Blizny po trądziku – czy można się ich pozbyć? Jakie domowe sposoby pomogą?

blizny po trądziku

Pozbycie się blizn po trądziku nie jest zadaniem łatwym. Nie tylko powinnaś wiedzieć, jakie sposoby są skuteczne, ale też uzbroić się w cierpliwość. Kuracja może trwać nawet kilkanaście miesięcy… Obiecujące jest jednak to, że możesz rozjaśnić blizny i spłycić dziury po trądziku, stosując odpowiednio dobrane kosmetyki i metody domowe. Jakie? Dowiesz się z artykułu.

Pojawiające się na skórze twarzy blizny są następstwem stanów zapalnych skóry, do których zaliczamy trądzik młodzieńczy. Blizny po trądziku są skutkiem uszkodzenia skóry właściwej. Niestety zmiany są na tyle duże, że skóra nie jest w stanie się odbudować, a w jej miejscu pojawia tkanka łączna włóknista. Nie pomaga również to, że wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja kolagenu, przez co skóra staje się bardziej wiotka, a blizny bardziej widoczne.

Jeśli masz cerę trądzikową, najlepszym sposobem na blizny jest profilaktyka. Obejmuje ona stosowanie rozmaitych preparatów na trądzik, wieloetapową pielęgnację i właściwą higienę. W bardziej zaawansowanych przypadkach stosuje się specjalistyczne terapie dermatologiczne oraz zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej. Nie powinnaś rezygnować z działań profilaktycznych, ponieważ używanie kosmetyków na trądzik może zapobiec pojawieniu się blizn oraz wspomóc rozjaśnianie tych, które już masz.

Jak powstają blizny potrądzikowe?

W tym miejscu warto powiedzieć sobie trochę więcej o tym, jak powstają blizny potrądzikowe. 

Jak już wspomnieliśmy, przyczyną jest naruszona skóra na skutek stanu zapalnego. W miejscu uszkodzenia dochodzi do wzmożonej produkcji kolagenu i formuje się ziarnująca tkanka, w której włókna kolagenowe układają się w sposób nieuporządkowany. Nie pomaga tutaj odruch wyciskania czy rozdrapywania ropni – dochodzi wówczas do zaostrzenia infekcji, co jeszcze bardziej spowalnia procesy naprawy. W efekcie powstaje tkanka o nieprawidłowej budowie, która ma mniejszą sprężystość i jest dużo cieńsza w porównaniu do zdrowej skóry. To właśnie blizny.

Trądzik jest najczęstszą chorobą skóry i nie jest tylko problemem młodych ludzi. Szacuje się, że dotyczy prawie 10% populacji ogólnej. U 95% osób borykających się z trądzikiem pojawiają się blizny w miejscach wcześniejszych zmian.

Większe ryzyko powstania blizn mają osoby, u których trądzik przybrał bardzo trudny przebieg, a leczenie było długotrwałe lub podjęte zbyt późno – jest to jeden z powodów, dla których warto zacząć leczenie tak szybko, jak to możliwe. Ogólnie im większy jest stan zapalny zmian trądzikowych, tym większe prawdopodobieństwo, że powstanie blizna.

Blizny pojawiają się również przy nieprawidłowo leczonym trądziku, obserwuje się również ich związek z niewłaściwą higieną oraz z wyciskaniem zmian. Jako przyczynę wskazuje się również predyspozycje genetyczne do tworzenia się blizn, kolor skóry, a nawet palenie papierosów.

Wyróżnia się:

  • Blizny zanikowe (atroficzne) – powstają na skutek rozpadu włókien kolagenowych w głębszych warstwach skóry. Obecne są w różnych stadiach trądziku. Przyjmują kształt wklęsły i skóra staje się pofałdowana, pojawiają się wgłębienia przypominające krater.
  • Blizny przerostowe – spowodowane są zwiększonym formowaniem się tkanki w wyniku nadmiernego odkładania się kolagenu i zmniejszenia aktywności kolagenazy. Mają postać twardych, grubych i wypukłych guzków w kolorze różowym lub sino-czerwonym.

Oprócz tego bliznom mogą towarzyszyć przebarwienia potrądzikowe w postaci jasnobrązowych, czerwonych lub różowych plam. Wyróżnia się jeszcze blizny grudkowe okołomieszkowe, które rzadko występują na twarzy, częściej są na plecach i ramionach. Z wyglądu przypominają zamknięte zaskórniki – są okrągłe lub owalne, lekko białe i wystają ponad powierzchnię skóry.

Jak zapobiec powstawaniu blizn po trądziku?

Blizny po trądziku przybierają postać wgłębień lub wypustek, które mają różny kształt, wielkość i głębokość. Zniekształcają skórę, przez co wygląda ona chropowato i nienaturalnie. Na domiar trudno je ukryć pod makijażem, a nawet niewłaściwy lub zbyt mocny make-up może jeszcze bardziej uwidocznić problem. Blizny są defektem kosmetycznym, który może odbierać pewność siebie i obniżać samoocenę. Dlatego, jeśli masz cerę trądzikową, ważne jest, aby zareagować szybko, zanim dojdzie do zaawansowania problemu.

Blizny powstają w następstwie naturalnego procesu leczenia skóry. Proces gojenia rozpoczyna się w momencie pojawienia zmiany trądzikowej i może trwać rok, a czasem nawet dłużej przy bardziej zaawansowanej postaci trądziku.

Najważniejsza jest tu odpowiednia pielęgnacja, która powinna uwzględniać oczyszczanie i złuszczanie oraz stosowanie preparatów o działaniu przeciwzapalnym. Przy czym najlepiej sprawdzą się tu enzymatyczne peelingi, ponieważ mechaniczne mogą jeszcze bardziej rozsiać ogniska zapalne. Zadbaj również o dietę, która powinna być bogata w witaminy i przeciwutleniacze, a uboga w żywność przetworzoną i pikantne posiłki. Najważniejsze – nie wyciskaj zaskórników i zmian ropnych!

Więcej o pielęgnacji cery z trądzikiem napisaliśmy w poradniku:


Pamiętaj o tym, że skóra twarzy jest codziennie narażona na kontakt z przeróżnymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą zaburzać jej regenerację. Przez to też pielęgnacja takiej cery powinna być bardzo dokładna, najlepiej ustalona z lekarzem dermatologiem. Przyjmuje się, że proces gojenia skóry trwa średnio rok, ale może się okazać, że blizny mogą goić się o wiele dłużej. W przypadku trudnych do zmniejszenia blizn warto rozważyć specjalistyczne zabiegi – tutaj polecane są zwłaszcza zabiegi z zakresu laseroterapii.

Czy da się usunąć blizny po trądziku?

Przez to, że blizny po trądziku często pojawiają się na twarzy, osoby borykające się z tym problemem zadają pytania, czy da się zwalczyć takie blizny, jak usunąć dziury na twarzy po trądziku, po jakim czasie mogą zniknąć i czy w ogóle mogą samoistnie zaniknąć. Najważniejszym pytaniem jednak jest, czy istnieje sprawdzony sposób na blizny po trądziku. Eksperci są tutaj zgodni – tylko regularna i długotrwała pielęgnacja blizn może sprawić, że zmiany na skórze będą mniej widoczne.

Nie jest możliwe całkowite usunięcie blizn potrądzikowych, jednak odpowiednio dobrane leczenie i kuracje pozwolą je spłycić i znacznie zmniejszyć ich widoczność.

Efekty zależą od dobranej metody na blizny potrądzikowe, stopnia zaawansowania zmian, a także czasu, jaki upłynął od ich uformowania. Łatwiej rozjaśnić blizny nowe, trudniej – stare. Przy czym warto zaznaczyć, że domowe sposoby mają na celu głównie rozjaśnić blizny i przebarwienia. Przebarwienia w przeciwieństwie do blizn można łatwo usunąć w domu, nawet tylko przy pomocy dobrze dobranych kosmetyków na przebarwienia.

W przypadku blizn sprawa może być utrudniona. Tutaj należy wspomóc regenerację miejsca z blizną, najlepiej przy pomocy głębokiego złuszczania. Jak zapewne wiesz, złuszczanie usuwa martwy naskórek i odkrywa nowe, świeże komórki. Ponadto zwiększa przepływ krwi, co wpływa na lepsze odżywienie skóry. Dzięki temu tkanka zostaje pobudzona do odnowy, co wpływa na odbudowę cery. Jednakże ten sposób usuwania blizn, a mianowicie przy pomocy dość inwazyjnego dla skóry peelingu medycznego, budzi sporo kontrowersji pod względem nie tylko bezpieczeństwa, ale również ryzyka zaognienia problemu, np. może pogłębić blizny, mogą się też pojawić przebarwienia.

Jeśli Twoim problemem są blizny po trądziku, koniecznie skonsultuj się z lekarzem dermatologiem. Tylko lekarz po ocenie skóry i zmian może zarekomendować bezpiecznie pozbycie się śladów po trądziku.

Niestety nie ma jednej właściwej odpowiedzi na to, po jakim czasie znikają blizny po trądziku lub kiedy staną się mniej widoczne. Owszem, można przyjąć, że jest to rok, ponieważ tyle trwa naturalny proces leczenia skóry, jednak każdy przypadek jest inny. Oznacza to właściwie tyle, że powinnaś uzbroić się w cierpliwość i być wytrwała – blizny nie zbledną czy nie znikną z dnia na dzień.

Co jest dobre na blizny potrądzikowe?

Terapia blizn potrądzikowych obejmuje wiele metod, których zadaniem jest przede wszystkim pobudzenie tkanki do regeneracji. Najwyższą skuteczność wykazują zabiegi laserowe, na które wielu pacjentów decyduje się w ostateczności, kiedy inne sposoby (zarówno te domowe, jak i terapie dermatologiczne) nie przynoszą obiecanych rezultatów. 

Z polecanych sposobów na blizny potrądzikowe warto wymienić:

  • peelingi
  • dermabrazja
  • mezoterapię
  • zabieg z zastosowaniem radiofrekwencji
  • zabiegi laserowe

Jeśli masz blizny o umiarkowanym nasileniu, możesz sięgnąć po preparaty apteczne, które wspomagają walkę z bliznami potrądzikowymi. Tutaj wskazywane są często żele silikonowe, których zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, uelastycznienie i pomoc w jej nawilżeniu. Dzięki temu blizny stają się wygładzone i mniej widoczne. Zaletą żeli na blizny jest to, że są bezpieczne w stosowaniu i mogą po nie sięgnąć nawet kobiety w ciąży. Dodajmy, że producenci zalecają tutaj przed nałożeniem produktu wykonać delikatny masaż miejsca, w którym znajduje się blizna.

Oprócz tego na rozmaite blizny polecane są preparaty z wyciągiem cebuli. Najczęściej mają postać maści wzbogaconej o heparynę i alantoinę, która działa przeciwzapalnie, kojąco, pomaga spłycić i rozjaśnić blizny. Tutaj bardzo ważna jest systematyczność, ponieważ wyciąg z cebuli powinno się nakładać na skórę 2-3 razy dziennie.

Tak jak leczenie trądziku, również walka z bliznami potrądzikowymi wymaga sporo czasu, cierpliwości i systematyczności. 

No dobrze, a co z kosmetykami? Możesz je wykorzystać do wsparcia kuracji dermatologicznej lub pielęgnacji cery trądzikowej (tylko po konsultacji z dermatologiem!). Preparaty kosmetyczne mogą wspomagać walkę z bliznami potrądzikowymi, zwłaszcza te, które zawierają aloes, kwas hialuronowy, wąkrotkę azjatycką i masę perłową. Kosmetyki z tego rodzaju stymulują produkcję kolagenu oraz zapewniają skórze wygładzenie i elastyczność, a systematycznie stosowane mogą pomóc rozjaśnić blizn.

Substancje, które mogą pomóc w walce z bliznami po trądziku:

  • kwas salicylowy – uważany za jeden z najlepszych sposobów leczenia blizn potrądzikowych
  • kwas azelainowy – właściwości wybielające
  • kwas glikolowy – normalizuje pracę gruczołów
  • kwas mlekowy – pomaga w rozjaśnianiu ciemnych blizn
  • kwas migdałowy – delikatny, pomaga wygładzić i rozjaśnić skórę
  • kwas pirogronowy – rozjaśnia, poprawia koloryt skóry
  • alfa-hydroksykwasy (AHA) – złuszczają, zmniejszają widoczność blizn
  • retinoidy – pomagają zmniejszyć stany trądzikowe
  • nadtlenek benzoilu – oczyszcza, złuszcza i działa rozjaśniająco na blizny

Jak możesz zaobserwować na powyższej liście znajdują się głównie kwasy chemiczne. Nie jest to przypadkiem. Peelingi chemiczne z kwasami uważane to jedne ze skuteczniejszych broni przeciwko bliznom potrądzikowym. Za najlepsze uchodzą te z kwasem salicylowym, jednak rodzaj peelingu powinien być dobrany przez doświadczonego kosmetologa. To również on ustali, co ile wykonywać taki peeling; z reguły jest to raz na miesiąc. Co istotne, nie powinnaś zapominać o regularnym złuszczaniu w domu przy pomocy delikatnych preparatów.

Do domowego złuszczania skory wykorzystaj peeling enzymatyczny – tu sprawdzisz nasze rekomendacje:

Domowe sposoby na blizny po trądziku

Niektóre kosmetyki na trądzik zawierają składniki zmniejszające ryzyko powstawania nowych blizn oraz wykazują właściwości rozjaśniające, aby pomóc w redukcji już widocznych niedoskonałości. Co zrobić, kiedy trądzik masz wyleczony, a pozostały po nim blizny? Możesz skorzystać ze składników naturalnych, które powszechnie stosowane są w celu zmniejszenia widoczności blizn. Tutaj warto wymienić zwłaszcza oleje jak olej kokosowy, olej tamanu, olej lniany, konopny tłoczony na zimno, olej z nagietka i olejek lawendowy.

Sprawdź: Ocet jabłkowy oraz sok z cytryny zawierają kwasy, które skutecznie usuwają martwy naskórek, wspomagając tym samym regenerację skóry, a tego właśnie potrzebuje skóra z bliznami.

Do domowych sposobów warto włączyć maseczki, w tym z ogórka, który wykazuje właściwości rozjaśniające. Podobnie działa cytryna, którą możesz wykorzystać do zrobienia domowego toniku do twarzy. Jeżeli jednak wolisz gotowe produkty, sprawdź kategorię: Maseczki na trądzik, w której znajdziesz również maseczki rozjaśniające blizny po trądziku.

Najpopularniejsze maseczki na blizny potrądzikowe i przebarwienia:

  • maseczka z miodu i octu jabłkowego
  • maseczka z miodu i soku z cytryny
  • maseczka z miodu, sok z cytryny, cynamon i gałka muszkatołowa
  • maseczka z ogórkiem i sokiem z cytryny
  • maseczka z aloesem i sokiem z cytryny
  • maseczka z oliwą, cynamonem i sokiem z cytryny
  • maseczka z oleju jojoba i limonki
  • maseczka z awokado i limonki
  • maseczka z olejem kokosowym i sodą oczyszczoną

Proporcje wystarczy dostosować pod siebie, zwykle produkt bazowy jak oliwa, aloes lub miód to jedna łyżka. Dla soku z cytryny oraz octu jabłkowego przyjmij pół łyżeczki, ponieważ mogą podrażniać. Każda maseczka powinna być nałożona na oczyszczoną skórę twarzy. Wykonuj okrężne ruchy przez 3 minuty i pozostaw maskę na 10-15 minut. Najlepsze efekty uzyskasz, stosując domowe maseczki na zmiany potrądzikowe 1-2 razy w tygodniu.

Kosmetolog odpowiada: Czy blizny po trądziku można opalać?

kosmetolog radzi

To pytanie zadaje wiele osób, które zmagają się z trądzikiem – z nadzieją, że dzięki opaleniźnie niewielkie niedoskonałości skóry staną się mniej widoczne. Opalanie blizn potrądzikowych nie jest jednak dobrą praktyką. Blizny mają nieco inną strukturę niż reszta skóry. Włókna kolagenowe, które odpowiadają za jędrność i napięcie skóry, są inaczej ułożone w obszarze blizn. Blizna jest też pozbawiona melanocytów – komórek produkujących melaninę, która chroni głębokie warstwy skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Brak tej naturalnej ochrony prowadzi do hiperpigmentacji, skutkując powstawaniem przebarwień. Opalanie blizn jest niewskazane, zarówno z punktu widzenia zdrowia, jak i estetyki.

Opalanie skóry z bliznami po trądziku w solarium nie jest bezpieczniejszą opcją. Promienie UV emitowane przez lampy w solarium działają na skórę w analogiczny sposób jak promienie słoneczne, wpływając szkodliwie na skórę. Świeże blizny, które są jeszcze na etapie gojenia, wymagają szczególnej ochrony przed słońcem. Pod żadnym pozorem nie powinny być one narażane na promieniowanie słoneczne, a już na pewno nie powinny być celowo opalane. Blizny potrądzikowe nie są tu wyjątkiem. 

Blizny potrądzikowe najlepiej chować przed słońcem – jeżeli nie można zasłonić ich ubraniem, warto zabezpieczyć je kosmetykami z filtrem SPF 50.

Wartą do rozważenia alternatywą dla opalania się na słońcu czy w solarium jest opalanie natryskowe. Aplikowany w ten sposób samoopalacz działa na skórę jedynie powierzchownie – wyrównuje koloryt, nie szkodząc przy tym bliznom.

Podsumowanie

Blizny po trądziku pozostają u nawet 95% osób, które zmagały się z tym problemem skórnym. Wprawdzie blizn całkowicie nie usuniesz, ale możesz je spłycić i rozjaśnić, tym samym będą mniej widoczne. Pomoże Ci w tym odpowiednia pielęgnacja ze szczególnym naciskiem na oczyszczanie i złuszczanie oraz nawilżanie. Warto również wprowadzić dodatkowe zabiegi w domu jak maseczki rozjaśniające z ogórkiem i cytryną. 

Jeśli borykasz się z głębszymi bliznami, warto rozważyć profesjonalne zabiegi w gabinecie medycynie estetycznej, a zwłaszcza laser frakcyjny, który ma udowodnioną naukowo i zarazem najwyższą skuteczność w pozbywaniu się blizn po trądziku.

Czy borykasz się z bliznami po trądziku? Możesz znasz inne skuteczne sposoby, o których nie wspomnieliśmy w artykule? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu!

Przeczytaj także

Olejowanie skóry głowy – jak olejować skalp i poprawnie go zmyć?

Olejowanie skóry głowy – jak olejować skalp i poprawnie go zmyć?

Regeneracja skóry po lecie? O czym pamiętać? Plan pielęgnacji

Regeneracja skóry po lecie? O czym pamiętać? Plan pielęgnacji

Depilacja bez podrażnień – jak skutecznie zapobiegać krostkom i zaczerwienieniom?

Depilacja bez podrażnień – jak skutecznie zapobiegać krostkom i zaczerwienieniom?

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany