Włosy po lecie stają się one suche i zniszczone. Nie musi tak jednak być… tylko jak chronić włosy przed słońcem? Przygotowałam krótki przewodnik.
Ochrona przeciwsłoneczna, zarówno skóry, jak i włosów wymaga zrozumienia dwóch, bardzo ważnych kwestii. Po pierwsze tego, że jest niezbędna! Słońce i promieniowaniem UV są wrogiem naszej skóry i naszych włosów. Trzeba więc zapewniać im jak najlepszą ochronę, by móc w pełni korzystać ze słońca i jednocześnie nie martwić się o szybsze fotostarzenie skóry, podrażnienia, oparzenia, czy przesuszenie włosów. I po drugie – ochrona przeciwsłoneczna jest potrzebna przez cały rok, a nie tylko latem! Z promieniowaniem UV mamy bowiem do czynienia również zimą, wiosną i jesienią.
Przeczytaj koniecznie:
Zakładając jednak, że odpuszczamy sobie stosowanie kremów i kosmetyków z filtrami zimą, a sięgamy po nie właśnie wiosną i latem, warto wyjaśnić, dlaczego powinniśmy stosować je także do pielęgnacji włosów.
Spis treści
Dlaczego Twoje włosy potrzebują ochrony przed słońcem?
Jeśli chcesz uniknąć przesuszenia włosów, ich osłabienia i wypadania, gdy już wrócisz z wakacji, powinnaś zainteresować się ochroną przeciwsłoneczną, która zadba o zdrowie Twoich włosów, zapewni im zachowanie ładnego wyglądu i dobrej kondycji. Dlaczego to ważne? Bo promieniowanie słoneczne powoduje odchylenie się łusek włosów i niszczenie ich kory. To właśnie w efekcie tego działania słońca, włosy stają się suche i łamliwe, zaczynają tracić swoją sprężystość, miękkość i blask. Stają się bardziej podatne na złamanie, a końcówki na rozdwajanie. Słońce osłabia też cebulki włosów, przez co włosy mogą zacząć wypadać. To jednak nie wszystko, bo warto wiedzieć też o tym, że słońce powoduje płowienie koloru włosów i może uszkadzać włosy w sposób trwały, prowadząc do niszczenia niektórych aminokwasów.
Na przesuszenie i zniszczenie w efekcie działania promieniowania UV najbardziej narażone są włosy jasne oraz wysokoporowate, które z natury są i tak bardziej suche i podatne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Nie oznacza to jednak, że brunetki nie muszą się martwić, bo ich włosy też wymagają odpowiedniej ochrony przed słońcem.
Ważne jest też to, żeby mieć świadomość, że do najszybszego uszkodzenia i osłabienia włosów dochodzi wtedy, gdy suszymy je na słońcu, po wyjściu z kąpieli w morzu, jeziorze, czy basenie. Woda, która skrapla się na włosach działa jak soczewka, która skupia promienie UV, ułatwiając powstawanie wolnych rodników.
Ochrona włosów przed słońcem i promieniowaniem UV
Ochronę przeciwsłoneczną włosów warto rozpocząć od najprostszych metod, jak noszenie kapelusza, czy zaplatania włosów w kok, odpowiedniej pielęgnacji i stosowania filtrów ochronnych.
♥ Delikatna pielęgnacja – mycie włosów
Latem, gdy skóra mocniej się poci, włosy szybciej się przetłuszczają. Wymagają więc częstszego mycia, które jest też niezbędne po kąpieli w morzu i jeziorze, czy wyjściu z basenu. Aby nie podrażnić naturalnej bariery ochronnej skóry i nie wysuszać włosów częstym stosowaniem detergentów myjących, warto postawić na delikatne szampony. Odpowiednie będą szampony, które nie zawierają w składzie SLS, SLES i składników o podobnym działaniu, szampony przeznaczone dla dzieci (ale tu również warto zwrócić uwagę na skład, czy oby na pewno nie ma tam SLS-ów) oraz odżywki, którymi również możemy myć włosy.
♥ Intensywne odżywianie – maski i oleje
Podczas wakacyjnego wyjazdu możesz nie mieć czasu na siedzenie z olejem na włosach, ale po powrocie do domu warto o to zadbać i jak najczęściej odżywiać i nawilżać włosy. To najlepszy sposób, aby włosy nie uległy przesuszeniu, otrzymywały niezbędne składniki odżywcze oraz były chronione przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.
Staraj się przynajmniej 2 razy w tygodniu nakładać na włosy intensywnie pielęgnującą maskę do włosów, stosuj oleje i wybieraj odżywki, które zawierają w składzie humektanty, np. aloes.
♥ Skuteczna ochrona – kosmetyki z filtrem UV
Przed każdym wyjściem z domu w słoneczny dzień i obowiązkowo przed wyjściem na plażę, włosy powinny być zabezpieczone przed promieniowaniem UV kosmetykiem z filtrami. Najlepiej, gdyby były to filtry mineralne i filtry naturalne, ale wspierające się nawzajem w jednym kosmetyku. Filtry mineralne, czyli tlenek cynku i ditlenek tytanu są już na pewno Ci znane. Ale czy wiesz, jakie filtry naturalne możesz znaleźć w składzie kosmetyków do włosów?
Są to między innymi:
- aloes
- masło shea
- olej z pestek malin
- rumianek
- olej marchewkowy
- wyciąg z zielonej herbaty
- arnika górska
- wyciąg z bursztynu
- olej z kiełków pszenicy
- olej z orzechów laskowych
Same w sobie nie mają one wystarczającego działania ochronnego, ale już połączone z filtrami mineralnymi doskonale poradzą sobie z ochroną Twoich włosów przed działaniem promieniowaniem UV. Oczywiście możesz stosować je oddzielnie – nakładając na włosy najpierw kosmetyk z filtrem mineralnym, a później z filtrem naturalnym.
♥ Ochrona końcówek włosów – silikony
W letniej pielęgnacji włosów warto unikać silikonów stosowanych na całe włosy, bo mogę one zbyt mocno je obciążać. Dobrym pomysłem jest natomiast stosowanie serum silikonowego na końcówki włosów, które ochroni je przed uszkodzeniem i rozdwojeniem. Do pielęgnacji końcówek, sprawdzą się również oleje roślinne.
Jeśli nie masz włosów podatnych na obciążenie, to raz w tygodniu możesz nałożyć też na nie maskę z dodatkiem lekkich silikonów.
Więcej na temat silikonów w kosmetykach dowiesz się z artykułu:
♥ Suszenie – słońce i suszarka
Wilgotne włosy są bardzo narażone na zniszczenia, dlatego suszenie ich suszarką oraz na słońcu nie jest dobrym pomysłem. I o ile z suszarki latem łatwo jest zrezygnować, bo włosy w ciepły dzień i tak szybko wysychają, to jak uniknąć ich suszenia na słońcu, gdy jesteśmy na plaży? Najlepiej schować się w jakimś zacienionym miejscu lub pod parasolem. Po wyjściu z kąpieli warto natomiast odsączyć włosy w ręcznik albo bawełnianą koszulkę, spryskać ochronną mgiełką, odżywką w sprayu lub silikonowym serum i ukryć włosy pod kapeluszem, czapką, chustą, albo zapleść je w kok lub warkocz.
♥ Ochrona głowy i włosów – czapki, kapelusze, chusty
Wychodząc po zakupy do sklepu możemy zrezygnować z ich zakładania, ale już na plaży, w ogrodzie, na balkonie lub podczas długiego spaceru, warto mieć na głowie coś, co ochroni włosy przed słońcem. Może to być kapelusz z dużym rondem, który przy okazji zadba o ochronę twarzy i ramion. Może to być czapeczka z daszkiem, albo lekka, bawełniana chusta.
Zadbaj o to, żeby nakrycie głowy nie było zbyt mocno dopasowane, dzięki czemu skóra nie będzie się pocić.
♥ Fryzury – warkocze i koki
Zaplatanie włosów w warkocz lub zbieranie ich w kok to kolejna skuteczna metoda ich ochrony przed promieniowaniem UV. Upięte włosy są mniej podatne na działanie wilgoci, słońca i wiatru, przesuszenie, plątanie i uszkodzenie. Poza tym, jeśli mamy spięte włosy, ich zdecydowana mniejszość ma kontakt ze słońcem.
Latem warto zrezygnować też ze stosowania prostownicy, lokówki i suszarki oraz produktów do stylizacji włosów i pozwolić włosom wyglądać naturalnie.
♥ Farbowanie – lepiej po wakacjach
Farbowanie włosów latem i przed wakacyjnym wyjazdem nie jest najlepszym pomysłem. Każdy tego typu zabieg niszczy włosy i osłabia ich strukturę, a łuski włosa ulegają odchyleniu. Włosy farbowane są więc bardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych, w tym promieniowania UV, które dodatkowo i tak powoduje wypłowienie koloru.
Zobacz również:
Podsumowanie
Żeby zapewnić włosom jak najlepszą ochronę przed słońcem i promieniowaniem UV warto stosować się do wskazówek, które zawarłam w tym wpisie. Nie musisz oczywiście robić tego wszystkiego, ale dobrze by było, gdybyś zadbała o delikatną pielęgnację, skuteczną ochronę i jak najmniej narażała włosy na wysuszające i osłabiające działanie słońca.
Jakie są Twoje sposoby na ochronę włosów przed słońcem? Czy stosujesz kosmetyki z filtrami ochronnymi?
Komentarze (7)