Jak i czym myć ręce? Zestawienie mydeł i przepis na domowy płyn antybakteryjny

domowy płyn antybakteryjny diy

Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom wirusowym jest częste mycie rąk. W dobie panującej epidemii koronawirusa mycie rąk ma szczególne znaczenie i powinno stanowić podstawę naszej profilaktyki prozdrowotnej. Dlatego w dzisiejszym wpisie skupię się właśnie na tej prostej, ale jednak nie do końca oczywistej czynności, jaką jest prawidłowe mycie rąk. Podpowiem, jak i czym myć ręce, aby robić to dobrze oraz jak przygotować domowy płyn antybakteryjny, który przyda się wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości umycia rąk wodą z mydłem.

Mycie rąk to podstawa naszej codziennej higieny. Okazuje się jednak, że większość z nas nie pamięta o częstym myciu rąk, a różnego rodzaju sondaże wykazują, że nie myjemy rąk nawet podczas pobytu w toalecie! Do tego dochodzi kwestia prawidłowej techniki mycia rąk. Nawet jeśli myjemy ręce często, to najczęściej robimy to w nieprawidłowy sposób – za szybko i mało dokładnie.

Jak myć ręce?

jak poprawnie myć ręce

Mycie rąk pomaga zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania infekcji o podłożu wirusowym i bakteryjnym. Dlatego powinno być jedną z najważniejszych czynności, którą wykonujemy w ciągu dnia. I to nie tylko po skorzystaniu z toalety, ale też po powrocie z zakupów, z pracy, z zajęć sportowych, czy po wyjściu z autobusu. Ręce należy myć także przed i podczas przyrządzania posiłków, po pobycie z dziećmi na placu zabaw, po wyjściu z przychodni, czy po skorzystaniu z windy. Ważne jest jednak, aby ręce umyć w prawidłowy sposób. I liczy się tu nie tylko to, jakiego preparatu do mycia rąk użyjemy, ale też jak długo i w jaki sposób będziemy myć ręce.

Prawidłowa technika mycia rąk

Wg wytycznych i zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego ręce należy myć przez 30 sekund. Pierwszy etap mycia rąk to zwilżenie dłoni ciepłą wodą i nałożenie mydła w ich zagłębienie (pamiętaj, aby po zwilżeniu rąk zakręcić wodę). Następnie namydlamy wewnętrzną stronę obu dłoni. W kolejnym kroku splatamy i namydlamy palce, później przechodzimy do namydlenia kciuków. W kolejnym etapie myjemy zewnętrzną część dłoni, później przechodzimy do mycia nadgarstków. Mycie rąk kończymy spłukując z dłoni mydło i wycierając je starannie w suchy i czysty ręcznik.

Powyższy schemat mycia rąk możesz podejrzeć na tej grafice przygotowanej przez GIS

Prawidłowa technika mycia rąk

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Pamiętaj! Myjąc ręce w miejscu publicznym nie dotykaj umytymi rękoma klamek i drzwi. Jeśli możesz otwórz drzwi łokciem lub posłuż się papierowym ręcznikiem. Dzięki temu ograniczysz ryzyko kontaktu z licznymi drobnoustrojami znajdującymi się w toalecie publicznej.

Czym myć ręce?

Chcąc dokładnie umyć ręce, wystarczy sięgnąć po kostkę mydła lub mydło w płynie. Liczne badania dowodzą, że woda i mydło to skuteczna broń w walce z wirusami i bakteriami, które gromadzą się na naszej skórze. I wcale nie potrzebujemy do tego mydła „antybakteryjnego”, w składzie którego wciąż można znaleźć uważany za niepożądany w kosmetykach triklosan. Łagodne mydło roślinne na bazie olejów z dodatkiem olejków eterycznych w zupełności wystarczy. Poniżej przygotowałam małe zestawienie roślinnych mydeł w kostce z polskich manufaktur oraz mini-przegląd łagodnych dla skóry mydeł w płynie. Każdy z tych produktów pomoże zadbać Ci nie tylko o czystość skóry, ale i dobry stan zdrowia.

Naturalne mydła w kostce

Kupując mydło w kostce zwróć uwagę na jego skład. Szukaj w nim przede wszystkim olejów roślinnych, olejków eterycznych o działaniu przeciwwirusowym, antyseptycznym i antybakteryjnym (np. lawendowy, z drzewa herbacianego, miętowy) i składników nawilżających takich jak roślinna gliceryna, aloes czy miód. Unikaj mydeł z dodatkiem tłuszczów roślinnych, syntetycznych barwników i substancji zapachowych.

Mydła w płynie

Jeśli nie przepadasz za mydłami w kostce, wybierz mydło w płynie. Jednak i w tym przypadku zwróć uwagę na skład mydła. To ważne, bo wybierając mydło na bazie łagodnych substancji myjących, unikniesz przesuszenia i podrażnienia skóry dłoni. Wybierz też mydło, które zawiera naturalne substancje nawilżające (np. gliceryna roślinna, ekstrakt z aloesu, miód, mocznik), pielęgnacyjne oleje i ekstrakty roślinne. Najwygodniejsze w użyciu będzie oczywiście mydło w butelce z pompką.

Czy płyn antybakteryjny to dobry wybór?

Poza mydłem, które zadba o czystość rąk, do zachowania ich higieny przydaje się też płyn antybakteryjny. Działanie takiego płynu opiera się na dezynfekujących właściwościach alkoholu, który w składzie takiego płynu powinien być na pierwszym miejscu. Najskuteczniejszy w walce z wirusami i bakteriami jest alkohol etylowy, którego stężenie w płynie antybakteryjnym powinno wynosić co najmniej 60%. Tego typu preparat stosuje się na sucho, bez rozcieńczania z wodą.

Płyn antybakteryjny na bazie alkoholu przyda się wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości umycia rąk, czyli np. podczas robienia zakupów w sklepie lub podróży komunikacją miejską.

W sklepach znajdziesz spory wybór preparatów do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu. Ale czy wiesz, że taki płyn antybakteryjny możesz zrobić samodzielnie? Poniżej znajdziesz dwa proste przepisy na domowy płyn antybakteryjny, który świetnie sprawdzi się w dezynfekcji rąk.

Płyn antybakteryjny do dezynfekcji rąk z alkoholem

  • 65 ml spirytusu 95%
  • 35 ml soku z aloesu albo ulubionego hydrolatu
  • kilka kropli olejku eterycznego – lawendowego lub z drzewa herbacianego

Wszystkie składniki mieszamy w szczelnej butelce (np. po hydrolacie).

Płyn na bazie alkoholu jest bardzo skuteczny, ale ma też tę wadę, że przesusza skórę. Dlatego jeśli szukasz czegoś o łagodniejszym działaniu, możesz przygotować płyn na bazie aloesu i olejków eterycznych.

Płyn antybakteryjny do dezynfekcji rąk bez alkoholu

  • woda destylowana lub przegotowana woda z czajnika
  • łyżka żelu aloesowego np. Equilibra
  • po 10 kropli olejków eterycznych z cynamonu, goździków, rozmarynu i eukaliptusa
  • po 20 kropli olejku cytrynowego, pomarańczowego lub grejpfrutowego

Do butelki wlewamy wodę (do 3/4 jej pojemności), dodajemy pozostałe składniki i dokładnie mieszamy. Używamy na sucho, tak jak płynu antybakteryjnego na bazie alkoholu.

Pamiętaj, że płyn antybakteryjny nie zastąpi mycia rąk. Dlatego nawet najlepszy i najbardziej skuteczny płyn dezynfekujący używaj na zmianę z wodą i mydłem.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu nie masz już wątpliwości dotyczących tego jak prawidłowo myć ręce oraz czym to robić. Gdyby jednak coś było niejasne, daj mi znać, zostawiając komentarz na dole. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia 🙂

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Szczoteczki soniczne do zębów – czy warto, jaką wybrać?

Szczoteczki soniczne do zębów – czy warto, jaką wybrać?

Aloes na włosy – jak stosować i kiedy warto sięgnąć po żel aloesowy?

Aloes na włosy – jak stosować i kiedy warto sięgnąć po żel aloesowy?

Chcesz mieć błyszczące włosy? Oto domowe sposoby na lśniące i gładkie włosy

Chcesz mieć błyszczące włosy? Oto domowe sposoby na lśniące i gładkie włosy

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany