Kosmetyki naturalne i akcesoria pielęgnacyjne w duchu zero waste

kosmetyki naturalne i akcesoria zero waste

Zero waste to idea zachęcająca do tego, by minimalizować ilość śmieci i odpadów w swoim otoczeniu. Ma się to odbywać m.in. przez redukcję plastikowych opakowań, kupowania żywności bez foliowych woreczków, pakowanie zakupów do swoich toreb. Zero waste to też zachęcanie do tego, by przetwarzać, naprawiać, ograniczać i kompostować. Wszystko po to, by śmieci w naszym otoczeniu było jak najmniej. Dokonując świadomych wyborów konsumenckich możemy wprowadzić również zasady zero waste w naszej pielęgnacji. Jak to zrobić?

Na czym polega pielęgnacja zero waste?

Pielęgnacja zero waste to pielęgnacja oparta na naturalnych kosmetykach o uniwersalnym działaniu (np. oleje i masła roślinne) oraz kosmetykach DIY. Robimy je w oparciu o składniki, które mamy w kuchni, oraz półprodukty i surowce takie jak oleje, glinki, czy hydrolaty. Tego typu pielęgnacja opiera się na stosowaniu jak najmniejszej ilości kosmetyków, minimalizmie i prostocie. Zachęca do tego, by jedynym produktem myjącym w łazience było mydło w kostce, którym umyjemy całe ciało, twarz i włosy. Zamiast kremów i balsamów możemy używać jeden olej roślinny o uniwersalnych właściwościach. Tym samym olejem możemy odżywiać i nawilżać włosy oraz zmywać makijaż. Maseczkę do twarzy możemy przygotować samodzielnie, np. z płatków owsianych, jogurtu i oleju, a do golenia używać wielorazowej maszynki na żyletki.

Skąd się biorą śmieci w naszej łazience?

Idea takiej prostej i minimalistycznej pielęgnacji ma prowadzić do tego, by w łazience było jak najmniej śmieci. Bo w tradycyjnej pielęgnacji, gdy mamy po kilka szamponów do włosów, żel pod prysznic, krem i serum do twarzy, kilka szminek i kremów do rąk, tych śmieci jest niestety dużo. Każdy kosmetyk jest przecież w coś zapakowany i niestety, tym czymś jest najczęściej plastik.

Poza plastikowymi opakowaniami kosmetyków, w naszych łazienkach jest mnóstwo produktów jednorazowego użytku. Patyczki do uszu, płatki do demakijażu, podpaski i wkładki higieniczne, tampony… Każdy z tych produktów używamy tylko jeden raz i wyrzucamy do śmieci.

Do tego dochodzą jeszcze plastikowe szczoteczki do zębów. Produkty niezbędne, ale wymagające wymiany co 3 miesiące. Oznacza to, że każdego roku wyrzucamy 4 plastikowe szczoteczki do zębów na wysypisko, czyli 40 szczoteczek na dekadę. Niestety szczoteczki nie są recyklingowane i spędzą na wysypisku długie lata. Podobnie, jak wszystkie środki higieny osobistej, czy pieluszki jednorazowe.

pielęgnacja zero waste

Masz wybór, czyli zero waste w Twojej kosmetyczce

Dokonując świadomych wyborów konsumenckich każda z nas może ograniczyć ilość śmieci w swojej łazience i dbając o siebie, zadbać również o środowisko. I wcale nie oznacza to tego, że mamy myć się tylko mydłem i smarować olejem (jeśli chcemy, to czemu nie?), ale nadal możemy dbać o siebie używając ulubionych kosmetyków. Co w takim razie mamy zmienić, żeby nasza pielęgnacja była zgodna z ideą zero waste? Przede wszystkim, kupować mniej i lepiej. Oznacza to, że powinnyśmy ograniczyć ilość kosmetyków w łazience do niezbędnego minimum (jeden szampon, żel pod prysznic i balsam do ciała w zupełności Ci wystarczą), wybierać kosmetyki ekologiczne i naturalne produkowane w sposób przyjazny środowisku oraz pakowane w szkło lub papier. Kolejnym krokiem powinna być wymiana akcesoriów higienicznych i pielęgnacyjnych na takie, które możemy stosować wielokrotnie. Na koniec warto też zadbać o to, aby używać wszystkie kosmetyki do końca i nie wyrzucać ich tylko dlatego, że nie podoba nam się zapach. W Twoim otoczeniu na pewno jest ktoś, kto chętnie taki kosmetyk od Ciebie przyjmie.

Kosmetyki naturalne zero waste

Aby ułatwić Ci wprowadzenie zmian prowadzących do zero waste w pielęgnacji, przygotowałam zestawienie kosmetyków zgodnych z ideą zero waste. Są to kosmetyki naturalne i ekologiczne, głównie w szklanych opakowaniach. Szkło jest tworzywem bardziej ekologicznym, mniej toksycznym niż plastik, mogącym być wielokrotnie przetwarzanym. Kupując kosmetyki w szkle pamiętaj o tym, aby puste opakowanie wrzucić do odpowiedniego pojemnika na odpady. Surowcami, w które mogą być zapakowane kosmetyki zero waste są też papier i metal.

Oleje i masła roślinne

Hydrolaty i toniki do twarzy

Glinki i maseczki do twarzy

Kosmetyki do mycia ciała i włosów

Kosmetyki do pielęgnacji ciała i włosów

Kremy i sera do twarzy

Higiena osobista i higiena jamy ustnej

Akcesoria higieniczne i pielęgnacyjne zero waste

Zero waste mówi nie wszystkim produktom jednorazowego użytku. Ciebie zachęcam do tego samego i podpowiadam, na co zamienić plastikową szczoteczkę do zębów oraz czego używać zamiast podpasek higienicznych. Poniżej znajdziesz tylko kilka produktów, które pomogą ograniczyć ilość śmieci w Twojej łazience. Po więcej inspiracji zapraszam tutaj: less waste

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dzisiejszy przegląd kosmetyków i akcesoriów w duchu idei zero waste przekonał Cię do tego, żeby zrobić mały remament w swojej łazience. Zanim jednak postanowisz wyrzucić wszystkie plastikowe butelki i słoiczki, zużyj do końca ich zawartość. Po nowe kosmetyki w szklanych opakowaniach idź do sklepu dopiero wtedy, gdy zużyjesz wszystko to, czego aktualnie używasz. Pamiętaj też o tym, że pielęgnacja zero waste to nie wymiana plastiku na szkło. To też świadome ograniczanie i kupowanie mniej, wytwarzanie i korzystanie z posiadanych zasobów. Może płatki do demakijażu zrobisz sama ze starego ręcznika? A zamiast odżywki do włosów użyjesz kleiku z siemienia lnianego? Dzięki temu nie tylko wykorzystasz to, co już masz, ale i kupisz mniej nowych rzeczy.

Powodzenia!

Ciekawe produkty w tym artykule

Przeczytaj także

Witamina K w kosmetykach – jakie ma właściwości i wpływ na skórę naczyniową

Witamina K w kosmetykach – jakie ma właściwości i wpływ na skórę naczyniową

Blizny po trądziku – czy można się ich pozbyć? Jakie domowe sposoby pomogą?

Blizny po trądziku – czy można się ich pozbyć? Jakie domowe sposoby pomogą?

Komentarze (1)

  1. M
    Monia
    Zero waste to podstawa, choc ciezko zamknac jakis krem w nieplastikowym opakowaniu, osobiscie staram sie kupowac wieksze objetosci np. w Skarbcu Natury, kupuje dużej pojemności żele pod prysznic

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany