Yankee Candle

yankee candle

Yankee Candle to marka, która od lat kojarzy się z luksusem, elegancją oraz niezapomnianymi aromatami. Założona w 1969 roku w USA przez Mike’a Kittredge’a, Yankee Candle zaczynało jako mała rodzinna firma, która z czasem stała się jednym z największych producentów świec zapachowych na świecie.

Historia Yankee Candle

Historia Yankee Candle to opowieść o amerykańskim śnie, który stał się rzeczywistością dzięki pasji, kreatywności i nieustępliwości młodego chłopca. Wszystko zaczęło się w 1969 roku w Massachusetts, kiedy 16-letni Mike Kittredge postanowił zrobić własnoręczny prezent dla swojej matki na Święta Bożego Narodzenia. Nie mając pieniędzy na zakup gotowego prezentu, użył kredki i kilku innych domowych składników, aby stworzyć świecę. Wynik jego pracy tak bardzo spodobał się znajomej matki, że zaproponowała ona zakup tej świecy. Mike postanowił zainwestować uzyskane pieniądze w składniki potrzebne do produkcji kolejnych świec, co dało początek małemu biznesowi w rodzinnym garażu.

Rozwój i ekspansja marki

Szybko stało się jasne, że świeczki Yankee Candle mają coś wyjątkowego. Wkrótce po tym, jak Mike zaczął sprzedawać swoje produkty, otworzył swój pierwszy sklep. W ciągu następnych lat, marka Yankee Candle zyskiwała na popularności, a asortyment produktów rozrastał się, obejmując różne rodzaje świec, akcesoria do ich palenia oraz inne produkty do domu.

Innowacje, takie jak wprowadzenie wielu nowych zapachów, czy też unikalne metody mieszania wosku, przyczyniły się do rosnącego sukcesu marki. W latach 80. XX wieku, Yankee Candle stało się jednym z głównych producentów świec zapachowych w USA.

W kolejnych dekadach Yankee Candle kontynuowało ekspansję, otwierając sklepy w różnych częściach świata i stając się rozpoznawalną marką na międzynarodowym rynku. Z czasem asortyment rozszerzał się także o produkty takie jak odświeżacze powietrza, olejki zapachowe czy akcesoria dekoracyjne.

Asortyment Yankee Candle

Yankee Candle, jako jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek świec zapachowych na świecie, oferuje szeroki asortyment produktów, które przyciągają miłośników przytulnych wnętrz i urzekających zapachów. Ich oferta jest stale rozwijana i dostosowywana do potrzeb konsumentów oraz aktualnych trendów. Oto niektóre z głównych kategorii produktów oferowanych przez Yankee Candle:

 • Klasyczne świeczki zapachowe (Jar Candles)
  • Dostępne w różnych rozmiarach (duże, średnie, małe).
  • Szeroka gama zapachów od klasycznych, przez owocowe, kwiatowe, aż po zapachy inspirowane różnymi porami roku czy miejscami na świecie.
 • Świeczki wotywne (Votive Candles)
  • Mniejsze niż klasyczne świeczki, idealne do testowania nowych zapachów.
 • Tealights
  • Małe, okrągłe świece zapachowe, często używane jako dekoracja lub do stworzenia przytulnego nastroju.
 • Świeczki w szklankach (Tumbler Candles)
  • Eleganckie świeczki zapachowe w szklanych pojemnikach z prostym designem.
 • Woski zapachowe (Wax Melts)
  • Do topienia w kominkach zapachowych. Pozwalają na mieszanie różnych zapachów, tworząc własne kombinacje.
 • Odświeżacze powietrza
  • W różnych formach: do samochodu, zawieszki, spraye i więcej.
 • Akcesoria do świec
  • Kominki do wosków zapachowych, podstawki pod świeczki, nóż do świec, osłonki przeciwwiatrowe i wiele innych.
 • Limitowane edycje i kolekcje specjalne
  • Świeczki stworzone na specjalne okazje, święta lub pory roku.
 • Olejki zapachowe i dyfuzory
  • Alternatywa dla tradycyjnych świec, pozwalająca na ciągłe uwolnienie zapachu w pomieszczeniu.

Kolekcje Yankee Candle są stale aktualizowane, wprowadzając nowe zapachy oraz wycofując te mniej popularne. To, co wyróżnia markę, to nie tylko jakość produktów, ale także innowacyjność w tworzeniu nowych zapachów oraz dbałość o szczegóły w designie produktów.

Czy świeczki Yankee Candle są zdrowe?

Kiedy mówimy o zdrowiu w kontekście świec, odnosimy się głównie do składników, z których są wykonane, oraz do substancji, które mogą być uwalniane podczas palenia świecy. W przypadku Yankee Candle i wielu innych popularnych marek, istnieją pewne aspekty, które warto wziąć pod uwagę:

 • Składnik główny: Parafina. Większość świec Yankee Candle wykonana jest z parafiny, która jest produktem pochodnym ropy naftowej. Podczas spalania parafiny mogą być uwalniane toksyczne substancje, takie jak toluen czy benzol, które są szkodliwe dla zdrowia przy długotrwałej ekspozycji.
 • Knoty: W przeszłości wiele świec na rynku miało knoty zawierające ołów. Jednak w USA, od 2003 roku, używanie ołowiu w knotach świec jest zakazane. Yankee Candle zapewnia, że ich knoty są wolne od ołowiu.
 • Zapachy i barwniki: Świeczki zapachowe, takie jak te oferowane przez Yankee Candle, zawierają mieszaniny chemicznych związków, które nadają im charakterystyczny zapach. Choć większość z tych substancji jest uważana za bezpieczną, u niektórych osób mogą one powodować reakcje alergiczne lub podrażnienia. Ponadto, niektóre badania sugerują, że niektóre syntetyczne zapachy mogą być szkodliwe dla zdrowia.
 • Soot (sadza): Podczas palenia każdej świecy powstaje pewna ilość sadzy. W przypadku świec wykonanych z parafiny ilość ta jest zazwyczaj większa niż w przypadku świec sojowych lub woskowych. Wdychanie sadzy nie jest zdrowe, dlatego ważne jest, aby regularnie przycinać knot i palić świecę w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Chociaż Yankee Candle to marka o ugruntowanej pozycji na rynku i wiele osób uwielbia ich produkty, warto być świadomym potencjalnych zagrożeń związanych z paleniem świec, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli jesteś zaniepokojony wpływem świec na zdrowie, rozważ wybór świec wykonanych z naturalnych składników, takich jak soja, pszczoła czy palmowy wosk. Te materiały są zazwyczaj bardziej ekologiczne i mogą produkować mniej toksycznych oparów niż tradycyjne świeczki parafinowe.

Świeczki sojowe – zdrowsza alternatywa

Świeczki sojowe zyskują na popularności ze względu na swoje proekologiczne i zdrowe właściwości. Są wykonane z naturalnego wosku sojowego, który jest biodegradowalny i odnawialny. Co więcej, świeczki sojowe nie wydzielają szkodliwych substancji podczas palenia, są przyjazne dla alergików i mają dłuższy czas palenia w porównaniu do świec parafinowych.

Podsumowując, choć Yankee Candle to bez wątpienia marka o ugruntowanej pozycji na rynku, warto zwrócić uwagę także na alternatywne rozwiązania, takie jak świeczki sojowe. Dają one nie tylko piękny zapach, ale również gwarancję zdrowszego i bardziej ekologicznego wyboru.

Przeczytaj także

Drożdże na włosy – jakie efekty daje drożdżowa maska na włosy?

Drożdże na włosy – jakie efekty daje drożdżowa maska na włosy?

Najlepsze maseczki na zaskórniki – domowe i ze sklepu

Najlepsze maseczki na zaskórniki – domowe i ze sklepu

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie zostanie opublikowany