Jak dbać o łokcie – sposoby na suchą i szorstką skórę na łokciach

jak dbać o łokcie

Łokcie stale są narażone na tarcie, nacisk i działanie różnych czynników zewnętrznych. Bez odpowiedniej opieki skóra na łokciach szybko staje się sucha, szorstka, popękana i zaczerwieniona. Jak temu zapobiec? Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja, która pomoże zapobiec problemom, jest też skuteczna w walce z suchą i popękaną skórą na łokciach. Poznaj sprawdzone sposoby na zadbane łokcie!

Zapewne zauważyłaś, że jeśli nie zastosujesz kremu lub balsamu po kąpieli, to skóra staje się sucha, pomarszczona; może Ci też towarzyszyć nieprzyjemne uczucie ściągnięcia. Dotyczy to również skóry na łokciach, która potrzebuje szczególnej uwagi, ponieważ tą częścią ciała często się opierasz, np. o blat biurka, lub uderzasz, np. o framugę drzwi. Niektórych sytuacjom trudno zapobiec, ale jedno jest pewne – odpowiednia pielęgnacja jest kluczem do tego, aby Twoje łokcie zachowały zdrowy wygląd.

Dlaczego należy dbać o łokcie?

Regularna troska o łokcie przynosi wiele korzyści. Bez niej skóra na łokciach może stać się sucha, szorstka, popękana; mogą dojść przebarwienia, zaczerwienienia, a nawet łuszczenie i dyskomfort. Nieładne łokcie to powszechny problem, z którym łatwo możesz sobie poradzić. 

Zacznijmy od możliwych przyczyn suchych łokci, bo te mogą być różne. Sucha skóra na łokciach może być wynikiem nieodpowiedniej diety (zwłaszcza ubogiej w witaminy A oraz kwasy omega-3), suchego powietrza, a także uszkodzeń mechanicznych, kiedy to na skutek uciskania i tarcia dochodzi do zgrubienia i przesuszenia naskórka. Szorstkie łokcie mogą być objawem różnych chorób jak AZS, łuszczycy, a nawet cukrzycy i niedoczynności tarczycy. Najczęściej jednak są wynikiem niewłaściwej pielęgnacji, co za tym idzie – w codziennej rutynie pielęgnacyjnej nie powinnaś omijać tej części ciała.

Jeśli mimo regularnej pielęgnacji i stosowania kosmetyków Twoje łokcie są szorstkie, popękane, dochodzi do tego swędzenie i pieczenie – może być to objawem choroby. W takim przypadku skonsultuj się z lekarzem.

Dlaczego warto codziennie dbać o łokcie? Po pierwsze, zadbane łokcie to piękne łokcie, których nie wstydzisz się pokazywać. Po drugie, regularna pielęgnacja pomaga uniknąć podrażnień i infekcji. Po trzecie, bez odpowiedniej ochrony skóra na łokciach może pękać, stawać się szorstka, a nawet bolesna w dotyku. Jak o nie zadbać, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Jak dbać o łokcie – podstawowe zasady pielęgnacji

Wbrew pozorom zachowanie zadbanych i gładkich łokci nie jest trudne. Wprawdzie trzeba poświęcić skórze nieco uwagi, ale dobra wiadomość jest taka, że nie musisz inwestować w drogie kosmetyki lub stosować skomplikowanych zabiegów – wystarczą domowe sposoby i trzymanie się kilku prostych zasad.

Jak zadbać o gładkie łokcie w kilku krokach:

  1. Nawilżanie jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym. Stosuj w tym celu kremy z bogactwem składników nawilżających jak aloes czy kwas hialuronowy, które pomogą zachować wilgotność i elastyczność skóry. 
  2. Oczyszczanie przy pomocy żeli myjących i peelingów nie tylko pomoże pozbyć się brudu, ale i zrogowaciałego martwego naskórka. Regularnie wykonuj złuszczanie, najlepiej przy pomocy drobnego i domowego peelingu, co pomoże zachować gładką i delikatną skórę na łokciach. 
  3. Ochrona UV dotyczy również łokci. W tym celu stosuj sprawdzone kremy z filtrem słonecznym.

Warto dodać jeszcze jeden krok. Otóż jednym ze sposobów na zachowanie łokci w dobrej kondycji jest unikanie tarcia i zmniejszenie nacisku na nie. Zdajemy sobie sprawę, że codzienne czynności wymagają użycia łokci, na przykład możesz łokciem otwierać drzwi, opierać się nimi o blat biurka, wspomagać się nimi przy różnych aktywnościach sportowych, przez co trudno jest na nie uważać. Jednak warto mieć z tyłu głowy, że nie zawsze musisz się nimi wspomagać, zwłaszcza jak już Twoje łokcie są suche i podrażnione.

Łokcie służą do podparcia ciała, równowagi lub stabilizacji. Wiąże się to niestety z tym, że są narażone na czynniki, które w negatywny sposób wpływają na stan skóry na nich.

Nie tyle ważne jest trzymanie zasad pielęgnacji, ile ich właściwe stosowanie w praktyce. Tak na przykład warto przed złuszczaniem przygotować skórę, tj. zmiękczyć naskórek przy pomocy wody i delikatnego mydła. Nie polecamy mydeł antybakteryjnych, ponieważ te mogą dodatkowo wysuszać naskórek. Co ważne, najlepiej ograniczyć gorące kąpiele i prysznice, a do mycia wykorzystywać tylko letnią wodę.

Pamiętaj również o tym, aby nie trzeć skóry na łokciach. Nie wycieraj się ręcznikiem! Daj skórze wyschnąć naturalnie po kąpieli, wcześniej nadmiar wody ściągając ręcznikiem, delikatnie przykładając go do skóry.

Czym smarować suche łokcie?

W pielęgnacji skóry na łokciach kluczowe znaczenie ma dobór odpowiednich kosmetyków. Może się okazać, że zwykły balsam do ciała nie poradzi sobie z mocno wysuszoną skórą, dlatego warto zwrócić baczną uwagę na skład kosmetyków. Czego szukać?

Polecamy tu zwłaszcza kosmetyki z witaminą A. Jest to jedna z najbardziej cenionych witamin, jeśli chodzi o odnowę naskórka, przez co stosowana jest w przypadku bardzo suchej skóry, w tym dłoni, łokci i kolan. Bardzo dobrze wnika w warstwę rogową naskórka, przyspieszając procesy odnowy, do tego normalizuje funkcje skóry i przywraca jej naturalną równowagę.

Innym składnikiem jest propolis. Wykazuje on silne właściwości regenerujące i ochronne, działa też antybakteryjnie i przeciwtrądzikowo, przez co jest często obecny w składzie preparatów na problemy skórne.

Jakich składników poszukiwać w kosmetykach, jeśli masz suche i szorstkie łokcie:

  • witaminy A i E
  • propolis
  • mocznik
  • alantoina
  • gliceryna
  • lanolina
  • oleje roślinne, w tym z pestek moreli, awokado, z pestek malin, z pestek dyni i rokitnika
  • ekstrakty roślinne, głównie z nagietka, rumianku i zielonej herbaty
  • kwas hialuronowy
  • aloes

W pielęgnacji suchej i szorstkiej skóry może się sprawdzić parafina. Wprawdzie nie wykazuje właściwości nawilżających, jednak jako substancja okluzyjna stworzy na skórze ochronny film, który nie tylko ogranicza utratę wilgoci, ale zmniejsza też negatywny wpływ czynników zewnętrznych. To dlatego kąpiele parafinowe dłoni są tak popularne i są znanym zabiegiem zmiękczającym skórę. Warto w tym miejscu wspomnieć, że parafina jest olejem mineralnym, przez co jej stosowanie na skórę może budzić wątpliwości, ale udowodniono, że jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia skóry i organizmu człowieka. Napisaliśmy o tym cały artykuł: Parafina w kosmetykach – czy jest bezpieczna, a może lepiej jej unikać?

Nie może tu zabraknąć innego składnika, a mianowicie wazeliny. W tym miejscu szczególnie polecamy zabieg o nazwie slugging, który polega na nakładaniu grubej warstwy wazeliny na skórę, co może się sprawdzić zwłaszcza w przypadku zrogowaciałych, popękanych i mocno przesuszonych łokci. Jak zrobić taki zabieg, dowiesz się stąd: Slugging, czyli wazelina na twarz – czy jest to dobrym pomysłem?

Te kosmetyki mogą Ci się spodobać:

Jak rozjaśnić ciemne łokcie?

W przypadku nadmiernego wysuszenia i rogowacenia skóry mogą pojawić się tzw. brudne łokcie. Jest to problem kosmetyczny, który może odebrać Ci pewność siebie. Tak jak w przypadku suchych i szorstkich łokci, i z tym problemem możesz sobie poradzić odpowiednią pielęgnacją, a zwłaszcza systematycznym złuszczaniem.

Najlepszym sposobem na zadbane łokcie jest regularne złuszczanie. Peeling wykonuj zawsze na dokładnie oczyszczoną skórę najlepiej 2 razy w tygodniu, wieczorem.

Peeling możesz wykonać w domu lub też sięgnąć po gotowy produkt. Gotowy kosmetyk jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza kiedy nie masz czasu lub ochoty na przygotowywanie domowych peelingów albo nie masz wszystkich składników. Polecamy tutaj zwłaszcza naturalne peelingi i scruby, które mają czysty i prosty skład, są bogate w składniki odżywcze, zatem ich działanie na skórę jest nie tylko skuteczne, co i delikatne.

Jeśli wolisz domowe sposoby, poniżej znajdziesz kilka pomysłów na peeling na łokcie do wykonania w domu.

Co może jeszcze pomóc na ciemne łokcie? Tutaj warto przyjrzeć się metodom rozjaśniającym skórę. Jedną z nich jest pocieranie skóry plasterkiem cytryny lub też wacikiem nasączonym sokiem z cytryny, jednak istnieje tu ryzyko, że jeszcze bardziej podrażnisz już i tak uszkodzoną skórę. Zdecydowanie lepiej jest przygotować maseczkę rozjaśniającą z dodatkiem np. cytryny i miodu albo też wybrać zielony ogórek i nim pocierać skórę. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po kosmetyki rozjaśniające – sprawdzić się mogą nawet kremy na przebarwienia, ponieważ te najczęściej zawierają sporą dawkę rozjaśniającej witaminy C.

Domowe sposoby na zadbane łokcie

Pierwszym skojarzeniem z suchymi łokciami jest mocne ich nawilżenie. Jednak nie przyniesie to rezultatów, jeśli wcześniej nie pozbędziesz się martwego naskórka, który utrudnia nawilżenie i regenerację skóry. Poniżej prezentujemy kilka sposobów na zadbane łokcie.

Dodajmy, że efekt złuszczania skóry na łokciach możesz wzmocnić podczas kąpieli lub prysznica – wystarczy użyć szorstkiej rękawicy lub gąbki. Skórę masuj okrężnymi, zdecydowanymi, ale wciąż delikatnymi ruchami. Na koniec pamiętaj, aby stosować balsam lub silnie nawilżający krem. Możesz rozważyć tu tłusty krem lub też specjalne preparaty emolientowe, które ograniczają utratę wody przez naskórek.

Oczyszczający peeling solny z oliwą

Składniki:

Przygotowanie: Wymieszaj sól lub cukier z oliwą do momentu aż powstanie gęsta pasta. Możesz dodać ulubiony olejek. Dokładnie wmasuj w skórę na łokciach i pozostaw na 10 minut. Zmyj peeling letnią wodą.

Rozjaśniający peeling z sokiem z cytryny

Składniki:

  • sok z jednej cytryny
  • 3 łyżki soli morskiej lub sody

Przygotowanie: Wystarczy wymieszać sok z cytryny ze „złuszczaczem” i tak utworzoną gęstą pastę nałożyć na łokcie. Pozostaw na 10 minut, następnie spłucz letnią wodą.

Nawilżająca maseczka z siemienia lnianego i miodem

Składniki:

  • 4 łyżki zmielonego siemienia lnianego
  • pół szklanki gorącej wody
  • sok z połowy cytryny
  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżka oliwy

Przygotowanie: Najpierw przygotuj glutek lniany, tj. siemię zalej wodą, odczekaj i dopiero po ostygnięciu dodaj pozostałe składniki. Maseczkę (powinna mieć postać kleiku) nałóż na skórę łokci i pozostaw ok. 20 minut. Zmyj letnią wodą.

Kojąco-rozjaśniająca maseczka z ogórkiem

Składniki:

  • 1 zielony ogórek średniej wielkości
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 1 łyżka jogurtu naturalnego

Przygotowanie: Obierz, umyj i zetrzyj na drobno ogórka. Dodaj pozostałe składniki, wymieszaj, aż do uzyskania gładkiej masy. Nałóż na skórę na łokciach i pozostaw na 15 minut. Zmyj letnią wodą.

Kojąco-rozjaśniająca maseczka z aloesem i mlekiem

Składniki:

Przygotowanie: Wymieszaj równe ilości mleka i żelu. Nałóż na skórę. Pozostaw na 30 minut. Możesz pozostawić maskę nawet na całą noc; pamiętaj, aby dokładnie zmyć ją rano.

Szukasz więcej inspiracji? Sprawdź nasz poradnik, jak nawilżać cerę suchą, w którym znajdziesz inne domowe maseczki, które sprawdzą się też na suche łokcie:

Sucha i szorstka skóra na łokciach – podsumowanie

Regularna pielęgnacja skóry na łokciach wiąże się z wieloma korzyściami. Dzięki niej skóra będzie gładka, miękka, przyjemna w dotyku, a także rozjaśniona, bez nieestetycznych ciemnych plam. Warto zadbać o pielęgnację zwłaszcza w okresie letnim, kiedy stale ta część ciała jest odsłonięta. 

Nawet jeśli nie masz szorstkich i przesuszonych łokci, należy o nie dbać przez cały rok! Tylko wtedy zachowają estetyczny i zdrowy wygląd. Wystarczy stosować tu typowe zabiegi pielęgnacyjne jak oczyszczanie i złuszczanie oraz sięgać po kosmetyki zawierające np. witaminy A i E, aby zapewnić skórze odpowiednią dawkę składników odżywczych.

Czy dbasz o skórę na łokciach i kolanach? Może masz inne sposoby na suchą i szorstką skórę? Podziel się w komentarzu!

Przeczytaj także

Konturowanie twarzy krok po kroku – przewodnik nie tylko dla początkujących

Konturowanie twarzy krok po kroku – przewodnik nie tylko dla początkujących

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany