Włosy kręcone to marzenie wielu kobiet. Ale dla ich posiadaczek bywają prawdziwym utrapieniem. Często są suche, puszące się na końcach i oklapnięte u nasady. Ich pielęgnacja staje się wówczas prawdziwym wyzwaniem! Jak dbać o kręcone włosy? Co robić, że loki były sprężyste, gładkie i lśniące? Podpowiadam!
Jako właścicielka naturalnie kręconych włosów wiem jedno: ich pielęgnacja jest wymagająca! Ale przy doborze odpowiednich metod pielęgnacyjnych i kosmetyków, marzenie o błyszczących i sprężystych lokach staje się możliwe!
Spis treści
Charakterystyka kręconych włosów
Włosy kręcone są delikatne, wrażliwe na uszkodzenia i złamania. Ich struktura jest bardzo zbliżona do struktury włosów wysokoporowatych.
W większości przypadków są to włosy suche, które – o ile odpowiednio o nie dbamy – mogą ulegać jeszcze większemu przesuszeniu. Kręcone włosy łatwo też obciążyć u nasady, mogę szybko się przetłuszczać i bardzo puszyć. Szybko reagują też na wilgoć w powietrzu.
Pielęgnacja włosów kręconych – podstawy
Loki mają jednak swój urok i bywają obiektem westchnień zwłaszcza tych z nas, które mają gładkie i proste włosy, które trudno poddają się stylizacji. Trzeba jednak przyłożyć dużą uwagę do ich pielęgnacji. Jak dbać o włosy kręcone, żeby lekko je obciążyć, ale jednocześnie nie przeciążyć? Co pomoże podkreślić skręt loków, ale nie pozbawi włosów objętości i efektu push-up u nasady? Jak nawilżać, żeby końce przestały się przesuszać, a włosy u nasady przetłuszczać? Zobacz, jak dbać o kręcone włosy krok po kroku.
Mycie kręconych włosów
Pamiętając o tym, że włosy kręcone są delikatne i bardzo wrażliwe, już na etapie ich mycia musisz traktować je dość łagodnie. Dotyczy to zarówno sposobu mycia włosów, jak i używanych do tego kosmetyków.
- Do mycia włosów i spłukiwania z nich kosmetyków myjących oraz masek i odżywek używaj letniej wody.
- Unikaj polewania włosów bardzo ciepłą i gorącą wodą, która może bardzo je osłabiać.
- Wybierz delikatny szampon, najlepiej na bazie ekstraktów roślinnych i z łagodnymi środkami myjącymi – kręcone włosy je lubią!
- Jeśli możesz, zrezygnuj z częstego stosowania szamponów z SLS-ami i sięgaj po nie co kilka myć głowy, aby dokładnie oczyścić skórę głowy.
- Możesz wybrać też szampon przeznaczony do mycia włosów dla niemowląt i małych dzieci lub myć włosy odżywką.
Bardzo polecam mycie włosów kręconych właśnie odżywką. To jeden z najlepszych sposobów mycia i pielęgnacji loków, które jednocześnie podkreśla ich skręt.
Pamiętaj jednak o tym, aby wybrać odżywkę bez silikonów, za to z Cetrimonium Chloride w składzie. A co kilka myć sięgnij po szampon i dokładnie oczyść z jego pomocą skórę głowy.
Nawilżanie i odżywianie włosów kręconych
W przypadku włosów kręconych nawilżanie i odżywianie to absolutna podstawa pielęgnacji. Bez tego suche włosy stają się jeszcze bardziej suche, zaczynają się łamać i kruszyć. Są za to bardzo podatne na puszenie, a ich skręt nie wygląda dobrze.
- Po każdym myciu kręconych włosów nakładaj na nie odżywkę.
- Przynajmniej 1-2 razy w tygodniu nakładaj na włosy bogatą w składniki nawilżające i odżywcze maskę.
- Pamiętaj, aby w składzie masek i odżywek znalazły się nawilżające emolienty z niewielką ilością humektantów (ich nadmiar może puszyć włosy) i proteiny.
- Maskę nakładaj od ucha w dół, aby nie obciążać włosów u nasady.
Olejowanie kręconych włosów
O tym, jak o olejowanie włosów wpływa na ich kondycję i wygląd pisałam już wielokrotnie. Stworzyliśmy kompletny poradnik o tym, jak olejować włosy – po przeczytaniu go dowiesz się, jak potrzebne dla Twoich włosów może być regularne stosowanie olejów roślinnych w ich pielęgnacji.
Oleje w pielęgnacji włosów kręconych nie tylko wpływają na poprawę ich wyglądu, ale też podkreślają skręt.
Najchętniej wykorzystywanym do olejowania loków jest olej kokosowy. W wielu przypadkach może on jednak powodować puszenie się włosów, a olejami, które sprawdzają się równie dobrze (o ile nie lepiej) są olej jojoba, olej awokado i olej ze słodkich migdałów.
- Wybierając olej do włosów kręconych unikaj oleju rycynowego, który nie najlepiej im służy.
- Pamiętaj o tym, aby nie nakładać oleju na całą noc. Włosy kręcone są bardzo delikatne i jednocześnie suche. Szybko piją olej, dlatego wystarczą 1-2 godziny, aby zapewnić im optymalny efekt olejowania. Dłuższe przetrzymywanie oleju może je niepotrzebnie przeciążyć.
- Metodą olejowania, która jest najczęściej polecana dla włosów kręconych jest olejowanie na mokro.
Odpowiednie oleje do włosów kręconych:
Więcej przeczytasz w osobnym artykule:
Stylizacja włosów kręconych
Kosmetyki do stylizacji loków nie powinny zawierać w składzie alkoholu. Dobrze, gdyby w ich składzie było też jak najmniej silikonów.
Mleczka, kremy, żele do loków, spraye stylizacyjne – wybór kosmetyków do stylizacji loków jest spory, ale jeśli szukasz preparatu najbardziej naturalnego, sięgnij po żel z siemienia lnianego.
Jest to najbardziej znany, naturalny kosmetyk podkreślając skręt fal i loków, który zrobisz samodzielnie w domu.
Żel z siemienia lnianego
- 2 łyżki siemienia lnianego (niemielonego)
- szklanka wody
Gotuj siemię lniane 15 minut na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Odcedź i pozostaw do ostygnięcia. Żel jest gotowy do użycia po 12 godzinach. Należy przechowywać go w lodówce przez ok. 2 tygodnie. Dla wzbogacenia zapachu można dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.
Suszenie i czesanie loków
Rozczesanie włosów kręconych bywa nie lada wyzwaniem.
Loki rozczesujemy tylko na mokro, gdy na włosach znajduje się odżywka, grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Dzięki temu masz szansę rozczesać włosy bez ich wyrywania i szarpania.
Poza tym rozczesując loki na sucho, możesz rozprostować ich skręt, przez co stracą ładny wygląd i będą bardziej przypominały stóg siana, niż loki.
Suszenie kręconych włosów suszarką – oczywiście najlepiej jest go unikać. A jeśli nie masz takiej możliwości (moje włosy bez suszarki nie mają w ogóle objętości), ustaw chłodny nawiew, używaj suszarki z dyfuzorem i susz włosy stopniowo, dając im też czas na naturalne dosychanie.
Loki najlepiej suszyć z głową pochyloną w dół (dzięki temu włosy zyskają objętość i będą odbite u nasady), delikatnie ugniatając je palcami (dzięki temu podkreślisz ich skręt).
Pielęgnacja włosów kręconych – podsumowanie
Naturalne loki bywają trudne do ujarzmienia, a włosy kręcone są wymagające i bardzo kapryśne. Przy odrobinie cierpliwości i odpowiedniej pielęgnacji masz jednak szansę poprawić ich wygląd, zadbać o jak najlepszą kondycją i podkreślić ich skręt. Powodzenia 🙂
Jakie znasz sposoby na podkreślenia naturalnego skrętu włosów? Jak Twoim zdaniem powinna wyglądać pielęgnacja włosów kręconych?
Komentarze (22)