Domowe kule do kąpieli mają tę zaletę, że doskonale wiesz, co się w nich znajduje, bo używasz własnych składników. W rezultacie możesz być pewna ich właściwości odżywczych i pielęgnacyjnych. Mało tego – przygotowanie musującej kuli jest banalne! Sama czynność zapewnia już miłe odprężenie, a kąpiel z taką kulą to już totalny relaks. Sprawdź, jak zrobić musujące kule kąpielowe DIY w domu z naturalnych składników.
Szukasz gotowych kuli do kąpieli? Sprawdź:
Ręcznie robione kule kąpielowe to znakomity prezent dla przyjaciół i rodziny, ale też doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu i zamienienie łazienki w domowe SPA. Możesz eksperymentować z kolorami, rozmiarami i składnikami. Jeżeli jesteś pasjonatką naturalnej pielęgnacji, zapewne produkty niezbędne do zrobienia takiej kuli masz już pod ręką. Z tego artykułu dowiesz się, jak je wykorzystać do robienia musujących kul do kąpieli.
Spis treści
Zalety musującej kuli do kąpieli
Na początek trochę wyjaśnienia. Pod pojęciem kuli kąpielowej rozumie się połączenie kwasu cytrynowego i wodorowęglanu sodu. Dzięki takiemu połączeniu tworzy się reakcja kwasowo-zasadowa, która sprawia, że kula przy kontakcie z wodą zaczyna się rozpuszczać i delikatnie masować.
Kula kąpielowa zamienia zwykłą kąpiel w efektywny rytuał pielęgnacyjny i relaks. Po pierwsze, wytwarzają się bąbelki, które subtelnie masują skórę. Po drugie, unosi się przyjemny i relaksujący zapach. Po trzecie, kule zawierają składniki, które sprzyjają Twojej skórze, zatem po kąpieli może być ona widocznie wygładzona i nawilżona. Jeżeli korzystasz z barwionej kuli, dochodzi do tego również aspekt wizualny, ponieważ woda zaczyna się zabarwiać.
Zaletą domowych kul do kąpieli jest to, że wytworzone są ze składników bezpiecznych dla skóry, a dokładnie tych, które sama wybierzesz. Jeżeli wybierzesz naturalne oleje, olejki i suszone kwiaty czy glinki, w ich składzie nie znajdziesz sztucznych dodatków, parabenów, SLS, czy SLES. Mogą więc być odpowiednie nawet dla wyjątkowo wrażliwej skóry, nawet dzieci.
Co jest potrzebne do zrobienia kuli do kąpieli?
Podstawą każdej kuli do kąpieli jest soda oczyszczona oraz kwasek cytrynowy. Co ciekawe, same te dwa składniki wykazują właściwości pielęgnacyjne – soda oczyszczona działa oczyszczająco, odświeżająco, dodatkowo łagodzi podrażnienia i zmiękcza naskórek, a kwasek cytrynowy utrzymuje prawidłowe pH skóry podczas kąpieli, redukuje nadmiernie zrogowaciały naskórek i przywraca skórze blask i świeży wygląd. Najprostszymi kulami są te trzyskładnikowe, do których – obok sody i kwasku – dodajesz wybrany olej do pielęgnacji.
Wybieraj tylko 100% czysty wodorowęglan sodu i kwas cytrynowy, bez antyzbrylaczy i dodatkowych składników. Upewnij się, że proszki nie są zbyt zbrylone.
Możesz swoją musującą kulę wzbogacić o ekstrakty roślinne, suszone kwiaty czy też barwniki. Dodatki typu suszone kwiaty czy skórki owocowe będą się uwalniać się w trakcie kąpieli i pływać na powierzchni wody. Zamiast barwników możesz użyć przypraw, które nadadzą kulom koloru i lekkiego aromatu, np. kurkumy, cynamonu czy przyprawy do piernika. Jeśli zależy Ci na mocniejszym zapachu i efekcie aromaterapeutycznym, postaw na olejek eteryczny, który jest bezpieczny do stosowania na skórę. Dodając skrobi do kul kąpielowych, sprawisz, że będą się lekko unosić na wodzie.
Czego potrzebujesz, aby zrobić kulę do kąpieli w domu:
- soda oczyszczona (wodorowęglan sodu)
- kwasek cytrynowy
- wybrany olej roślinny, np. olej ze słodkich migdałów, kokosowy, oliwa
- olejek eteryczny
- płatki suszonych kwiatów lub suszone skórki cytrusów
- barwnik spożywczy lub przyprawy typu kurkuma
- miska do mieszania składników
- foremki do bomby do kąpieli
Do przygotowania domowej kuli do kąpieli potrzebujesz akcesoriów, takich jak miska, w której przygotujesz swoją mieszankę, oraz foremki typu silikonowe lub specjalne w kształcie kuli. Przydadzą się również rękawiczki ochronne, zwłaszcza kiedy stosujesz barwnik lub kiedy kule będziesz formować ręcznie. Prawda jest taka, że do formowania bomb do kąpieli możesz użyć wszystkiego, co elastyczne, np. opakowań po czekoladowych jajkach, silikonowych tacek do lodu czy babeczek, a nawet plastikowe opakowania po zabawkach.
Dokładnie zdezynfekuj akcesoria i umyj ręce przed przystąpieniem do produkcji kul kąpielowych.
Jak zrobić musujące kule do kąpieli DIY?
Zrobienie kuli do kąpieli w domu jest bardzo proste. Sprowadza się właściwie do wymieszania składników, ugniatania i przełożenia do foremek. Potem wystarczy odczekać kilka godzin i gotowe.
Wykonanie kuli do kąpieli krok po kroku:
- Do miski wsyp suche składniki, tj. sodę i kwasek. Wymieszaj.
- Powoli wlej olej. Wymieszaj do momentu uzyskania właściwej konsystencji. Masa powinna przypominać sypki śnieg (lub mokry piasek) i łatwo się formować jak kule śnieżne.
- Dodaj składniki dodatkowe. Możesz też masę podzielić na części i do każdej z nich dodać inne np. inny barwnik czy suszone kwiaty lub olejek eteryczny. Zapach będzie powoli się uwalniał w trakcie kąpieli, zapewniając aromaterapeutyczne właściwości.
- Przełóż masę do formy lub uformuj kulę. Silnie dociskaj masę do foremki – tylko wtedy uzyskasz zwartą bombę.
- Odstaw foremki w suche i chłodne miejsce. Po kilku godzinach musujące kule do kąpieli będą twarde i suche, a zatem gotowe do użycia.
Musujące kule do kąpieli – przykładowe przepisy
Z powodzeniem możesz zrobić bombę do kąpieli tylko z trzech składników – wystarczy olej, soda oczyszczona i kwasek cytrynowy. Jeśli jednak zależy Ci na większych doznaniach i efektach pielęgnacyjnych, możesz dodać różne oleje lub masła roślinne. Poniżej przedstawiamy kilka przepisów, które możesz modyfikować, np. dodając olejek eteryczny czy barwnik spożywczy.
Jeżeli chodzi o proporcje, to wystarczy dodać około 5-20 kropli olejku eterycznego (nie powinien stanowić więcej niż 0,5% całej receptury) oraz 3-5 kropli barwnika. Barwnik ma tę zaletę, że barwi tylko wodę, nie ceramikę, zatem nie zostanie na wannie. Możesz również dodać glinkę w dowolnej proporcji, ale najlepiej, by nie przekraczała 10% składu kuli.
Trzyskładnikowa kula kula do kąpieli
Składniki:
- 1 szklanka sody oczyszczonej
- pół szklanki kwasku cytrynowego
- jedna czwarta szklanki wybranego oleju
Przygotowanie: Wymieszaj suche składniki i powoli dodaj olej. Następnie uformuj kule i przełóż do formy.
Odżywcza kula do kąpieli
Składniki:
- 1 szklanka sody oczyszczonej
- pół szklanki kwasku cytrynowego
- 6 łyżek oleju bazowego
- masło shea lub masło kakaowe
- woda
Przygotowanie: Wymieszaj suche składniki i powoli dodaj olej, a następnie masło. Następnie uformuj kule, spryskując wodą, i przełóż do formy.
Kojąca kula do kąpieli
Składniki:
- 1 szklanka sody oczyszczonej
- pół szklanki kwasku cytrynowego
- suszone płatki nagietka
- 1 łyżka maceratu nagietka lekarskiego
- jedna czwarta łyżeczki olejku pomarańczowego
- hydrolatu oczarowy do spryskiwania (nie więcej niż pół łyżeczki)
Przygotowanie: Wymieszaj suche składniki – do sody i kwasku dodaj roztarte suszone płatki nagietka. Następnie dodaj macerat nagietka i olejek, wymieszaj. Formuj szybko kule, spryskując hydrolatem oczarowym.
Wskazówki dotyczące robienia kul do kąpieli
Mimo że robienie bomb do kąpieli jest proste, nie zawsze będzie zwieńczone sukcesem. Wystarczy deszczowa pogoda i wysoka wilgotność powietrza i już uformowanie kuli będzie utrudnione (tutaj uspokajamy: masę możesz przesypać do słoika i wykorzystać ją jako piasek do kąpieli).
Oto kilka zasad, o których warto pamiętać:
- Jeżeli kule robisz z dziećmi, pamiętaj, że kwas cytrynowy może szczypać lub podrażniać – sprawdź, czy na rękach dziecka nie ma zadrapań lub skaleczeń i pilnuj, aby nie pocierało oczu w trakcie zabawy.
- Pamiętaj, aby używać płynnych barwników spożywczych, a nie żeli. Żele będą się zlepiać i trudno będzie je zmieszać.
- Jeśli masa jest zbyt sucha, możesz dodać odrobinę oleju lub delikatnie spryskać wodą lub alkoholem. Musisz wtedy działać szybko, aby wszystko razem wymieszać – po kontakcie z płynem soda i kwasek zaczną reagować (pienić i syczeć). Energicznie więc ugniataj masę i szybko przełóż ją do formy.
- Aby kule do kąpieli wyschły, pozostaw je odkryte w chłodnym, suchym miejscu (z dala od kranów i wilgoci). Przy wilgotnej pogodzie twardnieją dłużej.
- Gotowe, suche i twarde kule do kąpieli najlepiej szczelnie zapakować w celofan i przechowywać w suchym miejscu. Można je przechowywać nawet do 6 miesięcy.
Jak zrobić kule kąpielowe – podsumowanie
Kula kąpielowa to wyjątkowy kosmetyk naturalny, który może zwykłą i rutynową kąpiel zamienić w doznanie SPA. Składniki kul kąpielowych są 100% bezpieczne w stosowaniu i są odpowiednie nawet dla wrażliwej skóry. Większość składników znajdziesz we własnej kuchni, a co najważniejsze – domowa produkcja może okazać się tańsza od gotowych produktów.
Jednak nie każdy jest zwolennikiem DIY, zatem jeśli nie masz czasu lub ochoty na wytwarzanie własnych kul, zawsze możesz sięgnąć po te gotowe, dostępne również w naszym sklepie. W Triny stawiamy na świadomą pielęgnację, dlatego znajdziesz u nas naturalne kule do kąpieli, które są bogate w składniki odżywcze, zioła i inne cenne ekstrakty, które rozpieszczają skórę i zmysły.
Czy robisz kule do kąpieli w domu? Masz ulubione składniki lub dodatkowe wskazówki, które mogą się przydać naszym czytelniczkom? Podziel się w komentarzu!