosuj wybrany kosmetyk. Polecamy tutaj skoncentrowane serum do twarzy, które nasyci Twoją skórę składnikami odżywczymi. Koniecznie oczyść i zdezynfekuj szczotkę – producent zamieszcza instrukcję, jak to zrobić. Z reguły szczotki można myć szamponem do włosów.

Dla najlepszych efektów zadbaj o nawodnienie. Pij dużo wody regularnie. Nie wykonuj szczotkowania, jak jesteś odwodniona lub spragniona.

Jak często szczotkować twarz?

Zaleca się, aby twarz szczotkować maksymalnie 3 razy w tygodniu. Jeśli chodzi natomiast o odpowiedź na pytanie, po jakim czasie widać efekty szczotkowania twarzy, to tutaj bardzo ważna jest systematyczność. Jeżeli będziesz cierpliwa, to pierwsze efekty zauważysz u siebie już po 2-4 tygodniach szczotkowania.

Jeśli masz skórę wrażliwą, szczotkuj twarz 1 raz w tygodniu. Najlepiej obserwuj reakcję swojej skóry i częstotliwość zabiegu dostosuj do tego, ale niech to nie będzie częściej niż 3 razy w tygodniu.

Zabieg szczotkowania możesz wykonywać rzadziej. Jeśli zależy Ci na efekcie ujędrnienia skóry, to najlepiej wykonywać go częściej przy pomocy miękkiej szczotki do masażu twarzy. Jeżeli jednak chcesz złuszczyć naskórek i głęboko oczyścić skórę, wówczas wystarczy zabieg 1 raz na 2 tygodnie wykonany szczotką z twardszym włosiem lub z większą siłą.

Na mokro czy na sucho – co wybrać?

W przypadku twarzy popularną metodą jest szczotkowanie na sucho, mniej się mówi o szczotkowaniu na mokro. Obie metody mają swoje zalety i właściwie polegają na tym samym. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie twarzy przy pomocy płynu do demakijażu i kosmetyków typu żel czy mleczko. Następnie możesz przejść do szczotkowania.

Jaka jest różnica? Chociaż szczotkowanie na sucho i na mokro ma na celu złuszczanie skóry, ich korzyści są różne. Metoda na sucho określana jest jako ta efektywniejsza, jeśli chodzi o ujędrnianie, wygładzanie, spłycanie zmarszczek oraz usuwanie cieni i obrzęków. Bierze się to stąd, że silniej pobudza układ limfatyczny i też skuteczniej złuszcza martwy naskórek. Natomiast metoda na mokro bardziej oczyszcza skórę z zanieczyszczeń i brudu. Jaką metodę wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie.

Szczotkowanie twarzy na sucho

Masaż szczotką na sucho to świetny sposób na oczyszczenie skóry, a także detoksykację. Jako że odbywa się bez zastosowania żadnych kosmetyków, które mogłyby zmiękczyć włosie szczoteczki, jest silniejszy od metody na mokro. Mocne ruchy szczotką na sucho usprawniają przepływ limfy, dzięki czemu substancje i toksyny są lepiej odprowadzane. Dodatkowo pobudzają krążenie krwi, przez co cera staje się bardziej elastyczna i zyskuje ładniejszy kolor.

Istnieją przeciwwskazania do wykonywania szczotkowania twarzy na sucho. Są to: trądzik różowaty, egzema, łuszczyca, otwarte rany i odstające pieprzyki.

Szczotkowanie na sucho nie jest dla każdego. W przypadku trądziku i innych niedoskonałości może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dodatkowo może podrażnić skórę, jeśli przesadzisz z siłą, częstotliwością zabiegu lub zastosujesz niewłaściwą szczotkę. Ponadto metoda na sucho działa złuszczająco, a to oznacza, że może wysuszać skórę i powodować powierzchowne uszkodzenia naskórka.

Szczotkowanie twarzy na mokro 

Na twarz nakłada się kosmetyk ułatwiający masaż – może to być żel aloesowy lub roślinny olejek do twarzy. Dzięki temu zabieg jest bardziej delikatny i przypomina bardziej masaż, przez co sprawdzi się zwłaszcza w przypadku skóry podatnej na podrażnienia. Podczas masażu szczotka usuwa martwe cząsteczki naskórka, zanieczyszczenia, pot i brud; pobudza też ukrwienie skóry, dzięki czemu składniki aktywne z zastosowanego kosmetyku mają większą szansę przeniknąć w głąb skóry.

Tak samo jak w przypadku szczotkowania na sucho, tak i tutaj zrezygnuj z zabiegu, jeśli na twarzy masz stan zapalny, wypryski lub krostki. Szczotka może roznieść je po całej twarzy i zaognić problem.

Szczotka do szczotkowania twarzy

W poradnikach o szczotkowaniu twarzy wspomniane jest, że zamiast specjalnej szczotki do masażu twarzy można wykorzystać szczoteczkę do zębów o miękkim włosiu. Jest to jakiś sposób, zwłaszcza jak chcesz przetestować, czy szczotkowanie twarzy jest dla Ciebie. W takim przypadku upewnij się, że używasz czystej, nowej szczoteczki do zębów i używaj jej wyłącznie do twarzy. My jednak zachęcamy do sięgnięcia po dedykowane do tej metody szczotki do masażu

Dlaczego warto wybrać specjalne szczotki do twarzy? Chociażby dlatego, że takie produkty wykonane są z naturalnych materiałów – mamy tu delikatne włosie, gdy w szczoteczkach do zębów jest syntetyczne (nylonowe). Tym samym taka szczoteczka jest delikatniejsza dla skóry i występuje tu mniejsze ryzyko podrażnień. Szczotki do twarzy mają też wygodne rączki z drewna, o ergonomicznym i dopasowanym do dłoni kształcie, dzięki czemu masz pewność, że nie omsknie Ci się podczas szczotkowania skóry.

Jaką szczotkę wybrać? Sprawdź te produkty:

Czy warto szczotkować twarz? Tak!

Szczotkowanie twarzy to zabieg upiększający, który może przynieść wiele korzyści. Oprócz tego, że Twoja skóra odzyska naturalne piękno i równowagę, warto wspomnieć również o działaniu terapeutycznym. Nie bez powodu w artykule zaznaczyliśmy, że jest to rytuał piękna – tak w rzeczywistości jest! 

Zabieg staje się chwilą tylko dla Ciebie, podczas której dbasz nie tylko o ciało, ale i umysł. Masaż twarzy szczotką wiąże się z relaksem i redukcją stresu. Samo masowanie jest bardzo przyjemne i odprężające. Dodatkowo, jak widzisz efekty szczotkowania, poprawia się Twoja pewność siebie. Tym bardziej zachęcamy do przetestowania szczotkowania we własnym zaciszu domowym – daj znać, czy polubiłaś tę metodę i czy zauważyłaś u siebie efekty!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Rozdwajające się końcówki – sprawdź, jak zapobiegać

Rozdwajające się końcówki – sprawdź, jak zapobiegać

Body combing jako sposób na cellulit – na czym polega?

Body combing jako sposób na cellulit – na czym polega?

Aminokwasy – podział i funkcje. Jakie aminokwasy znajdziesz w kosmetykach?

Aminokwasy – podział i funkcje. Jakie aminokwasy znajdziesz w kosmetykach?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany