Wiosenne porządki w kosmetyczce

wiosenne porządki w kosmetyczce

Wysprzątałaś już mieszkanie, wymieniłaś zawartość szafy na lżejsze, wiosenne ubrania? A czy zrobiłaś przy okazji porządek w kosmetyczce? Kiedy ostatni raz sprawdzałaś daty przydatności swoich kosmetyków oraz zawartość otwartych już tubek i słoiczków? Czy nie sądzisz, że Twojej kosmetyczce dobrze by zrobił mały, wiosenny przegląd?

Wiosenne porządki w kosmetyczce proponuję rozpocząć od sprawdzenia dat ważności kosmetyków. Poniżej odpowiadam na najważniejsze pytanie dotyczące terminu ważności kosmetyków?

Czy można stosować przeterminowane kosmetyki?

Używanie przeterminowanych kosmetyków może zaszkodzić Twojej skórze. Jełczejący balsam do ciała lub krem do twarzy jest pełen drażniących substancji, mikroorganizmów, bakterii. Przeterminowane kosmetyki mogą podrażnić skórę, spowodować zaczerwienie, a następnie silne odczyny zapalne. To samo dotyczy tuszu do rzęs, który może wywołać bakteryjne zapalenie spojówek, czy szminki do ust. Dlatego jeśli w Twojej kosmetyczce są kosmetyki, których termin przydatności już minął – wyrzuć je do kosza jak najszybciej.

Gdzie znajdę informację o dacie ważności produktu?

Niektóre kosmetyki posiadają sztywną datę ważności, niezależnie od czasu otwarcia. Jak dla większości produktów, znajdziesz taką informację na opakowaniu. Nie zapominaj też o tym, że dla otwartych już kosmetyków kluczowy jest termin określający ich przydatność do użycia od pierwszego otwarcia słoiczka, czy butelki. Termin ten oznaczony jest w sposób graficzny – symbolem otwartego słoiczka. Tuż obok podana jest liczba miesięcy: 3M, 6M, 9M, 12M. To właśnie one określają, w jakim czasie od otwarcia kosmetyk powinien zostać zużyty.

Jak rozpoznać zepsuty kosmetyk: krem, olej, tusz do rzęs, szminkę, perfumy?

Świeżość kosmetyku i jego przydatność możesz rozpoznać chociażby po zmieniającym się zapachu i konsystencji. Krem, który zaczyna jełczeć zmienia zapach, może się rozwarstwiać, być gęstszy lub bardziej wodnisty. Lakier do paznokci z trudem można wydobyć z buteleczki, a perfumy nie pachną już tak intensywnie jak powinny.

  • krem – zmienia kolor i zapach. Na wierzchu może być widoczny nalot lub warstwa żółtego tłuszczu. Krem może też się rozwarstwiać, być bardziej gęsty lub wodnisty Podobnie dzieje się w przypadku balsamu do ciała
  • olej – staje się gęstszy, bardzie lepki, intensywnie pachnie
    tusz do rzęs – staje się gęsty, źle rozprowadza się po rzęsach, skleja je i się kruszy. Może też powodować łzawienie i pieczenie oczu, gdy tylko naniesiesz go na rzęsy
  • lakier do paznokci – gęstnieje, ciężko się rozprowadza, długo schnie
  • szminka – zmienia zapach, robi się sucha, kruszy się, źle się rozprowadza i pozostawia na ustach grudki
  • perfumy – ich zapach się ulatnia, często główną, wyczuwalną nutą jest alkohol
  • podkład w kremie – zmienia zapach i konsystencję. Robi się bardzo płynny, albo bardzo gęsty. Gorzej się rozprowadza i pozostawia ciemne smugi na skórze.

Jak oznaczyć datę otwarcia kosmetyku?

Najprostszym sposobem będzie zanotowanie markerem na kosmetyku datę jego otwarcia. Dzięki temu będziesz wiedziała, do kiedy możesz go używać. Bardziej estetyczną opcją będzie użycie wodoodpornych i wielorazowych naklejek z miejscem na wpisanie daty otwarcia: https://triny.pl/11259-komplet-naklejek-do-oznaczania-daty-otwarcia-produktu.html.

Gdzie wyrzucić przeterminowane kosmetyki?

Opakowania niezużytych kosmetyków po terminie powinniśmy wyrzucić do odpadów zmieszanych. Po opróżnieniu zawartości oraz umyciu resztek kosmetyku, puste opakowanie wyrzucamy odpowiednio do szkła bądź metali i tworzyw sztucznych (zależnie z czego jest).

Wiosenne porządki w kosmetyczce

W jakim czasie należy zużyć kosmetyk?

Wszystkie kosmetyki, co do których masz wątpliwości powinnaś wyrzucić. Nie warto kombinować i dawać przeterminowanym kosmetykom drugiego życia, stosując zepsuty balsam np. do pielęgnacji pięt. W ten sposób nadal będziesz rozprowadzać po skórze bakterie i szkodliwe związki chemiczne.

termin zużycia otwartych kosmetyków

Najczęściej zalecane przez producentów terminy zużycia kosmetyków podaję niżej:

KosmetykTermin
krem w tubce lub dozowniku24 miesiące od otwarcia
krem w słoiku9 miesięcy od otwarcia
mleczko i balsam do ciała6 miesięcy od otwarcia
podkład (fluid)12 miesięcy od otwarcia
tusz do rzęs6 miesiące od otwarcia
szminka24 miesiące od otwarcia
puder, cienie do powiek, róż w kremie9 miesięcy od otwarcia
puder, cienie do powiek, róż w kamieniu30 miesięcy od otwarcia

W przypadku kosmetyków naturalnych terminy przydatności będą różne dla każdego produktu. Stosuje się w nich bowiem łagodne konserwanty, które utrzymują świeżość produktu znacznie krócej. I tak, kremy do twarzy często należy zużyć już w ciągu 3 miesięcy od otwarcia opakowania.

Podobnie jest z olejami, dlatego lepiej jest kupować je w mniejszych opakowaniach, bo często zużycie 100 ml butelki w ciągu 3 miesięcy jest niewykonalne. Wiele olejów trzeba też przechowywać w lodówce, o czym warto pamiętać. W przeciwnym razie olej może nie nadawać się do użycia już po kilkunastu dniach.

Nieco dłużej od drogeryjnych kosmetyków, możesz używać kosmetyków mineralnych do makijażu. Jeśli chcesz, by jak najdłużej zachowały świeżość, pamiętaj o regularnym myciu pędzli, którymi wykonujesz makijaż.

Co zrobić z nietrafionym kosmetykiem, czyli recykling kosmetyczny

Kosmetyki, które po zakupie okazały się kompletnie nietrafione nie muszą lądować od razu w koszu na śmieci, albo zalegać na łazienkowej półce w oczekiwaniu, że może jednak kiedyś je zużyjesz. Najprościej oddać je mamie, siostrze, koleżance, którym być może bardziej przypadną do gustu. Możesz też spróbować lekko je zmodyfikować, albo wykorzystać do innych celów, niż planowałaś w momencie zakupu.

5 pomysłów na drugie życie kosmetyków

Jak wykorzystać inaczej odżywkę do włosów?

Jeśli kupiłaś odżywkę, która nie robi na Twoich włosach kompletnie nic, albo działa w sposób odwrotny niż miała i zamiast wygładzać włosy, robi z nich siano, możesz łatwo ulepszyć. Wystarczy, że dodasz do niej kilka kropli ulubionego oleju do włosów. Jeśli mimo wszystko jej działanie nadal nie będzie zadowalające – wykorzystaj ją do depilacji. Wybierając się kiedyś na wakacje kupiłam zestaw mini-produktów, w którym był produkt emulsja do depilacji i odżywka do włosów 2w1. Jako emulsja do depilacji kosmetyk miał nawilżyć skórę, zapewnić poślizg przy goleniu maszynką i zmiękczyć włoski. Byłam zaskoczona, bo pierwszy raz spotkałam się z takim kosmetykiem, myślałam nawet, że to pomyłka. Ale spróbowałam. I do włosów i do depilacji był to produkt super trafiony. Od tamtej pory często sięgam po odżywkę przy depilacji. Doskonale zmiękcza włosy, nie wchłania się w skórę i zapobiega powstawaniu podrażnień. Pozostawia też na skórze ładny zapach, więc często balsam nie jest już konieczny.

Co zrobić z nietrafionym kremem do twarzy?

Masz w kosmetyczce krem do twarzy, który wywołuje podrażnienia, za słabo nawilża, albo wręcz odwrotnie – za bardzo natłuszcza skórę? Spróbuj zużyć go do kremowania włosów. To metoda nieco mniej popularna niż olejowanie, czy odżywianie włosów kosmetykami do tego przeznaczonymi, ale równie skuteczna. Na czym polega? Krem należy wetrzeć we włosy jeszcze przed ich umyciem i pozostawić na kilka godzin. Czyli postępować dokładnie tak, jak z olejem. Kremem do twarzy możesz też zastąpić krem do rąk, albo krem do stóp.

Jak zużyć nielubiany szampon do włosów?

Szampon do włosów możesz wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli podrażnia skórę i wywołuje stany zapalne – zużyj go do mycia pędzli do makijażu. A jeśli nie sprawdził się dlatego, że włosy są po nim za słabo oczyszczone, spuszone, sztywne, albo szybciej się przetłuszczają, ale skóra nie jest podrażniona, wykorzystaj go jako żel pod prysznic, płyn do kąpieli, albo mydło do mycia rąk.

Jak wykorzystać olej kosmetyczny?

Kupiłaś olej z myślą o włosach i okazał się zupełnie nie trafiony? Wykorzystaj go do nawilżania twarzy. Jeśli i na tym polu olej zawodzi, dodaj go do odżywki lub maski do włosów. Możesz też zafundować sobie nawilżającą kąpiel dodając do wody kilka kropli oleju, albo wmasować olej po kąpieli w skórę. Doskonałym pomysłem na zużycie oleju może być też natłuszczająca kąpiel dla dłoni i stóp. Olej może też zmiękczyć skórki wokół paznokci i wzmocnić ich płytkę. I to jeszcze nie koniec. Bo olej pomoże też usunąć makijaż – możesz nim z powodzeniem zastąpić ulubiony płyn do demakijażu.

Inne użycie balsamu do ciała

Balsam do ciała może być świetną bazą do przygotowania peelingu. Jeśli masz kłopot ze zużyciem pokaźnej butli balsamu lub mleczka do ciała, wymieszaj go z kawą, płatkami owsianymi, cukrem lub solą – peeling do ciała gotowy.

Pusto? Czas na nowości w kosmetyczce

Wiosna to też czas, kiedy warto pomyśleć nad wprowadzeniem zmian w pielęgnacji skóry. Tłuste, ciężkie i mocno nawilżające kremy i balsamy nie będą już raczej potrzebne. Nasza skóra potrzebuje teraz przede wszystkim kosmetyków, które nasycą ją substancjami odżywczymi, dodadzą energii, blasku i świeżości.

Zobacz te nowości kosmetyczne:

Podsumowanie

Sezonowe porządkowanie zawartości kosmetyczki, toaletki, czy łazienkowej szafki powinno wejść w trwały nawyk. Zwłaszcza jeśli kupujesz dużo kosmetyków i nie zużywasz ich do końca. Warto raz na kilka miesięcy przejrzeć wszystkie otwarte opakowania, sprawdzić daty ważności i przydatności, wyrzucić kosmetyki, które nie nadają się już do użycia. Dzięki temu unikniesz niepożądanych skutków ich działania, a przy okazji zrobisz też miejsce na nowe kosmetyki. Bez wyrzutów sumienia, że przecież masz już dwa kremy, po co więc trzeci 🙂 Nadejście wiosny jest doskonałym momentem na taki kosmetyczny remament. Ja u siebie już posprzątałam 🙂

Jak często porządkujesz swoją kosmetyczkę? Co robisz z kosmetykami, których działanie Cię rozczarowało?

Przeczytaj także

Najlepszy krem rumiankowy – Ranking TOP 8 w 2023

Najlepszy krem rumiankowy – Ranking TOP 8 w 2023

Najlepsze toniki hialuronowe – Ranking TOP 10 w 2022 roku

Najlepsze toniki hialuronowe – Ranking TOP 10 w 2022 roku

Komentarze (1)

  1. J
    JolaW
    Bardzo ciekawy wpis 🙂 Ze swojej strony polecam rękawiczkę do demakijażu od /reklama/. Dzięki niej w mojej łazience nie stoi już tyle buteleczek z płynami czy żelami.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany